خبر گزاری جوانان ایران - آینه

فلسطین چگونه اشغال شد؟

تاریخ:شنبه 19 خرداد 1397-04:29 ب.ظ

فلسطین جزء سرزمین­هایی‌ است كه اولین تمدن­های بشری را در خود جای داده و دارای قدمت هزاران ساله است، اماكن مقدس بسیاری از سه دین آسمانی در آن وجود دارد كه اهمیت آن را دو چنان می‌نماید.

تهران- الکوثر:  براساس اسناد تاریخی، اقوام اولیه‌ای كه در نقاط مختلف این سرزمین سكونت داشته‌اند، عبارتنداز: ‌آموریان، آرمیان، كنعانیان و...

بنی اسرائیل بعد از این اقوام و در بعضی نقاط فلسطین زندگی كردند، البته هم زمان با چند قبیله عبری(بنی اسرائیل) ‌اقوام دیگری نیز مانند كلدانی‌ها،‌ آشوری‌ها و... در فلسطین زندگی می‌كردند، بنابراین ادعای آنها مبنی بر حق تاریخی بر سرزمین فلسطین صحیح نمی‌‌باشد.

صهیونیست­ها بیش از یك قرن و نیم پیش برای ایجاد اتحاد بین یهودیان سراسر دنیا حركت خود را آغاز كردند، آن‌ها در ابتدا شعار وطن یهودی در آرژانتین یا یكی از كشورهای آفریقایی (بیشتر اوگاندا مطرح بود) سردادند ولی بعدها این شعار برای همراهی و هماهنگ­تر كردن یهودیان سراسر دنیا (با دادن بار اعتقادی) متوجه فلسطین به عنوان سرزمین موعود! یهود شد.

این سرزمین تا زمان خلیفه دوم در دست رومی‌ها بود كه بوسیله پیمان‌نامه با صلح و آرامش و بدون خون‌ریزی بدست مسلمانان فتح شد و تا آخر دوران عثمانی‌ها جزء قلمرو حكومت‌های اسلامی و منطقه‌ای با اكثریت مسلمان و بدون هیچ مزاحمتی برای سایر ادیان بود.

سئوالی که در اینجا مطرح است این است که چرا صهیونیست ها خاورمیانه را انتخاب کردند؟

دلیل اول اینکه همه ادیان آسمانی که مردم را به توحید دعوت کردند ، پیامبران عظیم الشانی که مبعوث شدند ، به دنیا آمدند و به شهادت رسیدند ، در خاورمیانه قد علم کردند . حساسیت دوم موضوع نفت و انرژی است ، به طوریکه ۷۵% انرژی دنیا از خاورمیانه در حال تردد است .

عامل سوم اینکه خاور میانه قلب جهان اسلام است . این منطقه تراکم مسلمانان دنیا را در خود جای داده است و مسلمانان با توجه به دستورات دینی خود که آن ها را به خود اتکایی از مسیحیان و یهودیان و دوری از تبعیت از آن ها تشویق می کندو برعکس غربی ها مایل به تسلط بر تمام مردم دنیا از جمله مسلمانان بودند ، بنابراین برای تسلط و کنترل هرچه بیشتر مسلملنان به این نتیجه رسیدند که یهودیان را در این منطقه مستقر نمایند.

. عامل چهارم : موقعیت جفرافیایی است . جغرافیای خاورمیانه به گونه ای است که محل تلاقی چند قاره دنیا است در واقع قلب آسیا ، افریقا و اروپا است . نمی توان امروز از اقتدار سخن گفت ولی خاورمیانه را نادیده گرفت .

لذا وضعیت و مراحل اشغال این سرزمین مقدس به چهار مرحله تقسیم می­شود:‌

1. پیش از اشغال انگلیسی­ ها

تعداد یهودیان [در فلسطین] از 56 هزار نفر [یعنی معادل] 8درصد در مقابل 644 هزار فلسطینی، [معادل] 92 درصد تجاوز نمی‌كرد و میزان اراضی آنان هم به 2درصد می­رسید.

نخستین موج مهاجرت یهودیان در سال 1882میلادی(1261هجری شمسی) آغاز شد و تعداد مهاجران تا 1903 میلادی(1272هجری شمسی) به حدود 20 هزار نفر رسید.[در جنگ جهانی اول دولت عثمانی شكست خورده و كشور عثمانی تجزیه شده و بین قدرتهای بزرگ آن دوران، فرانسه و انگلیس تقسیم می‌شود] پس از اشغال فلسطین توسط انگلیس، در آوریل 1917میلادی(1286 هجری شمسی) بالفور ( وزیر امور خارجه انگلیس) وعده ایجاد میهن ملی یهود را در فلسطین به یهودیان وعده داد. 

پس از جنگ جهانی اول در سال 1919 میلادی مقارن با 1218 شمسی با شكست عثمانی و تجزیه این سرزمین پهناور اسلامی سرزمین فلسطین با توطئه انگلیسی‌ها به قیمومیت«سرپرستی» انگلیس در می‌آید.

قیمومیت یعنی اینكه مردم سرزمین آنقدر عقب مانده باشند كه نتوانند خود را اداره كنند،‌ بنابراین كشوری‌كه توانمند است می‌آید و به حساب كمك به آن سرزمین حكومت می‌كند و مردم آن سرزمین را در حكومت داری توانمند می‌كند و سرآخر سرزمین را به مردم همان سرزمین می‌سپارد

انگلیسی‌ها كه صهیونیست­های یهودی در آن نفوذ داشتند، در دوران قیمومیت اقدام به واگذاری زمین­های فلسطین به آژانس یهود كردند، در این بین این آژانس تلاش می‌كرد علاوه بر زمین­هایی كه انگلیسی‌ها به آنها می‌دهند با مسلمانان وارد معامله شوند و زمینهای آنها را خریداری كنند، از آنجا كه علمای وقت به اندیشه شوم این یهودیان پی برده بودند، ضمن آگاه ساختن مسلمانان،‌ حكم ارتداد و كشتن افرادی كه زمینهای خود را به یهودیان می­فروشند صادر كردند. صهیونیست‌ها به ناچار یا با ظاهری مسلمان و یا توسط وكلای مسیحی زمینهایی را از مسلمانان خریداری كردند با این حال تا سال 1948 یعنی 60 سال پیش كه انگلیسی­ها این سرزمین را ترك كرده و به صهیونیست­ها واگذار كردند و آنها اعلامیه استقلال اسرائیل را صادر كردند، نزدیك به 6/6 درصد كل سرزمین فعلی فلسطین را در اختیار داشتند در حالیكه قبل از اشغال فلسطین یهودیان تنها 2 درصد فلسطین را در اختیار داشتند. 

و اما پس از 1948 یك رشته اتفاقاتی رخ می‌دهد كه اسرائیل مناطق بیشتری را در اشغال خود در می‌آورد كه مهمترین آنها جنگ 1948 و 1967 است.

2. صدور قطعنامه سازمان ملل

صدور قطعنامه سازمان ملل متحد در 29/11/1947 در مورد تقسیم فلسطین به دو كشور فلسطینی و یهودی و تجزیه 54 درصد از سرزمین فلسطین.  54 درصد به صهیونیستها تعلق گرفت و مابقی به فلسطینیان.

3. از جنگ 1948 تا جنگ 1967

صهیونیست­ها در روز 15/5/1948، ساعاتی پس از اعلام پایان قیمومیت انگلیس، برپایی دولت خود را اعلام كردند و جنگ بین باندهای تروریستی صهیونیستی و فلسطینیان آغاز شد،ارتش­های عربی به حمایت از ملت فلسطین وارد نبرد با صهیونیست­ها شدند ولی چون آمادگی برای این جنگ نداشتند، شكست خوردند، البته وابستگی این ارتش‌ها به ویژه فرماندهان آن‌ها به استعمار انگلیس نیز در ناكارآمدی آنان بسیار مؤثر بود.

« پس از اعلام موجودیت رژیم اشغالگر قدس و توسط بن گوریون، اولین جنگی كه این رژیم علیه فلسطین و كشورهای عربی منطقه به راه انداخت به جنگ 1948 معروف است. در طی این جنگ صهیونیستها 78 درصد كل خاك فلسطین را به اشغال خود در آوردند. در اثر این جنگ، نخستین مرحله آوارگی بزرگ مسلمانان فلسطین به وقوع پیوست. طی آن حدود یك میلیون فلسطینی از مجموع یك میلیون و نهصد هزار فلسطینی در آنزمان آواره شدند. حدود 200000 تن از مسلمانان فلسطین به نوار غزه مهاجرت كردند و 496000 تن به اردن و 100000 تن به لبنان و 85000 تن به سوریه و 20000 تن به مصر و عراق كوچ كردند»، «در سالهای 1953 و 1950 کنست رژیم صهیونیستی قوانینی را مبنی بر مصادره اراضی فلسطینی ها به تصویب رساند.»

هنگام شروع جنگ 1948 تعداد فلسطینیان به 000/056/2 در مقابل 000/650 یهودی می­رسید. بخش اعظم افزایش جمعیت یهودی در اثر مهاجرت‌های مورد حمایت نیروهای اشغالگر انگلیسی بوده‌‌است. یهودیان كه تنها 66/5 درصد از اراضی فلسطین را در اختیار داشتند، در طول دوره قیمومیت انگلیس، ‌بر 11 درصد از سرزمین و از جمله 191 روستا و 7 شهر با زور مستولی شدند. سرانجام با اشغال تقریباً 4/3 (سه چهارم) خاك فلسطین در جنگ 1948، نیمی از فلسطینیان از سرزمین و خانه و كاشانه خود رانده شدند و به صورت آوارگان در اردوگاه­ها به حیات خود ادامه دادند.

4. پس از جنگ 1967م (1346ش) اعراب و اسرائیل معروف به جنگ شش روزه

صهیونیست­ها در جنگ ژوئن 1967م با قیمانده فلسطین را همراه با شبه جزیره سینای مصر و ارتفاعات جولان سوریه به اشغال خود درآوردند. مجموع سرزمین­های عربی زیر سلطه صهیونیست‌ها به 89359 كیلومتر مربع یعنی چهار برابر زمینهای اشغال شده پیش از جنگ 1967م رسید. پیش از جنگ، فلسطینی­ها 25/2میلیون نفر یعنی 70 درصد از جمعیت را در مقابل 30 درصد یهودیان- كه این درصد در اثر مهاجرت یهودیان از سراسر دنیا بود- تشكیل می­دادند. در طول این جنگ بیش از 410 هزار فلسطینی آواره شدند.اسكان صهیونیست‌ها در كرانه باختری و نوار غزه با احداث نخستین شهرك به نام كفر عتصیون در كرانه باختری در 25/11/67 آغاز شد و تنها در سال اول اشغال، 14 شهرك احداث و 12270 مهاجر یهودی در آن­ها اسكان یافتند.

5. آخرین جنگ اعراب و اسرائیل و آغاز روند سازش

انور سادات، رئیس ­جمهور مصر اولین دولتمرد عربی بود كه پس از جنگ 1973م[13][10] (1352هـ .ش) اعراب و اسرائیل معروف به جنگ رمضان با اسرائیل سازش كرد و آن­ را به رسمیت شناخت و با عقد قرارداد سازش (كمپ دیوید) با این رژیم، موجبات یاس و ناامیدی امت عربی را در مبارزه با اسرائیل و آزادسازی فلسطین فراهم كرد. حضرت امام(ره) بارها این حركت خائنانه به آرمان فلسطین و امت اسلامی را تقبیح كردند. ایشان در موضع خود نسبت به صلح انورسادات فرمودند: «من جداً اقدامات انورسادات ( توافقات كمپ دیوید) را محكوم می‌كنم، سادات با قبول صلح با اسرائیل وابستگی خود را به دولت استعمارگر آمریكا آشكارتر نمود و ملت مصر باید دست این خیانتكار _انورسادات_ را از كشور خود قطع كند و ننگ سرسپردگی به آمریكا و صهیونیسم را از ملت بزداید

نقش ایران چه تأثیری در حركت و پیروزی­های ملت فلسطین داشته است؟

بی­ تردید انقلاب اسلامی ایران نه تنها در انقلاب اسلامی مردم فلسطین نقش بسزایی داشته، بلکه نقش محوری در بیداری و هوشیاری جهان اسلام نیز داشته است. انقلاب اسلامی ایران تبدیل به الگویی برای اسلام‌خواهی، استكبارستیزی و آرمان تشکیل حکومت اسلامی در بین ملت‌های اسلامی شده به گونه‌ای که اردوگاه غرب و سران غیر مردم­سالار عرب را به چالش و واکنش کشانده‌است. آن‌ها به خوبی دریافتند که بیداری جهان اسلام با این همه پتانسیل به ضرر غرب و استمرار حکومت سران غیر مردم سالار عرب خواهد بود. انقلاب اسلامی تأثیر عمیقی برملت مسلمان فلسطین در زمینه بازگشت به آموزه­ های دین، امیدوار شدن به توانایی­های خود، الگو قرار دادن نظام اسلامی توسط مبارزان فلسطینی، قرار دادن مسجد به عنوان پایگاه اصلی مبارزه با دشمنان، سامان دادن وحدت بر محور اسلام و شكل­گیری گروههای جهادی (چون حماس و جهاد اسلامی) به جای گذاشته است كه انتفاضه، محصول تأثیرپذیری مبارزات ملت فلسطین از انقلاب اسلامی است. مدیریت بحران فلسطین تا مدت مدیدی به دست دولت‌های عربی و رهبران سازمان‌های چریکی فلسطینی قرار داشته است ولی آن‌ها نتوانسته­اند در معادله موجود تغییری پدید آورند. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و رهنمود حضرت امام خمینی(ره)که از دریچه مقاومت اسلامی و سازش ناپذیری با اسرائیل به مساله فلسطین می­نگریست، تحولات بسیاری در این مسئله بوجود آمد. پیروزی جنبش حزب­الله در لبنان مرهون اندیشه امام خمینی (ره) است. به گفته سید حسن نصرالله پایه اساس ایده مقاومتی كه در این كشور شروع شد و به حركت درآمد در عمق، قدرت، فعالیت و جدیت خود به امام خمینی (ره) بر می­گردد و اوست كه همه این ابعاد را به مقاومت بخشید و عقب­نشینی بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی در سال 2000 از این کشور، یکی از مهمترین پیروزی­های آن‌ها بر رژیم صهیونیستی است که توسط اسلام­گرایان بدست آمد. عقب­نشینی اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 نیز مدیون جریان مقاومت اسلامی فلسطین است که در اقدام بعدی با پیروزی در انتخابات، زمام امور دولت را در دست گرفت و مشروعیت انتخاباتی را در كنار مشروعیت انقلابی از آن خود ساخت. این تحولات عمدتاً مدیون تفکر امام خمینی(ره) است که اندیشه اسلام انقلابی و مبارزه را اساس حرکت برای آزدسازی فلسطین قرار داد و جریان مقاومت اسلامی را در منطقه گسترش داد. رهبر شهیدجنبش جهاد اسلامی دکتر فتحی شقاقی در رابطه با نقش انقلاب ایران و تأثیر آن بر مبارزات مردم فلسطین گفته است:« هیچ چیز به اندازه انقلاب امام خمینی(ره) نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آن­ها را برانگیزد و امید را در دل­هایشان زنده كند. با پیروزی انقلاب ­اسلامی ما به خود آمدیم و دریافتیم كه آمریكا و اسرائیل نیز قابل شكست هستند، ما فهمیدیم كه با الهام از دین اسلام می­توانیم معجزه كنیم و از این رو ملت مجاهدمان در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را به دیده تقدیر می­نگرند و امام خمینی(ره) را از رهبران جاوید تاریخ اسلام می­دانند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
nike free rn distance on feet
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.drguyditommaso.com/17/adidas-samoa-vintage-pigskin ">adidas samoa vintage pigskin</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/18/london-air-max-2013 ">london air max 2013</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/19/buy-air-jordan-v ">buy air jordan v</a><a href="http://www.drguyditommaso.com/2/nike-air-max-new-2012 ">nike air max new 2012</a>
[url=http://www.bucurestiexpat.top/34/nike-free-rn-distance-on-feet]nike free rn distance on feet[/url]
nike mercurial superfly 4 metal flash pack
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.cadorathgroup.top/24/adidas-y-boxing-shoe ">adidas y boxing shoe</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/25/nike-kd-10-fingerprint-897815-001 ">nike kd 10 fingerprint 897815 001</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/26/mens-salomon-fell-raiser-yellow-silver ">mens salomon fell raiser yellow silver</a><a href="http://www.cadorathgroup.top/27/nike-air-max-2012-boys-womens-nike-air-max-2012 ">nike air max 2012 boys womens nike air max 2012</a>
[url=http://www.artsignia.com/201504/nike-mercurial-superfly-4-metal-flash-pack]nike mercurial superfly 4 metal flash pack[/url]
nike air max 2016 red grey
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.retirementmentors.com/32/nike-air-max-2011-white-red ">nike air max 2011 white red</a><a href="http://www.retirementmentors.com/33/air-max-1-cooler ">air max 1 cooler</a><a href="http://www.retirementmentors.com/34/back-to-the-future-shoes-release-date ">back to the future shoes release date</a><a href="http://www.retirementmentors.com/35/jordan-fly-23-womens ">jordan fly 23 womens</a>
[url=http://www.remodelvirginia.club/28/nike-air-max-2016-red-grey]nike air max 2016 red grey[/url]
air jordan retro 12 camel
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.espaciodhyana.top/1/black-yellow-nike-shox-r6-children-jordan-shoes-for-cheap ">black yellow nike shox r6 children jordan shoes for cheap</a><a href="http://www.espaciodhyana.top/10/euro-hiker-timberlands ">euro hiker timberlands</a><a href="http://www.espaciodhyana.top/11/adidas-harden-vol.-2-cool-grey ">adidas harden vol. 2 cool grey</a><a href="http://www.espaciodhyana.top/12/nike-air-force-1-high-premium-king-james-more-pictures ">nike air force 1 high premium king james more pictures</a>
[url=http://www.alleghenyperio.net/35/air-jordan-retro-12-camel]air jordan retro 12 camel[/url]
new balance 990 orange purple
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.asfotech.net/6/team-usas-best-sneakers-complex3 ">team usas best sneakers complex3</a><a href="http://www.asfotech.net/7/jordan-1-gray-pink-an-black ">jordan 1 gray pink an black</a><a href="http://www.asfotech.net/8/womens-nike-zoom-structure-18-wine ">womens nike zoom structure 18 wine</a><a href="http://www.asfotech.net/9/womens-asics-gel-noosa-tri-7-royal-blue ">womens asics gel noosa tri 7 royal blue</a>
[url=http://www.aleutianadventures.net/22/new-balance-990-orange-purple]new balance 990 orange purple[/url]
vibram fivefingers komodo pink yellow
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:33 ق.ظ
<a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201605/nike-lunar-gato-hitam ">nike lunar gato hitam</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201606/air-jordan-reveal-pink ">air jordan reveal pink</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201607/nike-roshe-one-women ">nike roshe one women</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201608/nike-free-og-14-woven-off-white ">nike free og 14 woven off white</a>
[url=http://www.montessorinow.net/17/vibram-fivefingers-komodo-pink-yellow]vibram fivefingers komodo pink yellow[/url]
adidas zx flux orange black adidas uk adidas originals zx flux mens shoes black orange adidas zx flux outlet
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
<a href="http://www.montessorinow.net/10/air-jordan-melo-black-green ">air jordan melo black green</a><a href="http://www.montessorinow.net/11/shoe-resale-websites ">shoe resale websites</a><a href="http://www.montessorinow.net/12/air-max-95-dyn-usa-blue-red ">air max 95 dyn usa blue red</a><a href="http://www.montessorinow.net/13/air-jordan-v-usa-carmelo-anthony-pe ">air jordan v usa carmelo anthony pe</a>
[url=http://www.cambridgerx.net/33/adidas-zx-flux-orange-black-adidas-uk-adidas-originals-zx-flux-mens-shoes-black-orange-adidas-zx-flux-outlet]adidas zx flux orange black adidas uk adidas originals zx flux mens shoes black orange adidas zx flux outlet[/url]
air jordan imminent black yellow
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
<a href="http://www.twsobgyn.com/18/reebok-insta-pump-fury-cupid-babies ">reebok insta pump fury cupid babies</a><a href="http://www.twsobgyn.com/19/2013-air-jordan-11 ">2013 air jordan 11</a><a href="http://www.twsobgyn.com/2/my-air-max-outlet ">my air max outlet</a><a href="http://www.twsobgyn.com/20/nike-mens-fingertrap-air-max-training-sneakers-camo ">nike mens fingertrap air max training sneakers camo</a>
[url=http://www.alloramedia.net/201709/air-jordan-imminent-black-yellow]air jordan imminent black yellow[/url]
adidas zx 900 yellow silver
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
<a href="http://www.stachemyselfie.top/10/vibram-fivefingers-speed-silver-green ">vibram fivefingers speed silver green</a><a href="http://www.stachemyselfie.top/11/lebron-james-nike-air-max-new-york-edition ">lebron james nike air max new york edition</a><a href="http://www.stachemyselfie.top/12/nike-shox-metallic-gold-nike-shox-r4-metallic-gold-metallic-gold-black-white ">nike shox metallic gold nike shox r4 metallic gold metallic gold black white</a><a href="http://www.stachemyselfie.top/13/mens-nike-free-run-2-in-light-green-blue-white ">mens nike free run 2 in light green blue white</a>
[url=http://www.med-seek.com/1/adidas-zx-900-yellow-silver]adidas zx 900 yellow silver[/url]
cheap rare air jordans for big kids
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
<a href="http://www.galileancommission.top/13/air-max-new-black-shoe-2013 ">air max new black shoe 2013</a><a href="http://www.galileancommission.top/14/picture-of-air-force-1-25th-womens-low-cheap-shoes-allblack ">picture of air force 1 25th womens low cheap shoes allblack</a><a href="http://www.galileancommission.top/15/nike-supreme-blazer-for-sale ">nike supreme blazer for sale</a><a href="http://www.galileancommission.top/16/nike-air-max-2015-el-corte-ingles ">nike air max 2015 el corte ingles</a>
[url=http://www.rednblue.club/28/cheap-rare-air-jordans-for-big-kids]cheap rare air jordans for big kids[/url]
cheap air max 90 for $30
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
<a href="http://www.bancroftontario.net/17/noir-or-chaussures-nike-kyrie-2-drew-league-champions-vente-bien ">noir or chaussures nike kyrie 2 drew league champions vente bien</a><a href="http://www.bancroftontario.net/18/ronnie-fieg-x-adidas-nemeziz-tango-17-ultra-boost-kith-rays ">ronnie fieg x adidas nemeziz tango 17 ultra boost kith rays</a><a href="http://www.bancroftontario.net/19/ebay-jordan-shoes-size-13 ">ebay jordan shoes size 13</a><a href="http://www.bancroftontario.net/2/adidas-retro-sneakers ">adidas retro sneakers</a>
[url=http://www.getmapdirections.net/20/cheap-air-max-90-for-%2430]cheap air max 90 for $30[/url]
nike air max plus pool nike air max plus swimming pool
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:16 ق.ظ
<a href="http://www.asfotech.net/1/nike-lunar-one-shot-orange ">nike lunar one shot orange</a><a href="http://www.asfotech.net/10/size-6-cheetah-print-jordans ">size 6 cheetah print jordans</a><a href="http://www.asfotech.net/11/best-jordan-shoes-of-2010 ">best jordan shoes of 2010</a><a href="http://www.asfotech.net/12/pas-cher-nike-air-max-1-homme-bleu-noir-en-ligne-chaussures ">pas cher nike air max 1 homme bleu noir en ligne chaussures</a>
nike air max plus pool nike air max plus swimming pool http://www.dekorujkwiatem.top/8/nike-air-max-plus-pool-nike-air-max-plus-swimming-pool
flights from new york to california
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:16 ق.ظ
<a href="http://www.hairbangerssalon.com/201610/nike-stefan-janoski-max-free-run-air ">nike stefan janoski max free run air</a><a href="http://www.hairbangerssalon.com/201611/adidas-zx-flux-silver-black ">adidas zx flux silver black</a><a href="http://www.hairbangerssalon.com/201612/nike-hyperdunk-2015-mid-orange-blue ">nike hyperdunk 2015 mid orange blue</a><a href="http://www.hairbangerssalon.com/201701/womens-nike-shox-deliver-red-blue ">womens nike shox deliver red blue</a>
flights from new york to california http://www.yakkedyyack.top/39/flights-from-new-york-to-california
plantar fasciitis insole
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:16 ق.ظ
<a href="http://www.campjamallstars.top/6/100-authentic-jordans-for-sale ">100 authentic jordans for sale</a><a href="http://www.campjamallstars.top/7/zoom-pegasus-32-amazon ">zoom pegasus 32 amazon</a><a href="http://www.campjamallstars.top/8/air-jordan-4-alternate-motorsport-release-date ">air jordan 4 alternate motorsport release date</a><a href="http://www.campjamallstars.top/9/air-jordan-6s-retro ">air jordan 6s retro</a>
plantar fasciitis insole http://www.2ecenbargereyecare.top/20/plantar-fasciitis-insole
nike lebron 13 blue grey
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:15 ق.ظ
<a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/4/salomon-shoes-yellow-salomon-shoes-yellow ">salomon shoes yellow salomon shoes yellow</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/40/adidas-porsche-design-blanco ">adidas porsche design blanco</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/5/air-jordan-retro-9-womens-white-orange ">air jordan retro 9 womens white orange</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/6/jordans-leopard-print-13 ">jordans leopard print 13</a>
nike lebron 13 blue grey http://www.nielsonhomes.net/17/nike-lebron-13-blue-grey
win free nike lebron 11 summit lake hornets
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.crestviewwest.com/31/menn-nike-air-jordan-4 ">menn nike air jordan 4</a><a href="http://www.crestviewwest.com/32/2013-nike-air-max-limited-edition ">2013 nike air max limited edition</a><a href="http://www.crestviewwest.com/33/nike-air-foamposite-one-bulls-3m-custom ">nike air foamposite one bulls 3m custom</a><a href="http://www.crestviewwest.com/34/nike-air-jordan-retro-wholesale ">nike air jordan retro wholesale</a>
win free nike lebron 11 summit lake hornets http://www.febcompanies.com/39/win-free-nike-lebron-11-summit-lake-hornets
nike lebron xiii black
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.artsignia.com/201601/nike-air-max-95-discount-cheap ">nike air max 95 discount cheap</a><a href="http://www.artsignia.com/201602/mens-nike-free-run-2-pink-black ">mens nike free run 2 pink black</a><a href="http://www.artsignia.com/201603/mens-nike-huarache-utility-pink-gold ">mens nike huarache utility pink gold</a><a href="http://www.artsignia.com/201604/nike-air-max-audacity-basketball ">nike air max audacity basketball</a>
nike lebron xiii black http://www.theflyoverfilm.top/40/nike-lebron-xiii-black
nike jordan women shoes online buy nike jordan workbook
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.bloodybite.top/31/green-yeezy-750-boost ">green yeezy 750 boost</a><a href="http://www.bloodybite.top/32/nike-acg-air-nevist-6-new-colorways ">nike acg air nevist 6 new colorways</a><a href="http://www.bloodybite.top/33/vibram-fivefingers-jaya-green-white ">vibram fivefingers jaya green white</a><a href="http://www.bloodybite.top/34/new-balance-celtic-away-jersey-17-18-green-dark-green ">new balance celtic away jersey 17 18 green dark green</a>
nike jordan women shoes online buy nike jordan workbook http://www.fivebyfiveengage.com/1/nike-jordan-women-shoes-online-buy-nike-jordan-workbook
air max couple
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.protezortezmerkezi.top/32/nike-dunk-sky-high-mesh-white-nike-dunk-sky-high-mesh-white-wedge-sneakers ">nike dunk sky high mesh white nike dunk sky high mesh white wedge sneakers</a><a href="http://www.protezortezmerkezi.top/33/jordan-8-black-chrome ">jordan 8 black chrome</a><a href="http://www.protezortezmerkezi.top/34/nike-air-foamposite-one-homme-noir-blanc ">nike air foamposite one homme noir blanc</a><a href="http://www.protezortezmerkezi.top/35/size-14-jordan-shoes-cheap-size-14-jordans ">size 14 jordan shoes cheap size 14 jordans</a>
air max couple http://www.gardenhomedentist.top/25/air-max-couple
discount 2017 adidas crazy explosive low primeknit las vegas
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.reisterstownautobody.top/14/nike-wmns-air-force-1-07-premium-qs-iridescent-pearl-nike-wmns-iridescent-pearl-collection.-aug-25-2014.-the-nike-wmns-air-force-1-iridescent-pearl ">nike wmns air force 1 07 premium qs iridescent pearl nike wmns iridescent pearl collection. aug 25 2014. the nike wmns air force 1 iridescent pearl</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/15/air-jordan-store-web ">air jordan store web</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/16/nike-sb-chirping-bird-sale-jordan-6-rings-men ">nike sb chirping bird sale jordan 6 rings men</a><a href="http://www.reisterstownautobody.top/17/air-jordan-5-release-2014 ">air jordan 5 release 2014</a>
discount 2017 adidas crazy explosive low primeknit las vegas http://www.khacomms.top/21/discount-2017-adidas-crazy-explosive-low-primeknit-las-vegas
nike air max 1 shoes light bone
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:13 ق.ظ
<a href="http://www.cybernetconsultinginc.top/39/mitre-ultimax ">mitre ultimax</a><a href="http://www.cybernetconsultinginc.top/4/reebok-voltron-series-2 ">reebok voltron series 2</a><a href="http://www.cybernetconsultinginc.top/40/air-23-jordan-backgrounds ">air 23 jordan backgrounds</a><a href="http://www.cybernetconsultinginc.top/5/air-max-95-360-air-max-95-360 ">air max 95 360 air max 95 360</a>
nike air max 1 shoes light bone http://www.anotherdrybasement.top/24/nike-air-max-1-shoes-light-bone
retro fitness moorestown
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:13 ق.ظ
<a href="http://www.fishingbloopers.net/1/cheap-nike-air-veer-sneakers-cheap-nike-air-max ">cheap nike air veer sneakers cheap nike air max</a><a href="http://www.fishingbloopers.net/10/nike-jordans-retro-11 ">nike jordans retro 11</a><a href="http://www.fishingbloopers.net/11/kobe-11-insoles ">kobe 11 insoles</a><a href="http://www.fishingbloopers.net/12/nike-free-4.0-flyknit-pure-platinum-midnight-fog ">nike free 4.0 flyknit pure platinum midnight fog</a>
retro fitness moorestown http://www.lapbandsurgeryorangecounty.com/33/retro-fitness-moorestown
womens adidas zx 900 gold details about womens adidas zx flux core black copper rose gold bronze s78977 limited edition
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:13 ق.ظ
<a href="http://www.cafabrik.net/31/nike-roshe-black-wolf-grey-more-products.-nike-roshe-grey-and-black ">nike roshe black wolf grey more products. nike roshe grey and black</a><a href="http://www.cafabrik.net/32/what-color-is-the-adidas-jacket ">what color is the adidas jacket</a><a href="http://www.cafabrik.net/33/air-jordan-3-clone ">air jordan 3 clone</a><a href="http://www.cafabrik.net/34/air-jordan-noir-rouge ">air jordan noir rouge</a>
womens adidas zx 900 gold details about womens adidas zx flux core black copper rose gold bronze s78977 limited edition http://www.cybersquattingmodel.top/18/womens-adidas-zx-900-gold-details-about-womens-adidas-zx-flux-core-black-copper-rose-gold-bronze-s78977-limited-edition
kobe 11 white black nike basketball is keeping things simple with the latest nike kobe 11 em release as a pristine white
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:11 ق.ظ
<a href="http://www.robe-de-mariee-france.top/4/cheap-under-armour-curry-3-lights-out-pe-black-orange-green-2 ">cheap under armour curry 3 lights out pe black orange green 2</a><a href="http://www.robe-de-mariee-france.top/40/air-jordans-7-vii ">air jordans 7 vii</a><a href="http://www.robe-de-mariee-france.top/5/james-harden-new-shoes-2017 ">james harden new shoes 2017</a><a href="http://www.robe-de-mariee-france.top/6/mens-nike-shox-turbo-13-laf-black-maize-silver ">mens nike shox turbo 13 laf black maize silver</a>
kobe 11 white black nike basketball is keeping things simple with the latest nike kobe 11 em release as a pristine white http://www.hermanre.top/6/kobe-11-white-black-nike-basketball-is-keeping-things-simple-with-the-latest-nike-kobe-11-em-release-as-a-pristine-white
womens nike air max 2015 orange black
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:11 ق.ظ
<a href="http://www.stevenlatinofishing.top/29/mens-nike-free-flyknit-5.0-red-gold ">mens nike free flyknit 5.0 red gold</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/3/jordans-pas-cher ">jordans pas cher</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/30/real-tree-camo-max-1 ">real tree camo max 1</a><a href="http://www.stevenlatinofishing.top/31/jordan-son-of-mars-black-and-grey-size-4.5 ">jordan son of mars black and grey size 4.5</a>
womens nike air max 2015 orange black http://www.langdondowncentre.net/4/womens-nike-air-max-2015-orange-black
nike zoom winflo 3 womens yellow black
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:10 ق.ظ
<a href="http://www.purethinks.com/21/womens-nike-flyknit-lunar-2-royal-blue ">womens nike flyknit lunar 2 royal blue</a><a href="http://www.purethinks.com/22/liningbd2 ">liningbd2</a><a href="http://www.purethinks.com/23/nike-air-max-1-obsidian ">nike air max 1 obsidian</a><a href="http://www.purethinks.com/24/jordan-retro-10-black-size-14-jordan-retro-10-black-and-red ">jordan retro 10 black size 14 jordan retro 10 black and red</a>
nike zoom winflo 3 womens yellow black http://www.lahuerta41.top/25/nike-zoom-winflo-3-womens-yellow-black
air jordans nike retro red and black air jordans nike
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:09 ق.ظ
<a href="http://www.curvespelham.com/13/leopard-print-air-max-office ">leopard print air max office</a><a href="http://www.curvespelham.com/14/the-complete-air-jordan-silver-anniversary-collection ">the complete air jordan silver anniversary collection</a><a href="http://www.curvespelham.com/15/suche-diesen-und-weitere-pins-auf-schuhe.-adidas-superstar ">suche diesen und weitere pins auf schuhe. adidas superstar</a><a href="http://www.curvespelham.com/16/puma-evopower-1-3-blue-and-orange ">puma evopower 1 3 blue and orange</a>
air jordans nike retro red and black air jordans nike http://www.msqlinalamlm.top/24/air-jordans-nike-retro-red-and-black-air-jordans-nike
air jordan 1 bhm for sale
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:07 ق.ظ
<a href="http://www.eclinica.org/201505/nike-roshe-run-hyp-white-silver ">nike roshe run hyp white silver</a><a href="http://www.eclinica.org/201506/nike-air-force-1-low-pony-hair ">nike air force 1 low pony hair</a><a href="http://www.eclinica.org/201507/womens-nike-roshe-run-triangle-royal-blue ">womens nike roshe run triangle royal blue</a><a href="http://www.eclinica.org/201508/nike-air-force-1-navy-garnet ">nike air force 1 navy garnet</a>
air jordan 1 bhm for sale http://www.wolfgang-lang.com/28/air-jordan-1-bhm-for-sale
meilleur regarde noir nike lebron 13 elite sport sortie rouge
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:07 ق.ظ
<a href="http://www.marraair.net/4/air-max-2013-black-and-white-women ">air max 2013 black and white women</a><a href="http://www.marraair.net/40/kanye-west-sneaker-price ">kanye west sneaker price</a><a href="http://www.marraair.net/5/christmas-jordans-2015-new-christmas-jordan-shoes ">christmas jordans 2015 new christmas jordan shoes</a><a href="http://www.marraair.net/6/air-jordan-5-low-dunk-from-above-white-gold-midnight-navy-2016-sale-1 ">air jordan 5 low dunk from above white gold midnight navy 2016 sale 1</a>
meilleur regarde noir nike lebron 13 elite sport sortie rouge http://www.bennettgroupconsulting.top/8/meilleur-regarde-noir-nike-lebron-13-elite-sport-sortie-rouge
hypervenom nike camo pack
دوشنبه 6 اسفند 1397 02:07 ق.ظ
<a href="http://www.tntextrewards.com/7/college-sports-stores ">college sports stores</a><a href="http://www.tntextrewards.com/8/kobe-9-colorways-nike-kobe-9-elite-knit-stocking-christmas ">kobe 9 colorways nike kobe 9 elite knit stocking christmas</a><a href="http://www.tntextrewards.com/9/ua-curry-3-gold-white ">ua curry 3 gold white</a><a href="http://www.totaltrucksupport.com/1/womens-nike-roshe-run-hyp-all-black ">womens nike roshe run hyp all black</a>
hypervenom nike camo pack http://www.timecertify.com/23/hypervenom-nike-camo-pack
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo