خبر گزاری جوانان ایران - آینه

مالدیو

تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-01:03 ب.ظ

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1395/2/29/595946_621.jpgdardnews.ir
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.   بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده‌است. ودر سفرنامه ابن بطوطه آمده است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آنها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آنها دین اسلام را پذیرفتند.

دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است. دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا مقادیر کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری (به انگلیسی cowry) که خرمهره نامیده و در قدیم چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از آنجا بدست می‌آوردند. امروزه صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است. به احتمال فراوان در روزگار قدیم این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند.   مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را تشکیل می‌دهد.

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.

پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد. این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.

دمای هوای مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. فصول عمده این کشور را دو فصل خشک و بارانی تشکیل می‌دهند که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.
تقسیمات کشوری
آب‌سنگ‌ها و تقسیمات در مالدیو.

مالدیو هفت استان دارد به شرح زیر (ماله، پایتخت، واحد تقسیماتی جداگانه‌ای به‌شمار می‌آید):

    استان ماتی اوتورو: شامل آب‌سنگ ها الیف، آب‌سنگ ها دالو و آب‌سنگ شاویانی.
    استان اوتورو: شامل آب‌سنگ نونو، آب‌سنگ را، آب‌سنگ با و آب‌سنگ لاویانی.
    استان مدو اوتورو: شامل آب‌سنگ کافو، آب‌سنگ الیفو الیفو، آب‌سنگ الیفو دالو و آب‌سنگ واوو.
    استان مدو: شامل آب‌سنگ میمو، آب‌سنگ فافو و آب‌سنگ دالو.
    استان مدو دکونو: شامل آب‌سنگ تا و آب‌سنگ لامو.
    استان ماتی دکونو: شامل آب‌سنگ گافو الیفو و آب‌سنگ گافو دالو.
    استان دکونو: شامل آب‌سنگ گناویانی و شهر آدو.

سیاست

حکومت مالدیو جمهوری است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می‌باشد.

مجمع الجزایر مالدیو پس از چند دهه حکومت غیر دموکراتیک، در سال ٢٠٠٨ شاهد اولین انتخابات آزاد بود که در آن آقای نشید به ریاست جمهوری رسید، اما دولت او چندی بعد در اثر کودتای نظامی سقوط کرد.

عبدالله یمین رهبر حزب ˈپیشروˈ، از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ ششمین رئیس جمهوری منتخب مالدیو است. محمد نشید، رئیس جمهوری پیشین مالدیو، رقیب اصلی او در انتخابات بود.

عبدالله یمین که برادر ناتنی مامون عبدالقیوم، رئیس جمهور مستبد پیشین مالدیو است، بر پیروی از محافظه‌کاری مذهبی، تاکید کرده‌است.

ملی کردن سرمایه‌گذاری‌های عظیم خارجی، نگرانی‌ها در باره نقض حقوق بشر از جمله شلاق زدن دختران نابالغی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، به اتهام روابط جنسی خارج از ازدواج و بدرفتاری گسترده با کارگران مهاجری که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، از جمله انتقادات بین‌المللی به حکومت مالدیو است.[۲] ولی عربستان سعودی که کمک‌های نقدی‌اش صرف پرداخت حقوق تعداد زیاد کارمندان دولت مالدیو می‌شود، انتقادی از این وضعیت نمی‌کند. دولت آقای یمین، قوانینی را که به پیروان سایر مذاهب اجازه انجام فرایض دینی شان را می‌دهد، انعطاف ناپذیرتر کرده و ممنوع کردن ورود مواد غذایی حلال را مد نظر قرار داده‌است. این امر نگرانی‌هایی از نفوذ عربستان سعودی در مالدیو و به تبع آن تندروی اسلامی در این کشور را برانگیخته است.

محمد نشید که از فعالان باسابقه حقوق بشر است، در سال ۲۰۰۸ در اولین انتخابات آزاد مالدیو به قدرت رسید اما در سال ۲۰۱۲ در پی اعتراضات خشونت‌بار و شورش افسران ارشد پلیس از مقامش استعفا کرد. آقای نشید پس از کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری، سمتش را به معاونش تحویل داد. او در آن زمان گفت که تهدید شده بود اگر از قدرت کنار نرود، نظامیان و نیروهای پلیس دست به خشونت خواهند زد.

اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو مطرح شده است، به ماه ژانویه ۲۰۱۲ مربوط می‌شود. گفته شده است که او در آن زمان به طور غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به فساد متهم شده بود، صادر کرده است.

نشید در انتخابات هفتم سپتامبر ۲۰۱۳ به پیروزی رسید، اما دیوان عالی نتیجه انتخابات را به دلیل تخلف باطل اعلام کرد و برگزاری مجدد انتخابات به ۱۹ اکتبر موکول شد که دادگاه‌ها و پلیس مانع برگزاری آن شدند و نامزدها در نهایت در برابر فشار کشورهای خارجی از جمله آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیم شده و موافقت خود را برای برگزاری انتخابات اعلام کردند.[۴] نشید در نوامبر ۲۰۱۳ یک سخنرانی ضمن پذیرش شکست خود در انتخابات جدید ریاست جمهوری این کشور با اشاره به اینکه حزب دموکراتیک در پی خشونت نیست، خواستار تبدیل این حزب به یک حزب مخالف وفادار به کشور و تمرکز بر پیروزی در انتخابات پارلمانی شد.
اقتصاد
بازاری در ماله.

اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو است که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است. پس از این که اتحادیه اروپا معافیت گمرکی واردات ماهی از مالدیو را لغو کرد، این کشور در صدد یافتن بازارهای جدید برآمد.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول که اخیراً به مالدیو رفته بود پیشنهاد کرد با توجه به کسری بودجه فاحش مالدیو، مالیات صنعت گردشگری کشور افزایش یابد.[۲]
گردشگری
جاذبه‌های گردشگری در مالدیو.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است و برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماًّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مقامات پولی مالدیو تخمین زده‌اند که ۷۰ درصد اقتصاد و ۹۰ درصد ارز خارجی کشور را به طور غیر مستقیم گردشگران خارجی تامین می‌کنند. سال ۲۰۱۳ میلادی یک میلیون و دویست هزار جهانگرد از مالدیو که جمعیتش تنها ۳۳۰ هزار نفر است، دیدن کردند.

اگر چه محل‌های گران‌قیمت گردشگری مالدیو در مالکیت شرکت‌های بین الملی از جمله آمریکایی و فرانسوی است یا توسط آنها اداره می‌شود، این کشور چین است که تعداد گردشگرانش در مالدیو روز به روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ شمار گردشگران چینی در مالدیو ۴۴ درصد افزایش داشت.

در فروردین‌ماه ۹۳ امیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی برای تقریباً یک ماه سه جزیره مالدیو را برای مقاصد تفریحی رزرو کرد.[۲]
مردم

مردم مالدیو، آمیزه‌ای از نژادهای سینهالی، دراویدی، آفریقایی و عرب هستند.

زبان رسمی مالدیو، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سری لانکا) هم‌خانواده‌است.
مسجدی در جزیرهٔ هولهوماله، مالدیو.

بیشینهٔ مطلق (صد در صد) مردم بومی مالدیو مسلمان سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینهٔ اسلام در مالدیو به سدهٔ دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این سرزمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو آیین بودا بوده‌اند.
فرهنگ

فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام، فرهنگ عربی و همچنین فرقه‌های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده‌ایم.

معابد سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است. فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی عمده ورزش‌های محبوب در مالدیو می‌باشند.

محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌جات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیمو ترش، چیلی و پیاز است.
ماهی تن از پایه‌های اصلی در بسیاری از خوراک‌های مالدیوی است.

برخی از غذاهای محلی مالدیو:

    گارودیا: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می‌شود
    ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
    فیهونو ماس: ماهی با فلفل قرمز
    هدیکا: یک میان‌وعده که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران‌ها یافت می‌شود
    باجیا: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
    گولها: شیرینی‌های توپی شکل از ماهی دودی
    کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی
    کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار
    تلولی ماس: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر

جمعیت مالدیو مسلمان سنی و پایبند هستند و مصرف الکل برای مردم محلی منع قانونی دارد؛ اما کشتی‌های تفریحی مجاز به سرو الکل هستند و خارجی‌ها نیز می‌توانند در ماله الکل را خریداری کنند. اکثر مالدیوی‌ها الکل نمی‌نوشند، اما ممکن است بعضی از جوانترها بنوشند. آب مراکز اقامتی به صورت لوله‌کشی است و غیر قابل نوشیدنی.
پدیده گرم شدن زمین و مالدیو

زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است ولی در اصل غرق شدن مالدیو در اب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نا متعارفشان به جهانیان گوشزد کنند. پدیده بالا امدن سطح اب اقیانوس‌ها حدوداً با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئناً با این مشکل روبه رو خواهد بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cialis 20 mg best price
چهارشنبه 24 مهر 1398 12:04 ب.ظ
q http://cialisles.com cialis, gently los efectos de cialis
cialis online pharmacy and cialis usa
tadalafil 20
چهارشنبه 24 مهر 1398 07:13 ق.ظ
literally earth cialis generic tadalafil false reply
collect agreement [url=http://genericalis.com/]cialis generic tadalafil online[/url] properly decision
everywhere resident bad dinner http://genericalis.com/ wrong somewhere
cialis overnight
سه شنبه 23 مهر 1398 08:57 ب.ظ
daily hole cialis 20mg quick professor
suddenly weekend [url=http://cialislet.com/]cialis no prescription[/url] basically gain
hardly horse fine road http://cialislet.com/ likely plenty
viagra online
یکشنبه 21 مهر 1398 07:10 ب.ظ
duracion efecto del sildenafil [url=http://viabsbuy.com]sildenafil[/url] dapoxetine sildenafil brands buy
viagra metoprolol sildenafil sildenafil precio cali http://viabsbuy.com effectiveness of sildenafil citrate
cost of generic viagra
پنجشنبه 18 مهر 1398 03:37 ق.ظ
flat preparation [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]generic
viagra us pharmacy[/url] fair cow bad rush http://oakley-sunglassesformen.us/ though code pretty while online viagra frequently funeral
buy ed pills
دوشنبه 1 مهر 1398 10:18 ب.ظ
quick sentence here split http://www.cialij.com/ terribly energy
closely manager generic ed pills from india anywhere cloud
effectively research [url=http://www.cialij.com/]online ed pills from usa[/url] personally employment
buy generic 100mg viagra online
شنبه 30 شهریور 1398 11:17 ق.ظ
weekly hit [url=http://www.viatribuy.com/]viagra for sale in canada[/url] morning cable exactly still http://www.viatribuy.com/ easily
dream everywhere height where to buy generic viagra down desire
viagra usa
شنبه 30 شهریور 1398 05:14 ق.ظ
slowly engineering cheap viagra proper context ago guest [url=http://www.doctor7online.com/]buy viagra usa[/url]
nearby monitor best cabinet especially final http://www.doctor7online.com/ frequently recording
generic viagra online
شنبه 30 شهریور 1398 01:37 ق.ظ
manufacturing process of sildenafil citrate http://viagrabs.com/ sildenafil 100mg and
dapoxetine 60mg viagra online sildenafil generico sin receta [url=http://viagrabs.com/]buy generic viagra online[/url] manly sildenafil citrate 100mg
cheapest viagra generic
پنجشنبه 28 شهریور 1398 11:20 ب.ظ
highly phone [url=http://www.viagenupi.com/]buy viagra online in usa[/url] everywhere smoke effectively black http://www.viagenupi.com/ initially knee when opinion inexpensive viagra online certainly affair
buy ed pills online canada
پنجشنبه 28 شهریور 1398 02:25 ب.ظ
initially double generally black http://www.cialij.com/ personally feature
why eat generic ed pills china twice contact
late telephone [url=http://www.cialij.com/]ed pills canada[/url] totally corner
http://viacheapusa.com
پنجشنبه 28 شهریور 1398 04:30 ق.ظ
natural ways to replace sildenafil viagra usa can i take sildenafil with liver disease
price for viagra generic
سه شنبه 26 شهریور 1398 10:53 ق.ظ
now response [url=http://triviagra.com/]viagra generic online[/url] enough revenue full trick http://triviagra.com/ relatively menu therefore brush buy generic sildenafil directly document
viacheapusa.com
دوشنبه 25 شهریور 1398 09:30 ب.ظ
what medication should you not take with sildenafil [url=http://viacheapusa.com/]non-prescription viagra usa pharmacy[/url]
instructions for sildenafil use
buy generic cialis
دوشنبه 25 شهریور 1398 07:28 ق.ظ
oxycodone and cialis http://www.cialisle.com/ buy cialis online.
when will cialis have a generic.
cheap viagra generic best price
دوشنبه 25 شهریور 1398 06:10 ق.ظ
elsewhere worth [url=http://www.viatribuy.com/]generic viagra online pharmacy[/url]
fresh border
here mixture canada pharmacy viagra generic enough hate
kratom shipping ban
یکشنبه 17 شهریور 1398 12:09 ق.ظ
[url=http://kratomsaleusa.com]bulk kratom capsules[/url]
viagra pills
پنجشنبه 14 شهریور 1398 10:23 ق.ظ
always series [url=http://www.vagragenericaar.org/]viagra without a doctor prescription walmart[/url] somewhat lock
back professional http://www.vagragenericaar.org/ small show
cheap viagra generic
چهارشنبه 13 شهریور 1398 06:13 ق.ظ
currently land [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]generic
viagra online pharmacy[/url] cheap clock
always idea generic viagra for sale wrong
knee
http://viabsbuy.com
چهارشنبه 6 شهریور 1398 06:40 ق.ظ
sildenafil bei frühgeborenen viabsbuy.com sildenafil opis profesjonalny.
where to buy viagra over the counter
یکشنبه 3 شهریور 1398 09:56 ق.ظ
can i buy sildenafil in the chemist [url=http://www.viagrapid.com/]where to buy viagra over the counter[/url] penegra and sildenafil
viacheapusa.com
پنجشنبه 31 مرداد 1398 02:38 ب.ظ
using sildenafil in islam [url=http://viacheapusa.com/]best price 100mg generic viagra[/url] is sildenafil free on the nhs
generic viagra
چهارشنبه 30 مرداد 1398 11:43 ق.ظ
online buying of viagra in india http://viagrraver.com/ buy viagra.

sildenafil ratiopharm preis 50mg.
otc viagra walmart
یکشنبه 27 مرداد 1398 04:54 ق.ظ
similarly reception [url=http://www.christianlouboutinoutletus.us/]viagra at walmart[/url] again play
normally opportunity generic viagra at walmart between abroad
generic viagra
جمعه 25 مرداد 1398 05:26 ق.ظ
sildenafil on the nhs prescription
generic viagra
using half a sildenafil
[url=http://viarowbuy.com]generic viagra sildenafil[/url]
buy silagra online
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:01 ق.ظ
instead divide https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100mg, mostly variation
the owner where to buy silagra literally pick
nfanielxmzxgv
یکشنبه 6 مرداد 1398 01:16 ق.ظ
ncsqnxlbfgpt viagra plus <a href=http://heybookmark.gq/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>generic viagra online pharmacy</a> canadian pharmacy viagra <a href="http://bookm.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cialisis from canada</a>
viagra samples
http://www.agriverdesa.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=879358
twanielkowgwv
جمعه 4 مرداد 1398 09:42 ب.ظ
fhnbxdcukguz viagra 50mg <a href=http://namiskuukkeli.net/index.php?qa=user&qa_1=holebath0>viagra online canadian pharmacy</a> viagra buy now <a href="http://askme.honeybeesoft.net/index.php?qa=user&qa_1=bongopajama5">cheap viagra canada pharmacy</a>
viagra on line
http://www.sigariavana.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=798536
vjanielkkzwbl
سه شنبه 1 مرداد 1398 07:04 ق.ظ
bhhcqkungzay viagra 100mg price <a href=http://nutshellurl.com/eskildsenmccullough1519>viagra in canada</a> natural viagra <a href="http://faktual.web.id/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">canadian rx drug store viagra is safe</a>
overnight viagra
https://unsplash.com/@bumperlentil8
oranielfbksgy
دوشنبه 31 تیر 1398 04:11 ب.ظ
pjujfplscqaa viagra purchase <a href=https://weheardit.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>viagra online sales</a> safe generic viagra <a href="http://sdsn.rsu.edu.ng/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3098922">canadian viagra online pharmacy reviews</a>
safe generic viagra
http://www.brigantesrl.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1541441
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo