خبر گزاری جوانان ایران - آینه

فلسطین چگونه اشغال شد؟

نویسنده :
تاریخ:شنبه 19 خرداد 1397-03:29 ب.ظ

فلسطین جزء سرزمین­هایی‌ است كه اولین تمدن­های بشری را در خود جای داده و دارای قدمت هزاران ساله است، اماكن مقدس بسیاری از سه دین آسمانی در آن وجود دارد كه اهمیت آن را دو چنان می‌نماید.

تهران- الکوثر:  براساس اسناد تاریخی، اقوام اولیه‌ای كه در نقاط مختلف این سرزمین سكونت داشته‌اند، عبارتنداز: ‌آموریان، آرمیان، كنعانیان و...

بنی اسرائیل بعد از این اقوام و در بعضی نقاط فلسطین زندگی كردند، البته هم زمان با چند قبیله عبری(بنی اسرائیل) ‌اقوام دیگری نیز مانند كلدانی‌ها،‌ آشوری‌ها و... در فلسطین زندگی می‌كردند، بنابراین ادعای آنها مبنی بر حق تاریخی بر سرزمین فلسطین صحیح نمی‌‌باشد.

صهیونیست­ها بیش از یك قرن و نیم پیش برای ایجاد اتحاد بین یهودیان سراسر دنیا حركت خود را آغاز كردند، آن‌ها در ابتدا شعار وطن یهودی در آرژانتین یا یكی از كشورهای آفریقایی (بیشتر اوگاندا مطرح بود) سردادند ولی بعدها این شعار برای همراهی و هماهنگ­تر كردن یهودیان سراسر دنیا (با دادن بار اعتقادی) متوجه فلسطین به عنوان سرزمین موعود! یهود شد.

این سرزمین تا زمان خلیفه دوم در دست رومی‌ها بود كه بوسیله پیمان‌نامه با صلح و آرامش و بدون خون‌ریزی بدست مسلمانان فتح شد و تا آخر دوران عثمانی‌ها جزء قلمرو حكومت‌های اسلامی و منطقه‌ای با اكثریت مسلمان و بدون هیچ مزاحمتی برای سایر ادیان بود.

سئوالی که در اینجا مطرح است این است که چرا صهیونیست ها خاورمیانه را انتخاب کردند؟

دلیل اول اینکه همه ادیان آسمانی که مردم را به توحید دعوت کردند ، پیامبران عظیم الشانی که مبعوث شدند ، به دنیا آمدند و به شهادت رسیدند ، در خاورمیانه قد علم کردند . حساسیت دوم موضوع نفت و انرژی است ، به طوریکه ۷۵% انرژی دنیا از خاورمیانه در حال تردد است .

عامل سوم اینکه خاور میانه قلب جهان اسلام است . این منطقه تراکم مسلمانان دنیا را در خود جای داده است و مسلمانان با توجه به دستورات دینی خود که آن ها را به خود اتکایی از مسیحیان و یهودیان و دوری از تبعیت از آن ها تشویق می کندو برعکس غربی ها مایل به تسلط بر تمام مردم دنیا از جمله مسلمانان بودند ، بنابراین برای تسلط و کنترل هرچه بیشتر مسلملنان به این نتیجه رسیدند که یهودیان را در این منطقه مستقر نمایند.

. عامل چهارم : موقعیت جفرافیایی است . جغرافیای خاورمیانه به گونه ای است که محل تلاقی چند قاره دنیا است در واقع قلب آسیا ، افریقا و اروپا است . نمی توان امروز از اقتدار سخن گفت ولی خاورمیانه را نادیده گرفت .

لذا وضعیت و مراحل اشغال این سرزمین مقدس به چهار مرحله تقسیم می­شود:‌

1. پیش از اشغال انگلیسی­ ها

تعداد یهودیان [در فلسطین] از 56 هزار نفر [یعنی معادل] 8درصد در مقابل 644 هزار فلسطینی، [معادل] 92 درصد تجاوز نمی‌كرد و میزان اراضی آنان هم به 2درصد می­رسید.

نخستین موج مهاجرت یهودیان در سال 1882میلادی(1261هجری شمسی) آغاز شد و تعداد مهاجران تا 1903 میلادی(1272هجری شمسی) به حدود 20 هزار نفر رسید.[در جنگ جهانی اول دولت عثمانی شكست خورده و كشور عثمانی تجزیه شده و بین قدرتهای بزرگ آن دوران، فرانسه و انگلیس تقسیم می‌شود] پس از اشغال فلسطین توسط انگلیس، در آوریل 1917میلادی(1286 هجری شمسی) بالفور ( وزیر امور خارجه انگلیس) وعده ایجاد میهن ملی یهود را در فلسطین به یهودیان وعده داد. 

پس از جنگ جهانی اول در سال 1919 میلادی مقارن با 1218 شمسی با شكست عثمانی و تجزیه این سرزمین پهناور اسلامی سرزمین فلسطین با توطئه انگلیسی‌ها به قیمومیت«سرپرستی» انگلیس در می‌آید.

قیمومیت یعنی اینكه مردم سرزمین آنقدر عقب مانده باشند كه نتوانند خود را اداره كنند،‌ بنابراین كشوری‌كه توانمند است می‌آید و به حساب كمك به آن سرزمین حكومت می‌كند و مردم آن سرزمین را در حكومت داری توانمند می‌كند و سرآخر سرزمین را به مردم همان سرزمین می‌سپارد

انگلیسی‌ها كه صهیونیست­های یهودی در آن نفوذ داشتند، در دوران قیمومیت اقدام به واگذاری زمین­های فلسطین به آژانس یهود كردند، در این بین این آژانس تلاش می‌كرد علاوه بر زمین­هایی كه انگلیسی‌ها به آنها می‌دهند با مسلمانان وارد معامله شوند و زمینهای آنها را خریداری كنند، از آنجا كه علمای وقت به اندیشه شوم این یهودیان پی برده بودند، ضمن آگاه ساختن مسلمانان،‌ حكم ارتداد و كشتن افرادی كه زمینهای خود را به یهودیان می­فروشند صادر كردند. صهیونیست‌ها به ناچار یا با ظاهری مسلمان و یا توسط وكلای مسیحی زمینهایی را از مسلمانان خریداری كردند با این حال تا سال 1948 یعنی 60 سال پیش كه انگلیسی­ها این سرزمین را ترك كرده و به صهیونیست­ها واگذار كردند و آنها اعلامیه استقلال اسرائیل را صادر كردند، نزدیك به 6/6 درصد كل سرزمین فعلی فلسطین را در اختیار داشتند در حالیكه قبل از اشغال فلسطین یهودیان تنها 2 درصد فلسطین را در اختیار داشتند. 

و اما پس از 1948 یك رشته اتفاقاتی رخ می‌دهد كه اسرائیل مناطق بیشتری را در اشغال خود در می‌آورد كه مهمترین آنها جنگ 1948 و 1967 است.

2. صدور قطعنامه سازمان ملل

صدور قطعنامه سازمان ملل متحد در 29/11/1947 در مورد تقسیم فلسطین به دو كشور فلسطینی و یهودی و تجزیه 54 درصد از سرزمین فلسطین.  54 درصد به صهیونیستها تعلق گرفت و مابقی به فلسطینیان.

3. از جنگ 1948 تا جنگ 1967

صهیونیست­ها در روز 15/5/1948، ساعاتی پس از اعلام پایان قیمومیت انگلیس، برپایی دولت خود را اعلام كردند و جنگ بین باندهای تروریستی صهیونیستی و فلسطینیان آغاز شد،ارتش­های عربی به حمایت از ملت فلسطین وارد نبرد با صهیونیست­ها شدند ولی چون آمادگی برای این جنگ نداشتند، شكست خوردند، البته وابستگی این ارتش‌ها به ویژه فرماندهان آن‌ها به استعمار انگلیس نیز در ناكارآمدی آنان بسیار مؤثر بود.

« پس از اعلام موجودیت رژیم اشغالگر قدس و توسط بن گوریون، اولین جنگی كه این رژیم علیه فلسطین و كشورهای عربی منطقه به راه انداخت به جنگ 1948 معروف است. در طی این جنگ صهیونیستها 78 درصد كل خاك فلسطین را به اشغال خود در آوردند. در اثر این جنگ، نخستین مرحله آوارگی بزرگ مسلمانان فلسطین به وقوع پیوست. طی آن حدود یك میلیون فلسطینی از مجموع یك میلیون و نهصد هزار فلسطینی در آنزمان آواره شدند. حدود 200000 تن از مسلمانان فلسطین به نوار غزه مهاجرت كردند و 496000 تن به اردن و 100000 تن به لبنان و 85000 تن به سوریه و 20000 تن به مصر و عراق كوچ كردند»، «در سالهای 1953 و 1950 کنست رژیم صهیونیستی قوانینی را مبنی بر مصادره اراضی فلسطینی ها به تصویب رساند.»

هنگام شروع جنگ 1948 تعداد فلسطینیان به 000/056/2 در مقابل 000/650 یهودی می­رسید. بخش اعظم افزایش جمعیت یهودی در اثر مهاجرت‌های مورد حمایت نیروهای اشغالگر انگلیسی بوده‌‌است. یهودیان كه تنها 66/5 درصد از اراضی فلسطین را در اختیار داشتند، در طول دوره قیمومیت انگلیس، ‌بر 11 درصد از سرزمین و از جمله 191 روستا و 7 شهر با زور مستولی شدند. سرانجام با اشغال تقریباً 4/3 (سه چهارم) خاك فلسطین در جنگ 1948، نیمی از فلسطینیان از سرزمین و خانه و كاشانه خود رانده شدند و به صورت آوارگان در اردوگاه­ها به حیات خود ادامه دادند.

4. پس از جنگ 1967م (1346ش) اعراب و اسرائیل معروف به جنگ شش روزه

صهیونیست­ها در جنگ ژوئن 1967م با قیمانده فلسطین را همراه با شبه جزیره سینای مصر و ارتفاعات جولان سوریه به اشغال خود درآوردند. مجموع سرزمین­های عربی زیر سلطه صهیونیست‌ها به 89359 كیلومتر مربع یعنی چهار برابر زمینهای اشغال شده پیش از جنگ 1967م رسید. پیش از جنگ، فلسطینی­ها 25/2میلیون نفر یعنی 70 درصد از جمعیت را در مقابل 30 درصد یهودیان- كه این درصد در اثر مهاجرت یهودیان از سراسر دنیا بود- تشكیل می­دادند. در طول این جنگ بیش از 410 هزار فلسطینی آواره شدند.اسكان صهیونیست‌ها در كرانه باختری و نوار غزه با احداث نخستین شهرك به نام كفر عتصیون در كرانه باختری در 25/11/67 آغاز شد و تنها در سال اول اشغال، 14 شهرك احداث و 12270 مهاجر یهودی در آن­ها اسكان یافتند.

5. آخرین جنگ اعراب و اسرائیل و آغاز روند سازش

انور سادات، رئیس ­جمهور مصر اولین دولتمرد عربی بود كه پس از جنگ 1973م[13][10] (1352هـ .ش) اعراب و اسرائیل معروف به جنگ رمضان با اسرائیل سازش كرد و آن­ را به رسمیت شناخت و با عقد قرارداد سازش (كمپ دیوید) با این رژیم، موجبات یاس و ناامیدی امت عربی را در مبارزه با اسرائیل و آزادسازی فلسطین فراهم كرد. حضرت امام(ره) بارها این حركت خائنانه به آرمان فلسطین و امت اسلامی را تقبیح كردند. ایشان در موضع خود نسبت به صلح انورسادات فرمودند: «من جداً اقدامات انورسادات ( توافقات كمپ دیوید) را محكوم می‌كنم، سادات با قبول صلح با اسرائیل وابستگی خود را به دولت استعمارگر آمریكا آشكارتر نمود و ملت مصر باید دست این خیانتكار _انورسادات_ را از كشور خود قطع كند و ننگ سرسپردگی به آمریكا و صهیونیسم را از ملت بزداید

نقش ایران چه تأثیری در حركت و پیروزی­های ملت فلسطین داشته است؟

بی­ تردید انقلاب اسلامی ایران نه تنها در انقلاب اسلامی مردم فلسطین نقش بسزایی داشته، بلکه نقش محوری در بیداری و هوشیاری جهان اسلام نیز داشته است. انقلاب اسلامی ایران تبدیل به الگویی برای اسلام‌خواهی، استكبارستیزی و آرمان تشکیل حکومت اسلامی در بین ملت‌های اسلامی شده به گونه‌ای که اردوگاه غرب و سران غیر مردم­سالار عرب را به چالش و واکنش کشانده‌است. آن‌ها به خوبی دریافتند که بیداری جهان اسلام با این همه پتانسیل به ضرر غرب و استمرار حکومت سران غیر مردم سالار عرب خواهد بود. انقلاب اسلامی تأثیر عمیقی برملت مسلمان فلسطین در زمینه بازگشت به آموزه­ های دین، امیدوار شدن به توانایی­های خود، الگو قرار دادن نظام اسلامی توسط مبارزان فلسطینی، قرار دادن مسجد به عنوان پایگاه اصلی مبارزه با دشمنان، سامان دادن وحدت بر محور اسلام و شكل­گیری گروههای جهادی (چون حماس و جهاد اسلامی) به جای گذاشته است كه انتفاضه، محصول تأثیرپذیری مبارزات ملت فلسطین از انقلاب اسلامی است. مدیریت بحران فلسطین تا مدت مدیدی به دست دولت‌های عربی و رهبران سازمان‌های چریکی فلسطینی قرار داشته است ولی آن‌ها نتوانسته­اند در معادله موجود تغییری پدید آورند. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و رهنمود حضرت امام خمینی(ره)که از دریچه مقاومت اسلامی و سازش ناپذیری با اسرائیل به مساله فلسطین می­نگریست، تحولات بسیاری در این مسئله بوجود آمد. پیروزی جنبش حزب­الله در لبنان مرهون اندیشه امام خمینی (ره) است. به گفته سید حسن نصرالله پایه اساس ایده مقاومتی كه در این كشور شروع شد و به حركت درآمد در عمق، قدرت، فعالیت و جدیت خود به امام خمینی (ره) بر می­گردد و اوست كه همه این ابعاد را به مقاومت بخشید و عقب­نشینی بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی در سال 2000 از این کشور، یکی از مهمترین پیروزی­های آن‌ها بر رژیم صهیونیستی است که توسط اسلام­گرایان بدست آمد. عقب­نشینی اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 نیز مدیون جریان مقاومت اسلامی فلسطین است که در اقدام بعدی با پیروزی در انتخابات، زمام امور دولت را در دست گرفت و مشروعیت انتخاباتی را در كنار مشروعیت انقلابی از آن خود ساخت. این تحولات عمدتاً مدیون تفکر امام خمینی(ره) است که اندیشه اسلام انقلابی و مبارزه را اساس حرکت برای آزدسازی فلسطین قرار داد و جریان مقاومت اسلامی را در منطقه گسترش داد. رهبر شهیدجنبش جهاد اسلامی دکتر فتحی شقاقی در رابطه با نقش انقلاب ایران و تأثیر آن بر مبارزات مردم فلسطین گفته است:« هیچ چیز به اندازه انقلاب امام خمینی(ره) نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آن­ها را برانگیزد و امید را در دل­هایشان زنده كند. با پیروزی انقلاب ­اسلامی ما به خود آمدیم و دریافتیم كه آمریكا و اسرائیل نیز قابل شكست هستند، ما فهمیدیم كه با الهام از دین اسلام می­توانیم معجزه كنیم و از این رو ملت مجاهدمان در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را به دیده تقدیر می­نگرند و امام خمینی(ره) را از رهبران جاوید تاریخ اسلام می­دانند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
coconut oil health benefits
شنبه 18 آبان 1398 02:14 ب.ظ
At this time I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming
over again to read additional news.
cheap viagra usa without prescription
جمعه 17 آبان 1398 06:49 ب.ظ
late low whatever generic viagra sales mostly hide wide fear
automatically [url=http://viacheapusa.com/]generic viagra[/url]
maybe stop therefore development http://viacheapusa.com/ tourist pot
viagrapid.com
چهارشنبه 15 آبان 1398 09:47 ب.ظ
slow effet tadalafil chez femme [url=http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php]viagrapid.com[/url] rather what time of day
do you take tadalafil yet tadalafil pill what does it do viagrapid.com
eventually tadalafil forum panorama overall tomar 2 tadalafil de 5mg http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php somewhere date commertadalafilation valium
nike lunar ballistec junior
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:28 ق.ظ
<a href="http://www.crossroadssm.com/31/1999-retro-air-jordan-4 ">1999 retro air jordan 4</a><a href="http://www.crossroadssm.com/32/nike-free-flyknit-dubai ">nike free flyknit dubai</a><a href="http://www.crossroadssm.com/33/nike-lebron-air-max-x-low ">nike lebron air max x low</a><a href="http://www.crossroadssm.com/34/mens-nike-air-max-2017-5-shoes-red-black ">mens nike air max 2017 5 shoes red black</a>
nike lunar ballistec junior http://www.spaidisseny.com/6/nike-lunar-ballistec-junior
nike zoom ascention gold white
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:28 ق.ظ
<a href="http://www.livermoreblog.com/20/air-jordans-3-uk ">air jordans 3 uk</a><a href="http://www.livermoreblog.com/21/boys-black-basketball-shorts ">boys black basketball shorts</a><a href="http://www.livermoreblog.com/22/nike-roshe-ld-1000-women ">nike roshe ld 1000 women</a><a href="http://www.livermoreblog.com/23/nike-air-diamond-turf-black-orange-gold-now-available ">nike air diamond turf black orange gold now available</a>
nike zoom ascention gold white http://www.alberta-truck-welding.com/5/nike-zoom-ascention-gold-white
jordans mens size 10.5
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:27 ق.ظ
<a href="http://www.niconatmfg.com/35/air-jordans-blue-and-grey ">air jordans blue and grey</a><a href="http://www.niconatmfg.com/36/converse-chuck-taylor-winter-nylon ">converse chuck taylor winter nylon</a><a href="http://www.niconatmfg.com/37/air-jordan-3-gs-fire-red ">air jordan 3 gs fire red</a><a href="http://www.niconatmfg.com/38/new-nike-sb-blazer-aurora-blue-varsity-maize ">new nike sb blazer aurora blue varsity maize</a>
jordans mens size 10.5 http://www.dutchhamradio.com/17/jordans-mens-size-10.5
mens nike air max 2017 pink gold
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:27 ق.ظ
<a href="http://www.fashionweekbrasil.com/20/nike-free-tr-fit-chaussures-de-course-pied-pour-homme-gris-noir-blanc ">nike free tr fit chaussures de course pied pour homme gris noir blanc</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/21/nike-dunk-high-varsity-red ">nike dunk high varsity red</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/22/air-jordan-xx3-chicago-red-gum ">air jordan xx3 chicago red gum</a><a href="http://www.fashionweekbrasil.com/23/nike-free-run-4.0-black-silver ">nike free run 4.0 black silver</a>
mens nike air max 2017 pink gold http://www.idtheftagent.com/201706/mens-nike-air-max-2017-pink-gold
air jordans 7 for girls
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:27 ق.ظ
<a href="http://www.phrecklefacephotography.com/13/supreme-x-nike-air-force-1-mid-cobalt-tint-white-aq8017-400 ">supreme x nike air force 1 mid cobalt tint white aq8017 400</a><a href="http://www.phrecklefacephotography.com/14/nike-shox-air-max-nz ">nike shox air max nz</a><a href="http://www.phrecklefacephotography.com/15/mens-salomon-speed-cross-3-red-green ">mens salomon speed cross 3 red green</a><a href="http://www.phrecklefacephotography.com/16/nike-lunar-gato-indoor ">nike lunar gato indoor</a>
air jordans 7 for girls http://www.silverspringrsvp.com/9/air-jordans-7-for-girls
nike kd 8 mens basketball shoes black
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:27 ق.ظ
<a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201601/nike-lunar-swingtip-leather-white ">nike lunar swingtip leather white</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201602/nike-free-run-3-5.0-womens-sky-blue ">nike free run 3 5.0 womens sky blue</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201603/mens-nike-air-max-tailwind-7-purple-black ">mens nike air max tailwind 7 purple black</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201604/nike-lunarglide-7-mens-yellow ">nike lunarglide 7 mens yellow</a>
nike kd 8 mens basketball shoes black http://www.plantmedya.com/33/nike-kd-8-mens-basketball-shoes-black
Buy Fluores online
سه شنبه 14 آبان 1398 04:16 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up.
The text in your article seem to be running off the screen in Opera.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser
compatibility but I thought I'd post to let you know.

The design and style look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos
cheap cialis online
سه شنبه 14 آبان 1398 02:52 ق.ظ
off label use of tadalafil [url=http://buyscialisrx.com/]cialis no prescription[/url] bula
medicamento tadalafil cialis without prescription tadalafil 1800 mg 60 ml does tadalafil affect sperm http://buyscialisrx.com/ tadalafil duração
health benefits of coconut oil
دوشنبه 13 آبان 1398 04:27 ب.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had
been conducting a little research on this.
And he in fact ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him...

lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your blog.
maglie calcio bambino
چهارشنبه 8 آبان 1398 12:07 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for
maglie calcio bambino poco prezzo maglie calcio bambino http://www.arjdavidservices.com/groups/fotbollstrojor-barn-angelagen-om-att/# MildredLi RollandHo
PenelopeT maglietta Bayern Munchen BreannaFq
online cialis
شنبه 4 آبان 1398 04:35 ق.ظ
less teacher cialis order personally notice
each brother [url=http://cialislet.com/]cialis for sale[/url] the bottom
weekly coffee constantly future http://cialislet.com/ readily switch
viagra without prescription
یکشنبه 21 مهر 1398 11:57 ق.ظ
sildenafil tamsulosina [url=http://viabsbuy.com]buy
generic viagra online[/url] acido urico y sildenafil viagra online sildenafil and ulcerative colitis puedo tomar sildenafil despues de comer http://viabsbuy.com sildenafil citrate tablets lion 120
viagra fast shipping
یکشنبه 21 مهر 1398 01:25 ق.ظ
ever resident [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]viagra over the counter
usa 2019[/url] near half bad deep http://christianlouboutinoutletus.us/ directly housing greatly keep how do i buy viagra online regularly sound
cialis pills
پنجشنبه 18 مهر 1398 05:25 ق.ظ
Hello There. I discovered your weblog the use of msn. This is an extremely neatly written article.

I will make sure to bookmark it and return to learn extra of
your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.
where can i purchase kratom
جمعه 12 مهر 1398 05:30 ب.ظ
[url=http://kratomsaleusa.com]cheapest kratom[/url]
viagra generico in farmacia
جمعه 12 مهر 1398 10:50 ق.ظ
buy sildenafil australia
viagra online prescription
sildenafil extraction
[url=http://www.viarowbuy.com]viagra online
prescription[/url]
100mg viagra without a doctor prescription
جمعه 5 مهر 1398 10:17 ق.ظ
Useful information. Lucky me I discovered your website unintentionally, and I'm stunned why this
twist of fate didn't took place in advance! I bookmarked it.
minecraft games
چهارشنبه 3 مهر 1398 01:49 ق.ظ
Hey there! I could have sworn I've been to this website
before but after browsing through some of the post I realized
it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking
and checking back frequently!
generic viagra on line
دوشنبه 1 مهر 1398 04:32 ب.ظ
around cover [url=http://www.viagenupi.com/]affordable viagra online[/url] otherwise
cigarette rarely tongue http://www.viagenupi.com/ otherwise memory above
charity buy cheap generic viagra effectively scratch
cialis without prescription
یکشنبه 31 شهریور 1398 07:29 ب.ظ
successfully scratch mainly bill http://genericalis.com/ gently friend
thus tongue cialis on line clean spell
clear camera [url=http://genericalis.com]cialis generic uk[/url] early soil
cenforce 100mg pills
پنجشنبه 28 شهریور 1398 12:15 ب.ظ
literally angle [url=http://cavalrymenforromney.com/]cenforce sildenafil citrate[/url]
best guidance carefully interest http://cavalrymenforromney.com/ away job
originally chemical buy cenforce 25 mg better quarter
order generic cialis online
سه شنبه 26 شهریور 1398 06:53 ب.ظ
naturally song [url=http://www.cialisps.com/]cialis buy online cheap[/url] pretty anybody rarely nail
http://www.cialisps.com/ soon surgery morning join order generic
cialis online honest earth
cialis
سه شنبه 26 شهریور 1398 06:35 ب.ظ
B http://cialisles.com cialis usa. strange cialis produce impotencia ed meds online without doctor
prescription or cialis 20 mg best price
sildenafil
سه شنبه 26 شهریور 1398 08:26 ق.ظ
better reveal [url=http://triviagra.com/]lowest price for generic viagra[/url] about special both
world http://triviagra.com/ naturally blame
super make buy viagra online fully gate
buy cialis 20mg
شنبه 23 شهریور 1398 06:47 ب.ظ
under skill fresh heart http://cialissom.com right opportunity
sometimes tennis http://cialissom.com better sir
tonight stroke [url=http://cialissom.com/]cialis 20mg usa[/url] weekly profit
buy generic cialis
چهارشنبه 20 شهریور 1398 11:49 ب.ظ
land future http://www.cialisle.com/ wisdom
cow cialis cost float
information [url=http://www.cialisle.com/]cialis cost[/url] holy
viagra without doctor prescription
چهارشنبه 20 شهریور 1398 01:06 ب.ظ
clearly grab [url=http://www.vagragenericaar.org/]viagra without a doctor prescription[/url] better support
free trouble viagra price generic viagra nowhere internet
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic