خبر گزاری جوانان ایران - آینه

ایران نیوز

تاریخ:پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395-12:06 ق.ظ

قائم مقام دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر: سود 3 میلیارد دلاری قاچاق مواد مخدر در ایران/اعتیاد در كشور هر 8 ساعت یك قربانی می گیرد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:41 ب.ظ

علیرضا جزینی روز سه شنبه در اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری اعتیاد و رسانه افزود: در مبارزه با مواد مخدر باید بطور همه جانبه وارد شویم زیرا این موضوع تهدید عظیمی است و متاسفانه باید درمورد مصرف مواد صنعتی در كشور نیز اقداماتی انجام دهیم.

** شناسایی 540 نوع مواد روانگردان در جهان
وی ضمن هشدار به خانواده ها به دلیل صنعتی شدن مواد مخدر گفت: بر اساس اعلام سازمان ملل، 540 نوع انواع مواد روانگردان مانند شیشه در جهان شناسایی شده و اكنون ساخت یا تولید مواد صنعتی حتی به آشپزخانه ها نیز كشیده شده است.
جزینی، گردش مالی قاچاق مواد مخدر در جهان را 600 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: منفعت قاچاقچیان از قاچاق مواد مخدر در ایران سه میلیارد دلار است.

** كشف 2 تن مواد مخدر صنعتی در كشور
وی با بیان اینكه پارسال 220 كارگاه آشپزخانه تولید مواد صنعتی منهدم شد، ‌ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا كنون 70 تن مواد مخدر و سال گذشته 618 تن مواد مخدر كشف شد كه دو تن آن مواد مخدر صنعتی بود.
قائم مقام دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینكه رهبر انقلاب از پنج آسیب مهم اجتماعی به بحث مبارزه با اعتیاد تاكید جدی دارند، خاطرنشان كرد: در برنامه ششم توسعه بحث مبارزه با مواد مخدر و اینكه 25 درصد كاهش اعتیاد داشته باشیم از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است، همچنین در سال 85 رهبر معظم انقلاب 11 سیاست را ابلاغ كردند كه در پنج حوزه پیشگیری، درمان، كاهش آسیب، مقابله و صیانت و توانمندی فعالیت داریم.

** در زمینه پیشگیری از اعتیاد باید جریان سازی شود
وی مهمترین موضوع در بحث مواد مخدر را مسائل پیشگیرانه عنوان كرد و گفت: باید در زمینه پیشگیری از اعتیاد جریان سازی و یك موج اجتماعی با همكاری همه بویژه رسانه ها ایجاد شود.

** 790 هزار مصرف كنندگان مواد مخدر در حال درمان هستند
جزینی با بیان اینكه نزدیك به 790 هزار نفر از مصرف كنندگان مواد مخدر در حال درمان هستند، گفت: سه درصد جامعه از 15 تا 65 سال درگیر اعتیاد هستند كه سالانه 30 تن دارو برای درمان آنها مصرف می شود، البته مواد مخدر سالانه 10 هزار میلیارد تومان به كشور خسارت می زند.

** مرگ 3 هزار نفر در سال به علت مصرف مواد مخدر
وی به مرگ سه هزار نفر در سال به خاطر مصرف مواد مخدر اشاره كرد و افزود: هر هشت ساعت یك نفر بر اثر مواد مخدر می میرد كه بعد از تصادفات بیشترین مرگ و میر مربوط به استفاده از مواد مخدر است.
جزینی افزود: برای خنثی سازی باورهای غلط در جامعه نیز باید اقدامات جدی صورت گیرد زیرا برخی بانوان، آرایشگاه ها را با داروخانه اشتباه می گیرند و از قرص لاغری استفاده كرد و چون این قرص ها دارای آمفتامین است این افراد معتاد می شوند.
وی ادامه داد: پارسال 300 هزار نفر با شماره 09628 تماس گرفتند كه 83 درصد تماس گیرندگان بانوان بودند زیرا نگران اعتیاد اعضای خانواده خود هستند، باید آموزش داده شود، حساسیت زایی كنیم و نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش دهیم.

** 76 درصد دانشجویان، برنامه ای برای اوقات فراغت ندارند
جزینی به تدوین برنامه ای در ارتباط نشاط اجتماعی اشاره كرد و گفت: 76 درصد دانشجویان كشور، هیچ برنامه ای در دانشگاه ها برای اوقات فراغت ندارند.

** هشدار درمورد مصرف مواد مخدر در مراكز تولیدی
جزینی همچنین در مورد مصرف اعتیاد در مراكز تولیدی هشدار داد و افزود: 21 درصد افراد شاغل در مراكز كارگری مصرف كننده مواد مخدر هستند و این موضوع به تولید خسارت می زند پس باید از تمامی ظرفیت ها برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه استفاده كنیم.


به رغم لغو قانون تك فرزندی مادران چینی تمایلی به داشتن فرزند دوم ندارند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:40 ب.ظ

بسیاری از زنان چینی می گویند كه به دلیل شاغل بودن مدت زمان كافی برای رسیدگی و پرورش كودكان را ندارند به همین دلیل ترجیح می دهند وقت خود را صرف تربیت همان یك فرزند كنند.
تارنمای «جایوپین» چین كه به مناسبت روز مادر در چین اقدام به انجام یك نظرسنجی كرده به نتایج جالبی دست یافته كه ارقام بدست آمده نشان دهنده بی علاقگی 60 درصد مادران چینی به اجرای طرح دولت است.
نظرسنجی از میان بیش از 14 هزار زن كه عمدتا شاغل بوده و در فعالیت های اجتماعی حضور فعالی دارند، انجام شده است.
گزارش نظرسنجی نشان می دهد كه بیش از 20 درصد از این افراد گفته اند كه در مجموع علاقه ای به داشتن فرزند ندارند و نزدیك به 56 درصد از این زنان در نظرخواهی مساله هزینه ها، ‌مخاطرات شغلی، آینده كودك و زمان رسیدگی و پرورش وی را از عمده نگرانی های خود دانسته اند.
همچنین حدود 70 درصد اعتقاد دارند كه به دلیل بچه دار شدن مجبور خواهند شد شغل خود را رها كنند اما فقط 15 درصد اعلام كرده اند برای این منظور آمادگی دارند.
دولت چین از ابتدای سال جاری میلادی با لغو قانون «تك فرزندی» اعلام كرد كه خانوارهای چینی می توانند صاحب فرزند دوم شوند.
با این وصف مساله اشتغال، ركود اقتصادی، هزینه های سنگین پزشكی و بیمارستان ها، ‌فعالیت های سنگین اجتماعی مردم و تورم بالا در كشور چین از موضوعاتی است كه مردم را برای داشتن فرزند دوم به رغم موافقت دولت دچار تردید كرده است.
دولت چین با اصلاحاتی كه در سه دهه گذشته انجام داد موفق شد از تولد نزدیك به 400 میلیون كودك جلوگیری كند اما پیر شدن جمعیت و وجود 222 میلیون فرد بالای 60 سال در این كشور و كمبود تدریجی نیروی كار، دولت را مجبور به عبور از این اصلاحات قدیمی كرد.


در اجتماع پرشور مردم استان كرمان روحانی:بعد از انتخابات زمان رقابت های جناحی پایان یافته؛ دولت و مجلس باید دركنار یكدیگر قرار گیرند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:40 ب.ظ

حسن روحانی روز سه شنبه در اجتماع بزرگ مردم كرمان در مصلای امام علی (ع) افزود: استان كرمان افتخارات بسیار بزرگی در طول تاریخ داشته و دارد و یكی از چهره های درخشان آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
وی اضافه كرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و و رهبر معظم انقلاب و شخصیت برجسته در انقلاب اسلامی سال ها به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و هشت سال به عنوان رئیس جمهوری ایران و 20 سال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده جنگ تحمیلی كه آن همه ایثار و فداكاری را در دوران زندگی خود برای كشور، مردم حتی دنیای اسلام انجام داد.
وی اظهار امیدواری كرد كه مردم مانند گذشته از این وجود عالم دانای پر افتخار بهره و استفاده ببرند.
رئیس جمهوری همچنین گفت: یكی از افتخارت دیگر این استان كه جزء افتخارات كشور نیز هست سردار حاج قاسم سلیمانی است.
روحانی خاطر نشان كرد: آشنایی و رفاقت من با سردار سلیمانی مربوط به دوران جنگ تحمیلی است.
وی اظهار كرد: لشكر 41 ثارالله یكی از لشكرهای قدرتمند ما در میدان دفاع مقدس در برابر متجاوزان بود و امروز هم یك لشكر پر قدرت در كشور است.
رئیس جمهوری همچنین به رشادت ها و دلاوری های سردار سلیمانی در حفظ امنیت اشاره كرد و گفت: امروز اگر جای‌جای ایران، افغانستان، عراق، سوریه و فلسطین نگاه كنیم جای پای رشادت و دلاوری‌های سردار سلیمانی را مشاهده می‌كنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز سوم شعبان، روز میلاد حضرت علی ابن الحسین (ع) است او كه برادرش حسن ابن علی به عنوان محبوب دل همه مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی در سراسر جهان هستند و امام سوم به عنوان راهنمای ما در مسیر سختی بودند و مسیر جهاد و مجاهدت و پرچمدار سرافراز آزادگی انسانها بود و همچنین سلام و درود بر برادر با وفایش علمدار كربلا ابوالفضل العباس.
روحانی همچنین به روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره كرد و گفت: سال های اولیه انقلاب كه ما در برابر گروهك ها، مشكلات و توطئه قدرت های بزرگ قرار داشتیم نیروی عظیمی كه كشور را حراست و حفاظت كرد سپاه پاسداران بود.
وی گفت: آن روز كه جنگ ناروا و ظالمانه ای تحمیل شد سپاه به عنوان یك نیروی قدرتمند از كشور حفاظت كرد.
**.....
رئیس جمهوری امروز (سه شنبه) در بیست و هفتمین سفر استانی كاروان تدبیر و امید وارد كرمان شد.
دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان، شركت در نشست توسعه و سرمایه گذاران، بازدید و افتتاح چند پروژه، حضور در شورای اداری استان و نشست خبری از جمله برنامه های سفر دو روزه رئیس جمهوری به دیار كریمان است.
معاونان رئیس جمهوری و وزرا در این مدت به عنوان نمایندگان رئیس جمهوری به شهرستان های استان سفر و در دیدارهای مردمی و نشست با مسئولان محلی، وضعیت مناطق مختلف را بررسی می كنند.
كاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاكنون به استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستان های استان تهران (شهریار، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، كردستان، شهرستان های استان تهران (اسلامشهر، رباط كریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد و سمنان سفر كرده است.
ادامه دارد....


زنگ خطر فاجعه زیست‌محیطی در سراوان

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:39 ب.ظ

سال‌هاست که زباله‌های شهر رشت و چند شهر اطراف در منطقه جنگلی سراوان دفن می‌شود و سرازیر شدن شیرابه‌های ناشی از زباله محیط زیست منطقه را دچار آلودگی بسیاری کرده است. در سال‌های اخیر اقدام موثری برای برطرف شدن این آلودگی و خطرات زیست‌محیطی آن انجام نشده و سراوان تبدیل به شعاری انتخاباتی برای نمایندگان […]

13940317000184_PhotoA

سال‌هاست که زباله‌های شهر رشت و چند شهر اطراف در منطقه جنگلی سراوان دفن می‌شود و سرازیر شدن شیرابه‌های ناشی از زباله محیط زیست منطقه را دچار آلودگی بسیاری کرده است.

در سال‌های اخیر اقدام موثری برای برطرف شدن این آلودگی و خطرات زیست‌محیطی آن انجام نشده و سراوان تبدیل به شعاری انتخاباتی برای نمایندگان بخش‌های مختلف سیاست شده است.

مدت‌هاست که زنگ خطر ناشی از آلودگی‌های زیست‌محیطی منطقه سراوان شنیده می‌شود و افزایش بیماری‌های خطرناک و صعب‌العلاج ساکنان این منطقه را نگران کرده است.

یکی از ساکنان منطقه سراوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با ابراز نگرانی از وضعیت نابسامان سراوان و زباله‌های انباشته شده در این منطقه، اظهار کرد: نگران سلامت فرزندانمان هستیم.

وی افزود: بوی تعفن، وجود حشرات موذی و… در منطقه سراوان موجب آزار ساکنان شده اما هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام نمی‌دهند.

این پیرمرد ساکن منطقه سراوان گفت: نگرانی‌های بنده و دیگر ساکنان منطقه هر روز بیشتر می‌شود و برای حفظ سلامت خانواده تصمیم به فروش تمام املاک و احشام با کمترین‌ قیمت گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بوی‌ نامطبوع‌ از انباشت زباله و مشکلات دیگر ناشی از آن تاکنون کسی حاضر به خرید املاک ما نشده است، تصریح کرد: ناچاراً همچنان در سراوان زندگی می‌کنیم.

این شهروند سراوانی، از مسئولان خواست تا برای برطرف شدن مشکل زباله به صورت جدی وارد عمل شوند و ساکنان این منطقه را نجات دهند.

 وی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت خانواده، گفت: به شدت‌ نگران سلامت فرزندانم هستم و این موضوع فشار روحی و روانی بسیاری به بنده تحمیل کرده است.

نجات سراوان از آلودگی زیست‌محیطی نیازمند اعتبارات ملی است

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت نیز با انتقاد از شرایط فعلی منطقه سراوان گفت: نجات سراوان از آلودگی ناشی از انباشت زباله طی سال‌های طولانی نیازمند عزم جدی و اعتبارات ملی و استانی است.

فاطمه شیرزاد افزود: بحث انباشت زباله مربوط به دیروز و امروز نیست و سال‌هاست که زنگ خطر در این منطقه به صدا درآمده است.

وی با بیان اینکه انباشته شدن زباله در منطقه سراوان و آلودگی‌های ناشی از آن موجب بروز بیماری‌های خطرناک و به چالش کشیده شدن سلامت مردم منطقه شده است، ادامه داد: پس از گذشت ۳۵ سال در اواخر سال ۹۴ بحث ایجاد لندفیل‌ سراوان استارت زده شد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به مشکلات پیش روی احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان تصریح کرد: یکی از مشکلات پیش روی احداث این پروژه وجود درختانی است که در مسیر احداث قرار دارند و به دلیل آلودگی‌های موجود سال‌هاست که حیات خود را از دست داده‌اند.

وی با تصریح بر اینکه نشست‌هایی با مدیر کل منابع طبیعی در زمینه قطع درختان مذکور برگزار شده است، اظهار کرد: تاکنون هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

شیرزاد گفت: حامی محیط زیست و منابع طبیعی هستیم اما در شرایط فعلی حیات انسان‌های بی‌گناه باید در اولویت باشد‌.

شیرزاد با اشاره به اینکه درختان مذکور به دلیل همجواری و سرازیر شدن شیرابه‌ها حیات خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: درختان دچار آلودگی‌های بسیاری هستند.

ورود شیرابه‌های زباله به آب‌های آشامیدنی مردم منطقه سراوان/ شیوع بیماری‌های پوستی خطرناک در منطقه

به گفته وی، شیرابه‌های ناشی از زباله‌های سراوان در آب آشامیدنی مردم منطقه نیز نفوذ کرده و موجب بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی و خطرناک شده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت اضافه کرد: شیرابه‌های سراوان ضمن به خطر انداختن سلامت مردم منطقه با سرازیر شدن به رودخانه‌های زرجوب، گوهررود و تالاب انزلی خطرات زیست‌محیطی را افزایش داده و سلامت انسان‌ها و حیوانات بیشتری به چالش کشیده شده است.

وی گفت: اکنون حاضر روزانه ۷۰۰ تن زباله از شهرهای رشت، صومعه‌سرا، سنگر، فومن، کوچصفهان و … در سراوان سرازیر می‌شوند و این موضوع آلودگی منطقه را تشدید می‌کند.

شیرزاد با اشاره به خرید دستگاه زباله‌سوز تصریح کرد: اگر قرار است دستگاه زباله‌سوز خریداری شود باید براساس تکنولوژی‌های روز کشورهای توسعه یافته و طبق استانداردهای EPA2012 بوده و مورد تأیید سازمان محیط زیست باشد.

وی یادآور شد: زباله‌سوزهای سنتی دیگر پاسخگوی شرایط فعلی نیست و برات نجات سراوان تنها نباید به اعتبارات استانی بسنده کرد و این کار نیازمند عزم و اعتبارات ملی و استانی است.

این مسئول با اشاره به اعتبارات درنظر گرفته شده برای احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۵ شهرداری رشت در مجموع برای احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان مبلغ ۱۲ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی خواستار همکاری بیشتر مدیر کل منابع طبیعی گیلان به منظور قطع درختان در مسیر احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان شد و تصریح کرد: دستگاه زباله‌سوزی که قرار است خریداری شود باید مدرن بوده و توانایی پوشش دادن با استانداردهای سخت‌گیرانه محیط زیستی را داشته باشد


طرحی سرد و بی روح در پروژه پیاده راه سازی شهر رشت

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:38 ب.ظ

آیا این طراحان خوش فکر و هنرمند ! بدون برنامه ریزی و مشورت این پروژه مهم را اجرا کردند؟طبیعتاً یک طرح با شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن شهر باید همخوانی داشته باشد ،تخریب حوض بزرگ و آبنماها به بهانه ایجاد آبنماهای متعدد و مدرن زخمی بر پیکره تاریخی شهر رشت بود و جایگزین کردن مجسمه های بی رنگ و بی موضوع و پراکندگی آنان نشان از مشوش بوده این طرح دارد

photo_2016-05-09_23-15-22


گیلان به واسطه سرسبزی بی حد و اندازه اش زیباست . پس هر عملکردی در راستای مدرنیته کردن هر مکانی در این دیار در وهله اول باید این وجه نشاط انگیز را مد نظر داشته باشد . متاسفانه این مهم اصلا در طراحی پروژه پیاده راه سازی شهرداری رشت لحاظ نشد پیاده رویی که سالهاست مردمانش آن را به میدان سرسبز شهرداری میشناختند و اکنون هم باز به رسم قدیم به آن مکان بی میدان به همان نام میخوانند . این مکان تبدیل شده به کویری بس دلگیر و غم انگیز که در پائیز پر باران  شهر باران نمیشود بدون سایه بان ، (درست مثل مسیر اعلم الهدی )برای نشستن از آن استفاده کرد و نه در شرجی بودن هوای گرم تابستان از آنجا رد شد .
باید پرسیده شود ،آنروزی که شعار زیباسازی سر داده می شد با آن طراحی اولیه که بعدش طرحی دیگری به اجرا در آمد! یادتان نبود که از مردم این شهر که بر خلاف شما سالیان سال در این شهر با این میدان و مکان شهرداری خاطره داشتند، نظرسنجی میکردید؟ آیا  نماد گیلان چند  اصله درخت نخل بود و چند مجسمه و سیمان سرد !؟ آنچه امروز ما مشاهده میکنیم پروژه پیاده راه فرهنگی و تاریخی در بافت هسته ای شهر رشت است که نه تنها تاریخ این شهر را تداعی نمی کند بلکه ضعفی است در برابر تمامی طرحهای تاریخی و معماری رشت.طرحی که بعد از ماهها آماده سازی و بگیر و ببندها و کشمکش های تامین بودجه و افتتاح عجولانه هنوز دارای کاستی های فراوانی است. بی روحی و سردی این فضا باعث نارضایتی شهروندان است .وجود سنگ های بی کیفیت و لق لق زدنهای آن  نشان از زیر ساخت نامناسب و بی تجربگی در اجرای این امر دارد ؛ استفاده  از گلدان های فلزی ، بی روحی این فضا را بیشتر نمایان می کند .  نصب تیرهای برق فلزی که با رنگی نازیبا و نیمکت های بدون سایبان که همگی یادآور اجرای یک پروژه برای رفع مسوولیت است !

http://etedaleshomal.ir/wp-content/uploads/2016/05/photo_2016-05-09_23-15-29.jpg

سوال اینجاست که آیا این طراحان خوش فکر و هنرمند ! بدون برنامه ریزی و مشورت این پروژه مهم را اجرا کردند؟طبیعتاً یک طرح با شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن شهر باید همخوانی داشته باشد ،تخریب حوض بزرگ و آبنماها به بهانه ایجاد آبنماهای متعدد و مدرن زخمی بر پیکره تاریخی شهر رشت بود و جایگزین کردن مجسمه های بی رنگ و بی موضوع و پراکندگی آنان نشان از مشوش بوده این طرح دارد . یکی از مهمترین مسایل این بافت ، فاضلاب  آن است  که به دلیل اجرای سطحی پروژه به نظر می رسد  با گرم شدن هوا بوی تعفن فضا را خواهد گرفت.  اگر اجرای تمامی پروژه های تاریخی فرهنگی شهر رشت و طرح بازآفرینی در آینده به این گونه باشد باید گفت …

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات