خبر گزاری جوانان ایران - آینه

ایران نیوز

تاریخ:پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395-12:05 ق.ظ

انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم تناقض ایجاد می كند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:38 ق.ظ


ادامه مطلب


بزرگترین رزمایش زیردریایی‌ها در كره

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:37 ق.ظ

كره جنوبی امروز سه شنبه اعلام كرد كه تا پایان ماه جاری میلادی میزبان بزرگترین رزمایش چند ملیتی زیردریایی ها در بخش های جنوبی این كشور خواهد بود.

  این خبر در شرایطی منتشر می شود كه كره و آمریكا تنها چند روز قبل به رزمایش مشترك خود كه به مدت دو ماه و با حضور 315 هزار نیرو برگزار شد و بزرگترین تمرینات مشترك آنان در 40 سال گذشته لقب گرفته است، پایان دادند.
كره جنوبی اعلام كرد كه رزمایش جدید كه بخش های گسترده ای از تمرینات زیردریایی ها محسوب می شود، مربوط به عملیات جستجو و نجات است.
گزارش ها حاكی است كه آمریكا، كره جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ‌مالزی و استرالیا زیردریایی های خود را به این رزمایش شش جانبه اعزام خواهند كرد.
نیروی دریایی كره با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود، نام این رزمایش را «پاسیفیك ریچ 2016» معرفی و اعلام كرده كه از روز 25 ماه می (5 خرداد ماه) این تمرینات نظامی آغاز می شود.
این رزمایش قرار است در آبهای منطقه «جین هائه» در جنوب شرق شبه جزیره كره و در نزدیكی جزیره گردشگری «جیجو» كره جنوبی برگزار شود و مدت زمان برگزاری آن نیز 10 روز اعلام شده است.
انتظار می رود كه نزدیك به 12 كشور دیگر از جمله روسیه و چین نیز ناظرانی را به این رزمایش اعزام كنند.
حضور زیردریایی ها در آبهای عمیق، نجات زیردریایی های غرق شده و انجام عملیات جستجو و نجات در عملیات های فشرده از اصلی ترین بخش های این رزمایش گزارش شده است.
این رزمایش اولین بار در سال 2000 میلادی در سنگاپور برگزار شد و این هفتمین دوره آن محسوب می شود. كره یك بار در سال 2004 میلادی میزبان این تمرینات بود.
تحول اقتصاد تك محصولی؛ شمشیری دو دم بر سر شورای همكاری خلیج فارس

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:36 ق.ظ


ادامه مطلب


بلندپروازانه سعودی

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:36 ق.ظ

بن سلمان فرزند پادشاه سعودی كه افزون بر جانشینی ولیعهد، وزارت دفاع و نیز ریاست شورای اقتصاد و توسعه عربستان را بر عهده دارد، هفته پیش در گفت وگو با شبكه «العربیه» به تشریح طرحی زیرِ عنوان چشم انداز 2030 عربستان پرداخت.
نفس اینكه بن سلمان، این طرحِ ناظر به آینده میان مدت را مطرح می كند، قابل توجه است و نشان از جایگاه ویژه او در روند تصمیم سازی و اداره عربستان دارد. با وجود اینكه «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان است، بسیاری بر این باورند، بن سلمان در عمل دومین شخص قدرتمند كشور به شمار می رود و احتمال پادشاهی او پس از مرگ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان بالا است.
فارغ از این موضوع، به نظر می رسد مساله ای كه باعث شده چنین طرحی ارایه و بدون هیچ مناقشه ای در هیات وزیران تصویب شود، زنگ خطری است كه صدایش هر روز در گوش سردمداران سعودی بلندتر می شود. كاهش شدید قیمت نفت در سال های گذشته به اقتصاد عربستانی كه با صادرات بیش از 10 میلیون بشكه در روز، رتبه نخست كشورهای صادركننده نفت را دارد، ضربه جدی وارد كرده است. این كشور در سال 2015 میلادی 100 میلیارد دلار كسری بودجه داشت و امسال نیز حدود 87 میلیارد دلار كسری بودجه خواهد داشت. نكته قابل تامل اینكه یكی از دلایل كاهش قیمت نفت، سیاست افزایش تولیدی بود كه در برهه ای، خود عربستان از آن حمایت می كرد.
ذخایر ارزی ریاض به دلیل پیش گرفتن سیاست های نادرست افزایشِ تولید و فروش بالای نفت، از 742 به 611 میلیارد دلار رسیده است. افزون بر این ها، اقتصاددانان رشد اقتصادی پایین را برای عربستان در نتیجه كاهش سرمایه گذاری ها پیش بینی كرده اند. تولید ناخالص داخلی عربستان هم از سال 2012 تاكنون سیر نزولی داشته است. بیشترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی عربستان در سال 2012 حدود 5.5 درصد بود كه این رقم در سال 2016، به 1.6 درصد می رسد.
آشكارتر شدن چالش های اقتصادی در زمانی است كه سعودی ها به دلیل تلاش برای افزایش نقش منطقه ای، خود را درگیر بسیاری از بحران ها از جمله جنگ های مستقیم و نیابتی كرده اند كه این مساله نیز نیازمند هزینه زیادی است. از دیگر معضل های داخلی سعودی ها می توان به رشد فزاینده بیكاری، آسیب های اجتماعی مربوط به كارگران مهاجر (حدود 10 میلیون نفر) و افزایش نارضایتی های اجتماعی و صنفی اشاره كرد.
عربستان سعودی در عرصه منطقه ای و بین المللی هم اوضاع بهتری ندارد. یك سال جنگ بی حاصل علیه مردم بی دفاع یمن، قطع روابط دیپلماتیك با ایران، نگرانی روز افزون از قدرتمندتر شدن ایران در منطقه در پی توافق هسته ای با غرب، به حاشیه رانده شدن و اشتباه در محاسبات و پیش بینی ها در مورد مسایل و بحران های منطقه ای بخصوص درقبال بحران سوریه و در آخر هم سردی روابط با متحد قدیمی یعنی ایالات متحده آمریكا، همه و همه دست به دست هم داده تا دولتمردان كنونی عربستان در تنگنا قرار گیرند.
مسایل یادشده، مشكل های كمی برای یك حكومت نیست و به نظر می رسد تنها دلیل ارایه طرح 15 ساله بن سلمان، واكنش طبیعی در برابر این چالش ها و تلاش برای جلوگیری از بحرانی شدن آن ها است.
برنامه عرضه شده اگر چه در ظاهر جذاب به نظر می رسد اما اینكه تا چه میزان قابل تحقق باشد پرسش مهمی است. چشم انداز 2030 عربستان شامل طرح هایی برای رها كردن اقتصاد این كشور از وابستگی به نفت است اما برای دولتی كه هشت دهه تكیه اش به نفت بوده، بعید به نظر می رسد در فاصله ای به نسبت كوتاه بتواند این رویه را عوض كند.
بالا رفتن قیمت نفت در ماه ها و سال های پیش رو و سرازیر شدن دوباره دلارهای نفتی به سمت ریاض می تواند از انگیزه سران عربستان برای اجرای برنامه چشم انداز بكاهد. سعودی ها به دنبال آن هستند تا با رونق صنعت گردشگری و توسعه صنعتی، اتكای خود را به نفت كاهش دهند. یكی از برنامه های اعلامی عربستان، واگذاری شركت ها به بخش خصوصی است اما نكته جالب اینجا است كه برای نمونه در مورد واگذاری «آرامكو» یعنی بزرگترین شركت نفتی این كشور اعلام شده كه تنها پنج درصد از سهام این شركت قرار است به فروش گذاشته شود.
در این پیوند، وعده ایجاد یك صندوق سرمایه گذاری به ارزش 2هزارمیلیارد دلار داده شده است. بن سلمان از افزایش شمار حجاج از 8 میلیون به 30 میلیون نفر تا سال 2030 سخن گفته است كه صد البته درآمد عظیمی برای عربستان است اما با درنظر گرفتن سوء مدیریت حاكمان تازه سعودی و به وقوع پیوستن فاجعه منا، این رقم دور از ذهن و اغراق آمیز است. بن سلمان همچنین متعهد شده است كه با اجرای این طرح، بیكاری از 11.6 درصد به 7 درصد كاهش خواهد یافت.
چشم انداز 2030، اقدام پیشدستانه حكام سعودی برای جلوگیری از بحرانی تر شدن بیش از پیش اوضاعِ وخیم این روزهای عربستان است اما به نظر می رسد این نیز مانند دیگر تصمیم های عجولانه سعودی ها باشد و در بهترین حالت، همچون یك مُسكن عمل كند اما در طولانی مدت برای اقتصاد صددرصد مصرفی عربستان، محكوم به شكست خواهد بود.
با این حال، باید منتظر ماند و دید كه سرنوشت این طرح بن سلمانِ جوان به عاقبت دیگر تصمیماتش، نظیر آنچه در مورد یمن رخ داد شباهت خواهد یافت یا خیر؟


شهردار آستارا ابقا شد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:31 ق.ظ

جلسه استیضاح شهردار آستارا در ساختمان شورای اسلامی این شهر برگزار و طی آن، اعضای شورا با چهار رای موافق در مقابل سه رای مخالف، به ابقا علی كوهی در سمت شهردار آستارا رای دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر آستارا  پس از اتمام جلسه استیضاح به خبرنگار  گفت: جلسه استیضاح شهردار آستارا در صحن علنی شورای اسلامی شهر آستارا برگزار شد و اعضا با دادن چهار رای موافق و سه رای مخالف، زمینه ابقای علی كوهی را فراهم كردند.
سجاد موسوی افزود: بر اساس ماده 73 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور پس از ایراد قانونی تعدادی از اعضای شورا بر نحوه عملكرد شهردار ، تذكر به علی كوهی داده شد و شهردار نسبت به ارائه پاسخ كتبی اقدام كرد.
وی اضافه كرد: پاسخ های شهردار ، پنج نفر از اعضای شورا را قانع نكرد و سپس بر اساس درخواست حداكثر اعضای شورای اسلامی، جلسه شورا با شهردار به منظور پاسخگویی به سوالات مطرح شده برگزار شد.
موسوی با بیان اینكه پاسخ های شهردار در آن جلسه نتوانست یك سوم اعضا را متقاعد كند ، اظهار كرد: در جلسه مذكور كه در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه جاری برگزار شد، سه نفر از مجموع هفت عضو اصلی شورا از پاسخ های شهردار قانع نشده و دو نفر قانع شدند و دو عضو دیگر شورا نیز با رای ممتنع، نظر خود را اعلام كردند كه در نهایت بر اساس قانون، جلسه استیضاح برگزار شد.
وی ادامه داد: در جلسه رسمی استیضاح نیز به سبب نرسیدن رای اعضای مخالف ابقا به میزان دو سوم، شهردار آستارا در سمت خود ابقا شد.
شهردار آستارا نیز پس از برگزاری این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: مدیریت در شهری با جمعیت حدود 50 هزار نفر، نیازمند همكاری و تعامل بیش از پیش با اعضای شورای اسلامی است.
علی كوهی افزود: خدا را شاكریم كه در هیچ دوره ای از مسئولیت بنده، شهرداری آستارا جولانگاه افكار سیاسی نبوده و تنها در راستای خدمات رسانی صادقانه به مردم گام برداشته شده است.
علی كوهی از سال 1386 تاكنون به صورت مستمر، شهردار آستارا بوده است.
استیضاح شهردار آستارا رای نیاورد،

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-09:42 ب.ظ

استیضاح شهردار آستارا رای نیاورد،

طبق معمول ،همانگونه که قابل پیش بینی بود ، استیضاح شهردار استارا ، رای نیاورد و این مسند پس از نزدیک به ده سال ، همپچنان در اختیار کوهی باقی ماند
بازداشت عامل حیوان‌آزاری و قاتل سك در آستارا و درخواست اشد مجازات

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-09:27 ب.ظ

بازداشت عامل حیوان‌آزاری و قاتل سك در آستارا  و درخواست اشد مجازات  dardnews.ir
با دستور دادستان استارا ، عامل این اقدام وحشیانه صبح امروز بازداشت شد.

با توجه به اینکه آزار و اذیت سگ صورت گرفته و قتل و جنایت فجیع سگ  و تشویش اذهان عمومی انجام شده، دست قاضی باز است که جریمه نقدی سنگین و حتی سه ماه حبس را برای متخلف صادر کند.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSSWXGUJ8CbiHS1ihAl6dZjt0T1el6p-hmLoeAzoT6oxX8_RgTG

ملاقات قهرمان جهان ما استاد جلال یزدانی

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-06:15 ب.ظ

ملاقات قهرمان جهان ما استاد جلال یزدانی امروز  ساعته ۱۲ظهر در دفتر فرماندار با جناب مهندس شفقی فرماندار محترم و خوش اخلاق شهر بندرآستارا داشتن,,,جناب فرماندار تشکرو قدردانی به عمل آوردن از قهرمان شهرمون,و جناب شفقی معذرت خواهی کردن از قهرمان ما بابت حضور نداشتن روز قدم رنج به شهرمان بندرآستارا قهرمان پرافتخارمان جلال یزدانی,


بازتاب آزمایش موشک ۲۰۰۰ کیلومتری ایران در جها

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-05:54 ب.ظ

خبرگزاری رویترز نوشت: «در حالیکه تهران اصرار دارد برنامه موشکی‌اش کاملا دفاعی است، یک مقام نظامی اعلام کرد ایران یک موشک بالستیک میان‌برد هدایت شونده دقیق را دو هفته پیش آزمایش کرده است.»

رویترز به ادعاهای آمریکا و متحدینش نیز اشاره کرد که این آزمایش‌ها نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال سعی کرد این آزمایش را به توافق هسته‌ای پیوند بزند و نوشت: «ایران در آخرین مورد از مجموعه آزمایش‌ها پس از اجرای توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، یک موشک بالستیک دیگر پرتاب کرد.»

شبکه‌های آمریکایی فاکس‌نیوز و ای‌بی‌سی‌نیوز آمریکا نیز هماهنگ با وال‌استریت‌ژورنال بر اجرای این آزمایش پس از اجرای برجام تأکید کردند.

روزنامه الشرق‌الاوسط وابسته به خاندان سعودی که در لندن منتشر می‌شود و روزنامه تایمز‌آواسرائیل در تیتری مشابه نوشتند: «ایران مدعی است یک موشک بالستیک دیگر آزمایش کرده است.»

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز نوشت ایران یک موشک بالستیک میان‌برد را با موفقیت آزمایش کرد. خبرگزاری رسمی دولت چین، شینهوا نیز خبر آزمایش موشکی ایران را منتشر کرد.

خبرگزاری الجزیره نیز در خبری با تیتر «مقام نظامی: ایران موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرد» نوشت: «واشنگتن علی‌رغم اینکه تحریم‌های هسته‌ای را در ماه ژانویه برداشت، تحریم‌های جدیدی را پس از آزمایش‌های اخیر علیه تهران وضع کرده است.»
چشم‌انداز آینده ایران

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-05:53 ب.ظ
 چشم‌انداز آینده ایران


 در هشت سال ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد، هزار میلیارد دلار  درآمدهای نفتی و غیرنفتی، معلوم نیست به کجا رفت و در کجا هزینه شد. کسانی  هستند که فتنه‌های اصلی و بزرگ را نمی‌بینند، اما انتخابات را به فتنه گره  می‌زنند. این در حالی است که حتی اگر معترضین سال ۸۸ که به شرایط یا نتیجه  انتخابات اعتراض داشتند را شورش‌گر فرض کنیم، در فقه شیعه معادل با «بغی»  خواهد بود و باغی را تنها باید از شورش بازداشت و تعقیبی بیش از این، نباید  باشد. برای مثال یکی از منابع شیعه و سنی در بحث «بغی»، سیره امیرالمؤمنین  (ع) است. در جنگ جمل، گروهی بغی کردند و بر حکومت حضرت علی (ع) شوریدند.  وقتی دست به اسلحه بردند و رسماً جنگ را آغاز کردند، حضرت با آن‌ها مقابله  کرد. همین‌که شورش متوقف شد، حضرت اجازه ندادند به اسرای آن‌ها تعرضی شود  یا اموالشان را غارت کنند. عایشه را با احترام به مدینه برگرداندند و بقیه  را هم آزاد گذاشتند. حال اگر فرض کنیم معترضان در سال ۸۸ شورشی هم باشند،  وقتی شورش را کنار گذاشته و می‌گویند می‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم و  ملتزم به قانون اساسی هستیم، دیگر حق منع و تعقیب وجود ندارد.[iii]
 آنچه من می‌گویم تجربیاتی است که در معرض آن بوده‌ام و  درس‌هایی است که از علما یاد گرفته‌ام؛ علاج واقعه را باید پیش از وقوع  اندیشید. امیدواریم تجدیدنظری انجام گیرد و اجازه داده نشود که هر روز به  عمق و گستره حزب رجا یا «رانده‌شدگان جمهوری اسلامی» افزوده شود. از مقام  رهبری تقاضا دارم به مطالبات مردم توجه بیشتری شود که چیزی جز اجرای کامل  قانون‌اساسی و حمایت از ارکان نظام، آرای مردم، مقام رهبری، شورای نگهبان،  مجلس شورای اسلامی، قوه مجریه و قوه قضائیه نیست. چنین نشود اگر کسی از  شورای رهبری سخن گوید که در قانون اساسی سال ۱۳۵۸ به تصویب امام و فقها  رسیده و در وصیت‌نامه امام نیز چندین بار از آن صحبت شده یا حتی در خبرگان  انتخاب رهبری پس از وفات امام نیز طرح شده بود مغضوب شود و برچسبِ ناجور  بخورد.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات