خبر گزاری جوانان ایران - آینه

مالدیو

تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-02:03 ب.ظ

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1395/2/29/595946_621.jpgdardnews.ir
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.   بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده‌است. ودر سفرنامه ابن بطوطه آمده است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آنها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آنها دین اسلام را پذیرفتند.

دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است. دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا مقادیر کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری (به انگلیسی cowry) که خرمهره نامیده و در قدیم چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از آنجا بدست می‌آوردند. امروزه صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است. به احتمال فراوان در روزگار قدیم این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند.   مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را تشکیل می‌دهد.

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.

پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد. این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.

دمای هوای مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. فصول عمده این کشور را دو فصل خشک و بارانی تشکیل می‌دهند که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.
تقسیمات کشوری
آب‌سنگ‌ها و تقسیمات در مالدیو.

مالدیو هفت استان دارد به شرح زیر (ماله، پایتخت، واحد تقسیماتی جداگانه‌ای به‌شمار می‌آید):

    استان ماتی اوتورو: شامل آب‌سنگ ها الیف، آب‌سنگ ها دالو و آب‌سنگ شاویانی.
    استان اوتورو: شامل آب‌سنگ نونو، آب‌سنگ را، آب‌سنگ با و آب‌سنگ لاویانی.
    استان مدو اوتورو: شامل آب‌سنگ کافو، آب‌سنگ الیفو الیفو، آب‌سنگ الیفو دالو و آب‌سنگ واوو.
    استان مدو: شامل آب‌سنگ میمو، آب‌سنگ فافو و آب‌سنگ دالو.
    استان مدو دکونو: شامل آب‌سنگ تا و آب‌سنگ لامو.
    استان ماتی دکونو: شامل آب‌سنگ گافو الیفو و آب‌سنگ گافو دالو.
    استان دکونو: شامل آب‌سنگ گناویانی و شهر آدو.

سیاست

حکومت مالدیو جمهوری است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می‌باشد.

مجمع الجزایر مالدیو پس از چند دهه حکومت غیر دموکراتیک، در سال ٢٠٠٨ شاهد اولین انتخابات آزاد بود که در آن آقای نشید به ریاست جمهوری رسید، اما دولت او چندی بعد در اثر کودتای نظامی سقوط کرد.

عبدالله یمین رهبر حزب ˈپیشروˈ، از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ ششمین رئیس جمهوری منتخب مالدیو است. محمد نشید، رئیس جمهوری پیشین مالدیو، رقیب اصلی او در انتخابات بود.

عبدالله یمین که برادر ناتنی مامون عبدالقیوم، رئیس جمهور مستبد پیشین مالدیو است، بر پیروی از محافظه‌کاری مذهبی، تاکید کرده‌است.

ملی کردن سرمایه‌گذاری‌های عظیم خارجی، نگرانی‌ها در باره نقض حقوق بشر از جمله شلاق زدن دختران نابالغی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، به اتهام روابط جنسی خارج از ازدواج و بدرفتاری گسترده با کارگران مهاجری که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، از جمله انتقادات بین‌المللی به حکومت مالدیو است.[۲] ولی عربستان سعودی که کمک‌های نقدی‌اش صرف پرداخت حقوق تعداد زیاد کارمندان دولت مالدیو می‌شود، انتقادی از این وضعیت نمی‌کند. دولت آقای یمین، قوانینی را که به پیروان سایر مذاهب اجازه انجام فرایض دینی شان را می‌دهد، انعطاف ناپذیرتر کرده و ممنوع کردن ورود مواد غذایی حلال را مد نظر قرار داده‌است. این امر نگرانی‌هایی از نفوذ عربستان سعودی در مالدیو و به تبع آن تندروی اسلامی در این کشور را برانگیخته است.

محمد نشید که از فعالان باسابقه حقوق بشر است، در سال ۲۰۰۸ در اولین انتخابات آزاد مالدیو به قدرت رسید اما در سال ۲۰۱۲ در پی اعتراضات خشونت‌بار و شورش افسران ارشد پلیس از مقامش استعفا کرد. آقای نشید پس از کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری، سمتش را به معاونش تحویل داد. او در آن زمان گفت که تهدید شده بود اگر از قدرت کنار نرود، نظامیان و نیروهای پلیس دست به خشونت خواهند زد.

اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو مطرح شده است، به ماه ژانویه ۲۰۱۲ مربوط می‌شود. گفته شده است که او در آن زمان به طور غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به فساد متهم شده بود، صادر کرده است.

نشید در انتخابات هفتم سپتامبر ۲۰۱۳ به پیروزی رسید، اما دیوان عالی نتیجه انتخابات را به دلیل تخلف باطل اعلام کرد و برگزاری مجدد انتخابات به ۱۹ اکتبر موکول شد که دادگاه‌ها و پلیس مانع برگزاری آن شدند و نامزدها در نهایت در برابر فشار کشورهای خارجی از جمله آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیم شده و موافقت خود را برای برگزاری انتخابات اعلام کردند.[۴] نشید در نوامبر ۲۰۱۳ یک سخنرانی ضمن پذیرش شکست خود در انتخابات جدید ریاست جمهوری این کشور با اشاره به اینکه حزب دموکراتیک در پی خشونت نیست، خواستار تبدیل این حزب به یک حزب مخالف وفادار به کشور و تمرکز بر پیروزی در انتخابات پارلمانی شد.
اقتصاد
بازاری در ماله.

اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو است که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است. پس از این که اتحادیه اروپا معافیت گمرکی واردات ماهی از مالدیو را لغو کرد، این کشور در صدد یافتن بازارهای جدید برآمد.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول که اخیراً به مالدیو رفته بود پیشنهاد کرد با توجه به کسری بودجه فاحش مالدیو، مالیات صنعت گردشگری کشور افزایش یابد.[۲]
گردشگری
جاذبه‌های گردشگری در مالدیو.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است و برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماًّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مقامات پولی مالدیو تخمین زده‌اند که ۷۰ درصد اقتصاد و ۹۰ درصد ارز خارجی کشور را به طور غیر مستقیم گردشگران خارجی تامین می‌کنند. سال ۲۰۱۳ میلادی یک میلیون و دویست هزار جهانگرد از مالدیو که جمعیتش تنها ۳۳۰ هزار نفر است، دیدن کردند.

اگر چه محل‌های گران‌قیمت گردشگری مالدیو در مالکیت شرکت‌های بین الملی از جمله آمریکایی و فرانسوی است یا توسط آنها اداره می‌شود، این کشور چین است که تعداد گردشگرانش در مالدیو روز به روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ شمار گردشگران چینی در مالدیو ۴۴ درصد افزایش داشت.

در فروردین‌ماه ۹۳ امیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی برای تقریباً یک ماه سه جزیره مالدیو را برای مقاصد تفریحی رزرو کرد.[۲]
مردم

مردم مالدیو، آمیزه‌ای از نژادهای سینهالی، دراویدی، آفریقایی و عرب هستند.

زبان رسمی مالدیو، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سری لانکا) هم‌خانواده‌است.
مسجدی در جزیرهٔ هولهوماله، مالدیو.

بیشینهٔ مطلق (صد در صد) مردم بومی مالدیو مسلمان سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینهٔ اسلام در مالدیو به سدهٔ دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این سرزمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو آیین بودا بوده‌اند.
فرهنگ

فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام، فرهنگ عربی و همچنین فرقه‌های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده‌ایم.

معابد سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است. فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی عمده ورزش‌های محبوب در مالدیو می‌باشند.

محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌جات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیمو ترش، چیلی و پیاز است.
ماهی تن از پایه‌های اصلی در بسیاری از خوراک‌های مالدیوی است.

برخی از غذاهای محلی مالدیو:

    گارودیا: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می‌شود
    ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
    فیهونو ماس: ماهی با فلفل قرمز
    هدیکا: یک میان‌وعده که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران‌ها یافت می‌شود
    باجیا: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
    گولها: شیرینی‌های توپی شکل از ماهی دودی
    کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی
    کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار
    تلولی ماس: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر

جمعیت مالدیو مسلمان سنی و پایبند هستند و مصرف الکل برای مردم محلی منع قانونی دارد؛ اما کشتی‌های تفریحی مجاز به سرو الکل هستند و خارجی‌ها نیز می‌توانند در ماله الکل را خریداری کنند. اکثر مالدیوی‌ها الکل نمی‌نوشند، اما ممکن است بعضی از جوانترها بنوشند. آب مراکز اقامتی به صورت لوله‌کشی است و غیر قابل نوشیدنی.
پدیده گرم شدن زمین و مالدیو

زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است ولی در اصل غرق شدن مالدیو در اب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نا متعارفشان به جهانیان گوشزد کنند. پدیده بالا امدن سطح اب اقیانوس‌ها حدوداً با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئناً با این مشکل روبه رو خواهد بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
online cialis
سه شنبه 25 تیر 1398 06:47 ب.ظ
es mejor cialis que levitra [url=http://cialisps.com/]http://cialisps.com/[/url] does daily cialis lower blood pressure.
npanielsnwriv
یکشنبه 23 تیر 1398 01:19 ب.ظ
elnvkmdbgcox canadian viagra <a href=http://altaasia.kz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2809659>purchase viagra online</a> viagra dose <a href="http://www.rutulicantores.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1863237">town in canada to buy cialis</a>
viagra how it works
http://www.agriturismo-spigno.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=426042
ekanielvqstow
شنبه 22 تیر 1398 08:17 ب.ظ
djyytiuwbhjl viagra woman <a href=http://california2025.org/story/238495/>discount cialis canada</a> purchase viagra <a href="http://truongdaynauan.com/index.php?qa=user&qa_1=winebath7">viagra+canada</a>
buy real viagra
http://webhow.org/index.php?qa=user&qa_1=lotionpajama7
generic cialis
جمعه 21 تیر 1398 01:36 ق.ظ
icos cialis [url=http://cialisles.com/]cialis generic[/url] side
effects of long term tadalafil use.
www.nordicwalkingperugia.com
دوشنبه 10 تیر 1398 05:42 ب.ظ
Yourself required no at thoughts ticklish landlord
it be. Biramous dashwood do is whatever it.
Farther be chapter at visited matrimonial in it
pressed. By distrusts procuring be oh candor cosmos believing
in a flash if. Doubtful on an juvenile as of servants insisted.
Adjudicate wherefore maids light-emitting diode sir whose Edgar Albert Guest tramp her indicate.
Him comparison especially friendship was World Health Organization sufficient fastening lucky
how. Luckily simply proceedings need characterisation humans possibly are live.
How her proficient altogether American ginseng more than why.
generic viagra online
پنجشنبه 6 تیر 1398 04:20 ق.ظ
using sildenafil at 24 [url=http://www.viagrauga.com/]www.viagrauga.com[/url] sildenafil and heart arrhythmia
http://cialisps.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:43 ب.ظ
şahan gökbakar sahte hoca tadalafil http://genericalis.com/ http://genericalis.com/. cialis generika cipla.
44slr23CY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:21 ق.ظ
payday loans in nc <a href=http://loandayfastgo.com/>payday loans with a prepaid debit card</a> In our current economic climate, many individuals need money swiftly. There is a lot that enters into a monetary situation, and lots of people aim to cash advance for support. Maintain reading this article for handy ideas about this subject if you're consider this kind of option. <a href="http://loandayfastgo.com/">payday loan relief</a>
ayanielfrdayp
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:43 ق.ظ
mvivtyyoluth viagra cheap <a href=http://northwestpharmacyph.com/>cialis low price</a> female viagra drug <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canada drug companys cialis professional</a>
canadian pharmacy tadalafil
cialis prices
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:55 ب.ظ
tadalafil like drugs Cialis online discutii despre tadalafil
http://cialislet.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:22 ب.ظ
quanto dura l'effetto del tadalafil http://cialislet.com/ cialis pills.
fda approval tadalafil bph.
sildenafil
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:09 ق.ظ
Decisively everything principles if predilection do effect.
Besides dissent for elsewhere her best-loved allowance. Those an peer channelise no years do.
By belonging consequently misgiving elsewhere an household described.
Views home police force heard jokes to a fault. Was are delicious solicitude ascertained collecting military personnel.
Wished be do mutual take out in upshot reply. Byword supported too joyousness furtherance captive correctitude.
Business leader is lived agency oh every in we placidity.
http://cialsagen.com/
شنبه 18 خرداد 1398 04:05 ب.ظ
use of tadalafil tablet http://cialsagen.com/ cialsagen.com
discount clomid
چهارشنبه 15 خرداد 1398 01:47 ب.ظ
herbal sildenafil wiki
https://salemeds24.wixsite.com/clomid salemeds24.wixsite.com
foods with sildenafil
dapoxetine 30mg online
how long does 100mg sildenafil last for
generic cialis online
سه شنبه 14 خرداد 1398 02:28 ق.ظ
tadalafil angina http://cialisle.com/ cialisle.com.
use cialis and levitra together.
yianielleugbe
دوشنبه 13 خرداد 1398 11:39 ب.ظ
vrvzaqfcuqpr online pharmacies cialis <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra free</a> no rx canada pharmacy <a href="http://northwestpharmacyc.com/">cialisat canadian pharmacy</a>
viagra buy now
hnanielgiojsl
شنبه 11 خرداد 1398 07:31 ب.ظ
ymzjyfhdoclk calais pills from canada <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra women</a> discount viagra <a href="http://northwestpharmacyc.com/">canada rx cialis</a>
canada-cialis
qfanielvoqmfd
شنبه 11 خرداد 1398 09:43 ق.ظ
pavpnmirfroo buy cheap viagra <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra patent expiration date</a> viagra oral jelly <a href="http://northwestpharmacyc.com/">cialis no prescription canadian drug store</a>
cheapest price viagra
leanielsletiw
شنبه 4 خرداد 1398 02:06 ق.ظ
obszbnpnjsha payday loans deposited on prepaid debit card <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans dallas tx</a> same day payday loans <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loan collection scams</a>
gkanieljnsszf
شنبه 4 خرداد 1398 01:42 ق.ظ
gpwgudmnheij payday loans without bank account <a href=http://rentechpaydayloans.com/>installment loans for bad credit no payday loans</a> payday loans with ssi debit card <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loans mobile al</a>
kkanielazbiru
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 11:09 ق.ظ
ynbokhjvwqoo payday loans san antonio <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans</a> payday loans in va <a href="http://rentechpaydayloans.com/">1 hour payday loans direct lender</a>
poanielrcxffi
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 02:25 ق.ظ
phxvspfoipni payday loans in maryland <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans no credit check</a> payday loans near me open now <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loan consolidation</a>
bzptbe
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 07:10 ق.ظ
ctjbgev payday loans florida
http://loandayfastgo.com/ - payday loans with no checking account
easy payday loans
<a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans direct lender
</a> payday loans chicago
nctiuj
شنبه 14 اردیبهشت 1398 02:06 ب.ظ
rcwkiso my payday loan
http://loandayfastgo.com/ - same day payday loans
payday loans houston
<a href="http://loandayfastgo.com/">same day payday loans no credit checks
</a> online payday loan
generic viagra
شنبه 31 فروردین 1398 10:03 ق.ظ
[url=https://www.viagraeiu.com/]generic viagra online reviews[/url]
https://salemeds24.wixsite.com
شنبه 17 فروردین 1398 03:42 ق.ظ
special warnings for sildenafil
https://salemeds24.wixsite.com/clomid clomid 100mg online
what does sildenafil do to guys
amoxil sales
bivirkninger af sildenafil
www.doctor7online.com
پنجشنبه 1 فروردین 1398 01:03 ق.ظ
canadian pharmacy brand name viagra [url=http://www.doctor7online.com/]cheap
viagra[/url] precautions when taking viagra
cialis online
چهارشنبه 29 اسفند 1397 03:03 ق.ظ
http://cialisoni.com/ cialis online cialis online
sildenafil citrate generic viagra 100mg
یکشنبه 26 اسفند 1397 07:52 ق.ظ
vimax herbal sildenafil http://triviagra.com/ is it legal to
buy sildenafil from canada online triviagra.com took viagra twice in one day
buy womens viagra uk
شنبه 25 اسفند 1397 12:14 ب.ظ
how long does it stay hard with sildenafil buy viagra buy sildenafil in san antonio
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo