خبر گزاری جوانان ایران - آینه

رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

تاریخ:دوشنبه 30 بهمن 1396-07:13 ب.ظ

ارتشبد عباس قره­باغی در سال 1297ش. در تبریز متولد شد. پدرش میرزا کریم­خان شغل تجارت داشت و مانند بسیاری از مردم ساکن آذربایجان در زمره مهاجر زادگانی بود که اجداد او پس از جنگ­های معروف ایران و روسیه به ایران مهاجرت کردند و در تبریز اقامت کردند.

عباس پس از انجام تحصیلات ابتدائی، وارد دبیرستان رشدیه شد و تا کلاس چهارم در این دبیرستان بود و از سال پنجم وارد دبیرستان نظام تبریز گردید و در سال 1315ش. دیپلم نظام گرفت و وارد دانشکده افسری شد.

 

*دوستی با محمدرضا شاه  

 

ورود قره­باغی به سال اول دانشکده افسری مقارن بود با بازگشت محمدرضا از سوئیس به ایران سی نفر برای تشکیل کلاس و دسته مخصوص ولیعهد انتخاب شدند که  قره­باغی به همراه علی قوام و فردوست جزء دانشجویان دسته مخصوص بودند.

 

قره­باغی در دانشکده افسری تا می‌توانست خود را به ولیعهد نزدیک کرد، حتی در سال­های پس از آغاز جنگ جهانی، او هرگز وارد دسته‌بندی‌های ارتش نشد و همواره کنار محمدرضا ماند.

 

قره­باغی هرگز با ولیعهد وارد بحث و گفت‌وگو نمی‌شد و او را نصیحت نمی‌کرد، در مقابل او ابراز عقیده و وجود نمی‌نمود و همین مشخصه‌ها بود که قره­باغی را از سال 1315 تا 1357 به مدت 42 سال به صورت فرد مورد اعتماد شاه درآورد و ارتش شاه را در 1357 از هم فرو پاشید؛ زیرا او اهل ابتکار و پیشنهاد و رأی دادن نبود.

 

در واقع قره­باغی در میان فرماندهان نیروهای مختلف ارتش از نفوذ و اعتبار زیادی برخوردار نبود و شاید به همین دلیل بود که شاه او را بر فرماندهان دیگر ارتش ترجیح داد.

فردوست در این­باره می‌نویسد: «با عباس قره­باغی از سال 1315ش به علت هم­دوره بودن در دانشکده افسری... آشنا شدم ... او به علت اینکه فوق­العاده خوش­ خط بود، ‌در سال 1315ش. در دانشکده افسری، منشی مخصوص محمدرضا شد و این آشنایی را تا انقلاب حفظ کرد و محمدرضا اکثراً مشاغلی نزدیک به خود به او می‌داد.»

*قره­باغی در رأس گارد جاویدان شاه

فردوست می‌نویسد: «... محمدرضا مرا احضار کرد و گفت که یک واحد مستقل با نام خاص برای حفاظت کاخ شخصی من و محوطه و درب محوطه تشکیل دهید... اولین کاری که من در اجرای این دستور کردم، انتخاب سرگرد عباس قره­باغی به معاونت خود بود، من و قره­باغی و سه افسر دیگر یک طرح دقیق تهیه کردیم که از کدام نقطه شروع کنیم و در کدام نقطه خاتمه دهیم. پس از مطالعه مشخص شد که 300 سرباز کافی است که باید کادر را نیز به آن افزود.

مأموریت انتخاب افراد به قره­باغی محول شد و یک افسر هم برای کمک به او داده شد که در سراسر کشور مسافرت کند و کلیه پادگانهای نظامی و ژاندارمری مراجعه نماید و طبق طرح مأموریت را انجام دهد. افراد اعزامی قره­باغی بی‌نقص بودند و نه ماه بعد از دستور محمدرضا گارد آماده معرفی شد. پس از دو هفته محمدرضا به من گفت: «واحد را به قره­باغی تحویل دهید.»

*قره­باغی و کابینه‌های شریف امامی و ازهاری و بختیار

 در شهریور 1357ش. قره­باغی در کابینه شریف امامی به وزارت کشور منصوب و معرفی شد و در کابینه غلامرضا ازهاری نیز همان سمت را داشت و مدت کوتاهی علاوه بر وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارائی با او بود. شاه قبل از فرار از ایران او را به ریاست ستاد بزرگ(ارتش) منصوب نمود و تا پایان رژیم در آن سمت مستقر بود. او پس از خروج شاه از ایران، عضویت شورای سلطنت را هم عهده­دار بود. و همه روزه با سفرای انگلیس و آمریکا جداگانه ملاقات می‌کرد و همه روزه حداقل روزی یکی دوبار با محمدرضا ملاقات داشت و مطالبی را نیز تلفنی به اطلاع محمدرضا می‌رساند.».

*قره­باغی در آستانه انقلاب

بنا به اعترافات قره­باغی در کتابی که تحت عنوان «اعترافات ژنرال» می­باشد، شاه در روزهای آخر حکومت شاهنشاهی و بعد از خروج از ایران ارتش خود را یتیم و بی‌سرپرست گذاشت و رفت و در تمام مدتی که در مصر و مراکش بود، هیچ گونه تماسی با قره­باغی یا فرماندهان دیگر ارتش نگرفت و فرماندهان نیروها، پریشان و سردرگم، ارتش را به سوی فروپاشی کشاندند.

 

*پیام امام به ارتش و نتایج آن

بعد از پیام امام در 19 بهمن 1357ش، که در آن خطاب به ارتش فرموده بودند: «ما به نظامیان می‌گوئیم به ملت محلق شوند. می‌گوئیم اسلام بهتر از کفر است... ما می‌خواهیم که مملکت قوی باشد، ما می‌خواهیم که مملکت دارای یک نظام قدرتمند باشد، ما نمی‌خواهیم نظام را به هم بزنیم، ما می‌خواهیم نظام محفوظ باشد لکن نظام ناشی از ملت و در خدمت ملت...»، بختیار در ملاقات با ارتشبد قره­باغی به او پیشنهاد می‌کند که دستور دهد مراکز ارتشی بمباران شود، قره­باغی به ظاهر این دستور را به سپهبد ربیعی منتقل می‌کند و در چاپخانه ارتش متنی چاپ می‌شود که از مردم خواسته شده که اطراف مراکز نظامی را خلوت کنند و اگر نه با بمباران این مراکز جانشان در خطر خواهد بود و مردم به مراکز ساواک حمله می‌کنند.

 بختیار در 20 بهمن 1357ش. بار دیگر از قره­باغی می‌خواهد که مراکز اسلحه ارتش در داخل شهر را بمباران کند تا اسلحه به دست مردم نیفتد و این پیام را به قره­باغی هم می‌رساند، از سوی شورای انقلاب با او تماس گرفته می‌شود که اگر راست می‌گوید، کشتار در نیروی هوایی را متوقف کند. او برای رهبران انقلاب پیام می‌دهد که افتادن اسلحه به دست مردم به سود هیچ کس نیست و بعداً جمع­آوری آنها مشکل است؛ اما در مقابل پیشنهاد شورای انقلاب که از او می‌خواهد، استعفاء بدهد، سماجت می‌کند، قره­باغی هم مایل بود که بختیار استعفا بدهد تا آنها تکلیف را یکسره کنند.

 

*اعلام بی‌طرفی ارتش از سوی عباس قره­باغی

بیستم بهمن ماه 1357، ارتش تصمیم به اعلام بی‌طرفی و خروج از صحنه گرفت که به معنی قطع پشتیبانی از دولت بختیار بود، درباره آخرین جلسه شورای فرماندهان که نام آن را «شورای عالی ارتش» گذاشتند و مذاکرات آن جلسه که به صدور اعلامیه بی‌طرفی ارتش انجامید،

 

باید گفت که جلسه شورای فرماندهان ارتش در ساعت 30/10 روز 22 بهمن 1357 با حضور 27 هزار نفر از فرماندهان، معاونین، رؤسا و مسئولین سازمان­های نیروهای مسلح شاهنشاهی به شرح زیر تشکیل گردید: ارتشبد قره­باغی؛ رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، ارتشبد جعفری شفقت: وزیر جنگ، سپهبد ناصر مقدم؛ معاون نخست وزیر و رئیس ساواک و ... .

 در این جلسه هر یک از فرماندهان ضمن تشریح آخرین وضعیت خصوصی نیروی مربوط به خود، اشکالات و نظراتشان را نیز گویا شدند تا ستاد فرماندهان در جریان حوادث و وقایع قرار گرفته و درباره آنها بحث و بررسی شود.

پس از صحبت و اظهار نظر، عده‌ای طرفدار اعلان بی‌طرفی و تعدادی دیگر موافق اعلام همبستگی بودند.

سرانجام پس از پایان جلسه اعلامیه بی‌طرفی ارتش که بدون اطلاع بختیار مستقیماً به رادیو ارسال شده بود، کمی بعد از ساعت یک بعدازظهر پخش شد که بدین قرار بود.

 

با توجه به تحولات اخیر کشور شورای عالی ارتش در ساعت 30/10 امروز 22 بهمن 1357ش. تشکیل و به اتفاق آراء تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر بی‌طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شد به پادگانها مراجعه کنند.».

*سرانجام قره­باغی

پخش اعلامیه بی‌طرفی ارتش، کمکی به حفظ ارتش و جلوگیری از حمله دستجات مسلح به پادگان‌های نظامی نکرد و طی 24 ساعت بعد از صدور این اعلامیه، ارتش شاهنشاهی از هم پاشید و اسلحه و مهمات بسیاری از پادگان‌ها به غارت رفت.

 

افسران و سربازان نیز پست­های خود را ترک کرده بودند که با شروع کار دولت موقت و با تلاش سرلشگر قره­نی که به ریاست ستاد ارتش منصوب شده بود، سازمان از هم پاشیده ارتش به تدریج سر و سامان یافت. از فرماندهان ارتش ارتشبد قره­باغی مدتی متواری بود تا اینکه بعدها از پاریس سر در آورد و ارتشبد فردوست نیز بعد از چند سال دستگیر و طی چندین مصاحبه تلویزیون اسراری از رژیم گذشته را فاش کرد. سپهبد بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی، فردای پیروزی انقلاب هنگام خروج از دفتر کار خود کشته شد و بسیاری از امیران دیگر که اعلامیه بی‌طرفی ارتش را امضاء کرده بودند، در دادگاههای انقلاب، محاکمه و محکوم به اعدام شدند.

نخست وزیر آخر، بختیار نیز استعفا داده و از کشور گریخت. ارتشبد قره­باغی مدتی در اروپا زندگی کرده و به انتشار خاطرات خود مبادرت ورزید و سرانجام نیز در سال 1376ش. در اروپا درگذشت.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
minecraft
جمعه 2 فروردین 1398 01:13 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I
thought this post was great. I do not know who you are but
certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
Captain Marvel Film
یکشنبه 12 اسفند 1397 02:05 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely
long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great
blog! https://captainmarvelfullmovie.net https://captainmarvelfull.co https://filmhds.com/captainmarvel/
Buy Gynexin Online
دوشنبه 22 بهمن 1397 11:22 ق.ظ
Its such as you learn my thoughts! You appear to understand so
much about this, like you wrote the guide in it or something.

I feel that you could do with a few percent to pressure the message house a
little bit, however instead of that, that is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
토토사이트
شنبه 20 بهمن 1397 06:54 ب.ظ
welcome to my site join here
air jordan flight krabi
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.reneeachohomes.com/21/air-jordans-retro-7-orion-blue ">air jordans retro 7 orion blue</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/22/nike-zoom-structure-18-red-grey ">nike zoom structure 18 red grey</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/23/red-suede-jordan-5-tee-matches-sneakers ">red suede jordan 5 tee matches sneakers</a><a href="http://www.reneeachohomes.com/24/mens-black-red-grey-jordan-flight-sneakers ">mens black red grey jordan flight sneakers</a>
air jordan flight krabi http://www.bennettgroupconsulting.top/19/air-jordan-flight-krabi
air jordan 9 bentley ellis buy new air jordan 9 bentley ellis white dark cayenne university gold 1
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.eco-domaine.top/20/womens-air-jordan-retro-3-red-black-air-jordan-3-retro-women-white-black-shop-air-jordans-nike-air-jordan-3-retro-high ">womens air jordan retro 3 red black air jordan 3 retro women white black shop air jordans nike air jordan 3 retro high</a><a href="http://www.eco-domaine.top/21/ladies-air-max-90 ">ladies air max 90</a><a href="http://www.eco-domaine.top/22/nike-lunarglide-2-wolf-grey-chlorine-blue ">nike lunarglide 2 wolf grey chlorine blue</a><a href="http://www.eco-domaine.top/23/nike-air-max-k2 ">nike air max k2</a>
air jordan 9 bentley ellis buy new air jordan 9 bentley ellis white dark cayenne university gold 1 http://www.northtexasentertainment.net/32/air-jordan-9-bentley-ellis-buy-new-air-jordan-9-bentley-ellis-white-dark-cayenne-university-gold-1
mens warehouse oakbrook
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.cybersquattingmodel.top/39/nike-air-huarache-for-girls ">nike air huarache for girls</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/4/if-the-shoe-looks-familiar-than-youre-undoubtedly-schooled-in-the-history-of-visible-air-wielding-mo ">if the shoe looks familiar than youre undoubtedly schooled in the history of visible air wielding mo</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/40/womens-nike-huarache-utility-pink-white ">womens nike huarache utility pink white</a><a href="http://www.cybersquattingmodel.top/5/nike-air-force-1-ultra-flyknit-quai-54 ">nike air force 1 ultra flyknit quai 54</a>
mens warehouse oakbrook http://www.campjamallstars.top/35/mens-warehouse-oakbrook
air jordan 11 high top girls air jordan 11 retro gs bred black white varsity red for sale womens size
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.casa-ayala.com/201509/nike-hyperdunk-2015-flyknit-silver-purple ">nike hyperdunk 2015 flyknit silver purple</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201510/air-jordan-10-infrared-on-feet ">air jordan 10 infrared on feet</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201511/nike-air-force-1-snowboard-boots ">nike air force 1 snowboard boots</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201512/messi-adidas-15.3-tf-soccer-boots-silver-yellow-black ">messi adidas 15.3 tf soccer boots silver yellow black</a>
air jordan 11 high top girls air jordan 11 retro gs bred black white varsity red for sale womens size http://www.glassfrogmarketing.top/25/air-jordan-11-high-top-girls-air-jordan-11-retro-gs-bred-black-white-varsity-red-for-sale-womens-size
mens brooks running shoes
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.globalfit121.top/39/nike-air-max-tn-pink-white ">nike air max tn pink white</a><a href="http://www.globalfit121.top/40/nike-air-jordans-retro-4-women-100-authentic-nike-air-jordans ">nike air jordans retro 4 women 100 authentic nike air jordans</a><a href="http://www.globalfit121.top/5/adidas-originals-malm-bluebird-gum ">adidas originals malm bluebird gum</a><a href="http://www.globalfit121.top/6/mens-nike-kobe-9-july-4th-red-black ">mens nike kobe 9 july 4th red black</a>
mens brooks running shoes http://www.mcshanehealthcare.top/36/mens-brooks-running-shoes
nike air max 1 light armory blue
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.ankaa-corp.net/20/nike-air-max-90-kids-girls-nike-air-max ">nike air max 90 kids girls nike air max</a><a href="http://www.ankaa-corp.net/21/boost-mobile-raleigh-nc ">boost mobile raleigh nc</a><a href="http://www.ankaa-corp.net/22/mens-nike-air-max-2015-gold-orange ">mens nike air max 2015 gold orange</a><a href="http://www.ankaa-corp.net/23/nike-shox-bb4-hoh ">nike shox bb4 hoh</a>
nike air max 1 light armory blue http://www.learningpathwayspreschool.club/22/nike-air-max-1-light-armory-blue
nike max plus sky blue
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:44 ب.ظ
<a href="http://www.fayettevilletn.net/31/air-jordan-10-x-black ">air jordan 10 x black</a><a href="http://www.fayettevilletn.net/32/womens-nike-lebron-13-white-gold ">womens nike lebron 13 white gold</a><a href="http://www.fayettevilletn.net/33/jordan-flight-plate-yellow-air-jordan-flight-plate-shoes ">jordan flight plate yellow air jordan flight plate shoes</a><a href="http://www.fayettevilletn.net/34/buy-nike-air-max-1-premium ">buy nike air max 1 premium</a>
nike max plus sky blue http://www.azadresidency.top/35/nike-max-plus-sky-blue
nike kobe 11 rainbow
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:43 ب.ظ
<a href="http://www.fromzerotoonlinehero.top/1/mens-nike-air-max-tailwind ">mens nike air max tailwind</a><a href="http://www.fromzerotoonlinehero.top/10/superstar-shoes-adidas ">superstar shoes adidas</a><a href="http://www.fromzerotoonlinehero.top/11/authentic-retro-air-jordans-1-sport-red ">authentic retro air jordans 1 sport red</a><a href="http://www.fromzerotoonlinehero.top/12/oversea-air-jordans-free-shipping ">oversea air jordans free shipping</a>
nike kobe 11 rainbow http://www.existence-web.top/23/nike-kobe-11-rainbow
white converse with black line
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:43 ب.ظ
<a href="http://www.stevenlatinofishing.top/29/custom-yeezys-for-sale ">custom yeezys for sale</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/3/nike-air-force-1-low-port-wine ">nike air force 1 low port wine</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/30/air-jordan-hoyas-2010-team-pe ">air jordan hoyas 2010 team pe</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/31/air-jordan-xx8-buy ">air jordan xx8 buy</a>
white converse with black line http://www.atlantagear.net/35/white-converse-with-black-line
superbowllivestream.icu
چهارشنبه 3 بهمن 1397 09:43 ب.ظ
Howdy! Quick question that's entirely off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when browsing from my iphone.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able to
fix this issue. If you have any suggestions, please share.
Thanks!
nike air max policy
یکشنبه 30 دی 1397 05:45 ق.ظ
<a href="http://www.juz-werlte.net/25/2017-air-jordan-1-og-flyknit-bred-black-varsity-red-white-brand-new ">2017 air jordan 1 og flyknit bred black varsity red white brand new</a><a href="http://www.juz-werlte.net/26/kobe-9-high-strategy ">kobe 9 high strategy</a><a href="http://www.juz-werlte.net/27/air-max-2014-march ">air max 2014 march</a><a href="http://www.juz-werlte.net/28/kids-nike-air-jordan-7 ">kids nike air jordan 7</a>
[url=http://www.phuketvillasales.net/7/nike-air-max-policy]nike air max policy[/url]
nike air huarache grey yellow
یکشنبه 30 دی 1397 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.cadorathgroup.top/1/nike-air-max-90-silver-pink-nike-air-max-90-girls-grade-school ">nike air max 90 silver pink nike air max 90 girls grade school</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/10/cheap-adidas-eqt-support-adv-triple-white-ba8322-shoes ">cheap adidas eqt support adv triple white ba8322 shoes</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/11/girl-black-volt-air-max-90 ">girl black volt air max 90</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/12/authentic-women-air-jordan-boots-women-jordan ">authentic women air jordan boots women jordan</a>
[url=http://www.orthodontiste-paris.net/21/nike-air-huarache-grey-yellow]nike air huarache grey yellow[/url]
detroit lions fan gear
یکشنبه 30 دی 1397 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.clickrightconsult.top/28/womens-nike-air-max-bubble-gum-pink ">womens nike air max bubble gum pink</a><a href="http://www.clickrightconsult.top/29/air-jordan-xi-moto ">air jordan xi moto</a><a href="http://www.clickrightconsult.top/3/air-jordan-11-woman ">air jordan 11 woman</a><a href="http://www.clickrightconsult.top/30/professional-under-armour-curry-two ">professional under armour curry two</a>
[url=http://www.indosiar.net/8/detroit-lions-fan-gear]detroit lions fan gear[/url]
women wedges boots jordans
یکشنبه 30 دی 1397 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.eco-domaine.top/1/womens-air-jordan-5-v-retro-cherry-blossom-purple ">womens air jordan 5 v retro cherry blossom purple</a><a href="http://www.eco-domaine.top/10/nike-air-max-black-gold-2012-buy-online-in-india ">nike air max black gold 2012 buy online in india</a><a href="http://www.eco-domaine.top/11/latest-jordan-sneakers-2014-latest-jordan-sneakers-2008 ">latest jordan sneakers 2014 latest jordan sneakers 2008</a><a href="http://www.eco-domaine.top/12/nike-dunk-mid-sb ">nike dunk mid sb</a>
[url=http://www.esmagulbas.top/9/women-wedges-boots-jordans]women wedges boots jordans[/url]
bon march noir hommes royal blanc volt chaussures asics gel kayano 21
یکشنبه 30 دی 1397 05:44 ق.ظ
<a href="http://www.langdondowncentre.net/18/new-balance-550-spring-summer-2010-preview ">new balance 550 spring summer 2010 preview</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/19/air-jordan-special-edition ">air jordan special edition</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/2/freefootball-crazylight-heel ">freefootball crazylight heel</a><a href="http://www.langdondowncentre.net/20/air-force-ones-jordans-custom-made ">air force ones jordans custom made</a>
[url=http://www.msqlinalamlm.top/17/bon-march-noir-hommes-royal-blanc-volt-chaussures-asics-gel-kayano-21]bon march noir hommes royal blanc volt chaussures asics gel kayano 21[/url]
is penny hardaway married
یکشنبه 30 دی 1397 05:43 ق.ظ
<a href="http://www.logorhythm.net/25/nike-lebron-soldier-7-think-pink ">nike lebron soldier 7 think pink</a><a href="http://www.logorhythm.net/26/nike-air-max-lebron-x-low-sprite ">nike air max lebron x low sprite</a><a href="http://www.logorhythm.net/27/nike-air-max-90-carved-gold-black ">nike air max 90 carved gold black</a><a href="http://www.logorhythm.net/28/sweet-air-jordan-shoes ">sweet air jordan shoes</a>
[url=http://www.basementsystemsofnj.top/37/is-penny-hardaway-married]is penny hardaway married[/url]
사설경마
پنجشنبه 27 دی 1397 06:59 ب.ظ
most recommended amazing blog
한국야동
پنجشنبه 27 دی 1397 06:31 ب.ظ
here is my website
Aquaman Online
دوشنبه 26 آذر 1397 10:19 ب.ظ
How To Download Aquaman 2018 Movie Utorrent Where Can I Watch Aquaman 2018 Hd
Online For Free: https://aquamanfull.pw/
Aquaman Full Movie Download
دوشنبه 26 آذر 1397 07:08 ب.ظ
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering
if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!: https://123moviehds.com/aquaman/, https://fullmoviehds.com/aquaman/
필리핀카지노전화배팅
یکشنبه 25 آذر 1397 11:45 ق.ظ
amazing article here at my home
전화배팅
یکشنبه 25 آذر 1397 11:38 ق.ظ
amazing article here at my home
아바타카지노
یکشنبه 25 آذر 1397 09:47 ق.ظ
outstanding design
실시간전화배팅
یکشنبه 25 آذر 1397 09:45 ق.ظ
outstanding design
https://fullmoviehds.com
شنبه 24 آذر 1397 07:31 ب.ظ
It's hard to come by well-informed people on this topic, but you seem like you know what you're talking about!
Thanks: https://4kplex.com/aquamanfull/, https://4kplex.com/aquaman2018/
https://fullmoviehds.com
شنبه 24 آذر 1397 07:30 ب.ظ
It's hard to come by well-informed people on this topic, but you seem like you know what you're talking about!
Thanks: https://4kplex.com/aquamanfull/, https://4kplex.com/aquaman2018/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo