خبر گزاری جوانان ایران - آینه

فعال حقوق بشر کیست؟

نویسنده :
تاریخ:جمعه 12 آبان 1396-07:45 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
oegacq8
جمعه 1 شهریور 1398 08:07 ب.ظ
y8tjafg viagara <a href="http://sildenapharmacy.com/">sildenafil</a> viagra alternative <a href=http://sildenapharmacy.com/>page</a>
ce09tol
جمعه 1 شهریور 1398 04:49 ب.ظ
ey7zc3l sildenafil cirate <a href="http://sildenapharmacy.com/">viagra sildenafil</a> sildenafil tablets 100 mg <a href=http://sildenapharmacy.com/>Viagra sildenapharmacy.com</a>
wjzjrp7
جمعه 1 شهریور 1398 10:57 ق.ظ
oa5shxc buy sildenfil citrate in usa <a href="http://sildenapharmacy.com/">Sildenafil</a> viagia <a href=http://sildenapharmacy.com/>Buy Generic Viagra (Sildenafil Citrate) Usa</a>
5rr3j8z
جمعه 1 شهریور 1398 02:34 ق.ظ
tzzt5g8 generic sildenafil citrate 100mg <a href="http://sildenapharmacy.com/">try these guys</a> vigra <a href=http://sildenapharmacy.com/>Viagra generic</a>
http://viagenupi.com
پنجشنبه 31 مرداد 1398 11:47 ق.ظ
directions to using viagra http://viagenupi.com/ viagenupi.com.
can i eat after viagra.
silagra 50 mg tablet
چهارشنبه 23 مرداد 1398 08:34 ب.ظ
any passion https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra by cipla, initially balance
totally truth where to buy silagra yesterday suck
viagra generico online
دوشنبه 21 مرداد 1398 03:31 ق.ظ
is sildenafil the same as viagra
viagra online prescription
sildenafil citrate in bangladesh
[url=http://viarowbuy.com/]viagra generico online[/url]
buy viagra
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:52 ق.ظ
sildenafil time of onset [url=http://viagragenupi.com]sildenafil hcl[/url] viagra for sale in essex
generic cialis
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:41 ب.ظ
tomo cialis y no funciona [url=http://cialisle.com]buy cialis online[/url] taking tadalafil
and viagra together.
buy viagra
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:33 ق.ظ
what happens when you take viagra when you don't need it
http://viagrabs.com/ buy sildenafil. can you become resistant to viagra.
vdanielxyyels
دوشنبه 7 مرداد 1398 10:14 ق.ظ
ozkxcolfwtke cialis canadian pharmacies http://smartacity.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=353228 - cheap canada cialis cialis generic canada <a href="http://scienceanswers.org/index.php?qa=user&qa_1=winemarch3">generic cialis online pharmacy</a>
tjanielgnmadi
دوشنبه 7 مرداد 1398 07:52 ق.ظ
iqceqnztcekf female viagra does it work http://www.autogm.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1563497 - viagra online from canada viagra online without prescription <a href="http://devaldi.com/FlexPaper_QnA/index.php?qa=user&qa_1=holebeach6">viagra canadian drug store</a>
uuanielvczucu
دوشنبه 7 مرداد 1398 06:22 ق.ظ
pqyefkgkpopc how to take viagra http://www.helpusfish.com/index.php?qa=user&qa_1=lotionbeach3 - cialis canadian pharmecy viagra without prescription <a href="http://sarkariforum.in/index.php?qa=user&qa_1=conecanoe7">cheap viagra online canada pharmacy</a>
oxaniellwemtg
دوشنبه 7 مرداد 1398 12:16 ق.ظ
gyazbcwedgis canadian online pharmacy for cialis https://zemlyaki.name/user/bumperlentil8/ - purchase viagra canada on line cialis online from canada <a href="http://www.watchresult.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cialiscanada.org</a>
ywanieljtydzs
یکشنبه 6 مرداد 1398 03:00 ب.ظ
todfvfxhfkld buy viagra usa http://www.tagoverflow.online/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - discounted cialis at canadian pharmacies cialis.com <a href="http://tinyurl.com/qrnnti00">buy cialis canada</a>
oxanieltncwgr
یکشنبه 6 مرداد 1398 02:22 ب.ظ
qpbysyvknxzz alternatives to viagra <a href=http://magonly.web.id/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>canadian generic cialis</a> cialis purchase canada <a href="https://www.weddingbee.com/members/sbongobath081">pharmacy cialis</a>
canadian viagra
https://zzb.bz/NEFlD
zuanieluahhxo
یکشنبه 6 مرداد 1398 09:41 ق.ظ
prwnxgeihkxr viagra from canada <a href=http://www.spettacolovivo.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1685104>order viagra without prescription</a> viagra on line <a href="http://tinyurl.com/qrnnti00">canadian pharmacy cheap viagra</a>
viagra pro
http://sarkariforum.in/index.php?qa=user&qa_1=conecanoe7
txanielxrihaa
یکشنبه 6 مرداد 1398 09:06 ق.ظ
foigrctvmfmc cialis prices in canada <a href=http://sarkariforum.in/index.php?qa=user&qa_1=conecanoe7>viagra coupons</a> viagra pro <a href="http://alpbl.cn/qa/index.php?qa=user&qa_1=lotionbeetle7">viagra online canada</a>
name brand viagra online
http://www.ats-ottagono.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1998619
dxanieltslcbv
یکشنبه 6 مرداد 1398 06:51 ق.ظ
eidrlzjogrjj viagra results <a href=https://discreteconnection.com/author/bumperbath6/>cialis for sale</a> generic viagra from canada <a href="http://dou46magadan.ru/user/bongomarch4/">viagra online without prescription canada</a>
viagra ingredients
http://highlyuniqueradioonline.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=785155
bmanielplcqlx
یکشنبه 6 مرداد 1398 03:02 ق.ظ
nmqchiofqqby viagra online cheap <a href=http://namiskuukkeli.net/index.php?qa=user&qa_1=holebath0>canadian online pharmacy for cialis</a> substitute viagra <a href="https://linkvault.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cheapest cialis online pharmacy</a>
cialis canada prescription
http://www.pearltrees.com/winepajama8
qranielcsswkp
شنبه 5 مرداد 1398 10:42 ب.ظ
vqyelbdjazxp generic viagra soft tabs <a href=https://theconversation.com/profiles/gravgaard-krarup-776282>cheapest cialis from canada</a> viagra india <a href="http://www.agriturismo-spigno.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=426042">cialis at canadian pharmacies</a>
calais pills from canada
http://www.clinicaveterinariaromaeur.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1180973
kianielrdvqjz
شنبه 5 مرداد 1398 09:42 ب.ظ
ssmfmlkfhzsj how viagra works <a href=https://www.kickstarter.com/profile/86461431/about>buy viagra soft</a> generic viagra 100mg <a href="http://bookmarkseo.gq/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">canadina viagra</a>
generic cialis from canada
https://quoras.trade/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
bianielwfjiaf
شنبه 5 مرداد 1398 07:37 ب.ظ
bydlxnxekquo viagra coupon <a href=https://bookmarkingworld.review/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>www.cialis.com</a> how much does viagra cost <a href="https://hirealumni.the-bac.edu/employers/258719-lotionbeach6">canada cialis for daily use</a>
viagra no prescription
https://saveyoursite.date/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
gtanielmutmvh
جمعه 4 مرداد 1398 10:55 ب.ظ
mnymbcqdushu viagra soft pills <a href=https://v.gd/UUhOMF>best price viagra</a> low prices on cialis <a href="https://www.gaiaonline.com/profiles/holemarch9/43779645/">cialis purchasing canada</a>
cheapest cialis from canada
https://bookmarkingcentral.download/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
wwanielukypzc
جمعه 4 مرداد 1398 03:38 ب.ظ
kipysevqsipc cialis for daily use canada <a href=https://www.gaiaonline.com/profiles/holemarch9/43779645/>prescription cialis</a> free viagra sample <a href="https://pastebin.com/u/winebath5">cialis canadian discount</a>
cialis online pharmacy
http://www.elitexecutive.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1476279
sqanielpluynp
جمعه 4 مرداد 1398 12:14 ب.ظ
aivvhvcyyjtd generic viagra from india <a href=http://www.ubiqueict.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1014485>viagra alcohol</a> buy brand viagra <a href="https://techdirt.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">viagra canada online</a>
buy viagra australia
https://getsatisfaction.com/people/timercanoe9
bmaniellyjbwv
جمعه 4 مرداد 1398 11:54 ق.ظ
qzgkxjrrdanq cilas <a href=http://bookmarkingpage.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips>cialis online from canada</a> buy viagra generic <a href="http://4backpacking.com/index.php?qa=user&qa_1=holepajama1">canadian cialis without prescription</a>
cialis prices in canada
http://www.igiannini.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1317708
nzanielekthwf
جمعه 4 مرداد 1398 09:38 ق.ظ
irhyoeyfehsp cialis pharmacy <a href=http://usguide101.com/qa/index.php?qa=user&qa_1=lotionbath3>viagra 100</a> online viagra <a href="https://www.instapaper.com/read/1212478390">cheap viagra canadian health</a>
viagra directions
https://sportbookmark.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
evanielicxcub
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:22 ب.ظ
zhkapitezcvc viagra pills <a href=http://www.phishtank.com/>cheap viagra for sale</a> viagra online generic <a href="https://gpsites.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">canadian online viagra</a>
viagra ingredients
https://www.inventables.com/users/muellerlodberg9246
obanielcqmgsm
سه شنبه 1 مرداد 1398 05:06 ب.ظ
pqhjqdhshibb purchase cialis from canada <a href=http://alpbl.cn/qa/index.php?qa=user&qa_1=lotionbeetle7>viagra story</a> cost of cialis <a href="http://mathsgee.com/qna/index.php?qa=user&qa_1=bongolentil7">rating online pharmacy for cialis</a>
side effects of viagra
http://questions.satisfactorygame.com/index.php?qa=user&qa_1=bongolentil7
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic