خبر گزاری جوانان ایران - آینه

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

تاریخ:جمعه 12 آبان 1396-07:47 ب.ظ

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟ اا دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست جهانی - نویسنده و محقق و روز نامه نگار dardnews.ir

شرایط صلح چیست؟ شرایط جنگ چیست؟ یك خورده با هم در این زمینه صحبت كنیم. «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها»(انفال/61) قرآن می‌گوید: اگردشمن گفت: بیا صلح كنیم. دیگر چرا می‌جنگی؟ آیه‌ی قرآن است «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها» اگرپیشنهاد صلح را می‌كند، صلح را بپذیر

امیرالمؤمنین می‌فرماید: «الجوع خیر من ذل الخضوع»(غررالحكم، ص‏361) جوع(گرسنگی) گرسنگی از ذلت بهتر است.


صلح و هم زیستی مسالمت آمیز یکی از اساسی ترین ضرورت های جوامع پیشرفته کنونی بشری را تشکیل می دهد. این صلح است که به انسان آرامش می دهد تا در مورد بهبود زندگی خود و همنوعان خود تفکر نموده و در راه پیشرفت و ترقی جامعه خویش برنامه و پلان بسنجد و با به کار بردن ظرفیت ها و استعداد های خود خدمتی را به بشریت انجام دهد.

آری! خداوند متعال نیز بنابر همین اهمیت صلح است که در کلام خویش می فرماید: والصلح خیر (یعنی صلح بهتر است نسبت به جنگ و جدال که همه چیز را نابود کند). پس معلوم می شود که صلح سعادت بار می آورد و کسانی که به جنگ و جدال می پردازند، جز این که جنایت را علیه همنوعان خود مرتکب شوند و به انسان و انسانیت ضرر برسانند دیگر کدام کار نیکی را به بشریت انجام نداده اند اما هستند انسان هایی که به جنگ و جدال افتخار نموده و به کشتن و قتل انسان های معصوم و بی گناه دست می زنند که نه تنها از لحاظ دین مبین اسلام این عمل و کارکرد آنان حرام دانسته می شود بلکه تابع هیچگونه دین، آیین و عرفی نیست.

دین مقدس اسلام، دین صلح و ترقی است اما آن گروه ها و شبکه های تروریستی از این دین مقدس فقط برای پیشبرد جنگ تبلیغاتی خود استفاده سوء نموده و آن را دین وحشت و زیستن در عقب ماندگی تفسیر نموده و به نحوی این دیدگاه سنتی خویش را می خواهند بالای ملتی که خواهان ترقی و پیشرفت کشورشان هستند قبولانده و تحمیل نمایند.
آیا ممکن است که طالبان و سایر گروه ها و شبکه های تروریستی با چنان دیدگاهی بتوانند بالای اذهان ملت ما نیک جلوه نموده و مردمان این سرزمین حاکمیت آنان را که هیچگونه نقشی در حکومت و در رژیم شان نداشته باشند، باز هم قبول نمایند؟ طبعاً، پاسخ منفی است.

ملت مسلمان و هردم شهید ما هیچگاهی یوغ اسارت را قبول ننموده و همواره می خواهند یکی از اعضای فعال جامعه جهانی باشند نه این که یک گروه متحجر و متعصبی مانند طالبان که به جز از یک یا دو کشور حامی آن که رژیم گویا اسلامی آنان را به رسمیت می شناخت، حکومت نموده و کشور ما را از ترقی و پیشرفت باز دارد. بلکه خواهان دولت منتخبی هستند که رأی شان دارای ارزش سیاسی بوده و بتواند نقش مهم و ارزشمندی را در آینده کشور بازی نماید که انشاءالله در انتخابات سال آینده چنین امری محق خواهد شد.

مولانا سمیع الحق که به پدر معنوی طالبان معروف است در این اواخر به تروریستان و دست پروردگانش امید داده است که پس از خروج نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری آمریکا پیروزی از آن طالبان و دهشت افکنان خواهد بود، نامبرده این را باید بداند که چنین اظهار نظراتی جز این که نفرت ملت ما را در مقابل وی و گروه ها و شبکه های تروریستی بیشتر بسازد، دیگر کدام بهره ی نخواهد داشت و این ملت ما است که به سرنوشت خویش در انتخابات آینده رقم می زنند و نه مولاناهای پاکستانی ( یا همان ابزار دست کشورهای غربی). .
سئوال 1: صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

جواب: صلح آن است كه انسان با دیگری سازش كند كه مقداری از مال یا منفعت مال خود را ملك او كند، یا از طلب، یا حق خود بگذرد خواه در مقابل عوض باشد یا بدون عوض. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2160 )

سئوال 2: دو نفری كه می‌خواهند مصالحه كنند باید از چه شرایطی پیروی كنند؟

جواب: دو نفری كه چیزی را با یكدیگر صلح می‌كنند باید بالغ و عاقل باشند. و كسی آنها را مجبور نكرده باشد و قصد صلح داشته باشند و همچنین حاكم شرع آنها را از تصرف در اموالشان جلوگیری نكرده باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2, م2161 )

سئوال 3: اگر انسان مقدار بدهی خود را بداند و طلبكار او نداند، چنانچه طلبكار طلب خود را به كمتر از مقداری كه هست صلح كند آیا آن مقدار زیادی برای بدهكار حلال می‌شود؟

جواب: خیر ـ زیادی برای بدهكار حلال نیست مگر آن كه مقدار بدهی خود را به او بگوید و او را راضی كند یا طوری باشد كه اگر مقدار طلب خود را می‌دانست باز هم به آن مقدار صلح می‌كرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2165 )

سئوال 4: اگر كسی چیزی را كه به مصالحه گرفته معیوب باشد می‌تواند صلح را بهم بزند؟

جواب: بلی می‌تواند صلح را بهم بزند، ولی نمی‌تواند تفاوت قیمت سالم و معیوب را بگیرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2171 )

سئوال 5: شخصی دو همسر داشته كه یكی از آنها یك اولاد داشته است. زوجه نامبرده به طور وصیت یا صلح تمام اموال خود را به فرزندش داده و شوهر خود را از اموال خود محروم كرده و بعداً مرحومه شده است. آیا با وجود این وصیت نامه یا صلح نامه شوهر از اموال زوجه محروم می‌شود؟ و اگر بعد از فوت آن زن، شوهر هم فوت شده باشد آیا اولاد شوهر (كه از همسر دیگر می‌باشند) حق دارند مطالبه‌ی ارث پدر خود را از اموال زوجه‌ی مزبوره بكنند؟

جواب: اگر زن تمام اموال خود را مصالحه كرده باشد، زوج و ورثه حقی ندارند و چنانچه زن وصیت به تمام مال كرده و شوهر در زائد بر ثلث امضاء نكرده حق شوهر از اموال زوجه به تمام ورثه او می‌رسد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص20 ، س2)

سئوال 6: اگر كسی با اختیار و بدون اجبار كلیه اموال خود را در حال حیات به دیگری (غیر از اولاد خودش) مصالحه نماید و كتباً مصالحه نامه بدهد، آیا اموال او متعلق به متصالح می‌شود یا این كه صلحنامه باطل است؟

جواب: اگر به وجد شرعی ثابت شود كه شخص در حال حیات اموال خود را به كسی صلح كرده و به او منتقل ساخته به نحوی كه در حین فوت مالك آن اموال نبوده ورثه در آن اموال حقی ندارند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص21 ، س4)

سئوال 7: شخصی خود را در معرض ورشكستگی می‌بیند و برای فرار از دیون مردم، اموال خود را با مصالحه یا هبه یا بیع از ملك خود خارج می‌كند آیا این معاملات صحیح است؟

جواب: در فرض مذكور صحت معاملاتی كه برای فرار از دیون انجام گرفته محل اشكال است و حاكم شرع می‌تواند دخالت كند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص192 ، س17)

سئوال 8: مجاز از طرف حاكم شرع در مداخله امور صغار برای تسهیل امر بازماندگان با رعایت صرفه صغار چنین می‌كند كه تمام اموالی را كه بچه‌های صغیر در معرض استعمال است مانند منزل و لوازم آن و غیره تصرف در آنها را با مادر بچه‌ها در مدت مثلاً ده سال كه نفر آخر هم به حد بلوغ برسد با زحمایت كه مادر برای بچه‌ها می‌كشد مصالحه می‌كند مثلاً اگر تصرفات در اموال سالی دو هزار تومان اجرت دارد مادر هم اجرت زحماتش دو هزار تومان و اگر بیشتر است بیشتر و اگر كمتر است كمتر و مادر بچه‌ها هم قبول می‌كند آیا به نظر مبارك شما این مصالحه در دفع اشكال تصرف در مال صغیر كافی است یا راه دیگری دارد؟

جواب: مصالحه مزبوره نسبت به اموال هر صغیری تا زمان بلوغ او اگر مقرون به مصلحت او باشد اشكال ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص191 ، س15)

سئوال 9: هرگاه شخصی منافع اموال منقول و غیر منقول خود را به كسی صلح كند كه «مصالح له» مادامی كه زنده است از منافع آن به هر نحو كه خواسته باشد استفاده كند در صورتی كه شخص مصالح قبل از مصالح له فوت شود آیا مفاد صلح مزبور به قوت خود باقی است یا محتاج به تنفیذ ورثه مصالح خواهد بود؟

جواب: صلحی كه طبق ضوابط شرعی در حیات مصالح انجام گرفته پس از فوت او نیز به قوت خود باقی است و نیاز به تنفیذ ورثه ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص186 ، س8)

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
sling tv
شنبه 28 دی 1398 11:43 ق.ظ
Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
Just wanted to say I love reading through your blog and look
forward to all your posts! Keep up the great work!
Doreen R.
چهارشنبه 25 دی 1398 12:23 ب.ظ
Great article! We are linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.
Makayla Wright
سه شنبه 17 دی 1398 10:14 ب.ظ
I simply want to tell you that I am all new to blogging and site-building and really savored this page. Probably I’m likely to bookmark your website . You definitely come with good stories. Kudos for sharing with us your website.
Lauren Bennett
یکشنبه 15 دی 1398 03:29 ب.ظ
What’s up everyone, it’s my first visit at this web site, and post is in fact fruitful designed for me, keep up posting these posts.
sling tv
چهارشنبه 11 دی 1398 02:36 ق.ظ
There is certainly a great deal to learn about this issue.
I like all of the points you made.
asksylphoflight
سه شنبه 10 دی 1398 03:48 ب.ظ
Hi there, You've done a great job. I'll certainly digg it and
personally recommend to my friends. I'm confident they
will be benefited from this web site.
plenty of fish vs match.com free trial
دوشنبه 9 دی 1398 01:19 ب.ظ
Its like you learn my mind! You appear to know a lot approximately this, like you wrote the e
book in it or something. I feel that you can do
with some percent to pressure the message house a bit,
however instead of that, this is fantastic blog.

A fantastic read. I'll certainly be back.
Ashley Sanchez
سه شنبه 3 دی 1398 09:00 ق.ظ
Awesome write-up. I am a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.
coconut oil
پنجشنبه 28 آذر 1398 11:35 ق.ظ
We stumbled over here coming from a different website and thought I might
as well check things out. I like what I see so now
i am following you. Look forward to finding out about your web
page yet again.
coconut oil
سه شنبه 26 آذر 1398 06:57 ق.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your
post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a formatting issue or
something to do with web browser compatibility but
I thought I'd post to let you know. The design and style look great though!

Hope you get the problem solved soon. Kudos
NaomiStisk
دوشنبه 18 آذر 1398 06:11 ب.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>i p l ringtone download mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>k g f ringtone download hindi mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>iphone s ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.arezohaa.ir/post/5578/">oneplus 6 ringtone download mp3</a>
<a href="http://eynakiha.ir/post/12/">download ringtone mp3В free</a>
29b86d5
http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-44820
پنجشنبه 30 آبان 1398 05:37 ق.ظ
Thank you for some other informative blog. The place else could I get that kind of info written in such a perfect
manner? I have a undertaking that I am just now operating
on, and I've been at the glance out for such info.
www.pocketpb.com
شنبه 11 آبان 1398 09:47 ب.ظ
It's appropriate time to make some plans for the future
and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to
suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring
to this article. I want to read even more things about it!
quest bars cheap
سه شنبه 30 مهر 1398 11:48 ق.ظ
Hello, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.
cosplay costumes
جمعه 19 مهر 1398 01:08 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much
more pleasant for me to come here and visit more often.
Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!
cosplay costumes
پنجشنبه 18 مهر 1398 04:33 ق.ظ
Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have
no coding experience so I wanted to get advice
from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!
cosplay costumes
پنجشنبه 18 مهر 1398 03:12 ق.ظ
If some one desires to be updated with hottest technologies then he must be visit this site and be up to date daily.
cosplay costumes
چهارشنبه 17 مهر 1398 11:56 ب.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to start.
Do you have any points or suggestions? Thank you
cosplay costumes
چهارشنبه 17 مهر 1398 11:38 ب.ظ
Hi friends, its enormous piece of writing regarding teachingand fully defined, keep it
up all the time.
cosplay costumes
چهارشنبه 17 مهر 1398 09:36 ب.ظ
Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any suggestions?
cosplay costumes
چهارشنبه 17 مهر 1398 06:15 ق.ظ
Marvelous, what a website it is! This webpage gives helpful facts to
us, keep it up.
quest bars cheap
جمعه 1 شهریور 1398 06:27 ب.ظ
I really like reading through a post that can make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!
plenty of fish dating site
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:24 ق.ظ
If some one wishes to be updated with hottest technologies then he must be pay
a visit this web page and be up to date everyday.
plenty of fish dating site
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:50 ب.ظ
Hello, I log on to your blog daily. Your humoristic
style is witty, keep up the good work!
how to get help in windows 10
یکشنبه 30 تیر 1398 02:01 ب.ظ
Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
It will always be exciting to read articles from other
authors and practice something from other websites.
http://susstospect.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:29 ب.ظ

You actually explained that superbly.
we use it 50 mg cialis dose precios de cialis generico canada discount drugs cialis callus cost of cialis cvs cialis diario compra cialis coupons printable warnings for cialis cialis rezeptfrei canadian cialis
http://dearusri.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:56 ق.ظ

Cheers, Lots of data!

cialis generico lilly viagra vs cialis side effects for cialis cialis daily india cialis 100mg cost cialis pills in singapore generic cialis with dapoxetine buying cialis on internet cialis in sconto cialis side effects
Buy cialis online
شنبه 1 تیر 1398 05:10 ب.ظ

Wow plenty of good information!
no prescription cialis cheap can i take cialis and ecstasy cialis bula click now cialis from canada generic cialis with dapoxetine non 5 mg cialis generici when can i take another cialis cialis manufacturer coupon can i take cialis and ecstasy cialis generico in farmacia
http://suycentfull.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 12:12 ق.ظ

You said it nicely.!
acquistare cialis internet cialis super kamagra cialis side effects online prescriptions cialis cialis 5 mg schweiz we choice cialis pfizer india acquistare cialis internet cialis uk cialis professional from usa cialis with 2 days delivery
cost of cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:58 ق.ظ

You explained this terrifically!
sublingual cialis online cialis generika in deutschland kaufen we recommend cialis best buy cialis for bph prices on cialis 10 mg preis cialis 20mg schweiz cialis official site cialis super kamagra tesco price cialis cialis baratos compran uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو