تبلیغات
ایران نیوز - مطالب تیر 1394

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

شش نکته مهم درباره "توافق بزرگ" هسته ای ایران و جهان-تاثیر این مذاکرات بر روابط ایران و آمریکا و....

تاریخ:سه شنبه 23 تیر 1394-06:27 ب.ظ

این پیروزی كه همانند صلح ایران و عراق می باشد حتی از آن بالاتر است آنزمان ما از نظرجنگی پیروز شدیم و هماكنون از نظر سیاسی در جهان پیروز شدیم....تبریك می گوییم..ومحل تلاقی منافع ایران و ۱+۵ را در وهله نخست می توان منطقه خاورمیانه دانست. ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای قابلیت تاثیر گذاری بر تحولات خاورمیانه را دارد. نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای از چند لحاظ قابل ملاحظه است.


خود را برای ابرقدرت اسلامی ایران آماده كنیم به پایتختی مكه.....به امید خواندن نماز جماعت به امامت امام خامنه ای در مكه ....و تاسیس امت واحد جهانی به رهبری ایران اسلامی ..
تحلیل و تفسیر یك :سرانجام بعد از قریب به دو سال مذاکره ، ایران و قدرت های جهانی (1+5) ، به "توافق بزرگ" رسیدند. این خبر ، بیش از همه برای ملت ایران خوشایند است چرا که بار تحریم های ظالمانه ای که در این سال ها بر کشور تحمیل شده بود را بر دوش داشتند و هزینه های گزاف آن را پرداختند.
مردم ایران به یاد دارند که تا همین چند وقت پیش، صحبت و دغدغه اصلی شان این بود که آیا آمریکا و متحدانش به ایران حمله می کنند؟ اصلا توان حمله دارند؟ آیا آن ها می خواهند حمله محدود به اماکن هسته ایران داشته باشند؟ پاسخ ایران به این حمله چه خواهد بود؟ و سوالاتی نظیر این ها.

فارغ از دغدغه جنگ - که بسیاری آن را غیر ممکن می دانستند - رنج تحریم هایی که مدام بر کشورمان تحمیل می شد و آثار نامطلوبش نه در برنامه هسته ای و نظامی که بر روی زندگی فرد فرد ایرانیان بود، مردم کشورمان را می آزرد.

اینک، به همت دولتمردان و دیپلمات های با تدبیر ایرانی، نه تنها شبح جنگ از این سرزمین رخت بربسته ، بلکه واضعان تحریم ها، پذیرفته اند که تحریم هایشان را لغو کنند. این، برای مردمی که "کهنه زخم تحریم ها" را با دردی مزمن تحمل می کردند، بهترین خبر ممکن است، هر چند کاسبان تحریم را خوش نیاید.

درباره توافق بزرگ و دوران پس از آن ، نکاتی چند قابل تأمل است:

1 - مذاکرات دو سال اخیر و روش خردمندانه ای که آیت الله خامنه ای، حسن روحانی و محمد جواد ظریف و همکارانش در تعامل و گفت و گوی عاقلانه با جهان در پیش گرفتند، فارغ از نتیجه مذاکرات، متضمن یک دستاورد راهبردی برای ایران بود و آن ، ترسیم چهره ای جدید از ایران نزد افکار عمومی جهانیان است.

تا همین دو سال پیش،به دلیل سیاست های نامعقول دولت قبل، نام ایران در جهان به عنوان کشوری که می خواهد امنیت جهان را به خطر بیندازد شناخته می شد ولی در دو سال گذشته که  مذاکرات بر اسلوبی خردمندانه بنا شد، ایران در مسیر شناخته شدن به عنوان کشوری اهل گفت و گو ، نرمش و صلح قرار گرفت.

نظرسنجی های متعددی که در کشورهای مختلف جهان و حتی در خود آمریکا صورت گرفته ، نشان می دهد که وجهه ایران در میان افکار عمومی جهانیان در دو سال اخیر ، رو به بهبود بوده است. این ، دستاورد و سرمایه کمی نیست.

2 - اشتباه محض است که توافق حاضر را پایان راه بدانیم و حتی مأموریت ظریف و تیمش را در این پرونده خاتمه یافته تلقی کنیم. قطعاً توافق وین، گام و دستاورد بزرگی محسوب می شود و که مبنای حرکت های بعدی کشور در تعاملات بین المللی خواهد بود ولی واقعیت این است که این توافق، همانند نوزادی که تازه به دنیا آمده، باید مسیر رشد و بلوغش را در میان سیاست بازی های متداول جهانی طی کند.

این توافق باید در پارلمان ایران و کنگره آمریکا بررسی شود. از هم اکنون می توان به وضوح لابی صهیونیست ها در واشنگتن را دید که سعی در مجاب کردن سناتورهای آمریکایی برای ابطال یا ناکارآمد سازی توافق دارند.

وانگهی، حتی بعد از قطعی شدن توافق، مذاکرات اجرای آن، هر چند نه به شکل کنونی ولی در سطوح دیگر و حتی بعضاً پشت پرده ادامه خواهد یافت و طبیعی است که در این مسیر ، اختلاف نظرها ، چانه زنی ها و حتی کارشکنی هایی نیز به وجود خواهد آمد.

حتی اگر متن توافقنامه کاملاً صریح و عاری از کلمات و ادبیات دوپهلو نیز باشد، باز هم می توان انتظار برخی تفسیرها و انتظارات نامعقول را داشت چرا که در جهان زورمحور کنونی، اصل نه بر عدالت و انصاف که بر تفوق گرایی است.

از این رو به ویژه ماه های نخست بعد از قطعیت توافق را باید در زمره سخت ترین و حیاتی ترین دوره های مربوط به آن دانست و با حتمی دانستن برخی ناملایمات در این مسیر ، خود را آماده نبردهای دیپلماتیک دیگری کرد.

3 - همان طور که پیشتر نیز نوشته بودیم، در عرصه کنونی روابط بین الملل، چیزی به نام اعتماد وجود خارجی و واقعی ندارد. این واقعیت به ویژه وقتی خود را بیشتر نشان می دهد که سوابق برخی کشورها در عهدشکنی، مکرر در مکرر باشد. آمریکا یکی از همین کشورهاست که دستکم در تاریخ روابطش با ایران، نشان داده است که اگر بتواند از عدول از تعهداتش ابایی ندارد.

به عنوان مثال طبق عهدنامه 1981 الجزایر که بین ایران آمریکا منعقد شد، آمریکا متعهد گردید مجازات‌های تجاری و اقتصادی علیه ایران را لغو و دارایی‌های مسدود شدهٔ آن را آزاد کند و در امور داخلی ایران مداخله نکند ولی در تمام سال هایی که از آن تاریخ می گذرد، مسیری عکس معاهده را پیموده است.

در مثالی دیگر، بعد از کمک ایران به آمریکا در مقابله با طالبان در دولت اصلاحات، ایالات متحده به جای قدردانی ، ایران را "محور شرارت" نامید و سیاست های ضدایرانی اش را تشدید کرد.

در دوران مرحوم دکتر مصدق نیز، برغم سفر مصدق به آمریکا و همراهی اولیه واشنگتن با وی در ماجرای ملی شدن نفت، در ادامه شاهد رویگردانی امریکا از دولت مردمی مصدق و نهایتاً کودتای غم انگیز 28 مرداد 1332 هستیم.

بنابراین، حتی فراتر از این اصل که هیچ کشوری در دنیا قابل اعتماد نیست، درباره امریکا به دلیل واقعیت های انکارناپذیر و مستند تاریخی باید گفت که این بی اعتمادی، مستحکم تر و موجه تر نیز هست.

این گزاره درباره اغلب کشورهای مذاکره کننده با ایران و به ویژه روسیه نیز صادق است.

از این رو، برغم مذاکرات اخیر و توافق حاصل از آن، نباید ساده انگارانه انتظار دوستی از این کشورها را داشت. آنچه بعد از این رخ خواهد داد، درست همانند آنچه پیش از این اتفاق افتاده ، مبتنی بر رقابت و منافع ملی هر طرف خواهد بود.

4 - با توجه به آنچه در بند پیشین بدان اشاره شد، تدبیر و سیاست خارجی مبتنی بر "عزت،حکمت و مصلحت" ، ایجاب می کند که با قدرت های جهانی، تعاملات هوشمندانه تری را در پیش بگیریم.

در این باب می توان نوع رابطه با آمریکا را بازتعریف کرد. جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اخیر، بی هیچ شعار و تعارفی، عزتمندانه عمل کرد و مذاکره با آمریکا را نه از موضع ضعف که در موقعیتی مناسب تجربه کرد. بنابر این آن نگرانی قدیمی که مبادا مذاکره با آمریکا حمل بر ضعف ایران شود، اساساً منتفی است. لذا این گفت و گوها می تواند در باب روابط دو جانبه، به سیاق عزتمندانه کنونی ادامه یابد و در نهایت با در نظر گرفتن سه اصل اعلامی رهبری در سیاست خارجی (عزت،حکمت و مصلحت)، به از سرگیری روابط رسید.

چنین سیاستی، عین هوشمندی و تدبیر است چرا که به نوعی کاهنده یا مهار کننده دشمنی آمریکا با ایران است. تبدیل یک رابطه خصمانه پر خطر به یک رابطه متعارف کم خطر، گزینه ای است که عقل سلیم بدان حکم می دهد.

رابطه با آمریکا، صد البته به معنای پذیرش سیاست های آمریکا نیست کما این که روابط ایران با روسیه و انگلیس و دیگران، معنای پذیرش سیاست ها یا دیکته های آنان نیست.
 
چنین سیاستی سه دستاورد مهم می تواند داشته باشد: اول آن که ضریب اطمینان به اجرای توافق حاضر را تقویت می کند و دوم این که از آسیب زایی آمریکا به ایران می کاهد و بر نفعش می افزاید. سومین نفعش نیز محدود شدن قدرت مانور کشورهای ضد ایرانی مانند اسرائیل و عربستان است که در خلأ ایجاد شده کنونی بین ایران و آمریکا، یکه تازی می کنند.
5-این توافق نمی شد مگر همت و خواستی از سوی دولت ایران و دیگر كشورهای نبود..پس همگی به نتیجه رسیده بودند باید زیاده خواهی را كنار بگذارید..
,تغییر سیاست خصمانه آمریکا بعد از توافق هسته ای نیازمند زمان و بررسی سیاستهای اقدامی آنها در آینده است
6 - و پایان سخن این که توافق کنونی هرگز حاصل نمی شد مگر با تدبیر رهبری نظام که بیشترین حمایت ها را از تیم مذاکره کننده به عمل آوردند. این حمایت ها چند کارکرد جدی داشت:  مخالفت های داخلی با مذاکرات و مذاکره کنندگان را تعدیل کرد، به تیم مذاکره کننده ، قوت قلب داد و به آن اعتبار بین المللی بخشید و طرف های مقابل مطمئن شدند که با نمایندگان مورد وثوق نظام مذاکره می کنند و می توان روی حرف شان حساب کرد. همچنین ترسیم خط قرمزهای جدی برای مذاکره کنندگان، به آنها برای چانه زنی های بیشتر با 1+5 کمک کرد.

همچنین نباید از نقش کلیدی حسن روحانی غفلت کرد که راهبرد دولتش را حل مناقشه هسته ای قرار داد و نظام را با این راهبرد حیاتی همراه ساخت و در مرحله بعد، مدیریت کلان مذاکرات را بر عهده گرفت.

محمدجواد ظریف نیز با تلاشی خستگی ناپذیر و ستودنی نقش تاریخی اش را به حرفه ای ترین شکل ممکن ایفا کرد تا نامش در کنار نام بزرگان تاریخ ایران ثبت شود. علاوه بر او باید به سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی و تمام اعضای تیم مذاکرات،به دیده احترام و قدرشناسی نگریست و "مجاهدت" هایشان را قدر دانست.

تلاش های رسانه ها نیز که در طول این مذاکرات پا به پای مذاکره کنندگان فعال بودند و مردم را لحظه به لحظه در جریان آخرین رویدادها قرار می دادند، بسیار ارزشمند بود.

و نهایتاً باید قدردان مردمی شد که تمام رنج های تحریم را به دوش کشیدند و از دولتمردان و دیپلمات های خود ، تمام قد حمایت کردند تا کلید تدبیر بتواند قفل تحریم را باز کند.

این  همگرایی ملی، لازمه پیمودن راه طولانی پیش روی ایران در دوران پساتحریم است.؛ روزهایت خوش، ایران!
با تشكر تبریك می گوییم...

 --------------------------------------------------------------------

تحلیل و تفسیر دو :تاثیر این مذاکرات بر روابط ایران و آمریکا و....

امروزه شاهد ارتقاء توان ملتها، شخصیتهای غیرسیاسی و سازمانهای غیردولتی مردم نهاد در فرآیند تصمیم سازیها و ترتیبات کلان کلیه کشورهای جهان بوده و آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست. احترام متقابل حاکم بر رفتار دو ملت ایران و آمریکا بعنوان مثال برگزاری بدون حاشیه مسابقاتی چون والیبال، فوتبال، کشتی و ... با حضور دهها هزار تماشاگر در استادیومها و ورزشگاه های دو کشور، نماد دشمنی دولتمردان و نه ملت آمریکا با ایران است. دشمنی فوق نهادینه شده و اظهار نظر در مورد تغییر این سیاست بعد از توافق هسته ای نیازمند زمان و بررسی سیاستهای اقدامی آنها در آینده است. چگونگی لغو تحریمها و نقش 1+5 خصوصاً آمریکائیها در ساماندهی اقتصاد ایران، نحوه کمک به افزایش توان کشورمان در بازسازی زیرساختهای اقتصادی و حوزه های مهمی چون اشتغال زایی و کاهش تورم در کنار همسویی با تلاش های کشورمان در کاهش حداکثری چالش های منطقه خاورمیانه شاخص مهمی در سنجش عیار این موافتنامه و قولهای فراوان داده شده است. همزمانی آزادی بخشی از دارائیهای ارزی کشورمان در طول سال گذشته به دلیل انعطاف فوق العاده در طول مذاکرات با سقوط قیمت نفت و کاهش درآمدهای ارزی کشورمان و البته بروز چالشهایی چون داعش موارد مهم و تلخی بودکه هرگز نباید آنرا فراموش کنیم وظرفیت این مذاکرات در صورت حصول نتیجه و حتی عبور متن مورد توافق از فیلتر مجالس دو کشور در خوشبینانه ترین وجه ممکن گشایش فصل جدیدی در روابط خارجی کشورمان و ظرفیتی برای مورد توجه قرار دادن حل و فصل سایر معضلات منطقه محسوب شده و بزرگ نمایی در این قضیه توهمی هزینه بر خواهد بود. ملت ایران حسن نیت و نه امتیاز گیری طرف غربی در مذاکرات 20 ماه گذشته را از منظر کاهش ضریب کیفی و کمی دشمنی ها و نه لفاظی های آنها ارزیابی خواهند نمود.

بدون شک در کسب این موفقیت انشالله تاثیر گذار در ارتقاء جایگاه اقتصادی و سیاسی ایران طیف گسترده ای اعم از مقام معظم رهبری، سرداران جان بر کفی چون سلیمانی، شهدای هسته ای، برخی از نمایندگان فهیم مجلس شورای اسلامی، تیم های قبلی مذاکره کننده و از همه مهمتر ملت بزرگ ایران سهیم بوده اند. کمترین دست آورد توافق احتمالی حاصله توسط تیم فهیم مذاکره کننده که برخی اعضای آن در تیم های قبلی نیز حضور داشتند، تثبیت صداقت کشورمان در عدم تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای از ابتدای شروع این سناریو تا کنون بوده و امید است ظرفیت حاصل از دستاورد فوق به جای بازی های سیاسی تجربه و زمینه ای برای ارتقاء حداکثری وحدت ملی و شعور سیاسی مسئولین و تصمیم سازان کشورمان گردد.


علت دخالت اسرائیل در موضوع هسته ای چیست؟

مقامات اسرائیلی به دلیل عدم موفقیت در اثبات هویت خود در طول 65 سال گذشته، خصوصاً عدم شناسایی توسط ملتهای منطقه کماکان سیاست اسلاف خود یعنی مظلوم نمایی و انحرف وجدان جامعه جهانی از واقعیتهای حاکم بر فلسطین را آنهم با منطق ماکیاولی سرلوحه کار خویش قرار داده و طبیعتاً هر ظرفیتی اعم از ایران هراسی، موضوع هسته ای، نضج تروریسم دولتی و کشتار ملت فلسطین برایش جذاب است. امروز نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه بین المللی و بی توجهی به قطعنامه های مجمع عمومی و شورای امنیت برای اسرائیلیها امری عادی تلقی می شود.

نکته مهم افزایش ضریب اثر گذاری وجدان جامعه بین الملل بر فرآیند تصمیم سازی های کلان بین المللی خصوصاً در دهه اخیر است. بعنوان مثال به زعم تلاش و هزینه فراوان صهیونیستها اعضای اتحادیه اروپا نیز زیر فشار اتباع و سازمانهای مردم نهاد خویش مجبور به شناسایی حقوق دولت و ملت فلسطین شده اند. امروز شاهد شکست پروژه محو فلسطین بوده و مطالبه حقوق آوارگان فلسطینی همانند پرونده هسته ای کشورمان به نقطه غیر قابل بازگشتی رسیده است. در این میان تداوم حمایت آمریکا از سیاستهای سلطه طلبانه، کشتار، ترور و تخریب اسرائیلیها موجب افزایش چشمگیر هزینه ها و اعتبار و امنیت ملی این کشور در مقایسه با ده های 50 تا 90 میلادی شده است.  اسرائیلیها به درستی به این جمع بندی رسیده اند که موفقیت ایران و گروه 1+5  ظرفیت مناسب در راستای جهانشمولی معاهده ان پی تی و  تحقق خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای می باشد. این امر به هیچ وجه خوشآیند اسرائیل بعنوان تنها قدرت برخوردار از تسلیحات هسته ای در منطقه خاورمیانه نیست و در توافق اخیر نه تنها اسراییل شكست خورد در سیاست بین الملل بلكه عربها هم در برابر ایران همانند صدام شكست خوردند...

روند صلح هسته ای در انتخابات امسال مجلس :

در صورتیكه  این توافق  اجرا شود در انتخابات امسال اكثریت طرفداران دولت روحانی ئر كل كشور رای خواهند آورد و اصولگرایان كرسی های مجلس را از دست می دهند


 اا دارستانی تحلیل گر سیاسی و بین المللی و فعال حقوق بشر و محیط زیست
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خدایا کمکم کن!

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:26 ب.ظ

خدای مهربانم تورا سپاس بخاطر همه فرصتهایی که دراین یک سال بمن دادی بخاطر همه لطف ها و مهربانی هایت شکر خدای خویم کمکم کن تا سال جدید سالی باشد سراسر از یاد تو و سالی باشد که بتوانم به تو نزدیکتر شوم سالی باشد پراز رنگ بوی تو

خدایا در این سال ظهور آقای مهربانی ها را برسان و کمکم کن دستان پراز نیازم هیچگاه هیچگاه از دامن پراز خوبی اش جدا نشود.

خدایا کمکم کن تا در امسال  بنده ای شوم که تو دوست داری و می پسندی. خدیا امسال تمام انسانها را خوشبخت كن ..حتی داعش  را هم هدایت و خوشبخت كن آنها هم انسان هستند اما منحرف ..

خدایا امسال را سال صلح و دوستی در جهان قراربده و...

خدایا کمکم کن تا امسال سرشار ازیاد تو باشد برای این حقیرترین.مهربانم این سال را بر همه بندگان تمام جهان از انسان و جن و پری  و برای من مبارک گردان سالی نیکو و پر از برکت و رحمت

 

 

خدایا!

 

تورا شکر به داده و نداده ات شکر

 

خدایای پناه همیشگی من ای معبودم کمکم کن خودت خوب میدونی اینا داغون تر از همیشه ام و هیچ راه گریزی نیست برام کسی رو هم ندارم که باهاش بتونم دردو دل کنم خدایا اگه این اتفاق بیفته خودت میدونی زندگی برا من چی میشه تازه شر میشه سرکوفت دلسوزی بی محلیا بمن خودتم میدونی من بی گناهم اما چه کنم خدایا کمکم کن لطفا مث همیشه همراهم باش آخه کسی جز تو منو نمی فهمه بمن حق نمیده فقط تویی که درکم میکنی و بهم حق میدی تو میدونی تو دلم چه آتیشی به پاست و میدونی و ضعیفم و توانایی انجام هیچ کاری رو ندارم خواهش میکنم کمکم کن

 خدا جون كمكم كن كه پولم بتوانم بگیریم خدایا یكسال تبریزی مرا سركار گذاشته دادگاه هم كه می دانی چند ماه چك گذشتم اجرا امروز و فردا می كنه خدا  دوم هم می دانی در خطر هستم خیلی برای سخت است كمكم كن.. خدایا كمكم كن ....این دوبرایم خیلی مهمه  كمكم كن....خداجون منتظرم  كمكم كن..كسی زا بغیر ازتو ندارم تمام خانواده ام مرا تكیه گاه خود می دانند من هم تو را خدا كسی را ندارم كمكم كن خیلی كمكم كن..

مخلصت اا دارستانی

 
 ای خدا تنها غمخوار من ....مرا در هر كاری كمك كن  و تمام انسانها را محتاج كسی نكن من روی آنها ...همه می خواهند عشق و حال كنند اما خداجون بدون خفن.. خدا جون  كاری كن مار و مور داخل قبرم نیاید  چه می شود وقتی مردم آز آن حوری و مورها  برایم بفرست بجای مار مور ..آخه خدا جون من اول زندگی به جنگ  خورد سختی  پدرم و بردارم اینطور خانه امان را آتش زدند چشم باز نكرده خواستم آخوند بشم عشق نظام مرا گرفت  اول جوانی نامرد منافق ها ناقض ام كردند  و حالا ها هم خودی های لباس شخصی  دیگر عمر گذشت 43 ساله شدم دندانهایم افتاده  خانه ام نیمه كاره و قرض روی قرض پسرم می خواهد زن بگیرد  پول باید پیدا كنم ..دیگه عشق و حالی ندیدم لااقل  ..هوای ما داشته باش..مخلصت ااد

 

 

خدای خوبم ای همه لحظه های زندگی من مرا لحظه ای به کردار و دنیای خود وا مگذار که در جاده زندگی و تنهایی خود گم میشوم دستم را رها نکن میترسم در این مسیر تاریک و ظلمانی به چاه نادانی و حماقت خود افتم.

خدایا من بی تو تنهاترینم و نابودی من حتمی است کمکم کن ای همیشه من میدانم لایق خوبی های تو نبوده و نیستم میدانم که آنگونه برایم آرزو میکردی نیستم کمکم که تا همچون اولین روز خلقت بهترین تو شوم ولایق سجده فرشتگانت باشم تنهایم مگذار که بی تو میمیرم.

خدایا از مرگ میترسم از تنهایی و ظلمت دنیای خود میترسم از همه چیز و همه کس میترسم هیچکس چون تو مرا دوست ندارد پس ای مهربان همیشگی کمکم کن و همراهم باش تا به ورطه ناامیدی و گناه نیفتم و بهترینت باشم. خداجون من دوست دارم دربستر نمیرم دوست دارم شهید بشم ...چه می شه مرا یك كاری كن  شهید بشم پی نشوم...دیگر تمام آروز هایم رسیدم مادر و پدر و زن و فرزند صالح ..شكرت ..راضی هستم ... مخلص اا د

 

 خدا جون مادرم الگویی و مادر مهربان و نمونه و فقیربود در بهشت نگه اش دارد ..راستی خداجون بما مردها حوری  می دهی به زنها دربهشت چه می دی ...خدا جون مادرم تنهایی را دوست داشت ..همانجا یك باغچه و گل و باغ بده من دوست دارم آن دنیا با مادرم زندگی كنم از خیر حوری و موری گذشتم حوری و موری .. نمی خواهم خدا جون ببخشید باهات شوخی می كنم ....پدر و مادرم را به بهشت ببر ....

خدایا!

این روزها که دلم میگیرد بیشتر به خودم فکر میکنم به گذشته و حال وااااااااااااااای خدای مهربان من چقد از تو دور شدم چقد فاصله زیاد شده و چقدر تنها شدم. این روزها به ابتدای خلقتم بیشتر فکر میکنم به حکمت آمدنم که چرا خواستم به این دنیا بیایم و چرا تو قبول کردی اما می دانم امدنم همه از روی لطف تو بوده وبس پس چرا من قدر ندانستم چرا؟؟؟؟؟؟؟ خدایا پاسخی ندارم جز اینکه سرم را بیندازم پایین واز روی تاسف تکان دهم و اهی از اعماق جانم سر دهم و ابراز شرمندگی تام و تمام.

این روزها دلم میگیرد از خودم از تنها شدنم از ظلمی که خودم در حق خودم روا داشتم.

این روزها خیلی دلم میگیرد خیلی زیاد اا دارستانی dardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نابودی بیت المال مسلمین

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:25 ب.ظ

چند سالی رد كشور بخصوص در گیلان و تالش و استارا  بعداز اینكه باشگاه و اماكن عمومی یا مدارس و یا مسكن مهر و.. ساخته می شود افرادی با بدست گرفتن سند یا نسخ شصت و هفتادساله شكایت می كنند و حكم تخریب اماكن دولتی كه با پول بیت المال ساخته شده را می گیرند..
 مثال ساده كه فرزندان خان ها یا ارباب های زما ن طاغوت بودند و از ایران بعداز زانقلاب فراری شدند وو... نوه یا فرزندانشان  با دست داشتن نسخ و سند هفتاد ساله  با گرفتن وكیل اماكن دولتی را نشانه می گیرند و حكم دادگاه می گیرند تخریب می كنند میلیارد ها تومان به بیت المال رد فقط در تالش یا آستارا به بیت المال ضرر زدندو.... نمونه اش پارك روبروی بانك ملی تالش  و...دیگر اماكن یا  ساختمان های متعدد دولتی نمونه اش  مجتمع ورزشی سیبلی  كه نوه خان  وكیل گرفت  یا  در باغچه سرا یك اماكن نظامی كه پول زمین اش را چند برابر گرفتند رفتند به خارج ...  یا برای زمین مسكن مهر 900 واحدی سند در آوردند یا پشت حیات وحش و.... آخرین مورد مدرسه و ورزشگاه تازه ساخت امام علی ع...من از هركس پرسیدم  جواب نداد...خلاصه از حاضرین پرسیدم گفتند برای زمین صاحب پیدا شده است  و حكم تخلیه گرفته است .... حتی راضی شده پول زمین اش را بگیرد البته چند برابر خاتمه بدهد با حكم دادگاه ... امروز كه شاهد تخریب  سالن وزرشی مدرسه امام  علی بودیم....
 سوال از مسئولان:
1- اگر ملك صاحب داشته  چرا اماكن چند میلیاردی با پول بیت المال ساختید می توانستید با یك استعلام ساده  از اداره ثبت بفهمید این ملك صاحب دارد
2-قانونا و شرعا هر مسئولی كه بدون طی مراحل قانونی رد زمان اول انقلاب دستور ساخت مدرسه را داده شهرستانی باید محاكمه و خسارت ساختمان  از ایشان به بیت المال باز گردانده شود... این ردس عبرتی برای دیگر مسئولان دولتی می شود دیگر بدون طی مراحل قانونی با پول میلیاردی دولت ساختمان در زمین سند دار نكنند
3- حالا كه این امر شده است  چه خوب بود مدیر آموزش و پرورش و دیگران مسئولان   برای خرید زمین تامین اعتبار می كردند ...نمی گذاشتند میلیاردها تومان بیت المال تخریب و نابود شود...مثال حالا كه فرمانداری كه قصد ساخت ساختمان جدید داشت چه خوب بود  پرداخت پول زمنین از طریق وزارت كشور تامین می شد  و ساختمان مدرسه به ساختمان فرمانداری شهرستان تبدیل می شد... یا همانند جشن  گل ریزان مسئولان شهرستان مراسم می گذاشتند  برای خرید زمین  از صاحب ملك از مردم كمك می گرفتند كمك های مردمی ..این ملك را می خریدند..حداقل می شد  ...خانه یتمیان یا می شد یك مهمانسرا  خیریه یا بیمارستان به نفع  فقرا یا كمیته امداد یا باز می شد مدرسه...پس را ه داشت ...

سوال من این است جوابگو تخریب میلیاردها تومان بیت المال كه خرج ساختمان شده چه كسی است فقط این ساختمان نیست ..نمونه اش  در آستارا است ولی ساكت است....
 راستی سوالی  دیگر داشتم..مسئول عزیز قضیه این  زمین كعروف به پیش آهنگی و زمین بغل آن چه شد یا زمین  معروف به شیلات چه شد....
 درست است دستگاه قضا وظیفه اش اجرای عدالت و قانون است ...اما مسئولان دولت می توانستند موضوع را طوری تمام كنند كه با پرداخت پول زمین  از نابودی بیت المال جلو گیریی كنند یا برای درس عبرت مسئول دولتی كه رد سابق دستور ساخت مدرسه را داده  محاكمه از طریق دادگاه خسارت بگیریند این وظیفه وزارت آموزش و پورش و دستگاههای بازرسی و نظارت و نماینده است...
 دكتر محمد علی هالو


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید.

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:25 ب.ظ

دلنوشته اا دارستانی


می ترسم از گرگ صفت هااما چاره ای نیست سراغ همان گرگی می روم که جن از او می ترسد......... چه كنم زمانه مرا ورق را اینطور عوض كرد گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید...دنیا خیلی ......
خسته تر از  همیشه در زاد روز تولدم  سنگینی پلک هارا با آب سبک می کنم و نگاهی به گنجشک های داخل حیاط منزلمان می اندازم وگوش جان می سپارم به آواز آنها که به یکباره حسرت پرواز به دلم گذاشتند پروازی که در آن خبری از تابلوهای عبور ممنوع توقف مطلقا ممنوع و راه یکطرفه نیست.


می ترسم از عشق دوباره اماچه باید کرد که هنوز دلتنگ و اسیر لحظه های با تو بودن هستم.

می ترسم از وابستگی ها اما چه باید کرد که هنوز بدنبال چتری هستم برای خیس نشدن زیر این باران تنهایی.

می ترسم از سردی این هوای دلم اما میدانم که باید خانه ای ساخت کنج دلمان تا با گرمای وجودت در آنجا ساکن شویم.

می ترسم از گرگ صفت هااما چاره ای نیست سراغ همان گرگی می روم که جن از او می ترسد.........


سراغ سایه درختان موریانه خورده و بی ریشه نمی روم چرا که سایه سرم اینجاست.

هنگام زمین خوردن دست یاری به سوی نا اهلان دراز نمی کنم چرا که عصای دستم اینجاست.

گرچه بد شدم و غبار روزگارروی عینکم نشسته و همه جا تیره و تار است اما نگران نیستم چرا که سوی چشمانم اینجاست


چهار فصل دنیای خودم را اینگونه سپری کردم که با وجودش هنگام باران چتری بودو پس لرزه های زمستان هم نتوانست در بهار به شکوفه هایش آسیبی برساند.

در تابستان هرچند گرمای خورشیدهمدم هرم تنش شده بوداما سایه سرش بهترین سایه بان همراهم بود.

همچون جدایی برگ و درخت پاییز ماهم فصل جدایی بود برگ های زرد و نارنجی نصیب رفتگر محله و چراغ قلبم با آخرین مد لباس عازم آخرین سفر شد و من ماندم و زمستان که در سوزسرمابدون اینکه خبری از هرم تنش باشدباید برف و باران ها را تحمل می کردم

سراغ باران را می گرفت که این روزها سنگدل شده و اشکی برای ریختن ندارد

مدتهای زیادی است که قفل خلوت تنهایی ام بازشده و من بدنبال شاه کلید می گردم.


قلب امیدی برای تپیدن ندارد٬زبان روزه سکوت گرفته و چشم هاهم ......


نفس تازه ای گرفتم آن هنگام که بغض٬سکوتم را شکست
 
گرگها چرا مرا دوست دارید گرگها می دانید كه محبت با زور نمی شود ...چرا پس مرا مجبور
می كنید تا به آغوش شما بیایم...آغوش شما برای من حسی ندارد اما می آیم چون از جن ها
می ترسم..زمانه اینطور است از بد بدتر آن بدی را انتخاب می كنم ....كه نسبت به بدتر بهتر است ..اما خوب نیست..اما خوبها هم مرا نخواستند ...تا خوبها مرا بخواهند گرگها آغوش خود را باز كنید من در پناه شما باشم از دست جن های نادیده ...گرگها می دانید شما چرا انتخاب كردم... چون خوبها مرا نخواستند ....ولا اقل من شناختی روی بدی شما دارم ...واما جن ها نامریی ها هستند آنها رانمی شناسم.... گرگها آغوش خود را باز كنید می آییم با شما باشم ..اما  شرطم این است من گرگ نخواهم شد..شاید خوی و سرشت گرگ را پیدا كنم..آخه ...........من انسانم اشرف مخلوقاتم ...گرگ .........اخه خدا مرا دوست دارد ..می دانم روزی مرا پیش خوبها خواهند برد...گرگ ها دلخوش نباشید مرا به آغوش خود آوردید من روزی خواهم رفت ..چون منتظر ناجی  هستم ..ناجی كه بشریت را نجات خواهد داد... بدون منت و بدون سلاح  و با صلح و دوستی و فراوانی نعمت..گرگها دلخوش نباشید....من باز خواهم گشت....... منتظر آن روز هستم...كه منجی بشریت بیاید ...اسماعیل بابا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

استقبال مسلمانان وین از محمد جواد ظریف

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:23 ب.ظ

مسلمانان وین از محمد جواد ظریف در سه شب مراسم شب قدر در مرکز اسلامی امام علی (ع) استقبالی گرم کردند. از خطیبان و مداحان مراسم گرفته تا شب زنده داران مراسم.


وزیر خارجه از فضای معنوی مراسم احیای شب قدر برای تجدید روحیه استفاده کرد آنهم در حساس ترین مرحله از مذاکرات؛ خطیبان و مداحان و مومنان هم برای او و تیمش دعا کردند.

خطیبان و مداحان گفتند که خدا فرصتی بسیار خوب دراختیار مذاکره کنندگان ایران گذاشته تا در خط مقدم از اسلام و مسلمانان دفاع کنند.

دعا برای موفقیت تیم مذاکره کننده ایران هم ترجیع بند مراسم بود. مسلمانانی که در این مراسم شرکت کردند به وزیر خارجه گفتند برای موفقیت او و تیمش ختم سی هزار سوره توحید نذر کرده اند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فریاد وحدت بخش امت اسلام

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:23 ب.ظ

اینک روز اتحاد و همدلی مسلمانان جهان فرا رسیده است، روزی که برپایه ی تدبیر خردمندانه ی امام خمینی(ره) روز جهانی قدس نام گرفت تا مسلمانان سراسر دنیا یکصدا فریاد حمایت از مردم مظلوم فلسطین سر دهند و خشم و انزجار خود را از صهیونیسم غاصب و هم پیمانانش اعلام کنند.

صهیونیست ها مال و ثروت را ابزار مهمی برای تسلط بر جهان می دانند، آنان اکنون با ثروت های اندوخته، سکان دولت های بزرگ را با تحرک اقتصادی خود به دست گرفته اند و از این راه بر سیاست مداران آن کشورها تاثیر می گذارند تا به این وسیله به هدف های خود در ظلم به مردم مسلمان و ثروت اندوزی بیشتر دست یابند. صهیونیزم سیاسی نیرنگ صلح خاورمیانه‏ را بهانه قرار داد و در تلاش است با دادن امتیازهایی کوچک، پیمان‏های اقتصادی بزرگی با کشورهای منطقه امضا کند و ثروت ‏های بی‏ پایان خاورمیانه را مورد نفوذ و سلطه قرار دهد.

پس از تشکیل دولت نامشروع اسراییل و ظلم و ستم و کشتارهایی که آنان نزدیک به هفت دهه بر مردم مظلوم فلسطین روا داشتند، عده ی زیادی از این مردمان ستمدیده از 10 ها سال پیش آواره شدند و تعداد دیگری نیز در سرزمین های خود که زیر اشغال این رژیم غاصب درآمده بود، ماندند. اما با وجود تمام تلاش های این رژیم عنوان کشور هیچ گاه بر اسراییل صدق نمی کند چرا که برپایه ی حقوق بین الملل هر دولت دارای سه ویژگی مردم، سرزمین مشخص و حکومت است که این رژیم دارای هیچ یک از این خصوصیات نیست.

مردم فلسطین که از اقدام های دیپلماتیک کشورهای عربی و گروه‏های سازشکاری نا امید شده بودند، از سال ها پیش انتفاضه خود را که همان پرتاب سنگ به طرف سربازان دشمن بود، آغاز کردند. این ستمدیدگان سال هاست با دست های خالی و بدون اسلحه در برابر دشمن ایستادگی می کنند تا روزی سرزمین خود را از بیگانگان باز پس گیرند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) با تدبیر و دوراندیشی در شانزدهم مرداد 1358 هجری خورشیدی از مسلمانان جهان خواستند تا آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس برگزینند و در این روز یکصدا در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین فریاد برآورند.

رژیم غاصب صهیونیسم و هم پیمانانش در تلاشند با در دست داشتن رسانه های مختلف و انجام تبلیغات گمراه کننده حضور مردم مسلمان را در راهپیمایی روز قدس کمرنگ کنند اما غافل از آنکه هر سال با برملا شدن توطئه های بیشتری از آنان، چهره ی این رژِیم بیش از پیش بر همگان افشا می شود و مردم با حضور پرشورتری در مراسم این روز شرکت می کنند.

مسلمانان ایران و جهان هیچ گاه جنایت، تجاوز، کشتارهای جمعی و آوارگی هایی را که صهیونیست ها بیش از نیم قرن است بر مردم مظلوم فلسطین روا می دارند، فراموش نخواهند کرد و در روز جهانی قدس همبستگی خود را در حمایت از این ستمدیدگان به نمایش خواهند گذاشت. امروز مسلمانان سراسر جهان در آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان به خیابان ها می آیند تا صدای خواهران و برادران ستمدیده ی فلسطینی شوند.

ستاد انتفاضه و قدس شعار «روز جهانی قدس، تجلی آرمان فلسطین، فریاد وحدت امت اسلام علیه جاهلیت مدرن و کودک کشی از غزه تا یمن» را برای این روز برگزید.

** پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به بهانه ی روزجهانی قدس و اهمیت برگزاری راهپیمایی و حضور مردم در این آیین با «حجت الاسلام مهدی اصلانی» استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مسایل دینی به گفت و گو پرداخته است.

حجت الاسلام مهدی اصلانی درباره ی دشمنی دیرینه ی صهیونیست ها با مردم مسلمان گفت: مسلمانان هنگامه ای که خداوند در آیه 82 سوره ی مائده آورد که در سخت ترین دشمنی ها علیه اسلام و مسلمانان یهودیان را خواهی یافت، منظور از این آیه را درک نکردند اما در گذر زمان و پس از گذشت چندین قرن از تاریخ اسلام مشاهده می شود که اصلی ترین و کاری ترین ضربه ها را صهیونیسم به مسلمانان وارد می کنند. امام علی(ع) نیز در تعبیر این آیه فرموده است: بزرگترین و خطرناکترین دشمن تو آن کسی است که مکر و کید او مخفیانه صورت می گیرد.

وی با اشاره به شکل گیری و برگزاری آیین روز جهانی قدس تصریح کرد: امام خمینی (ره) از ابتدای شکل گیری حکومت اسلامی در ایران، مساله ی فلسطین و غده ی سرطانی بودن اسراییل را مطرح کردند، بنابراین برپایی مراسم روز جهانی قدس از تار و پود و ذات انقلاب اسلامی ریشه گرفته است. بنیان گذار جمهوری اسلامی با تاکید بر حضور مردم در مخالفت با اقدام های رژیم صهیونیستی هدف های مختلفی از جمله سرنگونی حکومت شاهنشاهی و مبارزه با استکبار جهانی را دنبال می کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها در سخنان خود به مساله ی اسراییل ستیزی و رویارویی با رژیم صهیونیستی پرداخته اند.

این استاد معارف حوزه و دانشگاه با اشاره به این سخن امام خمینی(ره)که هر وقتی حرکتی کردید و داد دشمن درآمد، بدانید که آن کار درستی بوده است، اظهار داشت: یکی از موردهایی که دشمنان اسلام را عصبانی می کند، حضور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس است. دشمن به راهپیمایی های پرشور مردم ایران در روز جهانی قدس و بیست و دوم بهمن نگاه هراس آمیزی دارد و تمام کوشش خود را برای ایجاد کاستی در این روز، انجام می دهد.

حجت الاسلام مهدی اصلانی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی هنگامی ماندگاری دارد که از مظلومان و مستضعفان حمایت کند. شرکت مردم در این راهپیمایی ها نشان از استقرار و عمق یافتن حقیقت نظام اسلامی ما خواهد داشت. این حضورها و اعلام مخالفت ها با اقدام های رژیم صهیونیستی به دلیل اینکه معیاری برای سنجش میزان پایبندی ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی است، برای این مرز و بوم امنیت آور خواهد بود. رهبر معظم انقلاب اسلامی معتقد هستند، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی در اراده مردم استوار خواهد بود، چرا که متشکل از جمهوریت و اسلامیت است و شرکت مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس بر اسلامی بودن این نظام تاکید می کند. وی همچنین حضور مردم در راهپیمایی با شکوه روز قدس را سبب حمایت معنوی از مذاکره کنندگان و تقویت کننده میز مذاکره در برابر 1+5 دانست.

وی افزود: حضور مردم در این آیین، جریان مقاومت را مدیریت خواهد کرد. نیروهای مقاومت فلسطین نیز بارها تاکید کرده اند، هنگامی که مردم ایران در حمایت از ما به خیابان ها می آیند، ما در برابر دشمن از استقامت بیشتری برخوردار می شویم. جریان مقاومت در خاورمیانه مهم ترین چالش استکبار جهانی به شمار می رود، اگر این جریان در برابر جنگ نیابتی که داعش، کفار آل سعود و جبهه النصر سوریه به راه انداخته است، ادامه یابد و به اندازه ای باشد که این گروه ها را به زمین بنشاند، جریان تکفیری نابود می شود و نقطه ی عطفی در تحولات منطقه ای ایجاد خواهد شد.

حجت الاسلام مهدی اصلانی در پایان سخنانش با اشاره به وسعت برگزاری راهپیمایی روز قدس در دنیا گفت: در این روز مسلمانان در سراسر جهان همصدا به حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مخالفت با رژیم صهیونیستی بر می خیزند. رسانه و مبلغان 2 رکن اساسی برای آشنایی نسل جوان و مردم با عمق دشمنی های صهیونیسم نسبت به مسلمانان هستند. رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی باید این رژیم و جریان هایی مانند فراماسون ها و شیطان پرستی را که ریشه در آن دارد، به مردم بشناسانند. مبلغان نیز وظیفه دارند در تمام سخنرانی های خود به دشمن شناسی و راه های رویارویی با دشمنان اسلام و مسلمانان اشاره کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سریع القلم و دغدغه «توسعه»

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-08:23 ب.ظ

-«محمود سریع القلم» بیش از هر چیز با نظریه پردازی اش در زمینه «توسعه» شناخته شده است. به باور او فراهم شدن زیرساخت های اقتصادی و فرهنگی توسعه مقدم بر توسعه سیاسی است. در این گزارش به تبیین مهمترین عناصر اندیشه وی می پردازیم.

محمود سریع القلم متولد ۱۳۳۸ در تهران، پژوهشگر حوزه «توسعه»، «علوم سیاسی» و «تاریخ معاصر ایران» است. وی عضو هیات علمی و استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است.

سریع القلم پس از پایان دوره متوسطه به آمریکا رفت و در دانشگاه ایالتی نرتریج در رشته علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد. وی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را در رشته روابط بین الملل در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ادامه داد و فارغ التحصیل شد.

سریع القلم فوق دکترای خود را از دانشگاه اوهایو آمریکا گرفته و در اکثر همایش ها و کنفرانس های معتبر و رده بالای جهانی حضور پیدا می کند.

سریع القلم دارای آثار بسیاری در قالب کتاب، مقاله، مصاحبه و سخنرانی است. از جمله آثار وی می توان به «نظام بین الملل و مسئله صحرای غربی»، «سیر روش و پژوهش در رشته روابط بین الملل»، «توسعه، جهان سوم و نظام بین الملل»، «عقل و توسعه یافتگی»، «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران: بازبینی نظری و پارادایم ائتلاف»، «عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران»، «روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین الملل»، «جمهوری اسلامی ایران و مساله کارآمدی (گزارش پژوهشی)»، «ایران و جهانی شدن: چالش ها و راه حل ها»، «فرهنگ سیاسی ایران»، «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار» و ... اشاره کرد.***اولویت توسعه

بیشتر مطالعات سریع القلم درباره توسعه یافتگی است. او تا به حال نیز کتاب ها و مقالات متعددی در این زمینه منتشر کرده و معروف ترین آن ها کتاب «عقلانیت و آینده توسعه یافتگی در ایران» است.

سریع القلم معتقد است که دیگر زمان آن نیست در باب مبانی فلسفی توسعه یافتگی بحث شود. وی همیشه بیان داشته که اصول توسعه یافتگی در جامعه بشری یکسان است و این الگوها هستند که بر اساس جغرافیای سرزمینی تغییر می کنند.

سریع القلم در نشستی که سال1393 در «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، طی سخنرانی ای که با عنوان «نظریه ای برای توسعه ایران» ایراد کرد، گفت: «توسعه یافتگی یک امر جهانشمول و دستاورد بشری است. توسعه یافتگی تحت تاثیر کشورها، جغرافیای خاص و فرهنگ خاصی نیست و تحت تاثیر اصول خاصی هست. توسعه یافتگی یک پدیده ای است که جنبه فرمولی و ریاضی پیدا کرده و مانند علوم پزشکی و مهندسی به یک چارچوب مشخصی رسیده است. من تعجب می کنم در کشور ما هنوز همایش در رابطه با توسعه یافتگی برگزار می کنند.» (1)

سریع القلم معتقد است، ما 2راه برای توسعه داریم: نخبگان و جامعه. به باور او، جامعه ای می تواند در ارتباط با توسعه تصمیم بگیرد که «تشکل»، «حزب» و «آگاهی» داشته باشد؛ همچنین نسبت به مسایل خودش و جهان به یک اطمینان نسبی رسیده باشد. در میان کشورهای در حال توسعه این وضعیت یا وجود ندارد یا بسیار ضعیف است.

وی معتقد است همه کشورهایی که در خارج از غرب به توسعه یافتگی رسیدند؛ مانند مالزی، سنگاپور، کره جنوبی و چین و… تصمیم گیری برای پیشرفت کشور نزد نخبگان سیاسی و نخبگان فکری بوده است. یعنی جایی که تصمیم گرفته شده کشور باید پیشرفت کند، لوازم آن از سوی نخبگان فراهم شده است.

سریع القلم توسعه یافتگی را به 2 قسمت تقسیم می کند: اصول توسعه یافتگی و الگوی توسعه یافتگی.

وی معتقد است اصول توسعه یافتگی مبتنی بر تجربه بشری و جنبه بین المللی دارد. شایسته سالاری، بروکراسی کارآمد، صنعتی شدن، هماهنگی میان سه قوه، توزیع عادلانه امکانات، محوریت تولید و فناوری و تصمیم گیری های اقتصادی غیر سیاسی، تجربه های بشری هستند.

در بحث الگوهای توسعه یافتگی نیز معتقد است که کشورها می توانند راه های مختلفی را طی کنند. الگوی توسعه یافتگی یعنی اینکه کشوری، جغرافیا، فرهنگ و منابع خود را مطالعه کند و ببیند از چه طریقی می تواند تولید ثروت کند تا به یک مزیت نسبی برسد.***اقتدارگرایی و نسخه خروج ازآن

در آثار سریع القلم بیش از آنکه به مطالعه نهاد دولت توجه شود به بررسی نهاد فرهنگ توجه شده است. «فرهنگ سیاسی» عرصه ای در مطالعات علوم سیاسی است که در آن ریشه های اجتماعی و انسانی رفتارهای سیاسی بررسی می شود.

به طور معمول گفته می شود که واحد علم سیاست «دولت» است و شاخه های علوم سیاسی به روابط دولت ها با دولت ها، دولت ها با شهروندان و دولت ها با نهادهای بین المللی می پردازند اما در «فرهنگ سیاسی » واحد اصلی علم سیاست رابطه فرد و در نهایت افراد جامعه با یکدیگر است. اینکه آنان در خانواده و در روابط میان خانواده ها و در رابطه با قدرتمندان و حاکمان جامعه چگونه رفتار می کنند. یکی از مهمترین آثار سریع القلم در این عرصه کتاب «فرهنگ سیاسی ایران » است که با روش های پیمایشی و آماری تدوین شده است اما اثر دیگر او «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار» تاملی در نظریه «اقتدارگرایی ایرانی » است.(2)

بن مایه نظریه وی این است که ریشه استبداد و دیکتاتوری در ایران که با عنوان کلی اقتدارگرایی معرفی شده است در «مردم» است.

در همین زمینه در کتاب «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار» می نویسد: «اقتدارگرایی ایرانی برخلاف آنچه که بعضی تصور می کنند ضرورتاً یک پدیده دولتی نیست بلکه در ناخودآگاه فرهنگ عمومی، جاری و فعال است نه تنها عامه مردم بلکه قشر عظیمی از تحصیلکرده های ایرانی اعم از اساتید دانشگاه، مهندسان و پزشکان خصایص اقتدارگرایی را بدون آنکه خود معترف باشند در افکار و رفتار خود حمل می کنند.»(3)

«محمد قوچانی» روزنامه نگار طی یادداشتی در بررسی کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار می نویسد: «درمان بیماری اقتدارگرایی از نظر سریع القلم را می توان در یک جمله خلاصه کرد و آن این که «سیاست» داروی این درد است.»(4)

از این رو سریع القلم معتقد است که برای تحولات ابتدا باید نگاه ما به «سیاست» تغییر کند و در همین پیوند می نویسد: «نگاه اخلاقی و استدلالی ما ایرانیان به پدیده قدرت باعث شده تا نتوانیم جنس واقعی قدرت را دریابیم... حوزه سیاست، حوزه رفتارهای توأم با مهربانی و رأفت نیست... اندیشه تغییر بدون قدرت و تجمع منافع امکانپذیر نبوده است. » (5)*** اعتدال گرایی

سریع القلم معتقد است اعتدال گرایی در تداوم عقلانیت سیاسی و به کارگیری گسترده فکر برای مدیریت زندگی است.

وی در مقاله یی با عنوان «اعتدال، استراتژی یا ایدئولوژی» مبانی اعتدال گرایی را بر می شمارد و معتقد است که اعتدال گرایی باید از مبانی 10 گانه زیر برخوردار باشد:

1- فلسفه واقع بینی: به این معنا که واقعیت ها با آمار و مقایسه روشن می شوند و فهم واقعیت ها با روش انتزاعی و ذهنی امکان پذیر نیست.

2-روش: اعتدال گرایی در حالی که یک مکتب فکری در سیاست، اقتصاد و اجتماع است، یک روش نیز هست. در اعتدال گرایی چون فکر بر زبان و واکنش حاکمیت دارد، افراد و سیستم ها روش مند و حقوقی هستند و برای پیشبرد امور به همان اندازه که هدف و افق اهمیت دارد، روش و نحوه انجام کارها قداست دارد.

3-خروج از هیجان و مزاج و ورود به فکر، مطالعه و برنامه: هیجانی نبودن، مزاجی نبودن، فی البداهه نبودن، واکنشی نبودن و تنها با زبان مسایل را حل نکردن از مختصات اعتدال گرایی است، چرا که اعتدال گرایی انعکاس فکر و برنامه است.

4- سیاست و حکومت؛ عرصه رهیافت حل المسایلی: اعتدال گرایی عرصه طرح رومانتیسم سیاسی و فکری نیست بلکه کانون شناخت مشکلات و حل تدریجی آنهاست. دولت مرکز تصمیم گیری برای بهبود وضع زندگی مردم است. بنابراین برای تامین حقوق شهروندان لازم است دولت با آگاهی کمی و کیفی از مسایل، در پی حل و فصل آن ها برآید.

5- دینداری، معنویت و تحقق ارزش ها در سایه ثبات اقتصادی: اعتدال گرایی در ذات خود به حل و فصل معیشت مردم عنایت دارد و می تواند ثبات بیافریند، در میان مدت، به اخلاق، دین داری و توجه به حقوق انسان های دیگر، حقوق شهروندی و رشد معنوی انسان نیز می توان مساعدت بخشد.

6- توازن میان مقدورات و اهداف: وظیفه اصلی مدیریت فکر چه در سطح فردی و چه سازمانی و ملی، این است که خارج از مقدورات، هدف غیرقابل حصول برای خود تعیین نکند. تناسب میان طراحی اهداف با مقدورات باعث می شود تا از امکانات موجود نهایت بهره برداری صورت پذیرفته و اصل بر کارآمدی و بهینه سازی باشد. شناخت مقدورات هم تابع فهم ارقام، کمیت ها و بر آوردهای واقعی و علمی است. بنابراین، هدف گذاری نیازمند شناخت اولیه از امکانات است تا در عمل، طرح ها به بیراهه نروند و یاس و ناامیدی رخ ندهد. عقل، فکر و محاسبه نیز در این بخش جایگزین هیجان، احساس، غریزه و مزاج می شود.

7- اولویت دادن به کشور به جای افراد و گروه ها: اگر برنامه ها و اقدامات یک دولت به لحاظ نظری برای اسکلت و ساختارهای یک کشور سوق پیدا کند، افراد و گروه ها به طور عموم بهره مند می شوند. هرچند در سیاست عملی منافع فرد، گروه و کشور به طور شبکه ای پیچیده به یکدیگر متصل است اما جهت گیری ها می تواند به نوعی کشور را به هر منفعت دیگری اولویت بخشد تا آن که شهروندان بنا به مهارت ها و توانایی های خود از فرصت های موجود در ساختارهای کشور استفاده کنند.

8-اولویت کارآمدی، دانش و شایسته سالاری: اعتدال گرایی برای آن که از فی البداهه بودن فاصله راهبردی (استراتژیک) بگیرد و در خدمت اهداف کلان و ساختار سازی قرار گیرد، باید دانش و شایسته سالاری را راهنمای خود قرار دهد.

9- بهره برداری گسترده از امکانات نظام بین الملل: تعامل و گوش دادن به جهانیان باعث رشد فکری، بهره برداری اقتصادی و کاهش سوءبرداشت و تنش ها می شود. از آنجا که عقل گرایی و اعتدال گرایی از تعصب و مزاج فاصله می گیرد، جهان را در جغرافیای جهانی محترم می شمارد و با ادبیات متین و رفتار هایی انسانی، همه را به بالین منطق دعوت کرده و اعتماد سازی می کند.

10- توازن و تنظیم عملکرد دولت با نظارت قوه مقننه و نقادی رسانه ها: اگر دولت ها و حکومت ها نقد نشوند و از طریق نقادی منطقی و نهادینه شده، اصلاح نشوند، در افراط و تفریط شناور(غوطه ور) خواهند شد. (6)***نقد و بررسی

نقدی که دربحث های تبیینی مدل فکری سریع القلم، مطرح می شود، رابطه بین فرهنگ، اقتصاد و سیاست است.

وی در کتاب های «عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران»، «فرهنگ سیاسی ایران» و «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار» که در زمینه توسعه نگاشته شده اند؛ بین اولویت، اصالت و حتی تعیین کنندگی «فرهنگ»، «اقتصاد» و گاهی «سیاست» در چرخش و تناوب است و در این زمینه دیدگاهی منسجم ارائه نمی دهد.(7)

برای نمونه بخش های نخستین کتاب عقلانیت با نوعی فرهنگ گرایی به نسبت آشکاری آغاز می شود تا آنجا که سریع القلم می نویسد: «فرهنگ اجتماعی، کیفیت فعالیت های اقتصادی یک جامعه را تعیین می کند» (8)

پس از آن چنین وزنی را از دوش فرهنگ و اقتصاد برداشته و به طور مستقیم بر دوش متغیر سومی به نام سیاست می گذارد: «به نظر می رسد به جای بحث درباره توسعه اقتصادی، بحث و تفکر در مورد «اصول مملکت داری» مهمتربوده، ارجحیت دارد.» (9)

اما پس از بحث های مفصل درباره اهمیت اجماع فکری نخبگان ابزاری و فکری و اولویت حوزه حکومت وسیاست در امر توسعه، این تغییر موازنه بار دیگر درکتاب تکرار می شود تا آنجا که وی به فرهنگ گرایی برگشته و تاکید می کند: «نظام اقتصادی و نظام سیاسی یک جامعه از نظام فرهنگی آن نشأت میگیرد. هر نظام اجتماعی در سایه نظام فرهنگی خود عمل میکند. اگر نظام فرهنگی از چارچوب و کارایی برخوردار باشد، نظام اقتصادی و نظام سیاسی به طور منطقی از کارایی بهره خواهد جست.» (10)*منابع:

1- سریع القلم محمود، نظریه یی برای توسعه ایران،روزنامه اعتماد، شماره ۳۱۳۵ ،09/27 /۹۳، ص ۷.

2- قوچانی محمد ، نظریه اقتدارگرایی ایرانی، مهرنامه شماره19،بهمن1390، ص6بررسی کتاب

3- سریع القلم محمود، اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار، نشر فرزان روز،1391،ص 9

4- قوچانی محمد ، نظریه اقتدارگرایی ایرانی، ، مهرنامه شماره19،بهمن1390، ص8بررسی کتاب

5- سریع القلم محمود، اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار، نشر فرزان روز،1391،ص16

6- سریع القلم محمود، «اعتدال، استراتژی یا ایدئولوژی»، روزنامه ایران، شماره 5454 به تاریخ 92/6/16، صفحه 8

7- قلی پور مجتبی، نقدی بر سامان فکری محمود سریع القلم، تارنمای خرد، قابل دسترسی در: http://www.kherad.info/index.php/6/352

8- سریع القلم محمود، عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران،نشرمرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه1386،ص52

9- سریع القلم محمود، عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران،نشرمرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه1386،ص53

10- سریع القلم محمود، عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران،نشرمرکز پژوهش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه1386،ص90
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فروش فوری زمین ویلایی شمال(آستارا-گردنه حیران)

تاریخ:جمعه 19 تیر 1394-03:09 ق.ظ


 فروش فوری زمین ویلایی شمال(آستارا-گردنه حیران)

http://iran-tejarat.com/AdImages/2013/8/5/1353630-233101-3.jpg

قطعه زمین هایی با چشم اندازی بی نظیر(کوه -تپه و دریا)کنار جاده اصلی اردبیل -آستارا به متراژ تقریبی  2000-3000 - 5600 مترمربع واقع در گردنه حیران (جنب تله کابین حیران , سورتمه , کارتینگ , استخر) با قیمتی بسیار مناسب به فروش می رسد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز3

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-10:02 ق.ظ

روزنامه الكترونیكی درد نیوز - اولین رو زنامه الكتررونیكی  خبری و تحلیلی در شمال كشور- اولین روز نامه الكترونیكی حقوق بشر و محیط زیست در ایران ..astaranews.com

  

اعلامیه جهانی حقوق بشر

DARDNEWS.IR

 

 

ASTARANEWS.COM

 

وابسته به شركت تعاونی مستند سازان نور شماره ثبت :1835

 

حق گرفتنی هست باید تلاش کرد . .... دكتر هالو

 

 

baran

 


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فاجعه جمعیتی ایران - ایران 31 میلیونی!

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:57 ق.ظ

بر اساس سناریو رشد پایین جمعیتی که سازمان ملل متحد در سال 2010 منتشر کرده است اگر ایران به همین صورت به ادامه جایگزینی جمعیتی بپردازد و برنامه ای برای تعادل آن نداشته باشد در 80 سال آینده جمعیت 31 میلیونی را تجربه خواهد کرد که 47 درصد آن را افراد سالمند بالای 60 سال را در برمی گیرند و این درحالی است که در خاورمیانه کشورهای عربستان و قطر دارای بیشترین رشد جمعیتی در میان سایر کشورهای منطقه هستند.
مصاحبه شونده : اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و فعال حقوق بشر :
روز نامه الكترونیكی انصار حزب الله گیلان:  یکی از مقوله های بسیار مهمی که در حال حاضر مورد بحث و ارزیابی است ضریب رشد جمعیتی و نسبت آن به توسعه اقتصادی در کشورهای جهان است.بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است در آینده کشورهای که دارای نیروی کار متخصص و فعال باشند می تواند مدیریت آتی جهان و یکی از مدیران اجرایی قوی آن باشند.چرا نتایج به دست آمده از آمارهای جهانی رشد جمعتی در بسیاری از کشورهای جهان پائین آمده و به سمت طراز منفی در حال حرکت است که البته ایران نیز از این داستان مستثنی نیست.

از مهمترین مزایای رشد جمعیت که می توان به آن اشاره کرد:

*افزایش بهره وری عوامل تولید به خصوص نیروی کار
*تحول ساخت اقتصادی کشورها
*تحول ساخت اجتماعی
*گرایش برای به دست گیری منابع اولیه و مواد خام و کالاها در سطح بین الملل
*و مهمترین آن محدود شدن رشد اقتصادی به یک سری از کشورهای خاص است.

ایران 31 میلیونی در راه است!

ساختار کلی جمعیت همانند یک اندام واره است که باید تمام بخش های آن دارای تعادل و پویایی باشد و نمی توان یک وضعیت ثابت را برای آن یک امر ایده آل تعریف کرد.

بدین منظور است که باید به صورت مداوم پویایی و تحولات اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که مطالعات احتمال خارج شدن جمعیت از حالت تعادلی را نشان دهد سیاست های حمایتی باید اعمال گردد.

ایران در بازه سال های 65 تا 68 دارایی یک رشد جمعیتی چشمگیر با میانگین باروری 6/1 بود که این امر موجب گشت تا افرادی خطر انفجار را برای ایران گوش زد کردند و دولت وقت نیز در راستای همان  کنترل جمعیتی با بسیج کردن تمام دستگاه های تبلیغاتی و اجرایی کشور در مدت زمان 65 تا سال 71 توانست خطر انفجار جمعیتی را کنترل کند و رشد جمعیتی ایران را به حد متوسط جهانی برساند اما آن چیزی که مدیران به آن توجه نکردند بودند حرکتی انقلابی در خصوص کنترل جمعیت بود و این تندروی در این مسئله موجب شد تا صاحبنظران در زمینه رشد و جمعیت با ابراز نگرانی از تندروی دولت وقت در کنترل جمعیت خواستار تجدید نظر سیاست های جمعیتی کشور شوند چرا که میزان باروری 6/1 در سال 65 به 1/8 برسد و ادامه این روند موجب خواهد شد که ایران در بلند مدت با طراز رشد جمعیتی منفی مواجهه شود.

در حال حاضر  متوسط نرخ رشد در جهان که برای جلوگیری از منفی شدن طراز جمعیت 2/1 است که این امار در ایران 1/8 درصد گزارش شده  که حتی در برخی منابع از رشد پایین تر 3/1 درصدی نیز آمارهای ارائه شده است.

بر اساس سناریو رشد پایین جمعیتی که سازمان ملل متحد در سال 2010 منتشر کرده است اگر ایران به همین صورت به ادامه جایگزینی جمعیتی بپردازد و برنامه ای برای تعادل آن نداشته باشد در 80 سال آینده جمعیت 31 میلیونی را تجربه خواهد کرد که 47 درصد آن را افراد سالمند بالای 60 سال را در برمی گیرند و این درحالی است که در خاورمیانه کشورهای عربستان و قطر دارای بیشترین رشد جمعیتی در میان سایر کشورهای منطقه هستند.

ایران در حال حاضر نیز جز 10 کشور است که به سرعت به سمت کهن سالی در حال حرکت است و در جایگاه ششمین کشور جهان قرار دارد که افراد آن به سن پیری می رسند.

ایران در بیست سال آینده وارد فاز اول سالمندی جمعیتی خواهد شد و در ده سال آتی نیز فاز دوم سالمندی را تجربه خواهد کرد.

نکته حائز اهمیت در خصوص کاهش جمعیت که باید بدان پرداخت ، برنامه ریزی است که از سوی سیاستمدارن و استراتژیست های امریکایی و اروپایی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ریخته شده است.

برژنسکی سیاستمدار کهنه کار امریکایی و مشاور سابق امنیت ملی امریکا در مصاحبه ای که با روزنامه وال استریت ژورنال در مارچ 2009 داشت در خصوص تغییر جمعتی ایران نکته ای را عنوان کرد که ابعاد بسیار گسترده ای دارد. وی در این مصاحبه گفته بود:«از فکر کردن به حمله پیش داستانه علیه تاسیسات هسته ای ایران اجتناب کنید و گفتگو ها با تهران را حفظ کنید،بالاتر از همه بازی طولانی مدتی را انجام دهید چون زمان و آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست»

لذا باید تاکید کرد که کاهش جمعیت در ایران کابوس تلخی است که در حال شکل گیری است.
کاهش جمعیت و جایگزینی آن در کشور نه تنها در حوزه اقتصاد ضربات سنگینی را وارد خواهد کرد بلکه در عرصه امنیتی و نظامی و سیاسی نیز کشور را با مشکل مواجهه خواهد ساخت.

از یک سو جمعیت سالمند کشو در حال افزایش است که این امر موجب خواهد شدکه چتر حمایتی دولت در خصوص بیمه بازنشستگی،تامین اجتماعی و... افزایش یابد که به معنای باری مضاعف بر دوش بخش اقتصادی دولت است که با وجود 47 درصد سالمند در 80 سال آینده بخش عظیمی از قوای اقتصادی کشور مصروف تامین هزینه های حمایتی مذکور خواهد شد.

این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که پایین آمدن نرخ رشد جمعیتی به معنای کاهش نیروی کار است و این به معنای وارد کردن نیروهای کار و تکنسین ها از سایر کشورهای جهان است که خود راه دیگری برای گسترش فرهنگ بیگانه در کشور خواهد بود و علاوه بر این نکته باید به خروج ارز و تبعات اقتصادی آن نیز توجه کرد.

به هر صورت روند فعلی جایگزینی جمعیتی در کشور به هیچ عنوان-با تاکید باید گفت-به هیچ عنوان راضی کننده و منطقی نیست و باید دولت از بسته های تشویقی خود در این زمینه استفاده کند هر چند در نگاه کلان تر تنها استفاده از مشوق ها نمی توانند کار ساز باشند و باید مدیران اجرایی با همت و کار بیشتری زمینه های رفاهی،اجتماعی،اقتصادی را در سراسر کشور به وجود آورند تا دیگر بهانه ای از سوی خانوار های برای کنترل دورنی موالید وجود نداشته باشد.چرا که نمونه های نامتوازن تشویقی دولت های نهم و دهم در این زمینه را شاهد بودیم که تاثیر چشم گیری نداشت.

دین مبین اسلام نیز خود را طرفدار جمعیت مطلوب و مناسب معرفی کرده و در قرآن کریم آیات زیادی موجود دارد که به موضوعات مهم جمعیتی از جمله ازدواج و خانواده(آیه 11سوره مبارکه شورا و 11 سوره مبارکه فاطر)کمیت جمعیت در آیات (6 سوره مبارکه نوح و 12 سوره مبارکه اسراء) کیفیت جمعیت نیز در آیات متعدد قرآن مانند (33 سوره نور،233 سوره بقره و آیه 15 سوره احقاف) پرداخته شده است که هر کدام به نوعی به مسئله جمعیت نفیاً و اثباتاً مرتبط هستند.

رهبر معظم انقلاب هم با تعدیل جمعیتی در زمان حاضر مخالف بوده و در این زمینه با مسئولین فرمایشاتی بیان داشتند.ایشان در خصوص جمعیت اظهار کردند که:«من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد.من معتقد به کثرت جمعیتم.هر اقدام و تدبیری که می خواهند برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد»

در آخر باید این نکته را گوش زد کرد که اگر روال برهمین منوال پیش رود باید تبعات سنگین اقتصادی،سیاسی،نظامی و امنیتی را در دراز مدت تمام ملت ایران بپردازند و در این قضیه تمام مردم ایران مقصرند. بهتر است که مدیران اجرایی کاری را که باید انجام دهند با جدیت بیشتری در دستور کار قرار دهند که این مسئله تبعات بسیار گسترده ای دارد.

طرح کاهش رشد جمعیت ۲۵ سال است که در کشور اجرا می‌شود و جلوگیری از باروری به یک فرهنگ تبدیل شده که لغو این حرکت مقدمه‌ای برای اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری است و ما در طرح جامع جمعیت همه نگرانی‌های دوستان مخالف را در نظر گرفته‌ایم.

کشور ما گنجایش جمعیتی تا ۳۰۰ میلیون نفر را نیز دارد و ما منكر آن نیستم آیا بستر  لازم بخصوص  اشتغال و ازدواج و دیگر امور را دارد  و شاید یکی از دغدغه‌های جدی که در کشور ما وجود دارد این است که سن ازدواج در کشور بالار فته است و جوانان ما به تحصیل روی آورده‌اند یا بیكار  هستند  که فرصت مناسب برای ازدواج را که معمولا بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی است را از دست می‌دهند واین باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای جوانان شده است

با اینكه با من با افزایش جمعیت مخالف هستم و در زندگی شخصی خودم این را اجرا كردم ..اما می بینم با این وضعیت كمی جمعیت یك فاجعه است و متاسفانه در كشور ما  تمام برنامه ریزی ها دیر و تند اجرا می شود برنامه كاهش جمعیت را با سرعت و تند اجرا كردند  و حالا هم می خواهند ازیاد جمعیت را بدون برنامه ریزی و غیر علمی پیش ببرند این هم خودش یك فاجعه خواهد شد با ید با برنامه ارام ؤ ارام اجرا شود ...ما جمعیت برتر و با سواد  و پیشرفته مكی خواهیم جمعیتی بیسواد بدرد نمی خورد ....اول بلاید اشتغال و بستر فراهم شود و در این برنامه تندی و بدون برنامه و بدون ترمز نرفت ..با بر نامه و علمی و با برنام پیش برویم....

نویسنده و محقق و روز نامه نگار : اسماعیل اسدی دارستانیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

كتاب های اسماعیل اسدی دارستانی

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:57 ق.ظ

 

كتابهای اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و پژوهشگر دینی - فعال حقوق بشر و محیط زیست...

1- خدمت و مدیریت نظامی از دیدگاه اسلام 

2-  تا زنده ام بسیجی ام

3.
داستانهای آسمانی ایران  
داستانهای آسمانی ایران پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 06 تیر، 1388
قیمت پشت جلد:  18000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
4.
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن  
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 1
قیمت پشت جلد:  33000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
5.
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی  
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: پیام سبحان - 20 اسفند، 1390
قیمت پشت جلد:  95000 ریال
 

 چهار كتاب و‌اثار این نویسنده در حال تالیف و مراحل چاپ است ...

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ﻣﻨﺎﻇﺮﻩ ﺑﺎ ﺧﺮ ! "

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:57 ق.ظ

ﻣﻨﺎﻇﺮﻩ ﺑﺎ ﺧﺮ ! "

dardnewws.ir

ﺭﻭﺯﯼ ﺑﻪ ﺭﻫﯽ ﻣﺮﺍ ﮔﺬﺭ ﺑﻮﺩ
ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻩ ﺑﻪ ﺭﻩ ﺟﻨﺎﺏ ﺧﺮ ﺑﻮﺩ

ﺍﺯ ﺧﺮ ﺗﻮ ﻧﮕﻮ ﮐﻪ ﭼﻮﻥ ﮔﻬﺮ ﺑﻮﺩ
ﭼﻮﻥ ﺻﺎﺣﺐ ﺩﺍﻧﺶ ﻭ ﻫﻨﺮ ﺑﻮﺩ

ﮔﻔﺘﻢ ﮐﻪ ﺟﻨﺎﺏ ﺩﺭ ﭼﻪ ﺣﺎﻟﯽ
ﻓﺮﻣﻮﺩ ﮐﻪ ﻭﺿﻊ ﺑﺎﺷﺪ ﻋﺎﻟﯽ

ﮔﻔﺘﻢ ﮐﻪ ﺑﯿﺎ ﺧﺮﯼ ﺭﻫﺎ ﮐﻦ
ﺁﺩﻡ ﺷﻮ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺻﻔﺎﮐﻦ

ﮔﻔﺘﺎ ﮐﻪ ﺑﺮﻭ ﻣﺮﺍ ﺭﻫﺎ ﮐﻦ
ﺯﺧﻢ ﺗﻦ ﺧﻮﯾﺶ ﺭﺍ ﺩﻭﺍ ﮐﻦ

ﺧﺮ ﺻﺎﺣﺐ ﻋﻘﻞ ﻭ ﻫﻮﺵ ﺑﺎﺷﺪ
ﺩﻭﺭ ﺍﺯ ﻋﻤﻞ ﻭﺣﻮﺵ ﺑﺎﺷﺪ

ﻧﻪ ﻇﻠﻢ ﺑﻪ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﻧﻤﻮﺩﯾﻢ
ﻧﻪ ﺍﻫﻞ ﺭﯾﺎ ﻭ ﻣﮑﺮ ﺑﻮﺩﯾﻢ

ﺭﺍﺿﯽ ﭼﻮ ﺑﻪ ﺭﺯﻕ ﺧﻮﯾﺶ ﺑﻮﺩﯾﻢ
ﺍﺯ ﺳﻔﺮﮤ ﮐﺲ ﻧﺎﻥ ﻧﻪ ﺭﺑﻮﺩﯾﻢ

ﺩﯾﺪﯼ ﺗﻮ ﺧﺮﯼ ﮐﺸﺪ ﺧﺮﯼ ﺭﺍ؟
ﯾﺎ ﺁﻧﮑﻪ ﺑﺮﺩ ﺯ ﺗﻦ ﺳﺮﯼ ﺭﺍ؟

ﺩﯾﺪﯼ ﺗﻮ ﺧﺮﯼ ﮐﻪ ﮐﻢ ﻓﺮﻭﺷﺪ ؟
ﯾﺎ ﺑﻬﺮ ﻓﺮﯾﺐ ﺧﻠﻖ ﮐﻮﺷﺪ ؟

ﺩﯾﺪﯼ ﺗﻮ ﺧﺮﯼ ﮐﻪ ﺭﺷﻮﻩ ﺧﻮﺍﺭ ﺍﺳﺖ؟
ﯾﺎ ﺑﺮ ﺧﺮ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺳﻮﺍﺭ ﺍﺳﺖ؟

ﺩﯾﺪﯼ ﺗﻮ ﺧﺮﯼ ﺷﮑﺴﺘﻪ ﭘﯿﻤﺎﻥ؟
ﯾﺎ ﺁﻧﮑﻪ ﺯ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺑﺮﺩ ﻧﺎﻥ؟

ﺧﺮ ﺩﻭﺭ ﺯ ﻗﯿﻞ ﻭ ﻗﺎﻝ ﺑﺎﺷﺪ
ﻧﺎﺭﻭ ﺯﺩﻧﺶ ﻣﺤﺎﻝ ﺑﺎﺷﺪ

ﺧﺮ ﻣﻌﺪﻥ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﮐﻤﺎﻝ ﺍﺳﺖ
ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺧﺮﯾﺖ ﺯ ﺧﺮ ﻣﺤﺎﻝ ﺍﺳﺖ

ﺗﺰﻭﯾﺮ ﻭ ﺭﯾﺎ ﻭ ﻣﮑﺮ ﻭ ﺣﯿﻠﻪ
ﻣﻨﺴﻮﺥ ﺷﺪﺳﺖ ﺩﺭ ﻃﻮﯾﻠﻪ

ﺩﯾﺪﻡ ﺳﺨﻨﺶ ﻫﻤﻪ ﻣﺘﯿﻦ ﺍﺳﺖ
ﻓﺮﻣﺎﯾﺶ ﺍﻭ ﻫﻤﻪ ﯾﻘﯿﻦ ﺍﺳﺖ

ﮔﻔﺘﻢ ﮐﻪ ﺯ ﺁﺩﻣﯽ ﺳﺮﯼ ﺗﻮ
ﻫﺮﭼﻨﺪ ﺑﻪ ﺩﯾﺪ ﻣﺎ ﺧﺮﯼ ﺗﻮ

ﺑﻨﺸﺴﺘﻢ ﻭ ﺁﺭﺯﻭ ﻧﻤﻮﺩﻡ
ﺑﺮ ﺧﺎﻟﻖ ﺧﻮﯾﺶ ﺭﻭ ﻧﻤﻮﺩﻡ

ﺍﯼ ﮐﺎﺵ ﮐﻪ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺧﺮﯾﺖ
ﺟﺎﺭﯼ ﺑﺸﻮﺩ ﺑﻪ ﺁﺩﻣﯿﺖ...!!!!!)

شاعر احمد میرزاداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا کشورهای مسلمان حق وتو ندارند؟

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:56 ق.ظ

تمام بدبخت های كشورهای اسلامی و عربی از ساختار غیر دموكراتیك سازمان ملل و حق وتو و عضویت دایم 5 كشور غیر اسلامی است...كه   در شورای امنیت سازمان ملل چون كشورهای اسلامی نماینده ندارنند كشورهای اسلامی باعث تاخت و تاز شدند..

من پشنهاد  می كنم  در سازمان ملل اگر قرار است  حق وتو و عضویت دایم باشند و دو عضو اضافه شود   یك عضو ایران ازس وی شیعیان جهان  و یك عضو مصر از سوی سنی های جهان چون از داخل كشورها این دو كشور كشورهای هستند با رای مسئولان انتخاب می شوند..

من شخصا بعنوان فعال حقوق بشر باید ساختار سازمان ملل و شورای امنیت مخالف هستم چون از سال 1945 یعنی بعداز جنگ جهانی دوم  چون بیشتر كشورها در  اشغال 5 كشور بودند وضعیت آن روز كشورها را مجبور كرد حق وتو و عضویت به پنچ كشور بدهند  چون ترس و اشغال بود..اكثر كشورها در اشغال این 5 كشور بودند ..الان 170 كشور مستقل است باید  منشور سازمان ملل و شورای امنیت با رای مجمع عمومی اصلاحات و حق عضویت دایم  و وتو 5 كشور حذف شود در غیر اینثصورت كشورهای اسلامی از سازمان ملل استعفا بدهند ...

 یك سازمان ملل دیگر در بیت المقدس تشكیل دهند...یا اینكه حق وتو این 5 كشور حذف یا دو عضو دایم و دارای حق وتو از مسلمانان شیعه وسنی اضافه شود..

و اما :مردم یک کشور یقینا بر اساس سنت الهی که در قرآن مجید نیز برآن تصریح شده است حق دارند که در خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند تغییر ایجاد کنند و الا کسی از بیرون برای آنها تغییری ایجاد نخواهد کرد. از این رو می توانیم اینگونه تحلیل کنیم که مردم حق دارند حکومت خود را تعیین کنند. نمونه ها ومصادیق بارز عینی زیادی نیز بر همین اساس در اقوام گذشته وحال در طول تاریخ قابل مشاهده است. بنابراین قرآن مجید نیز به صراحت فرموده است: خداوند سرنوشت هیچ گروه وقومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه آن گروه و قوم خودشان موجبات تغییر در سرنوشت خود را به وجود آورند. اینکه انقلاب چگونه شکل می گیرد ، خوب واقعا به وجود آوردن یک انقلاب کار بسیار سخت، پیچیده ، حساس ومهمی است وبه وجود آوردن انقلاب کار هر کسی نیست، اما عموما انقلابات مردمی که امروز با آنها مواجه هستیم ناشی از تراکم یک سلسله ازرفتارها وناهنجاری های اجتماعی در سطح ملی است که مردم با آن مواجه می شوند. تراکم ناهنجاری ها و افزایش جو خفقان موجب می شود مردم یک جامعه از حقوق اولیه اجتماعی و شهروندی خود محروم شوند و طبیعی است که در یک چنین جامعه ای مردم ناگهان به سمت احقاق حق ومسائلی از این دست حرکت می کنند.

گفته می شود انقلاب های منطقه نشات گرفته از انقلاب ایران است. اکنون سالها از انقلاب می گذرد چگونه این انقلاب توانسته سرمشق انقلاب های کنونی شود؟
انقلاب اسلامی در سالهای گذشته توانست مراحل بسیار سخت وصعب العبوری را پشت سربگذارد. موفقیت ها، پایداری وایستادگی های  ملت ایران و رهبر فرزانه انقلاب همه در این سالها مدنظر ملت ها بوده است. این دستاوردها با توجه به پیشرفت های چشمگیری که ملت ما در عرصه ها وزمینه های مختلف علمی وفناوری وتکنولوژی های روز دنیا  آن هم باوجود تحریم ها به دست آورد مایه سرمشق و الهام سایر کشورها شد. با توجه به جهت گیری های رسمی ضد انقلاب وهمین طور برخی کشورهای غربی به خصوص آمریکا که در مقابل ایران اسلامی از خود نشان دادند، همه نشان می دهد که این انقلاب نقطه امیدی برای کشورهای منطقه است، چرا که وقتی آنها دیدند که جمهوری اسلامی در مقابل همه سختی ها ومشقت ها ایستادگی کرده و در خیلی از موارد دشمنانش را به سوی یک شکست عظیم سوق داده طبیعی است که انقلاب ما در خاورمیانه ودر جهان بسیار تاثیرگذار می شود. اگر بخواهیم مثالی بزنیم سیدحسن نصرالله در اظهاراتی در خصوص انقلاب ایران گفت: ما درس مقاومت را از محمد حسین فهمیده ها یاد گرفتیم و بر اساس آن شهامت ها، رژیم صهیونیستی را از سرزمین خودمان بیرون کردیم وهمین نقطه امیدی برای مجاهدین عزیز حزب الله ومقاومت لبنان شد ومتعاقب آن جنبش حماس وجهاد اسلامی امیدوارتر از گذشته از انقلاب تاثی جستند .

به نظر می رسد غربی ها اکنون برای مهار انقلاب ها به پروژه ایران هراسی و شیعه هراسی روی آورده اند
حضور جمهوری اسلامی به عنوان یک وزن برتر ومهم در منطقه برای ابرقدرت ها یک وحشتی را ایجاد کرد که آمریکا وغرب همواره پروژه ایران هراسی وشیعه هراسی را در دستور کارخودشان قرار دادند و تبلیغات مسمومی هم در این زمینه انجام دادند اما خوشبختانه هیچ کدام از برنامه های آنها تا به حال به نتیجه نرسیده است. بر همین اساس انقلاب تونس اتفاق افتاد متعاقب آن مصر وبعد در سایر کشورهای دیگر از جمله بحرین ویمن .درکشورهای بحرین ویمن چون تعداد شیعیان زیاد است ،می توان گفت که پاشنه آشیل غربی ها در خاورمیانه شده است. یعنی مساله جمعیت قابل توجه شیعیان در بحرین، عربستان و حتی یمن به نگرانی و سردمداران وحاکمان وابسته به غرب تبدیل شده است.  این وحشت حتی حاکمان این کشورها را واداشته است تا دست به اقدامات ضد بشری بزنند. لشکرکشی یک کشور عربستان سعودی  به داخل خاک بحرین و بحث مداخله در اموراین کشور از سوی عربستان وامارات ، که بسیاری از مبارزین انقلابی را بازداشت کنند ویا از شهر وکشورشان اخراج کنند ویا به شهادت برسانند همه از جمله اقدامات شکل گرفته دراین کشور است و طبیعی است که فریاد علما ومراجع دینی وسیاسیون ومسئولان، نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای دیگر را نیز بر می انگیزد .

غربی ها درباره خشونت های به کار گرفته شده از سوی قذافی درلیبی حساسیت های زیادی به خرج  دادند، طوریکه حتی خود را مجاز به حمله نظامی علیه این کشور دانستند اما دربرابر جنایات حکام بحرین علیه مردم وشیعیان این کشور هیچ موضعی اتخاذ نمی کند؟ دلیل این موضوع چیست؟اكثریت مردم بحرین شیعه هستند و اقلیت سنی بدون انتخابات با دیكتاتوری می كنند  و تاكنون شاه بحرین برای اینكه كشور بحرین را از اكثریت شیعه تغییر دهد عده ای زیادی را از كشورز اخراج یا تبعید و شهید كرده و بالی چهارصد هز ار نفر از اتباع سنی عربستان و عراق و امارات وحتی  هند و.. كه عرب بودند تابعیت داده است و جهانیان سكوت كردند
متاسفانه کشورهای غربی عموما هر جا که منافعشان درخطرباشد در راستای حفظ منافعشان حرکت خواهند کرد وبا لابی گری ها واعمال نفوذهایی که انجام می دهند ، خواستار احیا منافع درخطر افتاده خود می شوند یعنی همان چیزی که در حال حاضر در خاورمیانه اتفاق افتاده  وامروز ما شاهد آن هستیم . غربی ها تنها به منافع خود می اندیشند نه به منافع مردم بی دفاع بحرین وبه همین دلیل با حکام این کشور یکی شدند بر ضد مردم بی گناه واجازه لشکرکشی به نیرهای عربستان وامارات داده اند.

مثال ساده دولت و ریس جمهور و مجلس مصر كه با انقلاب بوجود آمد  و با رای مستقیم مردم مصر  توسط  نظامیان وابسته به غرب واسراییل كوتا شد و ریس جمهور  مصر بازداشت و محاكمه شد و غربیان بجای تحت فشار یا تصویب قطعنامه علیه دولت كودتا كمك مالی و معنوی كردند به دولت كودتا این است .

 یا درلیبی كه انقلاب شد با سرازیر كردن پول بعداز قذافی در انتخابات با پخش پول و تبلغات وزیر دادگستری قذافی  را ریس دولت كردنو همچنین انقلاب های بهار عربی را خفه كردند ..

كسی نیست سوال كنند این چه سازمان وش رای امنیت و حقوق بشری غربی است كه تمام حاكم های عربی بدون انتخابات هستند  از جمله عربستان و امارات و....چرا امریكا و غرب كه ادعایی حقوق بشری دارنند از آنها دفاع می كنند.

وظیفه مجامع بین المللی وسازمان ملل متحد وهمچنین مسلمانان دیگر کشورها ، در برابر کشتار ظالمانه شیعیان ومردم بحرین چیست ؟
وظیفه حمایت از مردم بی دفاع بحرین ، وظیفه بسیارسنگینی است . من اعتقاد دارم که جمهوری اسلامی به خصوص دستگاه سیاست خارجی باید بتواند نسبت به این جنایاتی که علیه انسانها ودر راستای نقض حقوق بشر در بحرین وسایر کشورها صورت می گیرد ، قوی تر عمل کند ، گرچه این مسائل زیرسر آمریکا است وهمه نقشه ها از طریق آنها انجام می شود. سران کشورهای اسلامی باید در اسرع وقت یک اجلاس اضطراری داشته باشند و با اولین نشست درخصوص این موضوع مساله احقاق حق مردم بی گناه ومحاکمه سران جنایتکاری که مردم وشیعیان بی دفاع را به خاک وخون می کشند، رسیدگی وپیگیری کنند این اولین اقدام است . اقدام بعدی این است که کشورهای مسلمان باید بدانند مساله ای که روابط بین المللی  وبه خصوص در سازمان ملل وجود دارد مساله حق وتو است ، چرا باید چند کشوردر دنیا حق وتو داشته باشند اما کشورهای اسلامی با این همه قدرت ونیرو یک چنین حقی را نداشته باشند ، این یک ظلم بزرگ در حق کشورهای اسلامی است.

یا كشتار مردم عراق و سوریه توسط داعش و سلفی ها كه از دیكتاتور عربستان و قطر و امارات و اسراییل  تامین مالی و معنوی می شوند چرا سكوت می كنندو چرا اجازه حضور دارنند...پس سازمان ملل و شورای امنیت كارایی اش را از دست داده است ..

اگر سازمان ملل وجود دارد چرا آمریكا و گروه ائتلاف بدون تصویب قطعنامه سازمان ملل به داعش در سوریه و عراق حمله كردند....چرا وقتی حمله می كنند چرا با قانون بین الملل حمله می كنند و چرا بجای اینكه داعش را هدف قرار بدهد  تاسیسات زیر بنایی عراق و سوریه را هدف قرار می دهند..

dardnews.ir

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار ( كارشناس  حقوق بین الملل خصوصی)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تـاریـخـچـه ایـنـتـرنت (سایت و وبگاه ) در دنـیـا و ایـران

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:56 ق.ظ

نوشته اسماعیل اسدی دارستانی اولین وبلاگ نویس (خبری و حقوق بشر و محیط زیست ) و روزنامه نگار الكترونیكی ( انترنتی ) خبری و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیست در ایران

به گزارش خبرنگار dardnews.irدرد نیوز:

پیدایش اینترنت به دهه 1960 میلـادی باز میگردد؛ زمانی که دولت ایالـات متحده آمریکا براساس طرحی موسومـ به آرپا (ARPA) مخفف آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته که در آن زمان برای کارکردهای دفاعی بوجود آمده بود، این طرح را اجرا نمود.

طرح این بود که کامپیوترهای موجود در شهر‌هـای مختلف (در آن زمان چیزی به نامـ کامپیوتر شخصی وجود نداشت بلکه سازمان‌های بزرگ و دانشگاه‌ها و مراکز دولتی معمولـاً دارای سیستمـ‌های کامپیوتر بزرگ مین فریمـ بودند) که هر کدامـ اطلـاعات خاص خود را در آن ذخیره داشتند بتوانند در صورت نیاز با یکدیگر اتصال بر قرار نموده و اطلـاعات را به یکدیگر منتقل کرده و یا در صورت ایجاد بستر مناسب اطلـاعات را در حالت اشتراک قرار دهند.

در همان دوران سیستمـ‌هایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق شبکه مختص همان سازمان فراهمـ می‌نمودند طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات مختلف با یکدیگر تبادل اطلـاعات نموده و امکان ارسال نامه بین بخش‌های مختلف سازمان را فراهمـ می‌کردند که اکنون به این سیستمـ ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های کوچک و پراکنده که هر کدامـ به روش و استانداردهای خودشان کار می‌کردند استانداردهای جدید و مشخصی که همان پروتکل‌ها هستند توسط کارشناسان وضع شد.
سرانجامـ درسال 1961 میلـادی تعداد 4 کامپیوتر در 2 ایالت مختلف با موفقیت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اولیه، نامـ آرپانت (Arpanet) برای آن منظور شد.
تـاریـخـچـه ایـنـتـرنت در دنـیـا و ایـران
در دهه 1970 میلـادی با تعریف پروتکل‌های جدیدتر از جمله TCP که تا به امروز رواج دارد و نیز مشارکت کامپیوترهای میزبان (Host) بیشتر به آرپانت و حتی گسترده شدن آن به برخی نواحی فراتر از مرزهای ایالـات متحده، آرپانت شهرت بیشتری یافت و ایده اینترنت همراه با جزییات بیشتر راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت تا اینکه طی سال‌های پایانی دهه 1970شبکه‌های مختلف تصمیمـ گرفتند به صورت شبکه‌ای با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و آرپانت را بعنوان هسته اصلی انتخاب کردند. بعدها در سال 1993 میلـادی نامـ اینترنت روی این شبکه بزرگ گذاشته شد.

همان WWW که مخفف World Wide Web (به فارسی: تار جهان‌گستر) میباشد توسط آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات Cern بخاطر نیاز آنها به دسترسی مرتب‌تر و آسان‌تر به اطلـاعات موجود روی اینترنت ابداع گشت.در این روش اطلـاعات به صورت مستنداتی صفحه‌ای بر روی شبکه اینترنت قرار می‌گیرند و بوسیله یک مرورگر وب قابل مشاهده هستند و همـ اکنون کارکردهای بسیاری دارند.

تاریخچهٔ اینترنت در ایران

 • سال 1371: تعداد كمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلـان، توسط مركز تحقیقات فیزیك نظری و از طریق پروتكل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل كنند.
 • سال 1372: در سال 1372 هجری شمسی ایران نیز به شبکه اینترنت پیوست. نخستین رایانه‌ای که در ایران به اینترنت متصل شد مرکز تحقیقات فیزیک نظری در ایران بود. در حال حاضر نیز این مرکز یکی از مرکزهای خدمات اینترنت در ایران است.مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [ir.] در ایران به رسمیت شناخته میشود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویّت ایران در فضای اینترنت است.
 • سال 1373: مؤسسه ندا رایانه تأسیس میشود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یك سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی میكند. همچنین، این مؤسسه روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت منتشر میكند، كه این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره كانادائی كد ویژن (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شركت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) آغاز می‌كند.
 • سال 1374: مجلس ایران تأسیس شركت امور ارتباطات دیتا تحت نظر شركت مخابرات ایران را تصویب می‌كند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح كشور را بطور انحصاری در اختیار آن شركت قرار می‌دهد.
 •   سال 1377: پروژه یونیكد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همكاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان (فارسی وب) آغاز می‌شود. هدف پروژه اینست كه با گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولـاً مشكل قلمـ (فونت)‌های غیر استاندارد موجود در نرمـ افزارهای ایرانی حل شود.
 •  اسماعیل اسدی دارستانی یكی از اولین ایرانی ها در داخل كشور بود كه دسترسی به سایت و طرحی داشت و اولیت كاربرانی كه در اول ورود وبگاه و سایت بفكر تاسیس پایگاه خبری و تحلیلی بود و زمانیكه در یك سازمان  امنیتی كار می كرد آروزی راه اندازی سایت و رزو نامه الكترونیكی خبری و تحلیلی و حقوق بشری را داشت ... وی در سال 1373  كار با  سایت و طراحی  و انترنت را در داخل ایران به خاطر ارتباط با كارش یاد گرفت با علاقه  به ان می پرداخت و در فكر تاسی یك وبگاه خبری و تحلیلی حقوق بشر و محیط زیست بود كه در سال  1374 براثر حادثه كار  در یكی از مناطق مرزی .. در سال 1376 بازنشست شد  .. و مدتی بخاطر بیماری توان حركت و كار نداشت و بخاطر همین  به كار خود بعنوان رزو نامه نگاری و سایت نگاری  و نویسندگی ادمه داد و تاكنون پنچ كتاب ایشان آخریش بنام بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست چاپ شده است و در سطح بین المللی ترچمه و مورد استقبال قرار گرفته و در كنار نویسندگی   و  به طراحی سایت و وبگاه خبری پرداخت و اوج معروفیت وی در سال 1380  ود رسال 1381 به نهاییت اوج خود رسید و ایشان یكی از  اولین وبلاگ نویس ها و سایت نگاران ( روز نامه الكترونیكی خبر و حقوق بشر و محیط زیست است  و كمتر كسی در جهان بخصوص فارسی زبان ها با اسم این وبلاگ نویس فعال حقوق بشر و محیط زیست آشنا هستند .. و اولین ایرانی بود كه وبلاگ نویسی و روز نامه نگار انترنتی حقوق بشر را در كشور شروع كرد و موفق ترین وبلاگها و سایت ها را در ایران  و جهان دارد..
 •  روزنامه الكترونیكی درد نیوز  daranews.ir /eadnews.com /irannews1.ir كه به خبر گزاری و رزو نامه های حقوق بشر و محیط زیست هم معروف شدند و بارها مورد حمله اسیبری افراد ناشناس و فیلتر شدند و آخرین بار هم  چون خبر گزاری حقوق بشر و مجیط زیست/eadnews.com پشت  سر هم فیلتر  و حمله سایبری قرار می گرفت  ااد این سایت را بصورت راكد بعداز سالها گذشت ...و سایتهای معروف آستارا نیوز یا همان آوای ایران نیز از همان اوایل كه در آستارا هم نبود در تهران راه اندازی نمود و بارها فیلتر یا حمله سایبری شدند باز هم فعال هستند و این دو سایت  یكی از سایتهای معروف  در كشور  و اولین سایت تحلیلی و خبری  در شمال كشور و اولین سایت حقوق بشر ومحیط زیست در ایران  می باشد و بیشترین حملات سایبری شامل حال سایت  اسماعیل  اسدی دارستانی شده اما بكار خود ادمه می دهد..
 • اسماعیل اسدی دارستانی در مصاحبه با درد نیوز گفت : من زمانیكه بولتن آموزشی انترنت را در سازمان خودم خواندم  و یكی از درجه داران بودم كه عاشق سایت و انترنت شدم و  دواطبانه زمانی كه همه این مجعزه را چرت و بیخود می دانستند به دروه آموزشی رفتم و خیلی از دوستان مرا مسخره می كردند .. اما من در آنزمان مطمن بودم آینده خبری و تحلیلی و دیگر موارزد در آینده  در دست فضای مجازی و سایت ها و بلاگها خواهد بود و این خواست خد ا بود من در سال 1373 با این معجزه دست بشر  آشنایی كامل پیدا كردم و افتخار می كنم  و از سال 1380 تاكنون بالای 10000نفر را درسراسز كشور  تلفنی یا  یا حضوری رایگان برای  استفاده از سایت و وبلاگ نویس  آموزش دادم و بدون پول  خیل ها ورل كردن اما اكثر شاگردان من در سراسر كشور و حتی خارج كشور دست همه را درفضای مجازی بستند .. حرف اول را می زنند و این عنایت خدا بود..
 • ااد گفت : آروزیم این است 1- برای خود همانند میهن بلاگ و پرشین و بلاگ فا  یك سایت وبلاگ فارسی و انگلیس بزنم ..پولش را سعی می كنم جور كنم جور كردم این سایت را خواهم ساخت می دانم در ایران و جهان حرف اول را خهواهم زد و اگر كسانی بنیه مالی دارنند می  خواهند بمن كمك كنند حاضرم شروع كنم و در آمد زیادی دارد در امد برای ایشان و كار و لذتش برای من ..2- یك شبكه انترنتی  جهانی درست كنم بالاتر از آمریكا كه جهان را وابسته به ایران كنم  و شركت های انترنتی بخصوص جستجوگر و مطالعاتی انترنتی راه اندازی كنم كه بالاتر از گوگل و یا هو و ویدیپا و.. و چون مسئولان امنیتی بمن اعتماد ندارنند  اگر افراد سرمایه گذار باشند من آماده همكاری و ساخت  این غول انترنتی در ایران هستم.3- تاسیس خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  به زبانهای مختلف انگلیس ، فارسی و روسی ، عربی .. این آروزیم را حتما اولین باری كه پول دستم افتاد راه اندازی می كنم ..مطمن هستم همانوریكه اولین وبلاگ نویس ایرانی و  موسس  وبگاه خبری و سایت خبری و حقوق بشر و محیط زیست هستم .. یان آروز هایم را عملی خواهم نمو.. به ایمد خدا ...
 • ورود اینترنت به ایران
 • روایت رایانه‌هائی كه یكی یكی به اینترنت وصل شدند

  از زمانی كه وینتون سرف (Vinton G. Cerf) از پدیده جدیدی در دنیای اطلاعات با عنوان "اینترنت " پرده برداشت بیش از 40 سال می گذرد و شاید بتوان گفت این پدیده بیش از تمام فناوری های دیگر در جهان و از جمله ایران توانسته در لایه‌های گوناگون خرد و كلان زندگی اجتماعی وارد شود. 
  به گزارش خبرنگار dardnews.irدرد نیوز از زمانی كه وینتون سرف (Vinton G. Cerf) از پدیده جدیدی در دنیای اطلاعات با عنوان "اینترنت " پرده برداشت بیش از 40 سال می گذرد و در این مدت تاثیرات بی‎چون و چرا و كامل اینترنت بر سبك‌های زندگی مردم روز به روز ابعاد جدیدتری به خود می گیرد به نحوی كه پدیده اینترنت امروزه به صورت یكی از نمادهای فرهنگ جهانی درآمده و همه جمعیت‌ها در سراسر جوامع تحت تاثیر این فناوری منحصر به فرد روزگار می گذرانند. 
  اینترنت شاید بیش از تمام فناوری های دیگر در جهان و از جمله ایران توانسته در لایه‌های گوناگون خرد و كلان زندگی اجتماعی بشر وارد شود و تاثیرات عمیق و پایداری بر چگونگی زندگی جوامع داشته باشد . هم اكنون استفاده از این فناوری تا اندازه ای ضروری به نظر می رسد كه حتی كشورهای جهان سومی و فقیر نیز در حال برنامه ریزی و آماده كردن زیرساخت ها برای بهره برداری هرچه بیشتر از آن هستند . 
  ظهور اینترنت و گذر از عصر صنعت به فناوری كه تمامی ابزارهای اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی را بر پایه فناوری اطلاعات میسر كرد سبب شد تا دنیا به دهكده كوچكی تبدیل شود كه تمامی جوامع بتوانند از اطلاعات و فناوریها برای ارتباط با یكدیگر استفاده كنند و در این بین ضعف در استفاده و بهره برداری از این پدیده بیانگرعقب ماندن از حركت عصر خویش محسوب می شود. 
  در این گزارش سعی شده است به صورت اجمالی پدیدآمدن اینترنت در جهان و ایران تشریح شود و كاربردهای اولیه و فعلی فناوری اطلاعات بر بستر اینترنت در ایران مورد بررسی قرار گیرد. 

  اینترنت چگونه متولد شد

  تولد اینترنت در سال 1968 در وزارت دفاع آمریكا و در بستر جنگ سرد و براساس طرح وینتون سرف شكل گرفت كه چند كامپیوتر نظامی با استانداردهای آن زمان دنیا به‎هم متصل شود تا در صورت وقوع جنگ اتمی بین آمریكا و شوروی سابق، این كامپیوترها بتوانند كماكان اطلاعات نظامی را به یكدیگر ارسال كنند اما تاریخ تولد رسمی اینترنت از سوی سازمانهای معتبر جهانی اول سپتامبر 1969 اعلام شده است. 
  با این حال فراگیری اینترنت و بلوغ آن برای ارتباط و گفتمان میان جوامع به بعد از اختراع وب توسط "تیم برنزلی " برمی‎گردد كه مردم دنیا توانستند اطلاعات و مطالب گوناگون را به مشاركت درآورند . 
  هدف از تاسیس وب، پژوهش و آزمایش برای پیدا كردن روشی بود كه بتوان از طریق خطوط تلفنی كامپیوترها را به هم مرتبط كرد به طوری كه چندین كاربر بتوانند از یك خط ارتباطی مشترك استفاده كنند. یعنی در اصل شبكه‌ ای بسازند كه در آن اطلاعات به صورت اتوماتیك بین مبدا و مقصد حتی در صورت از بین رفتن بخشی از مسیرها جابه‌جا و منتقل شوند. این تكنولوژی در رابطه با همكاری با مراكز تحقیقاتی دانشگاههای معتبر امریكا ابداع شد كه در اولین پروژه 4 كامپیوتر واقع در چهار دانشگاه آمریكا به‎هم وصل شدند. 
  اما داستان پیدایش اینترنت به اینجا ختم نمی شود و افراد دیگری نیز در تشكیل این پدیده قرن ، سهم داشتند و هریك سنگی بر پایه و سنگهای قبلی این بنا گذاشتند تا اینترنت امروزی تحولات شگرفی را در زندگی بشر داشته باشد . از آن جمله می توان از اقدامات " پل باران " برای تشكیل و تكامل اینترنت نام برد كه پایه كار اینترنت امروزی را شكل داد. 
  وی معتقد بود كه اطلاعات و داده‌ها به صورت قطعات و بسته‌های كوچكتری تقسیم و هر بسته با آدرسی كه به آن اختصاص داده می‌شود به مقصد خاص خود فرستاده می‌شود. به این ترتیب بسته‌ها مانند نامه‌های پستی می‌توانند از هر مسیری به مقصد برسند. زیرا آنها شامل آدرس فرستنده و گیرنده هستند و در مقصد بسته‌ها مجددا یك‎پارچه می‌شوند و به صورت یك اطلاعات كامل درمی‌آیند. 
  دانشمندی دیگر به نام " تیلور " نیز موفق شد دو كامپیوتر را در شرق و غرب آمریكا به هم متصل كند. با این اتصال انقلابی در نحوه صدور اطلاعات در دنیای ارتباطات رخ داد كه نتیجه آن را امروز همگی شاهد هستیم كه این شبكه به بسته‌هایی از اطلاعات كه به وسیله كامپیوترهای مختلف ارسال می‌شدند، اتكا داشت. 
  "رِی تامیلسون " نیز از دیگر افرادی بود كه اختراع ای‎میل - پست الكترونیكی - به وی نسبت داده شده است. 

  اینترنت در دنیا فراگیر می شود

  اوایل سال 1990 رشد استفاده از اینترنت به صورت تصاعدی در دنیا افزایش یافت كه یكی از علل آن را می توان در ایجاد ابزار و موتورهای جستجو تحت تاثیر "word wide web " اعلام كرد. اما با آنكه اینترنت از ابتدا طوری بود كه مبادله اطلاعات برای تازه‎واردان بسیار ساده باشد اما بزرگترین جهش در وب در سال 1993 با عرضه نخستین برنامه مرورگر وب گرافیكی " موزاییك " به وجود آمد كه این نرم افزار محصول تلاش دانشجویان و استادان بخش "مركز ملی كاربردهای ابركامپیوتر " در دانشگاه ایلینویز آمریكا بود. 
  این نرم افزار امكانات اشاره و كلیك به وسیله موس را فراهم كرد و كاربران می‌توانستند صفحات وب یا مجموعه‌ای از متن و گرافیك را كنار هم بگذارند تا بتوانند آنها را روی اینترنت ببینند. 
  صفحات وب هر روز متولد می‌شدند و اواسط سال 1994 سه میلیون كامپیوتر در دنیا به اینترنت وصل شدند اما طبق آمارهای ارائه شده 51 درصد كاربران فعلی اینترنت در دنیا بعد از سال 1995 وارد این محیط شده‌اند. 
  رشد روزافزون اینترنت و ساده‎تر شدن استفاده آن همچنان ادامه یافت به نحوی كه هم اكنون میلیون‌ها انسانی كه از اینترنت استفاده می‌كنند نیازی ندارند كه نكات فنی اینترنت را بدانند و اینترنت در نظر بیشتر كاربران منبع سرگرمی اطلاعات است . 
  هم اكنون بیشترین مصرف اینترنت در میان كاربران جهان پست الكترونیكی یا همان ای‎میل است كه یكی از ابزارهای ارتباطی كارآمد به شمار می‌رود. پیامها از كامپیوتری به كامپیوتر دیگر با سرعت پرواز می‌كنند و منتظر می مانند تا شخص فرصت خواندن آنها را پیدا كند . 
  كارشناسان معتقدند كه ماهانه 10 درصد به تعداد كاربران اینترنت افزوده می‌شود ولی تعداد دقیق كاربران كه روزانه از آن استفاده می‌كنند مشخص نیست. طبق گزارشات سازمان های بین المللی در پنج سال اخیر تعداد كاربران اینترنت در جهان دو برابر شده و هم اكنون تعداد كاربران به مرز دو میلیارد نفر رسیده است كه این گزارشات از ثبت بیشترین میزان رشد كاربران در كشورهای در حال توسعه خبر می دهند. 

  سال‏شمار حضور اینترنت در ایران

  ورود اینترنت به ایران به سال 1370 برمی‎گردد اما كاربرد این فناوری نوظهور به شكل گسترده تنها در چند سال اخیر میان عموم مردم مورد استفاده قرار گرفته است. 
  حدود 23 سال پیش یك ایرانی كه كارمند دانشگاه بركلی كالیفرنیا بود اولین كامپیوتر را به نام "تهران " كه محتوایش مطالب مربوط به ایران بود به شبكه اینترنت وصل می كند. وی در سال 72 نیز اولین وب سایت ایرانی را به عنوان یك پایگاه اطلاعات و منابع ایرانی در وب مستقر می كند كه جزء اولین وب سایتها و وب سرورهای خارج از اروپا محسوب می شود. 
  اما شكل گیری اینترنت به معنای امروزی در ایران به ایجاد مركز تحقیقات فیزیك نظری در سال 68 و اقدامات این مركز برای همكاری و ایجاد پروژه های تحقیقاتی و علمی بین دانشگاههای ایران و مؤسسات بین المللی برمی‎گردد. 
  در سال 71 با تلاش های صورت گرفته از سوی این مركز تعداد كمی از دانشگاههای ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان به اینترنت وصل شدند تا با دنیای خارج ای‎میل رد و بدل كنند. در آن سالها كسی تصور امكان تجارت، خرید و فروش، پرداخت وجه، آموزش و بسیاری از كاربردهای فعلی بر بستر اینترنت را نداشت و تنها استفاده ای كه از اینترنت صورت می گرفت تبادل ای‎میل بود. 
  پس از این سال بود كه تقریبا همه ساله اقدامات و ابداعات جدیدی بر بستر اینترنت در ایران شكل گرفت كه هریك از آنها توانست مبنای استفاده اقشار مختلف مردم از این پدیده قرار گیرد. 
  ثبت دامنه ملی دات آی آر - IR - در سال 72 یكی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می شود كه توانست مشخصه ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شكل دهد . این اقدام از سوی مركز تحقیقات فیزیك نظری انجام شد كه هنوز نیز تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می شود. در همین سال اولین لیست ای‎میل ایرانی كه موضوعی ورزشی داشت به راه افتاد تا اولین طومار ایرانیان در شبكه اینترنت راه‎اندازی شود و هزاران ایرانی از سراسر دنیا بتوانند در مورد اخبار و حوادث ورزشی ایران تبادل نظر كنند. 
  در سال 72 اقدام مهم دیگر تدوین و انتشار نسخه فارسی مرورگر اینترنتی "موزاییك " بود تا كاربران ایرانی بتوانند متن فارسی را در وب سایت‎ها به نمایش درآورند كه پس از این اقدام محتوای روزنامه همشهری برای اولین بار به زبان فارسی روی وب قرار گرفت. 
  مركز تحقیقات فیزیك نظری در سال 73 توسط یك مودم 9600 بیتی با دانشگاه وین در اتریش برای اولین بار یك لینك IP تمام‎وقت اینترنت برقرار كرد و در اولین فرصت حدود هجده دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی از طریق مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات به اینترنت دسترسی پیدا كردند. در همین سال بود كه به‎دنبال اتصال به اینترنت، موسسه "ندا رایانه " فعالیت خود را به‎عنوان اولین ISP در ایران آغاز كرد. 
  اولین مجله اینترنتی ایرانی در سال 74 در وب منتشر شد و در همین سال نیز مجلس شورای اسلامی تاسیس شركت امور ارتباطات دیتا را تحت نظر شركت مخابرات ایران تصویب كرد تا تصدی توسعه خدمات دیتا در سطح كشور به‏طور انحصاری در اختیار این شركت قرار گیرد. از دیگر اتفاقات فراموش نشدنی سال 74 می توان به پخش زنده اینترنتی اولین مسابقه فوتبال ( ایران- عربستان در تهران) توسط صدا و سیما به‎طور زنده در اینترنت و از طریق وب سایتی در انگلستان اشاره كرد. 
  در سال 75 طبق اعلام موسسات جهانی حدود 2 هزار نفر در ایران كاربر اینترنت می شوند كه با توجه به سرعت دسترسی پایین و پهنای باند چند بیت در ثانیه تنها موفق به ارسال و دریافت ای‎میل می شدند. 
  به گفته كارشناسان كاربردهای اینترنت در سالهای اول ورود به ایران تنها مربوط به ارسال و دریافت ای‎میل متن در حد چند كیلوبیت می شد و برای ارسال یك عكس دو هزار كیلوبیتی كاربر باید حدود دو ساعت زمان صرف می كرد. در آن سالها بیشترین سرعت اینترنت حداكثر 64 كیلوبیت در ثانیه بود. 
  از این سال به بعد رفته رفته اینترنت نمود پررنگ‌تری در جامعه ایرانی پیدا كرد به نحوی كه در سال 76 برای اولین بار در تاریخ انتخابات ایران،‌ نامزدهای ریاست جمهوری وب سایت های رسمی خود را منتشر كردند تا فعالیتهای تبلیغاتیشان را به خارج از ایران گسترش دهند و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اخبار خود را از طریق وب سایت انتشار داد. 
  در سال 76 همچنین برای توسعه پهنای باند اینترنتی، مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات از طریق یك لینك جدید 128 كیلوبیتی به ماهواره Archway در شهر میلان ایتالیا وصل می شود كه بعد از این اتصال وضع اینترنت در دانشگاههای كشور كمی بهتر شد كه چند ماه بعد ظرفیت این اتصال به نقطه اشباع رسید و در سال 77 این سرعت اتصال به 512 كیلوبیت در ثانیه ارتقا یافت. 
  در این سال شمار مشتركان اینترنت در ایران 5 هزار نفر تخمین زده شد و پروژه یونیكد نیز با قرارداد شورای‌عالی انفورماتیك و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان " فارسی وب " آغاز شد كه هدف آن گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر به ویژه اینترنت و وب و استاندارد سازی بود تا مشكل فونت های غیراستاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود كه در اواخر سال 79 ایران به‎طور رسمی عضو كنسرسیوم یونیكد شد. 
  آغاز اولین پدیده وبلاگ نویسی در ایران نیز به سال 80 برمی‎گردد و اولین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان "پرشین بلاگ " در ایران آغاز به‏ كار می كند كه هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی كاملا فارسی از جمله متن‎نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی و متمركز كردن وبلاگ نویسان فارسی زبان در یك سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است كه در عرض هفت ماه نزدیك به 21 هزار ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت‎نام می كنند. 

  ایران نخستین كشور خاورمیانه كه به اینترنت وصل شد

  ‌سیاوش شهشهانی ‌استاد فیزیك دانشگاه شریف و مسئول اسبق ثبت پسوند ملی ایران در پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران در گفت‎وگویی اعلام كرده كه ایران اولین كشور خاورمیانه بود كه به اینترنت وصل شد. وی می گوید كه در آن زمان بسیاری از سازمان های خارجی از كمك به ایران خودداری كردند اما با این وجود اینترنت در ایران شكل گرفت. 
  شهشهانی معتقد است كه از سال 68 تب ای‎میل و اینترنت در اكثر دانشگاههای كشور فراگیر شده بود اما زمانی كه اینترنت به معنای واقعی وارد كشور شد به سال 70 برمی‎گردد. 
  وی با تاكید بر اینكه در مركز تحقیقات فیزیك نظری به این نتیجه رسیدیم كه پست الكترونیك برای یك مركزتحقیقاتی كه می‌خواهد با دانشگاههای دنیا ارتباط داشته باشد ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر است، گفته است كه به دلیل شرایط پس از جنگ، برنامه گسترش ارتباط با دانشگاه‌های خارجی مورد نظر بود و یكی از سرلوحه‌های مركز تحقیقات به‎شمار می‌آمد . به همین دلیل ای‎میل ارزان‌ترین و سریع‌ترین روشی بود كه مورد توجه قرار گرفت. 
  وی در مورد اولین اتصال ایران به شبكه اینترنت نیز گفته است كه اواخر سال 1992 میلادی از طریق اتصال تلفنی به دانشگاه لینس اتریش وصل شدیم كه بعد‌ها با یك خط استیجاری به دانشگاه وین اتریش كه آن زمان از نقاط اصلی اتصال به شبكه بود وصل شدیم. 
  به گفته دكتر شهشهانی اواخر سال 93 میلادی پروتكل IP/ICP در ایران راه‌اندازی شد كه امكان اتصال به شبكه اینترنت را فراهم كرد و ایران حدود یك سال بعد از دانشگاههای اروپایی به شبكه اینترنت وصل شد. 
  وی سرعت اتصال در آن سال را بسیار كم عنوان كرد و گفت: كل ظرفیت اتصال كشور 9.8 كیلوبیت در ثانیه بود البته در آن زمان هنوز سرویس‌های Web و فایل‌های گرافیكی راه نیفتاده بود و همین سرعت 9.8 كیلوبیتی برای تبادل ای‎میل كفایت می‌كرد. 
  این درحالی است كه به گفته مسئولان فعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اكنون ایران در بحث میزان تامین پهنای باند اینترنت در منطقه خاورمیانه در رده های آخر قرار دارد اما از لحاظ رشد كاربران اینترنتی طی ده سال گذشته رتبه دوم منطقه را به خود اختصاص داده است. 

  نگاهی به تعداد كاربران اینترنت در ایران و جهان

  طبق سرشماری های انجام شده در سال 1996 تعداد كاربران اینترنت در جهان 36 میلیون نفر بود كه حدود 9 دهم درصد از جمعیت كل دنیا را تشكیل می دادند و در این سال شمار كاربران ایران 2 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 97 میلادی تعداد كاربران اینترنت در جهان 76 میلیون نفر یعنی 1.8 درصد جمعیت جهان بود كه شمار كاربران ایرانی 5 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 98 تعداد كاربران اینترنت در جهان 147میلیون نفر یعنی 3.6 درصد جمعیت جهان و شمار كاربران ایرانی 22 هزار نفر تخمین زده شد. 
  در سال 99 تعداد كاربران اینترنت در جهان 195میلیون نفر یعنی 4.6 درصد جمعیت جهان برآورد شد كه سهم كاربران ایرانی 48 هزار نفر بوده است. 
  در سال 2000 میلادی تعداد كاربران اینترنت در جهان 368 میلیون نفر یعنی 6 درصد جمعیت جهان و شمار كاربران ایرانی 132 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 2001 تعداد كاربران اینترنت در جهان 531 میلیون نفر یعنی 8.5 درصد جمعیت جهان برآورد گردید كه از این تعداد، شمار كاربران ایرانی 418 هزار نفر برآورد می‌شود. 
  پس از این سال شمار كاربران اینترنت در ایران روند سریعتری به خود گرفت به نحوی كه درسال 2002 حدود یك میلیون و 500 هزار نفر كاربر اینترنت در كشور وجود داشت و در سال 2005 این آمار تخمینی به 15 میلیون نفر رسید. هم اكنون نیز شمار كاربران اینترنت حدود 25 میلیون نفر اعلام شده است. 

   dardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:56 ق.ظ

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟  نوشته اسماعیل اسدی دارستانی


 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. و افکار ، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد . و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند .وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است . همنکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند  .

تاریخچه ی وبلاگ؟
گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد(البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هماکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است) و این پدیدهدر مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران  رشد کند تا هماکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن همکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم

برای وبلاگنویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
از آنجا که سرویسهای تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 1. امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی ، کامپیوتر فامیل ، دوستان  کافی نت و یا …)
 2. فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند)
 3. زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز)

از چه موقع باید شروع کرد؟
هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

از کجا باید شروع کرد؟
اگر ملزومات گفته شده را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارایه رایگان وبلاگ اقدام میکنند که هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی میکنم

 • پرشین بلاگ persisnblog.ir : این سایت اولین سایت وبلاگ دهنده در ایران است که کاملا به زبان فارسی است و امکانات بسیار خوبی دارد
 • بلاگفا blogfa.com :یکی از پر طرفدارترین سرویسهای وبلاگ ایرانی به زبان تمام فارسی است من خودم هم هماکنون از این سرویس استفاده میکنم
 • بلاگر blogger.com : قدیمیترین سرویس وبلاگ در جهان میباشد که کاملا به زبان انگلیسی است
 • بلاگ اسکای blogsky.com : یک سرویس ایرانی وبلاگ که خدمات خود را به فارسی ارایه میدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

         نماد و سنبل ویلاگ نویسان  در ایران :  وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر و محیط زیست که توسط وبلاگ نویسان بعنوان نماد وبلاگ نویسی در ایران نامگذاری شده است ( اولین وبلا نویس حقوق بشر و محیط زیست  و اولین وبلاگ نویس در شمال کشور )

 • اسماعیل اسدی دارستانی   وبلاگ نویسی را در تهران شروع کرد و جزوه اولین  وبلاگ نویسان ایران  و اولین وبلاگ نویس شمال کشور است  و اسماعیل اسدی دارستانی بود که با فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و خبری شروع کرد و آستارا نیوز اولین وبلاگ ایشان بود و اسماعیل اسدی دارستانی در سال ۱۳۸۰ جزو اولین وبلاگ نویس های فعال در ایران بود که وبلاگهای حقوق بشر و محیط زیست را راه انداخت و اولین وبلاگ و اولین نفری که در فضای فارسی  وبلاگ نوشت اسماعیل اسدی دارستانی است و اولین نفر در ایران اسماعیل اسدی دارستانی که تخصصی به امر وبلاگ نویسی در امر حقوق بشر و محیط زیست پرداخت …نام این وبلا نویس نام اشنا رد میان وبلاگ نویسان  بخصوص فارسی زبان می باشد…

       این وبلا گ نویس که هماکنون وبلاگهای متعدد خبری و تحلیلی  و حقوق بشر ومحیط زیست دارد از سال ۱۳۸۰  تاکون بارها دستگیر شده  و زندانی و شنکجه شده است و پرونده متعدد دارد و بخاطر وبلاگ نویسی با اینکه ریس شورا و عضو شورای سیبلی استارا بود مطابق ماده ۲۶ قاون شوراها و بنده ج و د رد صلاحیت شد و در سال ۱۳۹۱  پرونده هفته نامه آبادگران شمال که بعداز چند سال در مراحل تصویب انجام گرفته بود و حتی بوی تبریک مجوز داده بودن.. یکباره بخاطر صلاحیت همان عدم التزام به اسلام و ویلایت فقیه و عدم التزام به قاون اساسی رد صلاحیت و مجوز هفته نامه رد شد و حتی با اینکه در سال ۹۱ رد شده بود در سال ۹۲ به ایشان مخفیانه تحویل داده شد و بخاطر این وبلاگ نویسی  با یاینکه  زندانی و شنکجه وضرب و شتم دهها بار شده است اما تاکون محکومیت قضایی نشده است و اولین بازداشت وی در تابستان ۱۳۸۱ توسط دادگاه انقلاب تهران جلب غیابی شد و بعداز مدتها ضرب و شتم و شنکجه و بازجویی بعداز مدتی حکم تبریه ایشان بخاطر بی گناهی  تبریه صادر شد..بارها توسط … دستگیر و زبازداشت و تبریه شده است .. وی یکی از خنده آور ترین و وحشنتاک ترین  بازداست های خود را اینطور تعریف می کند.

در سال ۱۳۹۰ زمستان سرد من برای نماینده استارا دکتر نعیمی فعالیت می کردم و یک بار من ربوده شدم و که بر اثر ضربات به سر و نخاع مشکل خواب و .. پیدا کرد م. بقصد کشت مرا کتک زدن در حیات وحش  ساحل و با دروبین فیلم برداری  می کردند و فقط چشم مرا باز گذشتند .. می گفتند اعتراف کن این ها .. را تو برعلیه نظام و.. در وبلاگ ها می نویسی خلاصه من چون بیگناه بودم اعتراف نکردم و یکبار که بیدار شدم در سر کوچه خانه ام بودم ….بماند به  همه میدانند حتی نماینده و رزو جمعه هم ریس پلیس بمن زنگ زد گفت کار یمنهمی دارم بیا فلکه گاز من فورا رفتم چند نفری روی سرم ریختند همانند پلیس ضد شورش  و گفتند دستور شورای تامین است باید بازداشت شوی..

حالا بازجویی و شنکجه بماند…  یدو شبانروز انجا بودم  بازداشت گاه  ژنجره ای  داشت جا پنجره  پنچره نداشت  سرما و برف داغنه دانه داخل اتاق می امد… بخاری نبود در یان دو رزو اجازه ندادند به خانواده ام اطلاع بدهم و کسی از بازداشت من خبر نداشت  و در این دو رزو حتی ی نگذشتند قرض بیمایرم را بخورم بمن غذا و حتی نان خشک نداند  وفقط اب خوردم و آنههم آب توالت بازداشتگاه را ..  و حتی گفتم غذا  و چای و دارو و دکتر نمی دهید لااقل به خانواده ام اطلاع دهیذ وی ک قران بمن بدهید عادت دارم قران شبها و رزو ها بخوانم آنهم گفتند برای شما ممنوع است .. ی گفتم پولش را خودم می دهم لااقل بخرید برایم بیاورید آنهم قبول نکردند..فقط گفتند بدستور شورای تامین شهرستان …غذا خواستم ندادند و لباسهایم رال با زور باتوم در آوردند  و یک لباس که بوی چرک می داد بنمن دادند که دکمه نداشت  و شلواری که پشتش پاره بود….فقط سرباز بمن گفت خد ا بتو رحم کرد دوستت نماینده شد وگرنه چند سال زندانی می شدی …

بعداز یک رزو انتخابات ظهر به داد گاه رفتم  قاضی همدیمی ریس اجرای احام بود خدایی خیلی آدم با ادب بود.. متن شکایت شورای تامین راب رایم خواند عضویت در جندالله ( یعنی گروهک ریگی ) من به همدمی گفتم حاج آقا من شیعه هستم  نه سنی .. کسی عضو جندالله می شود سنی باشد من قبلا تهمت مسحی بودن آقایون دستگاهها زده بودند اما تهمت سنی بودن تازه بمن می زنند… خلاصه بعداز اینکه و… ثابت کردم شیعه ۱۲  امامی هستم و یک فعال حقوق بشر و میحط زیست هیچ وقت متعقد به ریگی و دار و دسته اش نیست با تعهد  آزاد شدم خدایی  قاضی فردی منطقی و درستکار بود خودش هم تعجب کرده بود چرا مرا  بجرمی متهم کرد که با افکار و خط و مشی فکریم نمی خورد تعجب کرد… خدا را شکر آزاد شدم..

 تمام موارد را هربار به اصل ۹۰ و ریس قوه قضاییه و سازمان حفا ناجا و واجا نوشتم نتیجه ندانند..بماند 

 

 بارها توسط افراد متعدد ربوده شنکجه تا حد مرگ شده است و در آخرین ربایش بقصد اعتراف به وبلاگ نویسی  که چشم و دستش در سال ۱۳۹۰ زمستان ربوده شده بر اثر  ضربات متعدد به مغز و  نخاع .. دیگر  شبانروز خواب ندارد و فقط با دارو در حد دو یا سه ساعت در شبانروز خواب دارد و بدون دارو متعدد فقط ۲ الی ۴ ساعت خواب دارد و ضرباتی که در سال ۱۳۹۰ بقصد اعتراف به مغز و نخاع این فعال حقوق بشر وارد شده .. دیگر زندگی را برای این وبلاگ نویس غیر ممکن  کرده و زنده بودن وی با مسکن می باشد و بنبار گفته  وی  آنقدر درد مغز و نخاع  ام زیاد  می شود که با تزریق مرفین در بیمارستان رفع می شود  و هفته ای چند بار این مشکل را دارم  و فقط از خدا مرگ زود رس می خواهم زندگی برایم بخاطر بیماری غیر ممکن شده است..

 وی در مصاحبه با ما گفت  خیلی می گویند چرا وی وقت  خود را با روز نامه نگاری الکترونیکی و وبلاگ می گذرد .. چون زمانیکه همه خواب هستند من با کمک دارو نمی توانم  بخوابم  بخاطر ضربات متعدد به مغز و نخاع ام … تنها دلخوشی ام خانواده و وبلاگ نیوسی است و برای کتابهایم که دولت احمدی نزاد  مجوز نمی داد و رسما ممنوع القلم بودم و بدون دلیل  اکثر وبلاگهایم را بدستور مشایی فیلتر کردند .. من وبلاگهایی داشتم در ماه بالای ۲ مییلون به بازدید داشت و حالا هم بازدی میانگین وبلا هایم و سایتم هایم بالای چند صد هزار نفر می باشد.. من چند سال بدستور مشایی ممنوع القلم بود  و بادستور مشایی به بنیاد شهید کشور حکم شهادت پدر جانباز ۶۵ درصدم که بعداز ۴ سال زمین گیر شده براثر جانبازی شهید شد  را نگذشتند حکم شهادت بمن بدهند .. بر رسی  که کردم  یکی جرایم من در دستگاهها امنیتی که توسط مشایی برایم درست شده است .. اینکه پدر من مسیحی بوده و بعدا  مسلمان شده است  و قبلا اسم من مسیحی بوده و بعدا من هم مسلمان شدم ..  مشایی با این  روش نگذشت بنیاد شهید حکم شهادت پدرم صادر شود.. مدارک  ارایه دایم کسی گوش نکرد…

بقیه بماند..

 

 

وبلا گ نویس  چیست و چطور نوشته می شود..

 نوشته اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر و محیط زیست / اولین وبلا گ نویس حقوق بشر و محیط زیست در ایران و کشورهای فارسی زبان

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و…

 

 

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

 

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است.هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند.

 

تاریخچه ی وبلاگ نویسی

 

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد.در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد (البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است).

 

پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

 

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟

 

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 

-امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)

 

-فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند).

 

-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

 

از چه موقع باید شروع کرد؟

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

 

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خدایا کمکم کن!

تاریخ:سه شنبه 16 تیر 1394-09:55 ق.ظ

خدای مهربانم تورا سپاس بخاطر همه فرصتهایی که دراین یک سال بمن دادی بخاطر همه لطف ها و مهربانی هایت شکر خدای خویم کمکم کن تا سال جدید سالی باشد سراسر از یاد تو و سالی باشد که بتوانم به تو نزدیکتر شوم سالی باشد پراز رنگ بوی تو

خدایا در این سال ظهور آقای مهربانی ها را برسان و کمکم کن دستان پراز نیازم هیچگاه هیچگاه از دامن پراز خوبی اش جدا نشود.

خدایا کمکم کن تا در امسال  بنده ای شوم که تو دوست داری و می پسندی. خدیا امسال تمام انسانها را خوشبخت كن ..حتی داعش  را هم هدایت و خوشبخت كن آنها هم انسان هستند اما منحرف ..

خدایا امسال را سال صلح و دوستی در جهان قراربده و...

خدایا کمکم کن تا امسال سرشار ازیاد تو باشد برای این حقیرترین.مهربانم این سال را بر همه بندگان تمام جهان از انسان و جن و پری  و برای من مبارک گردان سالی نیکو و پر از برکت و رحمت

 

 

خدایا!

 

تورا شکر به داده و نداده ات شکر

 

خدایای پناه همیشگی من ای معبودم کمکم کن خودت خوب میدونی اینا داغون تر از همیشه ام و هیچ راه گریزی نیست برام کسی رو هم ندارم که باهاش بتونم دردو دل کنم خدایا اگه این اتفاق بیفته خودت میدونی زندگی برا من چی میشه تازه شر میشه سرکوفت دلسوزی بی محلیا بمن خودتم میدونی من بی گناهم اما چه کنم خدایا کمکم کن لطفا مث همیشه همراهم باش آخه کسی جز تو منو نمی فهمه بمن حق نمیده فقط تویی که درکم میکنی و بهم حق میدی تو میدونی تو دلم چه آتیشی به پاست و میدونی و ضعیفم و توانایی انجام هیچ کاری رو ندارم خواهش میکنم کمکم کن

 خدا جون كمكم كن كه پولم بتوانم بگیریم خدایا یكسال تبریزی مرا سركار گذاشته دادگاه هم كه می دانی چند ماه چك گذشتم اجرا امروز و فردا می كنه خدا  دوم هم می دانی در خطر هستم خیلی برای سخت است كمكم كن.. خدایا كمكم كن ....این دوبرایم خیلی مهمه  كمكم كن....خداجون منتظرم  كمكم كن..كسی زا بغیر ازتو ندارم تمام خانواده ام مرا تكیه گاه خود می دانند من هم تو را خدا كسی را ندارم كمكم كن خیلی كمكم كن..

مخلصت اا دارستانی

 
 ای خدا تنها غمخوار من ....مرا در هر كاری كمك كن  و تمام انسانها را محتاج كسی نكن من روی آنها ...همه می خواهند عشق و حال كنند اما خداجون بدون خفن.. خدا جون  كاری كن مار و مور داخل قبرم نیاید  چه می شود وقتی مردم آز آن حوری و مورها  برایم بفرست بجای مار مور ..آخه خدا جون من اول زندگی به جنگ  خورد سختی  پدرم و بردارم اینطور خانه امان را آتش زدند چشم باز نكرده خواستم آخوند بشم عشق نظام مرا گرفت  اول جوانی نامرد منافق ها ناقض ام كردند  و حالا ها هم خودی های لباس شخصی  دیگر عمر گذشت 43 ساله شدم دندانهایم افتاده  خانه ام نیمه كاره و قرض روی قرض پسرم می خواهد زن بگیرد  پول باید پیدا كنم ..دیگه عشق و حالی ندیدم لااقل  ..هوای ما داشته باش..مخلصت ااد

 

 

خدای خوبم ای همه لحظه های زندگی من مرا لحظه ای به کردار و دنیای خود وا مگذار که در جاده زندگی و تنهایی خود گم میشوم دستم را رها نکن میترسم در این مسیر تاریک و ظلمانی به چاه نادانی و حماقت خود افتم.

خدایا من بی تو تنهاترینم و نابودی من حتمی است کمکم کن ای همیشه من میدانم لایق خوبی های تو نبوده و نیستم میدانم که آنگونه برایم آرزو میکردی نیستم کمکم که تا همچون اولین روز خلقت بهترین تو شوم ولایق سجده فرشتگانت باشم تنهایم مگذار که بی تو میمیرم.

خدایا از مرگ میترسم از تنهایی و ظلمت دنیای خود میترسم از همه چیز و همه کس میترسم هیچکس چون تو مرا دوست ندارد پس ای مهربان همیشگی کمکم کن و همراهم باش تا به ورطه ناامیدی و گناه نیفتم و بهترینت باشم. خداجون من دوست دارم دربستر نمیرم دوست دارم شهید بشم ...چه می شه مرا یك كاری كن  شهید بشم پی نشوم...دیگر تمام آروز هایم رسیدم مادر و پدر و زن و فرزند صالح ..شكرت ..راضی هستم ... مخلص اا د

 

 خدا جون مادرم الگویی و مادر مهربان و نمونه و فقیربود در بهشت نگه اش دارد ..راستی خداجون بما مردها حوری  می دهی به زنها دربهشت چه می دی ...خدا جون مادرم تنهایی را دوست داشت ..همانجا یك باغچه و گل و باغ بده من دوست دارم آن دنیا با مادرم زندگی كنم از خیر حوری و موری گذشتم حوری و موری .. نمی خواهم خدا جون ببخشید باهات شوخی می كنم ....پدر و مادرم را به بهشت ببر ....

خدایا!

این روزها که دلم میگیرد بیشتر به خودم فکر میکنم به گذشته و حال وااااااااااااااای خدای مهربان من چقد از تو دور شدم چقد فاصله زیاد شده و چقدر تنها شدم. این روزها به ابتدای خلقتم بیشتر فکر میکنم به حکمت آمدنم که چرا خواستم به این دنیا بیایم و چرا تو قبول کردی اما می دانم امدنم همه از روی لطف تو بوده وبس پس چرا من قدر ندانستم چرا؟؟؟؟؟؟؟ خدایا پاسخی ندارم جز اینکه سرم را بیندازم پایین واز روی تاسف تکان دهم و اهی از اعماق جانم سر دهم و ابراز شرمندگی تام و تمام.

این روزها دلم میگیرد از خودم از تنها شدنم از ظلمی که خودم در حق خودم روا داشتم.

این روزها خیلی دلم میگیرد خیلی زیاد اا دارستانی dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سومین روز در گذشت حاجیه خانم بلیقس نجفی مادر همسر اادارستانی

تاریخ:پنجشنبه 11 تیر 1394-10:37 ب.ظ

سومین روز در گذشت حاجیه خانم بلیقس نجفی مادر همسر اادارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و وبلاگ نویس فعال حقوق بشر و محیط زیست شنبه  13 تیر ماه ساعت 16 تا 18 در مسجد پیر سرا روستای سروان رشت


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کوهنوردان آستارایی سومین قله بلند ایران را فتح کردند

تاریخ:پنجشنبه 11 تیر 1394-02:12 ق.ظ

دو نفر از کوهنوردان عضو باشگاه فرهنگی ورزشی کاسپین آستارا، قله چهار هزار و 811 متری سبلان در استان اردبیل را فتح کردند.

  دو نفر از کوهنوردان پیشکسوت آستارایی در یک هوای طوفانی و در وضعیت دمایی منهای 10 درجه، قله چهار هزار و 811 متری سبلان را فتح کردند.
هوشنگ عین الهی و امین امام دوست در مدت زمان شش ساعت مسیر قله مرتفع سبلان را طی کردند.
کوهنوردان مسیر پرفراز و نشیب این قله را با شعار ' بزرگترین رمز موفقیت در برنامه ها، آسودگی و آرامش خیال از خانه و خانواده است' پیمودند.
سبلان از کوه های مرتفع ایران است که در شمال غرب کشور و بین استان های اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد.
سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه است و به عنوان یک کوه آتشفشانی غیرفعال محسوب می شود.
ارتفاع قله این کوه چهار هزار و 811 متر است و در بالای قله آن، دریاچه کوچکی قرار دارد.
سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس همواره مورد توجه گردشگران و کوهنوردان بوده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo