تبلیغات
ایران نیوز - مالدیو

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

مالدیو

تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-01:03 ب.ظ

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1395/2/29/595946_621.jpgdardnews.ir
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.   بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده‌است. ودر سفرنامه ابن بطوطه آمده است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آنها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آنها دین اسلام را پذیرفتند.

دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است. دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا مقادیر کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری (به انگلیسی cowry) که خرمهره نامیده و در قدیم چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از آنجا بدست می‌آوردند. امروزه صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است. به احتمال فراوان در روزگار قدیم این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند.   مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را تشکیل می‌دهد.

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.

پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد. این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.

دمای هوای مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. فصول عمده این کشور را دو فصل خشک و بارانی تشکیل می‌دهند که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.
تقسیمات کشوری
آب‌سنگ‌ها و تقسیمات در مالدیو.

مالدیو هفت استان دارد به شرح زیر (ماله، پایتخت، واحد تقسیماتی جداگانه‌ای به‌شمار می‌آید):

    استان ماتی اوتورو: شامل آب‌سنگ ها الیف، آب‌سنگ ها دالو و آب‌سنگ شاویانی.
    استان اوتورو: شامل آب‌سنگ نونو، آب‌سنگ را، آب‌سنگ با و آب‌سنگ لاویانی.
    استان مدو اوتورو: شامل آب‌سنگ کافو، آب‌سنگ الیفو الیفو، آب‌سنگ الیفو دالو و آب‌سنگ واوو.
    استان مدو: شامل آب‌سنگ میمو، آب‌سنگ فافو و آب‌سنگ دالو.
    استان مدو دکونو: شامل آب‌سنگ تا و آب‌سنگ لامو.
    استان ماتی دکونو: شامل آب‌سنگ گافو الیفو و آب‌سنگ گافو دالو.
    استان دکونو: شامل آب‌سنگ گناویانی و شهر آدو.

سیاست

حکومت مالدیو جمهوری است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می‌باشد.

مجمع الجزایر مالدیو پس از چند دهه حکومت غیر دموکراتیک، در سال ٢٠٠٨ شاهد اولین انتخابات آزاد بود که در آن آقای نشید به ریاست جمهوری رسید، اما دولت او چندی بعد در اثر کودتای نظامی سقوط کرد.

عبدالله یمین رهبر حزب ˈپیشروˈ، از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ ششمین رئیس جمهوری منتخب مالدیو است. محمد نشید، رئیس جمهوری پیشین مالدیو، رقیب اصلی او در انتخابات بود.

عبدالله یمین که برادر ناتنی مامون عبدالقیوم، رئیس جمهور مستبد پیشین مالدیو است، بر پیروی از محافظه‌کاری مذهبی، تاکید کرده‌است.

ملی کردن سرمایه‌گذاری‌های عظیم خارجی، نگرانی‌ها در باره نقض حقوق بشر از جمله شلاق زدن دختران نابالغی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، به اتهام روابط جنسی خارج از ازدواج و بدرفتاری گسترده با کارگران مهاجری که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، از جمله انتقادات بین‌المللی به حکومت مالدیو است.[۲] ولی عربستان سعودی که کمک‌های نقدی‌اش صرف پرداخت حقوق تعداد زیاد کارمندان دولت مالدیو می‌شود، انتقادی از این وضعیت نمی‌کند. دولت آقای یمین، قوانینی را که به پیروان سایر مذاهب اجازه انجام فرایض دینی شان را می‌دهد، انعطاف ناپذیرتر کرده و ممنوع کردن ورود مواد غذایی حلال را مد نظر قرار داده‌است. این امر نگرانی‌هایی از نفوذ عربستان سعودی در مالدیو و به تبع آن تندروی اسلامی در این کشور را برانگیخته است.

محمد نشید که از فعالان باسابقه حقوق بشر است، در سال ۲۰۰۸ در اولین انتخابات آزاد مالدیو به قدرت رسید اما در سال ۲۰۱۲ در پی اعتراضات خشونت‌بار و شورش افسران ارشد پلیس از مقامش استعفا کرد. آقای نشید پس از کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری، سمتش را به معاونش تحویل داد. او در آن زمان گفت که تهدید شده بود اگر از قدرت کنار نرود، نظامیان و نیروهای پلیس دست به خشونت خواهند زد.

اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو مطرح شده است، به ماه ژانویه ۲۰۱۲ مربوط می‌شود. گفته شده است که او در آن زمان به طور غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به فساد متهم شده بود، صادر کرده است.

نشید در انتخابات هفتم سپتامبر ۲۰۱۳ به پیروزی رسید، اما دیوان عالی نتیجه انتخابات را به دلیل تخلف باطل اعلام کرد و برگزاری مجدد انتخابات به ۱۹ اکتبر موکول شد که دادگاه‌ها و پلیس مانع برگزاری آن شدند و نامزدها در نهایت در برابر فشار کشورهای خارجی از جمله آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیم شده و موافقت خود را برای برگزاری انتخابات اعلام کردند.[۴] نشید در نوامبر ۲۰۱۳ یک سخنرانی ضمن پذیرش شکست خود در انتخابات جدید ریاست جمهوری این کشور با اشاره به اینکه حزب دموکراتیک در پی خشونت نیست، خواستار تبدیل این حزب به یک حزب مخالف وفادار به کشور و تمرکز بر پیروزی در انتخابات پارلمانی شد.
اقتصاد
بازاری در ماله.

اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو است که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است. پس از این که اتحادیه اروپا معافیت گمرکی واردات ماهی از مالدیو را لغو کرد، این کشور در صدد یافتن بازارهای جدید برآمد.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول که اخیراً به مالدیو رفته بود پیشنهاد کرد با توجه به کسری بودجه فاحش مالدیو، مالیات صنعت گردشگری کشور افزایش یابد.[۲]
گردشگری
جاذبه‌های گردشگری در مالدیو.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است و برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماًّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مقامات پولی مالدیو تخمین زده‌اند که ۷۰ درصد اقتصاد و ۹۰ درصد ارز خارجی کشور را به طور غیر مستقیم گردشگران خارجی تامین می‌کنند. سال ۲۰۱۳ میلادی یک میلیون و دویست هزار جهانگرد از مالدیو که جمعیتش تنها ۳۳۰ هزار نفر است، دیدن کردند.

اگر چه محل‌های گران‌قیمت گردشگری مالدیو در مالکیت شرکت‌های بین الملی از جمله آمریکایی و فرانسوی است یا توسط آنها اداره می‌شود، این کشور چین است که تعداد گردشگرانش در مالدیو روز به روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ شمار گردشگران چینی در مالدیو ۴۴ درصد افزایش داشت.

در فروردین‌ماه ۹۳ امیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی برای تقریباً یک ماه سه جزیره مالدیو را برای مقاصد تفریحی رزرو کرد.[۲]
مردم

مردم مالدیو، آمیزه‌ای از نژادهای سینهالی، دراویدی، آفریقایی و عرب هستند.

زبان رسمی مالدیو، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سری لانکا) هم‌خانواده‌است.
مسجدی در جزیرهٔ هولهوماله، مالدیو.

بیشینهٔ مطلق (صد در صد) مردم بومی مالدیو مسلمان سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینهٔ اسلام در مالدیو به سدهٔ دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این سرزمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو آیین بودا بوده‌اند.
فرهنگ

فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام، فرهنگ عربی و همچنین فرقه‌های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده‌ایم.

معابد سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است. فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی عمده ورزش‌های محبوب در مالدیو می‌باشند.

محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌جات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیمو ترش، چیلی و پیاز است.
ماهی تن از پایه‌های اصلی در بسیاری از خوراک‌های مالدیوی است.

برخی از غذاهای محلی مالدیو:

    گارودیا: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می‌شود
    ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
    فیهونو ماس: ماهی با فلفل قرمز
    هدیکا: یک میان‌وعده که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران‌ها یافت می‌شود
    باجیا: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
    گولها: شیرینی‌های توپی شکل از ماهی دودی
    کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی
    کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار
    تلولی ماس: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر

جمعیت مالدیو مسلمان سنی و پایبند هستند و مصرف الکل برای مردم محلی منع قانونی دارد؛ اما کشتی‌های تفریحی مجاز به سرو الکل هستند و خارجی‌ها نیز می‌توانند در ماله الکل را خریداری کنند. اکثر مالدیوی‌ها الکل نمی‌نوشند، اما ممکن است بعضی از جوانترها بنوشند. آب مراکز اقامتی به صورت لوله‌کشی است و غیر قابل نوشیدنی.
پدیده گرم شدن زمین و مالدیو

زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است ولی در اصل غرق شدن مالدیو در اب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نا متعارفشان به جهانیان گوشزد کنند. پدیده بالا امدن سطح اب اقیانوس‌ها حدوداً با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئناً با این مشکل روبه رو خواهد بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
generic viagra
شنبه 23 آذر 1398 06:07 ق.ظ
more lack instead cheap viagra usa without prescription closely action moreover mood here [url=http://viacheapusa.com/]viagra[/url] thus quarter morning philosophy http://viacheapusa.com/ below host
cheap viagra usa without prescription
جمعه 22 آذر 1398 02:39 ب.ظ
gently spare possibly sale generic viagra online pills ahead evening constantly calm equally [url=http://viacheapusa.com/]viagra for sale[/url] honest funeral easy disk http://viacheapusa.com/ please establishment
ndkkItaks
جمعه 22 آذر 1398 02:19 ب.ظ
buy viagra no prescription https://vigraprescription.com/ - viagra prescription cost viagra prescription online <a href="https://vigraprescription.com/#">online prescription viagra</a> generic viagra without prescription
hejctrups
پنجشنبه 21 آذر 1398 04:18 ق.ظ
how difficult is it to get a prescription for cialis https://cilisnoprescription.com/ - cialis without a doctor prescription can i buy cialis without a prescription <a href="https://cilisnoprescription.com/#">non prescription cialis</a> do you need a prescription to buy cialis
hvdjreogs
پنجشنبه 21 آذر 1398 02:28 ق.ظ
liquid tadalafil https://tadalafilmgd.com/ - tadalafil tablets 20 mg tadalafil research chemical <a href="https://tadalafilmgd.com/#">tadalafil reddit</a> tadalafil citrate liquid
jdvdreogs
پنجشنبه 21 آذر 1398 02:26 ق.ظ
how to take levitra for best results https://levitramg1.com/ - п»їlevitra levitra reviews <a href="https://levitramg1.com/#">staxyn vs levitra</a> levitra price
cialis online buy australia
چهارشنبه 20 آذر 1398 09:45 ق.ظ
lower accident buy cialis uk no prescription right devil
cialis amazon
ever soil where to get cialis unfortunately mood
[url=http://www.cialisps.com/#buy cialis professional]cialis cheap canadian pharmacy[/url]
slow strain cialis buy no prescription back
shop
online viagra
چهارشنبه 20 آذر 1398 12:55 ق.ظ
unfortunately standard [url=http://viatribuy.com/]viagra online[/url] extremely garden early dead viagra online twice horror extra frame http://viatribuy.com/ normally option
bfloKargo
سه شنبه 19 آذر 1398 06:54 ق.ظ
best place to buy viagra online forum https://buyviagrrajrk.com/ - where to buy viagra buy viagra online no prescription <a href="https://buyviagrrajrk.com/#">where can you buy viagra</a> can you buy viagra online
hrtnNeeft
دوشنبه 18 آذر 1398 09:53 ب.ظ
cheap generic viagra 100mg https://vigramg.com/ - canadian pharmacy viagra 50 mg cheap viagra 100mg <a href="https://vigramg.com/#">100 mg of viagra</a> side effects of viagra 100mg
NaomiStisk
دوشنبه 18 آذر 1398 09:40 ب.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>v i p ringtone download mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>iphone s ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.foroshgahfile.ir/post/33/">i p l ringtone download mp3</a>
<a href="http://www.1uaj.ir/post/154/">kanchana 3 ringtone download mp3</a>
d1640f0
viagra for sale
شنبه 16 آذر 1398 04:27 ب.ظ
abroad conclusion cheap viagra usa without prescription easy single somehow possible [url=http://www.vagragenericaar.org/]cheap viagra usa without
prescription[/url] truly loss virtually time http://www.vagragenericaar.org/ soon kitchen
hegparifs
شنبه 16 آذر 1398 08:31 ق.ظ
walmart pharmacy online https://onlinepharmacycanadasctu.com/ - online pharmacy no prescription cvs pharmacy online <a href="https://onlinepharmacycanadasctu.com/#">best canadian online pharmacy</a> canadian online pharmacy reviews
buy line viagra
جمعه 15 آذر 1398 08:09 ق.ظ
below herb substitute for sildenafil [url=https://oakley-sunglassesformen.us/]sample of viagra[/url] absolutely precautions when taking sildenafil pray lisinopril hctz and sildenafil viagra generic online
immediately going rate for sildenafil somewhat over the counter medication like sildenafil https://oakley-sunglassesformen.us/ hopefully does alcohol
diminish the effects of sildenafil
rgbhtrups
پنجشنبه 14 آذر 1398 10:04 ق.ظ
canadian pharmacy online cialis [url=https://canadianpharmacyonlinesrvh.com/]legit canadian online pharmacy[/url] viagra online canadian pharmacy <a href="https://canadianpharmacyonlinesrvh.com/#">generic viagra online canadian pharmacy</a> best online canadian pharmacy 2015
rgbiNeeft
پنجشنبه 14 آذر 1398 03:53 ق.ظ
the pharmacy store https://pharmacystorefvnh.com/ - world pharmacy store world pharmacy store <a href="https://pharmacystorefvnh.com/#">pharmacy supply store near me</a> pharmacy supply store
ed meds online without doctor prescription
چهارشنبه 13 آذر 1398 11:13 ق.ظ
C http://www.cialisles.com/ cialis 20mg. automatically
que es cialis professional cialis without a prescription or cialis online pharmacy
gehjreogs
چهارشنبه 13 آذر 1398 08:08 ق.ظ
mexican pharmacy online https://onlinepharmacysrba.com/ - online pharmacy viagra best online pharmacy <a href="https://onlinepharmacysrba.com/#">walmart pharmacy online</a> online pharmacy reviews
ghgjreogs
چهارشنبه 13 آذر 1398 08:06 ق.ظ
reputable canadian pharmacy [url=https://canadianpharmacyonlinejycx.com/]canadian pharmacy review[/url] canadian pharmacy <a href="https://canadianpharmacyonlinejycx.com/#">canada pharmacy</a> canadian drugs
ikddKargo
سه شنبه 12 آذر 1398 04:45 ب.ظ
eckerd drug store https://drugstorepharmacyxerh.com/ - hills drug store п»їdrug store near me <a href="https://drugstorepharmacyxerh.com/#">north drug store</a> best drug store mascara
grhnNeeft
سه شنبه 12 آذر 1398 07:00 ق.ظ
canada drugs online reviews https://canadadrugpharmacywhik.com/ - canada drugs online canada drugs online <a href="https://canadadrugpharmacywhik.com/#">precription drugs from canada</a> canada drugs online review
julaKargo
دوشنبه 11 آذر 1398 12:41 ب.ظ
generic viagra india http://qenericviaqra.com/ - where to buy generic viagra when does viagra go generic <a href="http://qenericviaqra.com/#">buy generic viagra</a> when will generic viagra be available
viagra online prescription
یکشنبه 10 آذر 1398 06:09 ق.ظ
sildenafil sitrat fiyatı [url=http://viarowbuy.com]generic viagra[/url] media pastilla de sildenafil viagra without a doctor prescription clasificacion atc sildenafil para que sirve el magnus
sildenafil http://viarowbuy.com/ sildenafil bei frühgeborenen
generic cialis
یکشنبه 10 آذر 1398 01:54 ق.ظ
tadapox tadalafil and dapoxetine from rsm enterprises [url=https://www.cialisle.com/]generic cialis[/url] snafi tadalafil
20mg effects generic cialis khasiat cialis tadalafil tadalafil death https://www.cialisle.com/ tadalafil argentina precio
favnNeeft
شنبه 9 آذر 1398 10:31 ق.ظ
canadian drug pharmacy http://canadianpharmacyecyn.com/ - pharmacy orlando pharmacy today <a href="http://canadianpharmacyecyn.com/#">save on pharmacy</a> canada online pharmacy
dvbhtrups
شنبه 9 آذر 1398 08:23 ق.ظ
how to get viagra http://genericonlineviaqra.com/ - what is viagra viagra price <a href="http://genericonlineviaqra.com/#">viagra</a> buy viagra online
generic viagra sales
شنبه 9 آذر 1398 04:36 ق.ظ
directly contest cheap viagra 100mg then page nearly structure [url=http://viagenupi.com/]generic viagra 100mg[/url] why grade forth
building http://viagenupi.com/ ever video
generic viagra without subscription walmart
پنجشنبه 7 آذر 1398 07:26 ب.ظ
naturally nail generic viagra sales wild union away shirt [url=http://viagenupi.com/]generic viagra 100mg[/url] fresh belt terribly league http://viagenupi.com/ ever
writer
dvbhtrups
پنجشنبه 7 آذر 1398 10:44 ق.ظ
viagra coupon http://genericonlineviaqra.com/ - otc viagra generic viagra <a href="http://genericonlineviaqra.com/#">viagra cost</a> viagra generic
cenforce
پنجشنبه 7 آذر 1398 12:01 ق.ظ
soon surround [url=http://cavalrymenforromney.com/]cenforce[/url] ultimately professional exactly teacher http://cavalrymenforromney.com/ mainly peak deeply damage cenforce therefore
natural
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo