تبلیغات
ایران نیوز - مطالب مرداد 1394

خبر گزاری جوانان ایران - آینه

لطفا هر طور راحتید ننویسید

تاریخ:شنبه 24 مرداد 1394-04:34 ب.ظ

بنام خدا
بررسی سبک نگارش برخی از اعضای کاربران شبکه های اجتماعی مجازی و نشریات  حاکی از آن است که آنان تابع هیچ قاعده ای نبوده و در لحظه ؛ هر کلمه را هر طور که مایل اند می نویسند. یادداشت در این خصوص است.

چند روز قبل با چند نفر از همکاران درباره سبک نگارش درنشریات مكتوب و مجازی  صحبت می کردیم. همه اشتراک نظر داشتیم که هر سال وضع نگارش عجیب تر می شود. ازپیسكوتان هم این موضوع را شنیده بودم . اینکه در سال های اخیر، زبانِ نوشتن؛ محاوره ای، و غلط های املایی هم بسیار زیاد شده است.
صحبت من با معلمان....
نکته جالب آنکه یکی از معلمان  با سابقه  هم برایم تعریف می کرد که وقتی به دانش آموز می گویم به جای " اصلا" یا " اصلن" ننویس " اسن"، پاسخ او آن بود که همه جا اینطور می نویسند. وقتی می پرسم منظورت از همه جا کجاست؟ می گوید: تلگرام!

معلمی  دیگر می گفت : دانش آموز كه نه سال تحصیل كرد الفبا را نمی داند...و  یك املایی كامل نمی تواند بنویسید.
دوست دیگری تعریف می کرد که چون عمل نوشتن در این روزها فقط به تلگرام و وایبر و.. محدود شده است چند روز قبل در یک نامه اداری دچار تردید شده بود که بین " لطفا"، " لتفن" و "لودفن " کدام یک درست است؟ واقعیت آن است اگر همینطور پیش برویم در چند سال آینده زبان فارسی نابود خواهد شد.

به این کلمات توجه کنید: "عحسن"(احسنت)، "کصافط"، "جک"، "این ب اون در"، "مصلا"، "عمانت" . می بینید که هیچ قاعده مشخصی در بکارگیری این کلمات وجود ندارد. مثلا "خواهش" به " خاهش" تبدیل می شود و " جوک" به " جک"! بعضی ها " لطفا" را "لطفن" و بعضی ها هم" لدفن" می نویسند.

مسأله آن است که می توان نوشتن " اینقد" به جای اینقدر یا "فک کنم" به جای فکر کنم را درک کرد ولی فهم "عحسن" به جای احسنت بسیار دشوار است. یک مطالعه نشان می دهد که برخی از اعضاء شبکه های اجتماعی سعی می کنند لوندی، شیطنت، بامزگی، شوخ طبعی و طنازی خود را با دست بردن در نحوه نگارش کلمات نشان دهند. کاش بتوانیم دقت کنیم و این کار را نکنیم. مسأله؛ بکار بردن کلمات بیگانه یا غیر بیگانه، یا نگارش فارسی یا فینگلیش نیست. با این عمل، مسأله رشته رشته کردن شاهنامه فردوسی و آتش زدن آن و پریدن از روی آن است!

متاسفانه در نشریان مجازی این بشتر دیده می شود...ودر نشریات مجازی و مكتوب متاسفانه بغیر ازاین موارد حتی زبان ملی و فارسی پاس گرفته نمی شود در كلمات از جمله بخصوص كلمات عربی یا انگلیسی استفاده می كنند فكر می كنند این نشان دهنده با سوادی ایشان است ....اا دارستانی روز نامه نگار و نویسنده و محقق
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

باند قاچاق قرص های روانگردان در آستارا متلاشی شد

تاریخ:شنبه 24 مرداد 1394-02:05 ب.ظ

فرمانده هنگ مرزی آستارا از متلاشی شدن باند قاچاق قرص های روانگردان در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ ایرج زارعی گفت: در پی اشراف اطلاعاتی نیروهای مرزبانی یک نفر از قاچاقچیان باسابقه ای که اقدام به تهیه و قاچاق انواع داروهای غیرمجاز در منطقه می کرد شناسایی شد.
وی در خصوص جزییات دستگیری فرد قاچاقچی افزود: متهم در یکی از محورهای مواصلاتی منطقه به همراه دو نفر از همدستان خود با یک دستگاه خودروی سواری اقدام به حمل داروهای غیر مجاز می کردند که شناسایی و دستگیر شدند.
وی اضافه کرد: ماموران در بازرسی از خودرو و نیز مخفیگاه قاچاقچیان 75 هزار و 350 عدد انواع قرص های روانگردان و نیروزا را به ارزش 40 میلیون ریال کشف و ضبط کردند.
وی اظهار کرد: همچنین در بازرسی کامل از مخفیگاه مذکور یک قبضه سلاح شکاری، یک دستگاه دوربین دو چشم و یک قبضه سلاح سرد کشف و ضبط کردند.
زارعی گفت: سه متهم دستگیر شده این باند جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روز خبرنگار

تاریخ:جمعه 16 مرداد 1394-02:58 ق.ظ

بمناسبت 17مرداد روز خبرنگار 1394
به نوشته :اا دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و اولین وبلاگ نویس ایرانی ...

روز خبرنگار، روز حق‌گویی و حق‌جویی و روز پاسداشت قلم است وروز خبرنگار، روز قلم‌های پاکی است که با ایمان و اعتقاد به حاکمیت ارزش های والای مکتبی به نگارش در می آیند وهمه ما می دانیم که امانت داری مهم ترین رسالت خبرنگاری است و خبرنگاران همواره باید برای بازگو کردن حقایق با ایمان و امید در تلاش باشند.

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. این روز ارزشمند اجتماعی، بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان گرامی باد.

در روزگار قدیم..هر شاه یا وزیر یا حاكمی یك كاتب مخصوص داشت كه واقع روز را می نوشت كه به آنها كاتب یا خبر نامه نوشتند..در صعصر جدید خبرنگاران در كار نشریات مكتوب كارمی كردند و تقسیم بندی شده سیاسی و اجتماعی و نظامی و ورزشی و اقتصادی و.... از سال 1372 با امدن انترنت خبر گزاری دولتی به  مجازی تبدیل شدند  و نشریات مجازی رسما از سال 1380 در ایران بیشتر شدند  و روز نامه های الكترونیكی و وبلاگ نویسی (یا شهرونددخبرنگار ) با آمدن انترنت تحول بزرگی در امر اطلاع رسانی  انجام شد یعنی قبلا از طریق رادیو و تلویزیون و مكتوب بود با آمدن انترنت انقلابی در شغل خبر نگاری بوجود آمد و ماهیت خبر نگاری رسانی را تسریع داد و مهم تر شد...

ویژگی های خبرنگار

به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند. گاه خبرنگاران تیزهوشی پیدا می شوند که با توجه به حوادث پیش آمده و نیز تجربه های گذشته، به پیش بینی حوادث آینده می پردازند و به مردم، در مورد منافع ملی، اعتقادات و نیز فرهنگ حاکم هشدارهایی می دهند. خبرنگار خوب، خبرنگاری است که از خطر کردن نهراسد و همواره به دنبال کشف حقیقت باشد.

ذوق و استعداد

یکی از مهم ترین ویژگی های خبرنگار، داشتن عشق و علاقه و قریحه خبرنگاری است. بر این اساس، کسی باید وارد عرصه جذّاب و در عین حال پر مخاطره خبرنگاری شود که ضمن داشتن این استعداد ذاتی، از هنر واژه گزینی، شمّ خبری، حوصله زیاد و نگاه موشکافانه و دقیق نیز برخوردار باشد و با پرهیز از احساسات، بکوشد رویدادها را همان طور که اتفاق افتاده منتشر کند، نه آن طور که خود می خواسته اتفاق بیفتد.

سرعت

سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی های اساسی خبرنگاری است. حساسیت کار اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به دانستن سریع و به موقع خبرها برای اتخاذ تصمیم درست و نیز افزایش رسانه ها و رقابت میان آن ها، بر ضرورت «سرعت» در کار خبررسانی افزوده است. کمترین تعلل در انعکاس سریع رویدادها، به کاهش اعتبار رسانه و در ادامه، مرگ رسانه و بی خاصیت شدن آن می انجامد. البته باید توجه داشت که هیچ گاه نباید سرعت انتشار را جانشین صحت و درستی خبر کرد؛ زیرا دروغ پراکنی، در نهایت به ضرر کمپانی خبری خواهد بود و اعتماد مخاطبان را به رسانه کاهش خواهد داد و با آمدن انترنت این امر تسریع شد یعنی انقلابی دراین شغل شد.

حق طلبی

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس». ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است. در مقابل، سخن چینی، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آن ها بیزاری می جوید. پس چه نیکوست که صاحبان بنگاه های خبری و نیز خود خبرنگاران، همواره به دنبال واقعیت باشند و از جنجال آفرینی و بد کردن مردم با هم بپرهیزند.

خبرنگار؛ واسطه مردم و مسئولان بقول خبرنگاران زبان گویایی جامعه هستند

در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش اند و چندان به عملکرد حاکمان و نقد و بررسی آن ها توجه ندارند، این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی ودقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آن ها، از یک طرف درد دل مردم را می شنوند و به مقامات بالا انتقال می دهند، و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می رساند.


برپایهٔ اعلامیه سازمان یونسكو خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.


 برای آنهایی كه دیریست با واقعیاتی از زندگی خوگرفته اند كه هرآنكه را که روزهایی بنامشان کرده اند، روزی كمتری به كامشان یافته اند وایضاً چنین است روزهای معلم ،پرستار ،كارمند و....
چه میشد اگر چندی از این روزها بنام دیگران و اندكی از رزق آنها به كام اینها می شد؟!
 به هر حال  چنین نیست و دركار گلاب وگل، حكم ازلی این است كه این شاهد بازاری و آن پرده نشین باشد.
این شاهد بازاری باید مدام مراقبتها هم  بكند تا كلام وقلم وگفتارش رنگ آگاهی وآگاهی بخشی به خود گیرد . مخرب نباشد ، مدیحه سرا ، مداهنه گو ، بهانه گیر ، توجیه گر، ترسو ، بی درد ، هتاك ،پرده در، منفی باف،دمدمی مزاج، تبلیغاتچی و ...نباشد و بدین نحو باب گفتگو را با همگان بگشاید وهمه را به نقد وتدبر وتفكر وانصاف وا دارد .جدالی احسن بكند كه به تعبیر قرآن خوبی وبدی برابر نیستند ،همواره به نیكوترین وجهی باید سخن بگوید  تا كسی كه میان  او و این دشمنی است، همانند دوست بر وی مهربان گردد. هر كسی را  که با قلم سروكاری است ، سهمی ازاین رسالت خطیر می برد.
 
و اینچنین است كه مرزها ی آگاهی از وقایع جامعه وجهان با  کار او  شكل می گیرد . صد البته كه در آن حالت، کار او  نسبتی محض با مزد واجرت نمی یابد  وكار خود صرفا از بهر نان نمی کند.
 
وگرنه كیست نداند كه با حساب مادی، مجموعۀ همۀ این کارها، حتی مزدی برابر با یك شوت آن بازیکن به توپ گرد فوتبال هم  نمی گیرد كه  تازه، راهی به دروازۀ تیم حریف  ببرد و یا نبرد. عشقی در ذات این کارهاست كه تضمین گر تداوم  آن در این عرصه است .
 
نسبت کار فرهنگی با مزد و مواجب مادی، عموما چنین است. معلم ونویسنده ومحقق وروزنامه نگار ومولف و... به جای خود، به ابوالقاسم فردوسی چه می گویید که  مزد سی سال رنج خود را به بهای گرمابه و شربت سردی فروخت كه به لحظه ای دلش را خنك کند. تا مزد واقعی خود را از تاریخ بگیرد ؟
 تصور خام و باطل همزمانه های او بود كه فكر كردند برسر حكیم، كلاه گذاشته اند وبعد از انجام كار شاهنامه، دستمزد مقرر طلای وی را با نقرۀ بی مقداری عوض كرده و در كیسه اش نهاده اند وگرنه همه میدانند که اینها در اوج بی نیازی وخیال. «سمرقند و بخارا به خال ابروی یار می بخشند»
هر قلمی به نفس اینكه قلم است با مقیاسی ولو  کوچک، از این حرمت وثروت، سهم و بهره می برد.

 
كلام را اندكی امروزی تر بکنیم  و ازمشكل خبرنگار و روزنامه نگاری و حساسیت كار او بگوئیم كه حتی بنا به یك جهت طاقت فرساتر ازكار یك نویسنده ومحقق علمی است. افراد صاحبنظر، مطالب خود راسنگین می نویسند و دغدغۀ اقبال عمومی در سر ندارند. امّا وظیفۀ یک  روزنامه نگار ،تزریق مسائل و مفاهیم علمی در قالب روزنامه نگاری وعملیاتی نمودن آن به فرا خور نیاز جامعه است. بطوری كه با اقبال عمومی هم مواجه شود.واین كار آسانی نیست .
استنباط ما از روزنامه نگار، همانی نیست كه در دنیا از او وجود دارد . اثر ماندگار « یك بستر و دو رویا» نوشتۀ « آندره فونتن » سردبیر روزنامۀ« لوموند » هنوز هم یك كتاب مرجع دانشگاهی است .
 باید دانست که خبرنگاری و روزنامه نگاری در هیچ نقطه از جهان مسیر آسانی نپیموده است. چه بسیار دوربینهای خبرنگاری در اقصی نقاط جهان كه از دست او گرفته و بر سرش كوبیده اند. امّا خوشبختانه امروز، این مسیر به مدد  تمدن و تکنولوژی جدید، راه آسان وهمواری در پیش رو دارد .
 
امروز عرصۀ خبرنگاری با نگاهی رو به جلو، توفیقات بیشتری را شاهد است.گردش اطلاعات و سهولت كار خبرنگار در عرصة جدید دیدنی است . او به مدد تكنولوژی فوق مدرن امروز با انبوه متراكمی ازاخبار مواجه است كه جان كارش ازآن فزونی می یابد. ما باید خرسند باشیم كه تحولاتی از دستاوردهای بشر را درتمدن جدید شاهد هستیم كه هر لحظه اطلاعات واخباری را دراختیار ما قرار می دهد كه پدران ما در تراكم سالها از آن بی خبر بوده اند. عمر نسل ما برای دیدن برخی تحولات پرشتاب دیگر نیز كفاف خواهد داد . امّا  به یقین ،نسل بعد از ما  با پدیده های دیگری از دانایی كه تصورش نیز  امروز برای ما مشكل است شگفتیهای زیادی خواهد دید .
 صنایع رسانه ای وخبر رسانی به استقبال چنین تحول عظیم جهانی  از دانایی میروند تحولی كه با آن، همۀ جهانیان د رلحظۀ وقوع خبر قرار می گیرند.
هنوز هم که هنوز است دنیا از میزان وحجم بمبهایی که امریکا بر سر مردم«هانوی» در «ویتنام» ریخت بی خبر است اما به مدد همین تکنولوژی، مردم جهان از سقوط برج دوقلوی تجارت جهانی واصابت پرندۀ باروت به آن و خشونت سربازان آمریكایی با چند پیر زن بی پناه عراقی و زندانیان گوانتانامو و.... در همان لحظۀ وقوع آن اطلاع یافتند واز پرقدرت ترین كشور جهان برای كنترل پخش خبر آن كاری ساخته نبود .
نیازی نیست كه دیگر منتظر پستچی باشیم تا خبری به طریق نامه و روزنامه بدست ما برسد . كار پستچی وپست تقریباً تمام شده است . اكسیر الكترونیك غوغا می كند.
 
ماهواره هایی که با كاربرد غیر نظامی به فضا ارسال  می شود . انحصار پر قدرت ترین کشورها را در بسیاری از زمینه های اطلاعاتی شكسته است .داده های حاصل از این ماهواره ها انفجار عظیم اطلاعاتی را  به همراه دارد  واز  داده های خبری آن، امروز انقلابی در جهان بر پاست .
 دورانی كه خبر در انحصار قدرت بخصوصی باشد به طور کامل سپری شده است . برای دریافت آخرین اطلاعات درهر موضوعی، چندین میلیارد سایت اینترنتی در مدت کوتاهی هزاران پنجره به روی میلیونها بینندۀ مونتیور می گشاید . مگر همین یکسال پیش نبود که جوان گمنام سی ساله ای به نام« ادوارد اسنودن» با افشای خبری از شنودغیر قانونی میلیونها  مکالمات تلفنی به طریق حاکیت امریکا ، سران سه قاره از پنج قارۀ جهان را در عرض چند روز ،رویاروی هم قرار داد؟ آیا جایی برای پنهان ماندن خبری باقی مانده است؟
 در قیاس با  وسعت آن خبر، کار آن خبرنگار، امری پیش پا افتاده به نظر می رسد که  پنجاه سال پیش با افشای شنود تلفنی ستاد انتخاباتی «ریچارد نیکسون» از ستاد رقیب،بحرانی به نام «واتر گیت» را روی دست کاخ سفید قرار داد.
در جامعه كنونی هر كس به انترنت دسترسی دارد با ساخت یك وبلاگ یا صحفه در فس بوك یا وایبرو...خبرنگار شهروند می شود و دیگر مرزی وجود ندارد ومن در سال 1372 كه آموزش انترنت را یاد گرفتم یا سال 1380 بعنوان اولین وبلاگ را راه اندازی و شروع كردم باورم نمی شد وبلاگ نویسی در ایران با این سرعت پیش برود..امروز همه شدند شهروند خبرنگار و دیگر خبر نگار بودن انحصاری نیست .
 با چنین تحولی در عرصۀ خبر وخبر رسانی ، امروز ،روز خبرنگار روز دیگری متفاوت از گذشته است .لازم نیست تنگنای زندگی ومعیشت در این کار  كسی را خسته كند . مقدمه یادداشت در آن باب و در قیاس با موخره ومتن آن كم اهمیت تر از آن است که نتوان آنرا فراموش کرد  چرا که ثروت حقیقی به دانایی تعلق دارد و دانایی درگرو افزونی خبر است . « هر كه را افزون خبر ، جانش فزون »ویژگیهای خبرنگار و روز نامه نگار
 • خبرنگار باید رسانه‌ای را که در آن کار می‌کند، بشناسد. از ظرفیت و کارایی آن آگاه باشد. ماهیت رسانه و توان خبررسانی آن باید برای او روشن باشد. اگر از خبرنگاری بپرسند خبری را که تهیه کرده‌ای برای چه رسانه‌ای است؟ (رادیو، تلویزیون، یا مطبوعات) باید پاسخ دقیق او منطبق باشد با شناختی که از هر کدام از رسانه‌ها دارد. هر چه شناخت خبرنگار از رسانه‌ای که در آن کار می‌کند بیشتر باشد، دقیق تر عمل خواهد کرد. نگاه بی اعتنا و بیان سرد و مصنوعی برخی از خبرنگاران و در نتیجه گزارش خنثی یا کم اثر آنها ناشی از ضعف شناخت از توان رسانه‌است. امروز خبرنگاران بزرگ «رسانه» را «قدرت» می‌دانند و با این دیدگاه وارد عرصه خبر و خبرنگاری می‌شوند. بنابراین خبرنگار باید رسانه را بشناسد، بعد برای آن کار کند.
 • خبرنگار باید تفاوت «خبر» و «رویداد» را بداند و از سیر تحول یک «رویداد» به «خبر» آگاه باشد. اگر از خبرنگاری بپرسند «خبر چیست؟» او باید از جایگاه یک صاحب نظر و یک کارشناس خبر اظهار نظر کند؛ نه اینکه کلمات حفظ شده‌ای را باز گوید با این گمان که خبر را تعریف کرده‌است. خبرنگاری که خبر را نمی‌شناسد، چگونه می‌تواند به صحت و جامعیت آن پی ببرد؟ شناخت خبر مستلزم شناخت اوضاع سیاسی جهان و جامعه‌است.

چهره و لحن گفتار برخی از خبرنگاران در جلوی دوربین نشان از بیگانه بودن آنها با عمق خبری است که در صحنه آن قرار دارند. خبرنگار باید بداند که مخاطب و بیننده خبر تا چه اندازه برای شنیدن و دیدن گزارش خبری او حساس و هوشیار است. هر چه شناخت خبرنگار از خبر بیشتر و از نیازها و حساسیت‌های مخاطب آگاه باشد، در تهیه و تولید و نگارش و بیان خبر دقیق تر عمل می‌کند.

 • خبرنگار باید خبرگزاریهای مختلف جهان بویژه غول‌های خبری جهان را بشناسد. این شناخت به نگاه و فکر او وسعت می‌بخشد. وقتی به راز موفقیت خبرگزاریهای جهان پی برد و دانست که همه چیز در گرو عملکرد درست خبرنگاران آنها بوده‌است، به جایگاه و حساسیت کار خود بیشتر پی می‌برد.
 • مهارت ارتباطی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است. ارتباط با همه چیز و همه کس، تقریباً بدون محدودیت. خبرنگار باید بتواند خود را با صحنه تصادف، زلزله، سیل، و آتش سوزی  جنگ، جشن‌های ملی و مذهبی، مراسم ویژه، راهپیمایی‌ها و نمونه‌های مرتبط وفق دهد و مرتبط سازد. همچنین بتواند با کودک خردسال، نوجوان، جوان، پیر، کارگر و کارمند، هنرمند، قهرمان، دانشمند، افراد مثبت و منفی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند هم با دختر خردسالی که تازه به مدرسه وارد شده گفتگو کند و هم با پیرزن ۹۰ ساله‌ای که در خانه سالمندان دوران سخت زندگی خود را سپری می‌کند، هم کلام شود. خبرنگار این مهارت ارتباط کلامی و غیر کلامی را باید بیاموزد در غیر اینصورت مصاحبه‌های مضحکی به دست خواهد داد.
 • آشنایی با نگارش و تنظیم خبر، خبرنگار را در نوشتن متن خبر یا مخابره آن موفق می‌کند. امروزه خبرگزاریها و رسانه‌ها و بخش‌های ممتاز خبری به کلمات و واژه‌ها و عبارت‌های خبری بسیار توجه دارند. بار روانی برخی از کلمات تأثیر ویژه دارند. نگارش درست و بدون غلط و رعایت  معیار  و ایجاز در جمله بندی مهارتی است که خبرنگار باید با آن آشنا باشد. همراهی و هماهنگی کلمات و تصاویر، نگارش خبر را دقیق تر می‌کند. رعایت سه کلمه برای هر ثانیه تصویر و انتخاب بهترین و مؤثرترین کلمه به تصاویر خبری جذابیت می‌بخشد. تنظیم خبر نیز اولویت بندی مفاهیم خبری براساس اهمیت هر مفهوم است که خبرنگار در این زمینه بخشی از کار را برعهده دارد.
 • بیان مناسب، داشتن سلامت اندام گفتاری و صدای مناسب و لحن خبری و غیرمصنوعی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است. تنفس درست، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان، از مهارت‌های خبرنگاران آموزش دیده‌است. برخی از خبرنگاران صدای خبری مستقلی دارند که مخاطبان به آن صدا و شیوه بیان علاقه‌مند هستند. خبرنگار برای دستیابی به بیان نافذ خبری باید جدی باشد و تلاش کند.
 • چیرگی بر احساسات: خبرنگاران موفق رسانه‌های بزرگ در گزارش‌های خبری تسلیم احساسات خود نمی‌شوند. همدردی و همدلی با مخاطب با احساساتی شدن متفاوت است. فراموش نشود که حضور خبرنگار در صحنه خبر برای عینیت بخشیدن به خبر است؛ نه تحریک احساسات. مردم نیازی به دیدن صحنه‌های احساس خبرنگار ندارند؛ آنچه آنها می‌خواهند دقت، صحت و جامعیت خبر در اسرع وقت است.
 • توضیح‌: متاسفانه برخی خبرنگاران و صاحبان نشریات مكتوب و مجازی خود را مزدور افراد یا جناح خاصی كردند و دیگر مشكلات مردم را از یا بردننداینها از شغل شریف خبرنگاری مجزا و مردود هستند.
 • بداهه گویی، مهارت ممتازگفتاری است که خبرنگار بر اثر مطالعات و تمرین‌های بیانی به آن می‌رسد. گاهی لازم است خبرنگار از متن آماده‌ای که تهیه کرده‌است جدا شود و از خود چیزی بگوید. این لحظات غافلگیر کننده که کم نیستند، مهارت زبانی خبرنگار یا عجز او را آشکار می‌کنند. خبرنگار باید برای اینگونه صحنه‌ها آماده باشد.
 • در آخر از مسئولان وزارت ارشاددرخواست دارم در مجوز دادن به سایت ها و نشریات مكتوب اول سابقه كار و تعهد افراد در خبرنگاری را در نظر گرفته شود نه جناح و گروه خاص ....من از سال 1379 بارها در خواست هفته نامه آبادگران شمال و روز نامه الكترونیكی درد نیوز را به وزارت ارشاد بارها تقدیم همیشه رد صلاحیت شدم من كه اولین وبلاگ نویس  هستم و از سال 1380 سایت های آستارا نیوز و درد نیوز را راه اندازی و فعالیت می كنم و كسی در ایران نیست اسم سایت من برای ایشان نا اشنا باشد.
 • روز خبرنگار را به خبرنگاران ایران و كل جهان تبریك می گوییم...
 • اا دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگاران و اولین وبلاگ نویس ایرانی dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مخترع هواپیما وایت هد است نه برادران رایت

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:21 ب.ظ

ظاهرا آمریکا به خاطر لابی رسانه ایی که از قدیم الایام داشتند خیلی از اختراعات اروپایی ها را به نام خود زدند. مخترع هواپیما هم مثل بسیاری از اختراعات دیگر آلمانی ها بودند.

نشریه Jane ادعا کرده که اولین هواپیما را گوستاو وایت‌هد به پرواز درآورده و این افتخار متعلق به برادران رایت نیست. این ادعا جنجال بزرگی را علیه موزه اسمیت‌سونیان (مدافع عنوان برادران رایت) به راه انداخته است.
 
هنگامی که ویژه‌نامه صدمین سالگرد یک ژورنال مرجع هوانوردی به نام Jane’s All the World’s Aircraft افتخار اولین پرواز هواپیما را متعلق به کسی غیر از برادران رایت دانست، یکی از افتخارات تاریخ امریکا زیر سوال رفت.

مخترع هواپیما وایت هد است نه برادران رایت

ظاهرا آمریکا به خاطر لابی رسانه ایی که از قدیم الایام داشتند خیلی از اختراعات اروپایی ها را به نام خود زدند. مخترع هواپیما هم مثل بسیاری از اختراعات دیگر آلمانی ها بودند.

نشریه Jane ادعا کرده که اولین هواپیما را گوستاو وایت‌هد به پرواز درآورده و این افتخار متعلق به برادران رایت نیست. این ادعا جنجال بزرگی را علیه موزه اسمیت‌سونیان (مدافع عنوان برادران رایت) به راه انداخته است.
 
هنگامی که ویژه‌نامه صدمین سالگرد یک ژورنال مرجع هوانوردی به نام Jane’s All the World’s Aircraft افتخار اولین پرواز هواپیما را متعلق به کسی غیر از برادران رایت دانست، یکی از افتخارات تاریخ امریکا زیر سوال رفت.
نام قهرمان جدید، گوستاو وایت‌هد (Gustave Whitehead) است؛ یک مخترع آلمانی که خیلی‌ها بر این عقیده‌اند که او اولین پروازش را دو سال قبل از نمایش برادران رایت در روز ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ در کیتی هاوک انجام داده بود اما در حالی که یک کارشناس هوانوردی استرالیایی در پژوهشی جدید توانست سردبیران مجله جینز را قانع کند که زمان بازنگری در کتاب‌های تاریخ رسیده است، موزه ملی هوا فضای اسمیتسونیان در واشینگتن (که هواپیمای برادران رایت در آنجا قرار دارد) هنوز در مورد کار وایت‌هد به دیده تردید می‌نگرد و آن را بیشتر یک افسانه می‌داند تا واقعیت.
دکتر تام کروچ موزه‌دار ارشد بخش هوانوردی موزه که در زمینه پروازهای برادران رایت نیز صاحب‌نظر است، فکر می‌کند که جینز «اغفال» شده است.
با این وجود، تحولات اخیر سبب سربلندی حامیان قدیمی وایت‌هد شده است. خیلی‌ها فکر می‌کنند که بدهی موزه اسمیتسونیان به میراث برادران رایت (که حتی به صورت قرارداد مکتوبی با وراثان این دو برادر نیز ثبت شده است) مانع از این می‌شود که موزه به واقعیت بی چون و چرای پیشگامی وایت‌هد در پرواز اذعان کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جذب گردشگران به سبک داعش +تصاویر

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:20 ب.ظ

تروریست‌های داعش برای جذب گردشگران در مناطق تحت تصرف خود در عراق «دفترچه راهنمای سفر» منتشر کردند.
 به نقل از پایگاه خبری الدستور، داعش به شکلی جدید و به دور از بریدن سر و پرتاب مردم از بالای ساختمان‌ها و دیگر جنایات، این بار مردم سوریه و عراق را به سپری کردن در تعطیلات تابستانه در کنار عناصر تکفیری تروریستی دعوت کرده است.

این گروه تکفیری تروریستی برای جذب گردشگر در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه «دفترچه راهنمای سفر» منتشر کرده است که در آن جملاتی مانند «آیا تو به خورشید، دریا و جهاد نیاز داری؟» نوشته شده است.

در این کتابچه راهنما تصاویری از تروریست‌های تکفیری داعش دیده می‌شود که آن‌ها را در حال شیرجه زدن در رودخانه دجله و همچنین در حال شنا با لباس در استخرهستند.

داعش کمپین تبلیغاتی پیچیده‌ای دارد. این گروه تروریستی چندی پیش نیز یک فروشگاه سوغات در شهر موصل راه‌اندازی کرده است که در آن ابزارهای اعدام و ترور مانند چاقوی سر بریدن عرضه می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

صفرنعیمی رز نماینده شهرستان آستارا درمجلس شورای اسلامی اشرافیت ودفاعیات فرماندار آستارا قابل تحسین است .

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:07 ب.ظ

صفرنعیمی رز

نماینده شهرستان آستارا درمجلس شورای اسلامی

اشرافیت ودفاعیات فرماندار آستارا قابل تحسین است .


741591[1]

صفر نعیمی رز سخنگویی فراكسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی  نسبت به اظهارات توهین آمیز روز گذشته مصطفی افضلی دبیرمجمع نمایندگان استان اردبیل پیرامون اقدام فرمانداری شهرستان درنصب تابلوی خوشامد گوئی ویادمان  شهدا ء وتابلوی بخشداری ودهیاری درداخل حوزه تقسیمات سیاسی گیلان وشهرستان آستارا درروستای ونه بین واکنش نشان داد وگفت : فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت اشرافیت کاملی برحوزه جغرافیائی وسیاسی شهرستان دارد وپیگیری ایشان درمباحث منطقه ووحدت بین مسئولان قابل تحسین است وانتقاد و توهین نماینده استان اردبیل هیچ تاثیری برشخصیت ،منزلت و شان ایشان نمی گذارد .

عضو كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس :با بیان اینکه حساب اظهارات یک فرد از مردم جداست اظهارداشت : مردم شریف استان اردبیل دارای سابقه دیرین تمدنی ومذهبی بوده وبا همدلی ووحدت تعامل بسیارمناسب فرهنگی وقوم وخویشی با مردم عزیز آستارا وگیلان دارند .وی تاکید کرد : ونه بین وحیران درحوزه بخش مرکزی شهرستان آستارا وتقسیمات استان گیلان و اقع گردیده وبسیاری از اهالی استان اردبیل نیز درآنجا ساکنند وعملا" هیچ اختلاف وحساسیتی دراین زمینه وجود ندارد .چنانکه بسیاری از اهالی استان اردبیل دربازار وبنگاههای اقتصادی آستارابه کسب وتجارت مشغولند وامکانات بندری وگمرکی ومواصلاتی شهرستان آستارا زمینه رونق تجارت وصادرات بسیاری از صنایع  استان اردبیل را فراهم نموده وهمنوائی وهمدلی کاملی بین مردم ومنطقه برقراراست .

نائب رئیس کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با گله مندی از مداخله جوئی  واظهارنظرهای غیرمنطقی برخی ازنمایندگان استان اردبیل درامور شهرستان آستارا به آنها توصیه نمود نسبت به مطالعه جغرافیای حوزه انتخابیه خود اقدام نمایند وافزود :مردم اردبیل پاسخ دخالتهای بی جا وبی مورد واختلاف افکنانه نمایندگان مذکور راخواهند داد. وی تصریح نمود : نباید مصالح شخصی ومنفعت فردی را برمنافع ملی و وحدت وهمدلی بین دو استان ترجیح داد ودرحالی که مردم شهرستانهای استان گیلان واردبیل در طول سالیان متمادی با وحدت وهمدلی درکناریکدیگر زندگی نموده ونماد عینی همدلی وهم زبانی هستند.نعیمی گفت : مقام معظم رهبری همدلی وهمزبانی را به عنوان شعارسال بیان فرموده اند وتاکنون شاهد هیچ تنشی  بین مردم دو استان  نبوده ایم وباید به امورات مردم رسیدگی نموده واظهار نظرها به صورت منطقی ودرچارچوب قانون باشند .

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:06 ب.ظ

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟  نوشته اسماعیل اسدی دارستانی


 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. و افکار ، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد . و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند .وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است . همنکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند  .

تاریخچه ی وبلاگ؟
گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد(البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هماکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است) و این پدیدهدر مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران  رشد کند تا هماکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن همکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم

برای وبلاگنویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
از آنجا که سرویسهای تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 1. امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی ، کامپیوتر فامیل ، دوستان  کافی نت و یا …)
 2. فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند)
 3. زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز)

از چه موقع باید شروع کرد؟
هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

از کجا باید شروع کرد؟
اگر ملزومات گفته شده را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارایه رایگان وبلاگ اقدام میکنند که هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی میکنم

 • پرشین بلاگ persisnblog.ir : این سایت اولین سایت وبلاگ دهنده در ایران است که کاملا به زبان فارسی است و امکانات بسیار خوبی دارد
 • بلاگفا blogfa.com :یکی از پر طرفدارترین سرویسهای وبلاگ ایرانی به زبان تمام فارسی است من خودم هم هماکنون از این سرویس استفاده میکنم
 • بلاگر blogger.com : قدیمیترین سرویس وبلاگ در جهان میباشد که کاملا به زبان انگلیسی است
 • بلاگ اسکای blogsky.com : یک سرویس ایرانی وبلاگ که خدمات خود را به فارسی ارایه میدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

         نماد و سنبل ویلاگ نویسان  در ایران :  وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر و محیط زیست که توسط وبلاگ نویسان بعنوان نماد وبلاگ نویسی در ایران نامگذاری شده است ( اولین وبلا نویس حقوق بشر و محیط زیست  و اولین وبلاگ نویس در شمال کشور )

 • اسماعیل اسدی دارستانی   وبلاگ نویسی را در تهران شروع کرد و جزوه اولین  وبلاگ نویسان ایران  و اولین وبلاگ نویس شمال کشور است  و اسماعیل اسدی دارستانی بود که با فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و خبری شروع کرد و آستارا نیوز اولین وبلاگ ایشان بود و اسماعیل اسدی دارستانی در سال ۱۳۸۰ جزو اولین وبلاگ نویس های فعال در ایران بود که وبلاگهای حقوق بشر و محیط زیست را راه انداخت و اولین وبلاگ و اولین نفری که در فضای فارسی  وبلاگ نوشت اسماعیل اسدی دارستانی است و اولین نفر در ایران اسماعیل اسدی دارستانی که تخصصی به امر وبلاگ نویسی در امر حقوق بشر و محیط زیست پرداخت …نام این وبلا نویس نام اشنا رد میان وبلاگ نویسان  بخصوص فارسی زبان می باشد…

       این وبلا گ نویس که هماکنون وبلاگهای متعدد خبری و تحلیلی  و حقوق بشر ومحیط زیست دارد از سال ۱۳۸۰  تاکون بارها دستگیر شده  و زندانی و شنکجه شده است و پرونده متعدد دارد و بخاطر وبلاگ نویسی با اینکه ریس شورا و عضو شورای سیبلی استارا بود مطابق ماده ۲۶ قاون شوراها و بنده ج و د رد صلاحیت شد و در سال ۱۳۹۱  پرونده هفته نامه آبادگران شمال که بعداز چند سال در مراحل تصویب انجام گرفته بود و حتی بوی تبریک مجوز داده بودن.. یکباره بخاطر صلاحیت همان عدم التزام به اسلام و ویلایت فقیه و عدم التزام به قاون اساسی رد صلاحیت و مجوز هفته نامه رد شد و حتی با اینکه در سال ۹۱ رد شده بود در سال ۹۲ به ایشان مخفیانه تحویل داده شد و بخاطر این وبلاگ نویسی  با یاینکه  زندانی و شنکجه وضرب و شتم دهها بار شده است اما تاکون محکومیت قضایی نشده است و اولین بازداشت وی در تابستان ۱۳۸۱ توسط دادگاه انقلاب تهران جلب غیابی شد و بعداز مدتها ضرب و شتم و شنکجه و بازجویی بعداز مدتی حکم تبریه ایشان بخاطر بی گناهی  تبریه صادر شد..بارها توسط … دستگیر و زبازداشت و تبریه شده است .. وی یکی از خنده آور ترین و وحشنتاک ترین  بازداست های خود را اینطور تعریف می کند.

در سال ۱۳۹۰ زمستان سرد من برای نماینده استارا دکتر نعیمی فعالیت می کردم و یک بار من ربوده شدم و که بر اثر ضربات به سر و نخاع مشکل خواب و .. پیدا کرد م. بقصد کشت مرا کتک زدن در حیات وحش  ساحل و با دروبین فیلم برداری  می کردند و فقط چشم مرا باز گذشتند .. می گفتند اعتراف کن این ها .. را تو برعلیه نظام و.. در وبلاگ ها می نویسی خلاصه من چون بیگناه بودم اعتراف نکردم و یکبار که بیدار شدم در سر کوچه خانه ام بودم ….بماند به  همه میدانند حتی نماینده و رزو جمعه هم ریس پلیس بمن زنگ زد گفت کار یمنهمی دارم بیا فلکه گاز من فورا رفتم چند نفری روی سرم ریختند همانند پلیس ضد شورش  و گفتند دستور شورای تامین است باید بازداشت شوی..

حالا بازجویی و شنکجه بماند…  یدو شبانروز انجا بودم  بازداشت گاه  ژنجره ای  داشت جا پنجره  پنچره نداشت  سرما و برف داغنه دانه داخل اتاق می امد… بخاری نبود در یان دو رزو اجازه ندادند به خانواده ام اطلاع بدهم و کسی از بازداشت من خبر نداشت  و در این دو رزو حتی ی نگذشتند قرض بیمایرم را بخورم بمن غذا و حتی نان خشک نداند  وفقط اب خوردم و آنههم آب توالت بازداشتگاه را ..  و حتی گفتم غذا  و چای و دارو و دکتر نمی دهید لااقل به خانواده ام اطلاع دهیذ وی ک قران بمن بدهید عادت دارم قران شبها و رزو ها بخوانم آنهم گفتند برای شما ممنوع است .. ی گفتم پولش را خودم می دهم لااقل بخرید برایم بیاورید آنهم قبول نکردند..فقط گفتند بدستور شورای تامین شهرستان …غذا خواستم ندادند و لباسهایم رال با زور باتوم در آوردند  و یک لباس که بوی چرک می داد بنمن دادند که دکمه نداشت  و شلواری که پشتش پاره بود….فقط سرباز بمن گفت خد ا بتو رحم کرد دوستت نماینده شد وگرنه چند سال زندانی می شدی …

بعداز یک رزو انتخابات ظهر به داد گاه رفتم  قاضی همدیمی ریس اجرای احام بود خدایی خیلی آدم با ادب بود.. متن شکایت شورای تامین راب رایم خواند عضویت در جندالله ( یعنی گروهک ریگی ) من به همدمی گفتم حاج آقا من شیعه هستم  نه سنی .. کسی عضو جندالله می شود سنی باشد من قبلا تهمت مسحی بودن آقایون دستگاهها زده بودند اما تهمت سنی بودن تازه بمن می زنند… خلاصه بعداز اینکه و… ثابت کردم شیعه ۱۲  امامی هستم و یک فعال حقوق بشر و میحط زیست هیچ وقت متعقد به ریگی و دار و دسته اش نیست با تعهد  آزاد شدم خدایی  قاضی فردی منطقی و درستکار بود خودش هم تعجب کرده بود چرا مرا  بجرمی متهم کرد که با افکار و خط و مشی فکریم نمی خورد تعجب کرد… خدا را شکر آزاد شدم..

 تمام موارد را هربار به اصل ۹۰ و ریس قوه قضاییه و سازمان حفا ناجا و واجا نوشتم نتیجه ندانند..بماند 

 

 بارها توسط افراد متعدد ربوده شنکجه تا حد مرگ شده است و در آخرین ربایش بقصد اعتراف به وبلاگ نویسی  که چشم و دستش در سال ۱۳۹۰ زمستان ربوده شده بر اثر  ضربات متعدد به مغز و  نخاع .. دیگر  شبانروز خواب ندارد و فقط با دارو در حد دو یا سه ساعت در شبانروز خواب دارد و بدون دارو متعدد فقط ۲ الی ۴ ساعت خواب دارد و ضرباتی که در سال ۱۳۹۰ بقصد اعتراف به مغز و نخاع این فعال حقوق بشر وارد شده .. دیگر زندگی را برای این وبلاگ نویس غیر ممکن  کرده و زنده بودن وی با مسکن می باشد و بنبار گفته  وی  آنقدر درد مغز و نخاع  ام زیاد  می شود که با تزریق مرفین در بیمارستان رفع می شود  و هفته ای چند بار این مشکل را دارم  و فقط از خدا مرگ زود رس می خواهم زندگی برایم بخاطر بیماری غیر ممکن شده است..

 وی در مصاحبه با ما گفت  خیلی می گویند چرا وی وقت  خود را با روز نامه نگاری الکترونیکی و وبلاگ می گذرد .. چون زمانیکه همه خواب هستند من با کمک دارو نمی توانم  بخوابم  بخاطر ضربات متعدد به مغز و نخاع ام … تنها دلخوشی ام خانواده و وبلاگ نیوسی است و برای کتابهایم که دولت احمدی نزاد  مجوز نمی داد و رسما ممنوع القلم بودم و بدون دلیل  اکثر وبلاگهایم را بدستور مشایی فیلتر کردند .. من وبلاگهایی داشتم در ماه بالای ۲ مییلون به بازدید داشت و حالا هم بازدی میانگین وبلا هایم و سایتم هایم بالای چند صد هزار نفر می باشد.. من چند سال بدستور مشایی ممنوع القلم بود  و بادستور مشایی به بنیاد شهید کشور حکم شهادت پدر جانباز ۶۵ درصدم که بعداز ۴ سال زمین گیر شده براثر جانبازی شهید شد  را نگذشتند حکم شهادت بمن بدهند .. بر رسی  که کردم  یکی جرایم من در دستگاهها امنیتی که توسط مشایی برایم درست شده است .. اینکه پدر من مسیحی بوده و بعدا  مسلمان شده است  و قبلا اسم من مسیحی بوده و بعدا من هم مسلمان شدم ..  مشایی با این  روش نگذشت بنیاد شهید حکم شهادت پدرم صادر شود.. مدارک  ارایه دایم کسی گوش نکرد…

بقیه بماند..

 

 

وبلا گ نویس  چیست و چطور نوشته می شود..

 نوشته اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر و محیط زیست / اولین وبلا گ نویس حقوق بشر و محیط زیست در ایران و کشورهای فارسی زبان

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و…

 

 

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

 

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است.هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند.

 

تاریخچه ی وبلاگ نویسی

 

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد.در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد (البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است).

 

پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

 

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟

 

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 

-امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)

 

-فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند).

 

-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

 

از چه موقع باید شروع کرد؟

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

 

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تـاریـخـچـه ایـنـتـرنت (سایت و وبگاه ) در دنـیـا و ایـران

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:05 ب.ظ

نوشته اسماعیل اسدی دارستانی اولین وبلاگ نویس (خبری و حقوق بشر و محیط زیست ) و روزنامه نگار الكترونیكی ( انترنتی ) خبری و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیست در ایران

به گزارش خبرنگار dardnews.irدرد نیوز:

پیدایش اینترنت به دهه 1960 میلـادی باز میگردد؛ زمانی که دولت ایالـات متحده آمریکا براساس طرحی موسومـ به آرپا (ARPA) مخفف آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته که در آن زمان برای کارکردهای دفاعی بوجود آمده بود، این طرح را اجرا نمود.

طرح این بود که کامپیوترهای موجود در شهر‌هـای مختلف (در آن زمان چیزی به نامـ کامپیوتر شخصی وجود نداشت بلکه سازمان‌های بزرگ و دانشگاه‌ها و مراکز دولتی معمولـاً دارای سیستمـ‌های کامپیوتر بزرگ مین فریمـ بودند) که هر کدامـ اطلـاعات خاص خود را در آن ذخیره داشتند بتوانند در صورت نیاز با یکدیگر اتصال بر قرار نموده و اطلـاعات را به یکدیگر منتقل کرده و یا در صورت ایجاد بستر مناسب اطلـاعات را در حالت اشتراک قرار دهند.

در همان دوران سیستمـ‌هایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق شبکه مختص همان سازمان فراهمـ می‌نمودند طوریکه کامپیوترهای موجود در بخش‌ها یا طبقات مختلف با یکدیگر تبادل اطلـاعات نموده و امکان ارسال نامه بین بخش‌های مختلف سازمان را فراهمـ می‌کردند که اکنون به این سیستمـ ارسال نامه پست الکترونیک می‌گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های کوچک و پراکنده که هر کدامـ به روش و استانداردهای خودشان کار می‌کردند استانداردهای جدید و مشخصی که همان پروتکل‌ها هستند توسط کارشناسان وضع شد.
سرانجامـ درسال 1961 میلـادی تعداد 4 کامپیوتر در 2 ایالت مختلف با موفقیت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اولیه، نامـ آرپانت (Arpanet) برای آن منظور شد.
تـاریـخـچـه ایـنـتـرنت در دنـیـا و ایـران
در دهه 1970 میلـادی با تعریف پروتکل‌های جدیدتر از جمله TCP که تا به امروز رواج دارد و نیز مشارکت کامپیوترهای میزبان (Host) بیشتر به آرپانت و حتی گسترده شدن آن به برخی نواحی فراتر از مرزهای ایالـات متحده، آرپانت شهرت بیشتری یافت و ایده اینترنت همراه با جزییات بیشتر راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت تا اینکه طی سال‌های پایانی دهه 1970شبکه‌های مختلف تصمیمـ گرفتند به صورت شبکه‌ای با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و آرپانت را بعنوان هسته اصلی انتخاب کردند. بعدها در سال 1993 میلـادی نامـ اینترنت روی این شبکه بزرگ گذاشته شد.

همان WWW که مخفف World Wide Web (به فارسی: تار جهان‌گستر) میباشد توسط آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات Cern بخاطر نیاز آنها به دسترسی مرتب‌تر و آسان‌تر به اطلـاعات موجود روی اینترنت ابداع گشت.در این روش اطلـاعات به صورت مستنداتی صفحه‌ای بر روی شبکه اینترنت قرار می‌گیرند و بوسیله یک مرورگر وب قابل مشاهده هستند و همـ اکنون کارکردهای بسیاری دارند.

تاریخچهٔ اینترنت در ایران

 • سال 1371: تعداد كمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلـان، توسط مركز تحقیقات فیزیك نظری و از طریق پروتكل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل كنند.
 • سال 1372: در سال 1372 هجری شمسی ایران نیز به شبکه اینترنت پیوست. نخستین رایانه‌ای که در ایران به اینترنت متصل شد مرکز تحقیقات فیزیک نظری در ایران بود. در حال حاضر نیز این مرکز یکی از مرکزهای خدمات اینترنت در ایران است.مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [ir.] در ایران به رسمیت شناخته میشود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویّت ایران در فضای اینترنت است.
 • سال 1373: مؤسسه ندا رایانه تأسیس میشود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یك سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی میكند. همچنین، این مؤسسه روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت منتشر میكند، كه این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره كانادائی كد ویژن (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شركت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) آغاز می‌كند.
 • سال 1374: مجلس ایران تأسیس شركت امور ارتباطات دیتا تحت نظر شركت مخابرات ایران را تصویب می‌كند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح كشور را بطور انحصاری در اختیار آن شركت قرار می‌دهد.
 •   سال 1377: پروژه یونیكد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همكاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان (فارسی وب) آغاز می‌شود. هدف پروژه اینست كه با گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولـاً مشكل قلمـ (فونت)‌های غیر استاندارد موجود در نرمـ افزارهای ایرانی حل شود.
 •  اسماعیل اسدی دارستانی یكی از اولین ایرانی ها در داخل كشور بود كه دسترسی به سایت و طرحی داشت و اولیت كاربرانی كه در اول ورود وبگاه و سایت بفكر تاسیس پایگاه خبری و تحلیلی بود و زمانیكه در یك سازمان  امنیتی كار می كرد آروزی راه اندازی سایت و رزو نامه الكترونیكی خبری و تحلیلی و حقوق بشری را داشت ... وی در سال 1373  كار با  سایت و طراحی  و انترنت را در داخل ایران به خاطر ارتباط با كارش یاد گرفت با علاقه  به ان می پرداخت و در فكر تاسی یك وبگاه خبری و تحلیلی حقوق بشر و محیط زیست بود كه در سال  1374 براثر حادثه كار  در یكی از مناطق مرزی .. در سال 1376 بازنشست شد  .. و مدتی بخاطر بیماری توان حركت و كار نداشت و بخاطر همین  به كار خود بعنوان رزو نامه نگاری و سایت نگاری  و نویسندگی ادمه داد و تاكنون پنچ كتاب ایشان آخریش بنام بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست چاپ شده است و در سطح بین المللی ترچمه و مورد استقبال قرار گرفته و در كنار نویسندگی   و  به طراحی سایت و وبگاه خبری پرداخت و اوج معروفیت وی در سال 1380  ود رسال 1381 به نهاییت اوج خود رسید و ایشان یكی از  اولین وبلاگ نویس ها و سایت نگاران ( روز نامه الكترونیكی خبر و حقوق بشر و محیط زیست است  و كمتر كسی در جهان بخصوص فارسی زبان ها با اسم این وبلاگ نویس فعال حقوق بشر و محیط زیست آشنا هستند .. و اولین ایرانی بود كه وبلاگ نویسی و روز نامه نگار انترنتی حقوق بشر را در كشور شروع كرد و موفق ترین وبلاگها و سایت ها را در ایران  و جهان دارد..
 •  روزنامه الكترونیكی درد نیوز  daranews.ir /eadnews.com /irannews1.ir كه به خبر گزاری و رزو نامه های حقوق بشر و محیط زیست هم معروف شدند و بارها مورد حمله اسیبری افراد ناشناس و فیلتر شدند و آخرین بار هم  چون خبر گزاری حقوق بشر و مجیط زیست/eadnews.com پشت  سر هم فیلتر  و حمله سایبری قرار می گرفت  ااد این سایت را بصورت راكد بعداز سالها گذشت ...و سایتهای معروف آستارا نیوز یا همان آوای ایران نیز از همان اوایل كه در آستارا هم نبود در تهران راه اندازی نمود و بارها فیلتر یا حمله سایبری شدند باز هم فعال هستند و این دو سایت  یكی از سایتهای معروف  در كشور  و اولین سایت تحلیلی و خبری  در شمال كشور و اولین سایت حقوق بشر ومحیط زیست در ایران  می باشد و بیشترین حملات سایبری شامل حال سایت  اسماعیل  اسدی دارستانی شده اما بكار خود ادمه می دهد..
 • اسماعیل اسدی دارستانی در مصاحبه با درد نیوز گفت : من زمانیكه بولتن آموزشی انترنت را در سازمان خودم خواندم  و یكی از درجه داران بودم كه عاشق سایت و انترنت شدم و  دواطبانه زمانی كه همه این مجعزه را چرت و بیخود می دانستند به دروه آموزشی رفتم و خیلی از دوستان مرا مسخره می كردند .. اما من در آنزمان مطمن بودم آینده خبری و تحلیلی و دیگر موارزد در آینده  در دست فضای مجازی و سایت ها و بلاگها خواهد بود و این خواست خد ا بود من در سال 1373 با این معجزه دست بشر  آشنایی كامل پیدا كردم و افتخار می كنم  و از سال 1380 تاكنون بالای 10000نفر را درسراسز كشور  تلفنی یا  یا حضوری رایگان برای  استفاده از سایت و وبلاگ نویس  آموزش دادم و بدون پول  خیل ها ورل كردن اما اكثر شاگردان من در سراسر كشور و حتی خارج كشور دست همه را درفضای مجازی بستند .. حرف اول را می زنند و این عنایت خدا بود..
 • ااد گفت : آروزیم این است 1- برای خود همانند میهن بلاگ و پرشین و بلاگ فا  یك سایت وبلاگ فارسی و انگلیس بزنم ..پولش را سعی می كنم جور كنم جور كردم این سایت را خواهم ساخت می دانم در ایران و جهان حرف اول را خهواهم زد و اگر كسانی بنیه مالی دارنند می  خواهند بمن كمك كنند حاضرم شروع كنم و در آمد زیادی دارد در امد برای ایشان و كار و لذتش برای من ..2- یك شبكه انترنتی  جهانی درست كنم بالاتر از آمریكا كه جهان را وابسته به ایران كنم  و شركت های انترنتی بخصوص جستجوگر و مطالعاتی انترنتی راه اندازی كنم كه بالاتر از گوگل و یا هو و ویدیپا و.. و چون مسئولان امنیتی بمن اعتماد ندارنند  اگر افراد سرمایه گذار باشند من آماده همكاری و ساخت  این غول انترنتی در ایران هستم.3- تاسیس خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  به زبانهای مختلف انگلیس ، فارسی و روسی ، عربی .. این آروزیم را حتما اولین باری كه پول دستم افتاد راه اندازی می كنم ..مطمن هستم همانوریكه اولین وبلاگ نویس ایرانی و  موسس  وبگاه خبری و سایت خبری و حقوق بشر و محیط زیست هستم .. یان آروز هایم را عملی خواهم نمو.. به ایمد خدا ...
 • ورود اینترنت به ایران
 • روایت رایانه‌هائی كه یكی یكی به اینترنت وصل شدند

  از زمانی كه وینتون سرف (Vinton G. Cerf) از پدیده جدیدی در دنیای اطلاعات با عنوان "اینترنت " پرده برداشت بیش از 40 سال می گذرد و شاید بتوان گفت این پدیده بیش از تمام فناوری های دیگر در جهان و از جمله ایران توانسته در لایه‌های گوناگون خرد و كلان زندگی اجتماعی وارد شود. 
  به گزارش خبرنگار dardnews.irدرد نیوز از زمانی كه وینتون سرف (Vinton G. Cerf) از پدیده جدیدی در دنیای اطلاعات با عنوان "اینترنت " پرده برداشت بیش از 40 سال می گذرد و در این مدت تاثیرات بی‎چون و چرا و كامل اینترنت بر سبك‌های زندگی مردم روز به روز ابعاد جدیدتری به خود می گیرد به نحوی كه پدیده اینترنت امروزه به صورت یكی از نمادهای فرهنگ جهانی درآمده و همه جمعیت‌ها در سراسر جوامع تحت تاثیر این فناوری منحصر به فرد روزگار می گذرانند. 
  اینترنت شاید بیش از تمام فناوری های دیگر در جهان و از جمله ایران توانسته در لایه‌های گوناگون خرد و كلان زندگی اجتماعی بشر وارد شود و تاثیرات عمیق و پایداری بر چگونگی زندگی جوامع داشته باشد . هم اكنون استفاده از این فناوری تا اندازه ای ضروری به نظر می رسد كه حتی كشورهای جهان سومی و فقیر نیز در حال برنامه ریزی و آماده كردن زیرساخت ها برای بهره برداری هرچه بیشتر از آن هستند . 
  ظهور اینترنت و گذر از عصر صنعت به فناوری كه تمامی ابزارهای اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی را بر پایه فناوری اطلاعات میسر كرد سبب شد تا دنیا به دهكده كوچكی تبدیل شود كه تمامی جوامع بتوانند از اطلاعات و فناوریها برای ارتباط با یكدیگر استفاده كنند و در این بین ضعف در استفاده و بهره برداری از این پدیده بیانگرعقب ماندن از حركت عصر خویش محسوب می شود. 
  در این گزارش سعی شده است به صورت اجمالی پدیدآمدن اینترنت در جهان و ایران تشریح شود و كاربردهای اولیه و فعلی فناوری اطلاعات بر بستر اینترنت در ایران مورد بررسی قرار گیرد. 

  اینترنت چگونه متولد شد

  تولد اینترنت در سال 1968 در وزارت دفاع آمریكا و در بستر جنگ سرد و براساس طرح وینتون سرف شكل گرفت كه چند كامپیوتر نظامی با استانداردهای آن زمان دنیا به‎هم متصل شود تا در صورت وقوع جنگ اتمی بین آمریكا و شوروی سابق، این كامپیوترها بتوانند كماكان اطلاعات نظامی را به یكدیگر ارسال كنند اما تاریخ تولد رسمی اینترنت از سوی سازمانهای معتبر جهانی اول سپتامبر 1969 اعلام شده است. 
  با این حال فراگیری اینترنت و بلوغ آن برای ارتباط و گفتمان میان جوامع به بعد از اختراع وب توسط "تیم برنزلی " برمی‎گردد كه مردم دنیا توانستند اطلاعات و مطالب گوناگون را به مشاركت درآورند . 
  هدف از تاسیس وب، پژوهش و آزمایش برای پیدا كردن روشی بود كه بتوان از طریق خطوط تلفنی كامپیوترها را به هم مرتبط كرد به طوری كه چندین كاربر بتوانند از یك خط ارتباطی مشترك استفاده كنند. یعنی در اصل شبكه‌ ای بسازند كه در آن اطلاعات به صورت اتوماتیك بین مبدا و مقصد حتی در صورت از بین رفتن بخشی از مسیرها جابه‌جا و منتقل شوند. این تكنولوژی در رابطه با همكاری با مراكز تحقیقاتی دانشگاههای معتبر امریكا ابداع شد كه در اولین پروژه 4 كامپیوتر واقع در چهار دانشگاه آمریكا به‎هم وصل شدند. 
  اما داستان پیدایش اینترنت به اینجا ختم نمی شود و افراد دیگری نیز در تشكیل این پدیده قرن ، سهم داشتند و هریك سنگی بر پایه و سنگهای قبلی این بنا گذاشتند تا اینترنت امروزی تحولات شگرفی را در زندگی بشر داشته باشد . از آن جمله می توان از اقدامات " پل باران " برای تشكیل و تكامل اینترنت نام برد كه پایه كار اینترنت امروزی را شكل داد. 
  وی معتقد بود كه اطلاعات و داده‌ها به صورت قطعات و بسته‌های كوچكتری تقسیم و هر بسته با آدرسی كه به آن اختصاص داده می‌شود به مقصد خاص خود فرستاده می‌شود. به این ترتیب بسته‌ها مانند نامه‌های پستی می‌توانند از هر مسیری به مقصد برسند. زیرا آنها شامل آدرس فرستنده و گیرنده هستند و در مقصد بسته‌ها مجددا یك‎پارچه می‌شوند و به صورت یك اطلاعات كامل درمی‌آیند. 
  دانشمندی دیگر به نام " تیلور " نیز موفق شد دو كامپیوتر را در شرق و غرب آمریكا به هم متصل كند. با این اتصال انقلابی در نحوه صدور اطلاعات در دنیای ارتباطات رخ داد كه نتیجه آن را امروز همگی شاهد هستیم كه این شبكه به بسته‌هایی از اطلاعات كه به وسیله كامپیوترهای مختلف ارسال می‌شدند، اتكا داشت. 
  "رِی تامیلسون " نیز از دیگر افرادی بود كه اختراع ای‎میل - پست الكترونیكی - به وی نسبت داده شده است. 

  اینترنت در دنیا فراگیر می شود

  اوایل سال 1990 رشد استفاده از اینترنت به صورت تصاعدی در دنیا افزایش یافت كه یكی از علل آن را می توان در ایجاد ابزار و موتورهای جستجو تحت تاثیر "word wide web " اعلام كرد. اما با آنكه اینترنت از ابتدا طوری بود كه مبادله اطلاعات برای تازه‎واردان بسیار ساده باشد اما بزرگترین جهش در وب در سال 1993 با عرضه نخستین برنامه مرورگر وب گرافیكی " موزاییك " به وجود آمد كه این نرم افزار محصول تلاش دانشجویان و استادان بخش "مركز ملی كاربردهای ابركامپیوتر " در دانشگاه ایلینویز آمریكا بود. 
  این نرم افزار امكانات اشاره و كلیك به وسیله موس را فراهم كرد و كاربران می‌توانستند صفحات وب یا مجموعه‌ای از متن و گرافیك را كنار هم بگذارند تا بتوانند آنها را روی اینترنت ببینند. 
  صفحات وب هر روز متولد می‌شدند و اواسط سال 1994 سه میلیون كامپیوتر در دنیا به اینترنت وصل شدند اما طبق آمارهای ارائه شده 51 درصد كاربران فعلی اینترنت در دنیا بعد از سال 1995 وارد این محیط شده‌اند. 
  رشد روزافزون اینترنت و ساده‎تر شدن استفاده آن همچنان ادامه یافت به نحوی كه هم اكنون میلیون‌ها انسانی كه از اینترنت استفاده می‌كنند نیازی ندارند كه نكات فنی اینترنت را بدانند و اینترنت در نظر بیشتر كاربران منبع سرگرمی اطلاعات است . 
  هم اكنون بیشترین مصرف اینترنت در میان كاربران جهان پست الكترونیكی یا همان ای‎میل است كه یكی از ابزارهای ارتباطی كارآمد به شمار می‌رود. پیامها از كامپیوتری به كامپیوتر دیگر با سرعت پرواز می‌كنند و منتظر می مانند تا شخص فرصت خواندن آنها را پیدا كند . 
  كارشناسان معتقدند كه ماهانه 10 درصد به تعداد كاربران اینترنت افزوده می‌شود ولی تعداد دقیق كاربران كه روزانه از آن استفاده می‌كنند مشخص نیست. طبق گزارشات سازمان های بین المللی در پنج سال اخیر تعداد كاربران اینترنت در جهان دو برابر شده و هم اكنون تعداد كاربران به مرز دو میلیارد نفر رسیده است كه این گزارشات از ثبت بیشترین میزان رشد كاربران در كشورهای در حال توسعه خبر می دهند. 

  سال‏شمار حضور اینترنت در ایران

  ورود اینترنت به ایران به سال 1370 برمی‎گردد اما كاربرد این فناوری نوظهور به شكل گسترده تنها در چند سال اخیر میان عموم مردم مورد استفاده قرار گرفته است. 
  حدود 23 سال پیش یك ایرانی كه كارمند دانشگاه بركلی كالیفرنیا بود اولین كامپیوتر را به نام "تهران " كه محتوایش مطالب مربوط به ایران بود به شبكه اینترنت وصل می كند. وی در سال 72 نیز اولین وب سایت ایرانی را به عنوان یك پایگاه اطلاعات و منابع ایرانی در وب مستقر می كند كه جزء اولین وب سایتها و وب سرورهای خارج از اروپا محسوب می شود. 
  اما شكل گیری اینترنت به معنای امروزی در ایران به ایجاد مركز تحقیقات فیزیك نظری در سال 68 و اقدامات این مركز برای همكاری و ایجاد پروژه های تحقیقاتی و علمی بین دانشگاههای ایران و مؤسسات بین المللی برمی‎گردد. 
  در سال 71 با تلاش های صورت گرفته از سوی این مركز تعداد كمی از دانشگاههای ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان به اینترنت وصل شدند تا با دنیای خارج ای‎میل رد و بدل كنند. در آن سالها كسی تصور امكان تجارت، خرید و فروش، پرداخت وجه، آموزش و بسیاری از كاربردهای فعلی بر بستر اینترنت را نداشت و تنها استفاده ای كه از اینترنت صورت می گرفت تبادل ای‎میل بود. 
  پس از این سال بود كه تقریبا همه ساله اقدامات و ابداعات جدیدی بر بستر اینترنت در ایران شكل گرفت كه هریك از آنها توانست مبنای استفاده اقشار مختلف مردم از این پدیده قرار گیرد. 
  ثبت دامنه ملی دات آی آر - IR - در سال 72 یكی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می شود كه توانست مشخصه ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شكل دهد . این اقدام از سوی مركز تحقیقات فیزیك نظری انجام شد كه هنوز نیز تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می شود. در همین سال اولین لیست ای‎میل ایرانی كه موضوعی ورزشی داشت به راه افتاد تا اولین طومار ایرانیان در شبكه اینترنت راه‎اندازی شود و هزاران ایرانی از سراسر دنیا بتوانند در مورد اخبار و حوادث ورزشی ایران تبادل نظر كنند. 
  در سال 72 اقدام مهم دیگر تدوین و انتشار نسخه فارسی مرورگر اینترنتی "موزاییك " بود تا كاربران ایرانی بتوانند متن فارسی را در وب سایت‎ها به نمایش درآورند كه پس از این اقدام محتوای روزنامه همشهری برای اولین بار به زبان فارسی روی وب قرار گرفت. 
  مركز تحقیقات فیزیك نظری در سال 73 توسط یك مودم 9600 بیتی با دانشگاه وین در اتریش برای اولین بار یك لینك IP تمام‎وقت اینترنت برقرار كرد و در اولین فرصت حدود هجده دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی از طریق مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات به اینترنت دسترسی پیدا كردند. در همین سال بود كه به‎دنبال اتصال به اینترنت، موسسه "ندا رایانه " فعالیت خود را به‎عنوان اولین ISP در ایران آغاز كرد. 
  اولین مجله اینترنتی ایرانی در سال 74 در وب منتشر شد و در همین سال نیز مجلس شورای اسلامی تاسیس شركت امور ارتباطات دیتا را تحت نظر شركت مخابرات ایران تصویب كرد تا تصدی توسعه خدمات دیتا در سطح كشور به‏طور انحصاری در اختیار این شركت قرار گیرد. از دیگر اتفاقات فراموش نشدنی سال 74 می توان به پخش زنده اینترنتی اولین مسابقه فوتبال ( ایران- عربستان در تهران) توسط صدا و سیما به‎طور زنده در اینترنت و از طریق وب سایتی در انگلستان اشاره كرد. 
  در سال 75 طبق اعلام موسسات جهانی حدود 2 هزار نفر در ایران كاربر اینترنت می شوند كه با توجه به سرعت دسترسی پایین و پهنای باند چند بیت در ثانیه تنها موفق به ارسال و دریافت ای‎میل می شدند. 
  به گفته كارشناسان كاربردهای اینترنت در سالهای اول ورود به ایران تنها مربوط به ارسال و دریافت ای‎میل متن در حد چند كیلوبیت می شد و برای ارسال یك عكس دو هزار كیلوبیتی كاربر باید حدود دو ساعت زمان صرف می كرد. در آن سالها بیشترین سرعت اینترنت حداكثر 64 كیلوبیت در ثانیه بود. 
  از این سال به بعد رفته رفته اینترنت نمود پررنگ‌تری در جامعه ایرانی پیدا كرد به نحوی كه در سال 76 برای اولین بار در تاریخ انتخابات ایران،‌ نامزدهای ریاست جمهوری وب سایت های رسمی خود را منتشر كردند تا فعالیتهای تبلیغاتیشان را به خارج از ایران گسترش دهند و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اخبار خود را از طریق وب سایت انتشار داد. 
  در سال 76 همچنین برای توسعه پهنای باند اینترنتی، مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات از طریق یك لینك جدید 128 كیلوبیتی به ماهواره Archway در شهر میلان ایتالیا وصل می شود كه بعد از این اتصال وضع اینترنت در دانشگاههای كشور كمی بهتر شد كه چند ماه بعد ظرفیت این اتصال به نقطه اشباع رسید و در سال 77 این سرعت اتصال به 512 كیلوبیت در ثانیه ارتقا یافت. 
  در این سال شمار مشتركان اینترنت در ایران 5 هزار نفر تخمین زده شد و پروژه یونیكد نیز با قرارداد شورای‌عالی انفورماتیك و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان " فارسی وب " آغاز شد كه هدف آن گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر به ویژه اینترنت و وب و استاندارد سازی بود تا مشكل فونت های غیراستاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود كه در اواخر سال 79 ایران به‎طور رسمی عضو كنسرسیوم یونیكد شد. 
  آغاز اولین پدیده وبلاگ نویسی در ایران نیز به سال 80 برمی‎گردد و اولین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان "پرشین بلاگ " در ایران آغاز به‏ كار می كند كه هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی كاملا فارسی از جمله متن‎نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی و متمركز كردن وبلاگ نویسان فارسی زبان در یك سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است كه در عرض هفت ماه نزدیك به 21 هزار ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت‎نام می كنند. 

  ایران نخستین كشور خاورمیانه كه به اینترنت وصل شد

  ‌سیاوش شهشهانی ‌استاد فیزیك دانشگاه شریف و مسئول اسبق ثبت پسوند ملی ایران در پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران در گفت‎وگویی اعلام كرده كه ایران اولین كشور خاورمیانه بود كه به اینترنت وصل شد. وی می گوید كه در آن زمان بسیاری از سازمان های خارجی از كمك به ایران خودداری كردند اما با این وجود اینترنت در ایران شكل گرفت. 
  شهشهانی معتقد است كه از سال 68 تب ای‎میل و اینترنت در اكثر دانشگاههای كشور فراگیر شده بود اما زمانی كه اینترنت به معنای واقعی وارد كشور شد به سال 70 برمی‎گردد. 
  وی با تاكید بر اینكه در مركز تحقیقات فیزیك نظری به این نتیجه رسیدیم كه پست الكترونیك برای یك مركزتحقیقاتی كه می‌خواهد با دانشگاههای دنیا ارتباط داشته باشد ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر است، گفته است كه به دلیل شرایط پس از جنگ، برنامه گسترش ارتباط با دانشگاه‌های خارجی مورد نظر بود و یكی از سرلوحه‌های مركز تحقیقات به‎شمار می‌آمد . به همین دلیل ای‎میل ارزان‌ترین و سریع‌ترین روشی بود كه مورد توجه قرار گرفت. 
  وی در مورد اولین اتصال ایران به شبكه اینترنت نیز گفته است كه اواخر سال 1992 میلادی از طریق اتصال تلفنی به دانشگاه لینس اتریش وصل شدیم كه بعد‌ها با یك خط استیجاری به دانشگاه وین اتریش كه آن زمان از نقاط اصلی اتصال به شبكه بود وصل شدیم. 
  به گفته دكتر شهشهانی اواخر سال 93 میلادی پروتكل IP/ICP در ایران راه‌اندازی شد كه امكان اتصال به شبكه اینترنت را فراهم كرد و ایران حدود یك سال بعد از دانشگاههای اروپایی به شبكه اینترنت وصل شد. 
  وی سرعت اتصال در آن سال را بسیار كم عنوان كرد و گفت: كل ظرفیت اتصال كشور 9.8 كیلوبیت در ثانیه بود البته در آن زمان هنوز سرویس‌های Web و فایل‌های گرافیكی راه نیفتاده بود و همین سرعت 9.8 كیلوبیتی برای تبادل ای‎میل كفایت می‌كرد. 
  این درحالی است كه به گفته مسئولان فعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اكنون ایران در بحث میزان تامین پهنای باند اینترنت در منطقه خاورمیانه در رده های آخر قرار دارد اما از لحاظ رشد كاربران اینترنتی طی ده سال گذشته رتبه دوم منطقه را به خود اختصاص داده است. 

  نگاهی به تعداد كاربران اینترنت در ایران و جهان

  طبق سرشماری های انجام شده در سال 1996 تعداد كاربران اینترنت در جهان 36 میلیون نفر بود كه حدود 9 دهم درصد از جمعیت كل دنیا را تشكیل می دادند و در این سال شمار كاربران ایران 2 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 97 میلادی تعداد كاربران اینترنت در جهان 76 میلیون نفر یعنی 1.8 درصد جمعیت جهان بود كه شمار كاربران ایرانی 5 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 98 تعداد كاربران اینترنت در جهان 147میلیون نفر یعنی 3.6 درصد جمعیت جهان و شمار كاربران ایرانی 22 هزار نفر تخمین زده شد. 
  در سال 99 تعداد كاربران اینترنت در جهان 195میلیون نفر یعنی 4.6 درصد جمعیت جهان برآورد شد كه سهم كاربران ایرانی 48 هزار نفر بوده است. 
  در سال 2000 میلادی تعداد كاربران اینترنت در جهان 368 میلیون نفر یعنی 6 درصد جمعیت جهان و شمار كاربران ایرانی 132 هزار نفر تخمین زده شده است. 
  در سال 2001 تعداد كاربران اینترنت در جهان 531 میلیون نفر یعنی 8.5 درصد جمعیت جهان برآورد گردید كه از این تعداد، شمار كاربران ایرانی 418 هزار نفر برآورد می‌شود. 
  پس از این سال شمار كاربران اینترنت در ایران روند سریعتری به خود گرفت به نحوی كه درسال 2002 حدود یك میلیون و 500 هزار نفر كاربر اینترنت در كشور وجود داشت و در سال 2005 این آمار تخمینی به 15 میلیون نفر رسید. هم اكنون نیز شمار كاربران اینترنت حدود 25 میلیون نفر اعلام شده است. 

   dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اخبار نمایندگان مجلس

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:03 ب.ظ


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اخبار نمایندگان مجلس

تاریخ:پنجشنبه 15 مرداد 1394-10:02 ب.ظ


  لطفا برای مشاهده هر نماینده روی نام  هر نماینده كلیك فرمایید

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فروش زمین ویلایی شمال(آستارا-گردنه حیران) و جنب دانشگاه پیام نور آستارا

تاریخ:جمعه 9 مرداد 1394-03:54 ق.ظ

http://iran-tejarat.com/AdImages/2013/8/5/1353630-233101-3.jpg

قطعه زمین هایی با چشم اندازی بی نظیر(کوه -تپه و دریا)کنار جاده اصلی اردبیل -آستارا به متراژ تقریبی  2000-3000 - 5000 مترمربع واقع در گردنه حیران (جنب تله کابین حیران , سورتمه , کارتینگ , استخر) با قیمتی بسیار مناسب به فروش می رسد.

مشاور املاک زمانی  09118850103

----------------------------------------------

یک قطعه زمین جنب دانشگاه پیام نور آستارا با مساحت 4380 متر مربع با کاربری خدماتی + مسکونی بفروش میرسد.

09117040367داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

یادگاری جنگ جهانی دوم در تهران؛ ورود ایرانی ها ممنوع! + عکس

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:47 ب.ظ

سرگذشت"بچه های تهران" در 1 سپتامبر 1939 آغاز می شود، زمانی که آلمان به لهستان حمله می کند. پس از این تهاجم، صدها هزار نفر از یهودیان لهستانی از طریق مرز شرقی لهستان
  در ادامه پرداختن به یادگاری های جنگ جهانی دوم در ایران به سراغ قبرستان لهستانی ها رفته است، قبرستانی که دیدنش برای اجنبی ها حلال و آزاد و برای خود ایرانی ها ممنوع و حرام است! البته اگر با سرایدار قبرستان لهستانی ها(که کارمند رسمی سفارت لهستان در تهران بود) گپ و گفتی بزنید و دوست شوید، موضوع کمی فرق می کند!


سرگذشت"بچه های تهران" در 1 سپتامبر 1939 آغاز می شود، زمانی که آلمان به لهستان حمله می کند. پس از این تهاجم، صدها هزار نفر از یهودیان لهستانی از طریق مرز شرقی لهستان به اتحاد جماهیر شوروی گریختند. در آنجا، بیش از یک میلیون لهستانی مسیحی به آنها ملحق شدند.

در همین دوره بود که ریشه های تشکیل رژیم صهیونیستی در طول جنگ جهانی دوم شکل می گرفت و اروپایی ها هم بدشان نمی آمد که از شر اقلیت یهودی خلاص شوند و حتی شواهد و قرائنی از همکاری برخی دولتهای اروپایی برای تسریع مهاجرت یهودیان به فلسطین اشغالی وجود دارد.

پس از حمله آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی در سال 1942 میلادی سربازان انگلیسی و روسی که به صورت مشترک ایران را اشغال کرده بودند و در اوت 1941 رضا شاه پهلوی که موضعی بی طرف اتخاذ کرده بود را وادار به کناره گیری به نفع پسرش، محمدرضا کردند.

در سال 1942، مقامات روسی مجوز انتقال و اسکان 24000 شهروند لهستانی و سربازان جدید ارتش آندرس را از روسیه به ایران صادر کردند. انتقال آنان در بهار 1942 آغاز و تا اواخر تابستان همان سال ادامه یافت. در میان این  شهروندان 1000 کودک یهودی نیز وجود داشتند که اکثر آنان یتیم بودند. این همان گروهی است که به "بچه های تهران" معروف شدند.

آژانس یهودیان یک پرورشگاه برای کودکان یهودی احداث کرد. 730 کودک یهودی که از آوریل تا اوت 1942 وارد ایران شده بودند در چادرهایی که در زمین های "دوشان تپه" - پادگان نظامی سابق نیروی هوایی ایران خارج از تهران- برپا شده بود، اسکان داده شدند. تلاش برای کمک به تخلیه تعداد بیشتری از کودکان از پرورشگاه ها پس از این نقل و انتقال موفقیت آمیز باعث شد که بعد از تابستان سال 1942 تعدادی دیگر از کودکان لهستانی- یهودی به تهران بیایند.
 
 در میان این لهستانی ها می توان چهرهایی از ادب و فرهنگ لهستان را باز شناخت كه در ایران ماندند.جذب جامعه فرهنگی- هنری ایران شدندوالبته تاثیر گذاشتند و تاثیر پذیرفتند.

گروهی از این لهستانیان در سال 1942 به تشكیل انجمن لهستانی مطالعات ایرانیدر تهران همت نمودند.هدف این انجمن آشنایی دو ملت با فرهنگ یكدیگر بود، انجمنی که ظاهرا هنوز فعال است.


از اعضای انجمن می توان از ایران شناس بزرگ لهستانی فرانچیشك ماخالسكی نام برد.وی بعد ها به تدریس ایران شناسی در كراكو پرداخت .از تالیفات وی می توان به اثر 3 جلدی ادبیات ایران معاصر اشاره کرد. اما این پناهجویان غیر نظامی لهستانی در ایران دارای تشكیلاتی بودند كه امور مربوط به زندگی روزمره آنان را سامان می داد.این تشكیلات به دو بخش اردوگاه وانیستیتو و بهداشت تقسیم می شد.

و بسیاری از این زنان و مردان و کودکان در همان سالهای جنگ بر اثر یماری تیفوس و وبا در تهران بکام مرگ کشیده شدند و در گورستانی ،شرق تهران آن زمان به خاک سپرده شدند، این گورستان امروزه در محدوده میدان شهدا و خیابان پیروزی واقع است.

در این گورستان 1937 گور لهستانی موجود است كه 409 گور از آن سربازان و باقی از آن غیر نظامیان است.در این گورستان بجز گور لهستانی های مهاجر، می توان به گور آنتوان بارفسكی اشاره كرد.او افسر ارتش ایران در جنگ هرات بوده و در همان جنگ نیز در راه حفظ یكپارچگی خاك ایران قربانی شد.
در این منطقه  5 گورستان وجود دارد، گورستان روسها،گورستان ارامنه،ایتالیا،فرانسه ولهستان که تا 12 سال قبل در آن دفن می کردند.

اکنون بازدید ازاین گورستان ها میسر نیست و فقط توریست های خارجی، اقوام و اعضای سفارت خانه ها از طریق معرفی و هماهنگی سفارت خانه لهستان می توانند از آن بازدید کنند ، یکی از یادگاری ها و  آثار تاریخی بجا مانده از جنگ جهانی دوم  که به نظر می رسد ایرانی ها هم به اندازه لهستانی ها از آن حق و سهم دارند و باید حق عمومی بازدید شهروندان ایرانی از این آثار تاریخی که در سرزمین مادری-خواسته یا ناخواسته- جاخوش کرده اند، وجود داشته باشد.

کاش با ساماندهی و تبدیل این یادگاری های پراکنده ولی پر ارزش می توانستیم موزه ای با نام "موزه جنگ جهانی دوم در ایران" داشته باشیم و بر جاذبه های توریستی کشورمان بیفزائیم، راستی چه اشکال دارد وزارت امور خارجه کشورمان در کنار سایر وظایف خود، به این گونه موارد نیز بپردازد تا شاهد ایجاد شاخه  جدیدی از توریسم با عنوان توریسم جنگ جهانی دوم هم باشیم؟ یادمان نرود که اگر  امروز مطالبه ای نباشد، کم کم این اماکن تاریخی تبدیل به ملک طلق خارجی ها می شود و به صورت یک مکان دیپلماتیک در می آید که فردا دیگر حتی درخواست بازدید مقامات رسمی ایرانی هم از این اماکن باید با اجازه سفارتخانه های خارجی باشد!
در اخر از مسئولان دولتی درخواست داریم یك یادمان 10 میلیون شهید  و كشته  ایرنیان توسط  توسط غربیان و روس و عثمانی در جنگ جهانی اول و 8 میلیون نفر كشته ایرانی توسط روس و آمریكا و متفقین در جن جهانی دوم كه با اینكه در این دو جنگ دولت ایرانبی طرفی اعلام نموده بود  انگلیس و روس و آمریكا به یاران حمله كردن یا مردم را كشتن یا از گرسنگی و بیماری كشتند چون تمام آذوقه ایران را به شوروی یا غرب فرستادند...

واما...
به دولت  جمهوری اسلامی ایران پشنهاد می كنم تا دیر نشده  یك یادبود 10 میلیون كشته ایرانی  جنگ جهانی اول در تهران احداث كند
 و پی گیر غرامت جنگی و نسل كشی  دولتهای روسیه و عثمانی  و انگلیس و..  در طول اشغال ایران در جنگ جهانی اول باشد و همینوطر
 یك یابود بخاطر كشته شده 8 میلیون ایرانی  از سال 1318 خورشیدی تا 1325 خورشیدی بخاطر كشته شدن یا بخاطر اشغال ایران ( قطعی و گرسنگی
 و بیماری ) مردم ایران را كشت..در صورتیكه دولت ایران در زمان جنگ جهانی اول و دوم اعلام بی طرفی نموده بود...
 درجنگ جهانی اول تقربیا نصف جمعیت ایران  كشتار شدند یا كشته شدند بخاطر مقاومت در برابر اشغال  یا ارسال اذوقه ایران به جنگ توسط این متجاوزان چه در جنگ جهانی اول یا دوم..
 چطور است  اسراییل از باز از دولت آلمان  و اروپا غرامت یم گیرد بخاطر هوكاستی كه ساخته ذهن آنهاست انجام شده نه در ان حد... یا ارمنستان   با لابری گری در فرانسه و آمریكا و دیگر  كشورها موفق شده نسل كسی ارامنه در عثمانی را ثابت كند و در صدد گرفتن غرامت است و حتی وارد تاریخ بین الملل نموده است ما چه از آنها كمتر داریم حالا در صورتیكه كشتار و نسل كشی در آلمان و عثمانی ربطی به دولتهای اسراییل و ارمنستان ندارد  و اما كشور من یك كشور باستانی و مستقل بود.... اگر دولت ایران آماده باشد من بعنوان نویسنده و محقق ( 5 كتاب نوشتم ) و روز نامه نگار و درجه دار بازنشسته ارتش حاضرم  مخارج  یادمان 18 میلیون شهدای جنگ جهانی دوم و اول ایران را بدهم هم خودم تنها خانه ام را می فروشم و هم از مردم كمك می گیرم... من پشنهاد می كنم بنیاد یابود 18 میلیون نسل كشی  وشهدا توسط اشغالگران تاسیس شود من آماده رایگان مسئول یابود و هم مسئول حقوقی یابود باشم .....منت هم نمی گذارم ..تمام مطالعات و تحقیقات را دراختیار دولت قرار می دهم..
 تاسیس بنیاد یابود 18 میلیون شهدای و كشته شده ای ایران(هوكاست ایرانی ) در جنگ جهانی اول  و دوم توسط اشغالگران روس و آمریكا و عثمانی و انگلیس و دوستانش.. و عذار خواهی انها از دولت ایران...

توضیح اینكه بنا بر اسناد و مدارك موجود در وزارات امور خارجه ایران و دیگر اسناد و تحقیقات در كتابهایی آستارا در گذر زمان نوشته حریری  و سر گذشت تالشان و داستان های آسمانی ایرانی نوشته اا دارستان فقط در آستارا در سال 1225 زمانیكه گماشته های  شوروی یعنی حكومت پیشه وری ( جمهوری خود خوانده آذربایجان )  درر زمان فرار از ایران بالای 5 هزار ایرانی را قتل عام و بقیه جمعیت یعنی  5 هزار نفر را كوچك اجباری به شوروی كردند و طبق منشور  سازمان ملل متحد همین  كشتار یا همین كوچ اجباری 5000 هزار كودك و زن و نوجوان به شوروی مثال نسل كشی توسط شوروی محسوب می شود  و می توان  در دادگاههای بین المللی  از روسیه فقط برای شهرستان استارا غرامت نسل كشی گرفت و یك یابود نسل كشی مردم آستارا توسط شوروی و گماشته اشان (پیشه وری ) در استارا احداث نمود فردا دیر است ...

 

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و مستند ساز  و فعال حقوق بشر و محیط زیست ( اولین وبلاگ نویس ایرانی )

dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

منشور حقوق بشر اسلامی

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:46 ب.ظ

منشور حقوق بشر اسلامی نوشته دكتر محمدعلی هالودبیر--- مدافعان حقوق بشر ومحیط زیست


مقدمه بناfر فرمایش اسلام انسانها همه عضو یك ملت هستند ان هذه امتكم امه واحده و همه زاده حضرت ادم و حوا هستند و همگیئ انسانها برادر و خواهر و از حقوق الهی و قانونی برخوردار هستند رسول خدا (ص) در اعلامیه حجه الوداع در مورد اخوت و برادری همه انسانها می فرماید:

یا اَیُّهَا النّاسُ اِنَّ رَبَّکُم واحِدٌ وَ اِنَّ اَباکُم واحَدٌ کُلُّکُم لِادَمَ وَ ادَمُ مِن تُرابٍ (نهج الفصاحه: 675)

ای مردم بدانید و آگاه باشید پروردگار همه شما یکی است و همگان از یک پدر و مادر به دنیا آمده اید و فرزندان آدمید و آدم نیز از خاک آفریده شده است یعنی پدر، مادر، اصل، نسب، ریشه، ماده و آفریدگار همه شما یکی است و همه شما از یک اصل و ریشه هستید و با هم برادر و برابرید.

خداوند نیز در اخوت، برادری و برابری انسانها می فرماید:

یا اَیُّهاَ النّاسُ اِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَ انثی وَ جَعَلناکُم شُعُوباً وَ قَبایِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَکرَمَکُم عِندَاللهِ اَتقیکُم اِنّ اللهَ عَلیمٌ خَبیرٌ. (سوره حجرات: 13)

ای مردم بدانید که ما همه شما را از یک مرد و زن و از پدر و مادر واحد آفریده ایم و شما را قبایل و ملتهای مختلف قرار دادیم تا از یکدیگر شناخته شوید نه احساس جدایی و برتری کنید همه شما با هم برادرید و تفاوتی با یکدیگر ندارید فقط گرامی ترین شما پرهیزکارترین شما است و خداوند بر همه چیز و بر اعمال و رفتار شما دانا و آگاه است.

یعنی همه انسانها برادر، یکسان و برابرند اختلاف در نژادها و ملیتها فارق بین انسانها و عامل برتری و امتیاز آنها نسبت به یکدیگر نیست.


ماده ۱) تمامی انسان‌ها با منزلت و حقوقی یکسان به دنیا می‌آیند. همگی از موهبت عقل و وجدان برخوردارند و همگان باید نسبت به ی‌كدیگر چونان برادر و خواهر رفتار کنند. رسول خدا (ص) در اعلامیه فتح مکه در مورد برابری و مساوات همه انسانها چنین می فرماید:

اِنَّ النّاسَ مِن عَهدِ آدَمَ اِلیَ یَومِنا هذا مِثلُ اَسنانِ المُشطِ لا فَضلَ لِلعَرَبِیِّ عَلَی الَعَجَمِیِّ وَ لالِلاَحمَرِ عَلَی الاَسوَدِِِ اِلّا بِالتَّقوی. (سیره ابن هشام: 2/412 روضه کافی 246)

ای مردم! بدانید و آگاه باشید که انسانها از آغاز خلقتشان تاکنون از عصر آدم ابوالبشر تا امروز مانند دندانه های شانه با یکدیگر مساوی هستند و کوچکترین تفاوت و برتری نسبت به یکدیگر ندارند همه امتیازات و برتریهای ملی و نژادی لغو است .هیچ ملتی بر ملت دیگر و هیچ نژادی بر نژاد دیگر امتیاز و برتری ندارد مگر با تقوی. عرب و عجم، سیاه، سفید و سرخ و همه انسانها ذاتا یکسان و برابرند.

ماده ۲) هرکس بدون هیچ‌گونه تمایزی ازحیث نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، باور سیاسی یا هر باور دیگری، خاستگاه ملی یا اجتماعی، دارایی و ولادت یا هر موقعیت دیگری از حقوق و آزادی‌هایی که در این اعلامیه برشمرده شده‌است برخوردار است. بعلاوه هیچگونه تمایزی نباید بر پایهٔ موقعیت سیاسی، قضایی یا بین المللی کشور یا سرزمینی که شخص بدان تعلق دارد قایل شد، خواه مستقل باشد، خواه تحت قیمومت کشوری دیگر باشد، خواه غیرخود مختار باشد و یا از حیث تمامیت ملی تحت هرگونه محدودیتی باشد.

ماده ۳) هرکس حق حیات، آزادی و برخورداری و آزادی در دین و مذهب و از امنیت شخصی را دارد.

قرآن مجید در مورد کرامت ذاتی و خدادادی انسان به طور عموم می فرماید:

وَلَقَد کَرَّمنا بَنی آدَمَ وَ حَمَلنا هُم فی البَرِّ وَ البَحر وَ رَزَقناهُم مِنَ الطَّیِباتِ وَ فَضَّلناهُم عَلی کَثیرٍ مِمَّن خَلَقنا تَفضیلاً (اسرا: 70)

حقا و قطعا ما فرزندان آدم را گرامی داشته ایم و شایسته حرمت و کرامت قرارش داده ایم. مواهب، امتیازات و نعمتهای فراوان و ارزش مندی به او عنایت نموده ایم و بر بسیاری از مخلوقات و آفریده های همه جهان خلقت برتری داده ایم. برتری بزرگ و شایسته.


ماده ۴) هیچ‌کس را نباید در بیگاری بردگی نگاه داشت؛ برده داری و تجارت برده باید در تمامی اشکال آن ممنوع گردد.

) رسول خدا (ص) در اعلامیه فتح مکه در مورد برابری و مساوات همه انسانها چنین می فرماید:

اِنَّ النّاسَ مِن عَهدِ آدَمَ اِلیَ یَومِنا هذا مِثلُ اَسنانِ المُشطِ لا فَضلَ لِلعَرَبِیِّ عَلَی الَعَجَمِیِّ وَ لالِلاَحمَرِ عَلَی الاَسوَدِِِ اِلّا بِالتَّقوی. (سیره ابن هشام: 2/412 روضه کافی 246)


ماده ۵) هیچکس را نباید مورد ظلم و شکنجه و رفتار یا کیفری غیر انسانی و یا تحقیرآمیز قرار داد.

ماده ۶) هرکس حق دارد که درهرکجا به‌عنوان شخص در پیشگاه قانون به رسمیت شناخته شود.

ماده ۷) همگان در پیشگاه قانون یکسان‌اند و حق دارند بدون هیچ‌گونه تبعیضی از پشتیبانی قانون برخوردارشوند. همه حق دارند تا در برابر هرگونه تبعیضی که ناقض این اعلامیه باشد ونیز در برابر هرگونه تحریکی که به هدف چنین تبعیضی صورت گیرد از پشتیبانی یکسان قانون برخوردار شوند.

ماده ۸) هرکس حق دادخواهی از محاکم صالحه ملی را در برابر اعمالی دارد که ناقض حقوق بنیادینی است که قانون اساسی یا هرقانون دیگری به او اعطا نموده‌است.

ماده ۹) هیچ‌کس را نباید خودسرانه دستگیر، توقیف یا تبعید کرد.

ماده ۱۰ هرکس حق دارد با مساوات کامل ازامکان دادرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی‌طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده بر خود برخوردار شود.

ماده ۱۱) بند ۱) هرکس که به ارتکاب جرمی متهم می‌شود این حق را دارد که بی‌گناه فرض شود تا زمانی که جرم او بر اساس قانون در یک دادگاه علنی که درآن تمامی ضمانت‌های لازم برای دفاع او وجود داشته باشد ثابت شود. بند۲) هیچ‌کس را نباید به دلیل انجام یا خودداری از انجام عملی که در هنگام ارتکاب، طبق قوانین ملی ویا بین المللی جرم محسوب نمی‌شده‌است مجرم شناخت و نیز کیفری شدیدتر از آن‌که درزمان ارتکاب جرم قابل اجرا بوده نباید اعمال شود.

ماده ۱۲) هیچ‌کس نباید در معرض مداخلهٔ خودسرانه در زندگی شخصی، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد و یا این‌که شرف و آبروی او مورد تعرض قرار گیرد. هرکس حق دارد که از حمایت قانون در برابر چنین مداخله‌ها و تعرض‌هایی برخوردار گردد.

ماده ۱۳) بند۱) هرکس حق دارد در محدودهٔ مرزهای هر کشور آزادانه رفت و آمد و اقامت کند. بند۲) هرکس حق دارد کشوری - ازجمله کشور خود- را ترک گفته و یا به کشور خود بازگردد.

ماده ۱۴) بند ۱) هرکس که تحت پی‌گرد باشد حق دارد که از کشورهای دیگر طلب پناهنده‌گی نماید و یا اینکه از پناهندگی برخوردارشود. بند۲) این حق در صورتی که پی‌گرد، حقیقتاً ناشی از جرم‌های غیر سیاسی یا اعمال مغایر با اهداف و اصول سازمان ملل متحد باشد قابل استناد نیست.

ماده ۱۵) بند۱) هرکس حق بهره‌مندی از تابعیت (ملیت) را دارد. بند۲) هیچ‌کس را نمی‌توان خودسرانه از تابعیت (ملیت) خود محروم نمود و یا این‌که حق تغییر تابعیت (ملیت) را از وی سلب نمود.

ماده ۱۶) بند۱) هرمرد وزن بالغی بدون هیچ‌گونه محدودیتی از حیث نژاد، ملیت و مذهب حق ازدواج وتشکیل خانواده را دارد. مرد وزن در ازدواج، در طول دورهٔ ازدواج و فسخ آن از حقوقی یکسان برخوردارند. بند ۲) ازدواج باید با آزادی و رضایت کامل مرد و زن انجام گیرد.بند ۳) خانواده، واحد گروهی طبیعی و بنیادین جامعه‌است و حق برخورداری از حمایت جامعه و حکومت را دارد.

ماده ۱۷) بند۱) هرکس به تنهایی یا همراه با دیگران حق مالکیت را دارد. بند ۲) هیچ‌کس را نباید خودسرانه از حق مالکیتش محروم کرد.

ماده ۱۸) هرکس حق دارد ازآزادی اندیشه، وجدان و مذهب بهره‌مند گردد، این حق شامل آزادی تغییر مذهب یا باور و نیز آزادی اظهار مذهب یا باور به شکل آموزش، عمل به شعائر، نیایش و بجای آوردن آیین‌ها چه به تنهایی و چه به‌صورت جمعی نیز می‌گردد.

ماده ۱۹) هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد؛ این حق دربرگیرندهٔ آزادی ِ داشتن عقیده بدون مداخله، و آزادی درجست و جو، دریافت و انتقال اطلاعات و عقاید از طریق هر نوع رسانه‌ای بدون در نظر گرفتن مرزها می‌شود.

ماده ۲۰) بند۱) هرکس حق آزادی تجمع و ایجاد تشکل مسالمت‌آمیز را دارد. بند ۲) هیچ‌کس را نباید مجبور به عضویت در یک تشکل کرد.

ماده ۲۱) بند۱) هرکس حق دارد درحکومت کشور خود، خواه به‌طور مستقیم و خواه به واسطهٔ نماینده‌گانی که آزادانه انتخاب شوند مشارکت کند. بند ۲) هرکس حق دست‌رسی ِ یکسان به خدمات عمومی در کشورش را دارد. بند۳) ارادهٔ مردم باید اساس قدرت حکومت باشد؛ این اراده باید از طریق انتخابات ادواری و سالمی ابراز شود که با حق رای همگانی و یکسان و با استفاده از رای مخفی یا روش‌های رای‌گیری آزاد برگزار شود.

ماده ۲۲) هرکس به‌عنوان عضوی از جامعه حق برخورداری از امنیت اجتماعی را دارد و مجاز است تا از طریق تلاش‌های ملی وهمکاری‌های بین‌المللی مطابق با تشکیلات و منابع هر کشور حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را که لازمهٔ منزلت و رشد آزادانهٔ شخصیت اوست را عملی کند.

ماده ۲۳) بند۱) هرکس حق کارکردن، انتخاب آزادانهٔ شغل، برخورداری از شرایط منصفانه و رضایت‌بخش برای کار و برخورداری از حمایت دولت در برابر بیکاری را دارد. بند۲) هرکس بدون هیچ‌گونه تبعیض حق بهره‌مندی از دست‌مزدی یکسان در برابر کار یکسان را دارد. بند۳) هرکس که کار می‌کند حق دارد تا از دست‌مزدی منصفانه و رضایت‌بخش برخوردار گردد آن‌گونه که تامین کنندهٔ زندگی خود و خانواده وی به طریقی شایستهٔ منزلت اجتماعی باشد و درصورت لزوم با دیگر شیوه‌های حمایت اجتماعی تکمیل شود. بند۴) هرکس حق دارد اتحادیه‌ای برای حمایت از منافع خود تشکیل دهد و یا در چنین اتحادیه‌هایی عضو شود.

ماده ۲۴) هرکس حق استراحت کردن و فراغت و نیز تحدید ساعات کار در حد معقول و برخورداری ازتعطیلات ادواری با دریافت دست‌مزد را دارد.

ماده ۲۵) بند۱) هرکس حق دارد از سطح معیشتی کافی برای سلامتی و رفاه خود و خانواده‌اش از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری بهره مند گردد و حق دارد به هنگام بیکاری، بیماری، از کارافتاده‌گی، بیوه‌گی و سالخورده‌گی یا فقدان وسیلهٔ امرار معاش و گذران زنده‌گی که خارج از اختیار وی است تامین گردد. بند۲) مادران و کودکان حق دارند از مراقبت‌ها و کمک‌های ویژه برخوردار شوند. همهٔ کودکان خواه ثمرهٔ ازدواج باشند و خواه ثمرهٔ روابط خارج از ازدواج باشند باید از حمایت‌های اجتماعی یکسان بهره‌مند شوند.

ماده ۲۶) بند۱) هرکس حق تحصیل دارد. تحصیل لااقل در مراحل ابتدایی و پایه باید رایگان باشد. تحصیلات ابتدایی باید اجباری باشد. آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید دردسترس عموم قرار گیرد و آموزش عالی باید برای همه و براساس شایست‌گی دردسترس باشد. بند۲) آموزش باید در جهت رشد کامل شخصیت انسانی و تقویت احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد. باید تفاهم، مدارا و مودت میان تمامی ملل، گروه‌های نژادی و مذهبی را ارتقا‌ی‌ داده و فعالیت‌های سازمان ملل متحد در جهت پاس‌داری از صلح را تسریع بخشد. بند۳) والدین در گزینش نوع آموزش فرزندان‌شان حق تقدم دارند.

ماده ۲۷) بند ۱) هرکس حق دارد در حیات فرهنگی جامعه مشارکت کند و از هنر و پیشرفت‌های علمی و فواید آن بهره‌مند شود. بند۲) هرکس حق دارد از منافع معنوی و مادی هر محصول علمی، ادبی یا هنری که خود پدید آورندهٔ آن است استفاده کند.

ماده ۲۸) هرکس حق برخورداری از نظمی اجتماعی یا بین‌المللی را دارد که در آن حقوق و آزادی‌های مورد اشاره در این اعلامیه به‌طور کامل قابل اجرا باشد.

ماده ۲۹ بند۱) هرکس در قبال جامعه‌ای که در آن رشد آزادانه و کامل شخصیت وی ممکن باشد وظیفه‌ای دارد. بند۲) برای اجرای این حقوق، هرکس فقط باید در برابر محدودیت‌هایی قرار گیرد که توسط قانون صرفاً به هدف تامین شناسایی و احترام به حقوق و آزادی‌های دیگران و برآوردن مقتضیات منصفانه اخلاق، نظم عمومی و رفاه همگانی دریک جامعه دمکراتیک تعیین می‌شود. بند۳) این حقوق و آزادی‌ها در هیچ موردی نباید خلاف اهداف و اصول سازمان ملل متحد باشد.

ماده 30 ) در قوانین حقوق بشر باید احترام تمام ادیان نگه داشته شود و اسلام تكمیل ترین و آخرین دین الهی ایست و معیارهای حقوق بشر باید منشع دینی و الهی داشته باشد و تفسیر هر دین با كتاب آسمانی ایست

ماده 31) تندروی دینی در اسلام و تمام ادیان الهی محكوم و مردود است و بنام دین نمی توان حق كسی را ضایع نمود و تمام احكام باید مطابق قانون و تایید قانونگذاران هركس با رعایت اصول حقوق اسلامی انجام گیرد .

ماده 32) منشا حقوق بشر كشورهای اسلامی و دیگر ادیان مطابق با كتاب الهی و این منشور می باشد .

ماده 33) حق وتو و دیكتاتوری در حكومتها محكوم است و حكومتها باید با رای مستقیم هر كشور انتخاب شوند و باید حق وتو و دیگر حقوق دیكتاتور رانه همانند حق وتو پنج عضو سازمان ملل بر چیده شود و سازمان ملل و شورای امنیت بصورت دموكراتیك اداره شود

ماده 34) هیچ‌یک از مفاد این اعلامیه نباید به گونه‌ای تفسیر شود که برای ادیان الهی و دولت، گروه یا شخصی حقی قائل شود که به‌موجب آن بتواند به اقدامی در جهت پایمال کردن هریک از حقوق و آزادی‌های مورد اشاره در این اعلامیه كمیسیون جمعیت مدافعان حقوق بشر و محیط زیست جهانی / دكتر محمدعلی هالو


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

یادبود 10 میلیون كشته های ایرانی- جنگ جهانی اول در تهران(هوكاست ایرانی )

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:45 ب.ظ

ایران اگر چه طی دو جنگ جهانی اول و دوم در همان بدایت امربی طرفی خود را اعلام داشت اما به دلیل شاخصه های ژئواستراتژیك و ژئوپلتیك منطقه ای طی این دوجنگ آماج حملات سنگین قرار گرفت.در طی   جنگجهانی دوم  ، علی الخصوص بر اساس تبعات سنگین اقتصادی این جنگ برای ایرانكه منتهی به قحطی های سراسری در ایران شد 10میلیون  در جنگ اول و 8 میلیون در جنگ دوم  ایرانی كشته شدند و كه بیشتر افراد  توسط اشغالگران نسل كشی شدند  كشته یا از نداتشن غذا و دارو كشته شدند  تمام آذوقه ملت را اشغالگران به كشور خود ارسال كردند و بسیاری از زیر ساختهای سیاسی و اقتصادی ایران نابود گشت و اما بعد..

به دولت  جمهوری اسلامی ایران پشنهاد می كنم تا دیر نشده  یك یادبود 10 میلیون كشته ایرانی  جنگ جهانی اول در تهران احداث كند
 و پی گیر غرامت جنگی و نسل كشی  دولتهای روسیه و عثمانی  و انگلیس و..  در طول اشغال ایران در جنگ جهانی اول باشد و همینوطر
 یك یابود بخاطر كشته شده 8 میلیون ایرانی  از سال 1318 خورشیدی تا 1325 خورشیدی بخاطر كشته شدن یا بخاطر اشغال ایران ( قطعی و گرسنگی
 و بیماری ) مردم ایران را كشت..در صورتیكه دولت ایران در زمان جنگ جهانی اول و دوم اعلام بی طرفی نموده بود...
 درجنگ جهانی اول تقربیا نصف جمعیت ایران  كشتار شدند یا كشته شدند بخاطر مقاومت در برابر اشغال  یا ارسال اذوقه ایران به جنگ توسط این متجاوزان چه در جنگ جهانی اول یا دوم..
 چطور است  اسراییل از باز از دولت آلمان  و اروپا غرامت یم گیرد بخاطر هوكاستی كه ساخته ذهن آنهاست انجام شده نه در ان حد... یا ارمنستان   با لابری گری در فرانسه و آمریكا و دیگر  كشورها موفق شده نسل كسی ارامنه در عثمانی را ثابت كند و در صدد گرفتن غرامت است و حتی وارد تاریخ بین الملل نموده است ما چه از آنها كمتر داریم حالا در صورتیكه كشتار و نسل كشی در آلمان و عثمانی ربطی به دولتهای اسراییل و ارمنستان ندارد  و اما كشور من یك كشور باستانی و مستقل بود.... اگر دولت ایران آماده باشد من بعنوان نویسنده و محقق ( 5 كتاب نوشتم ) و روز نامه نگار و درجه دار بازنشسته ارتش حاضرم  مخارج  یادمان 18 میلیون شهدای جنگ جهانی دوم و اول ایران را بدهم هم خودم تنها خانه ام را می فروشم و هم از مردم كمك می گیرم... من پشنهاد می كنم بنیاد یابود 18 میلیون نسل كشی  وشهدا توسط اشغالگران تاسیس شود من آماده رایگان مسئول یابود و هم مسئول حقوقی یابود باشم .....منت هم نمی گذارم ..تمام مطالعات و تحقیقات را دراختیار دولت قرار می دهم..
 تاسیس بنیاد یابود 18 میلیون شهدای و كشته شده ای ایران(هوكاست ایرانی ) در جنگ جهانی اول  و دوم توسط اشغالگران روس و آمریكا و عثمانی و انگلیس و دوستانش.. و عذار خواهی انها از دولت ایران...

توضیح اینكه بنا بر اسناد و مدارك موجود در وزارات امور خارجه ایران و دیگر اسناد و تحقیقات در كتابهایی آستارا در گذر زمان نوشته حریری  و سر گذشت تالشان و داستان های آسمانی ایرانی نوشته اا دارستان فقط در آستارا در سال 1225 زمانیكه گماشته های  شوروی یعنی حكومت پیشه وری ( جمهوری خود خوانده آذربایجان )  درر زمان فرار از ایران بالای 5 هزار ایرانی را قتل عام و بقیه جمعیت یعنی  5 هزار نفر را كوچك اجباری به شوروی كردند و طبق منشور  سازمان ملل متحد همین  كشتار یا همین كوچ اجباری 5000 هزار كودك و زن و نوجوان به شوروی مثال نسل كشی توسط شوروی محسوب می شود  و می توان  در دادگاههای بین المللی  از روسیه فقط برای شهرستان استارا غرامت نسل كشی گرفت و یك یابود نسل كشی مردم آستارا توسط شوروی و گماشته اشان (پیشه وری ) در استارا احداث نمود فردا دیر است ...

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و مستند ساز  و فعال حقوق بشر و محیط زیست ( اولین وبلاگ نویس ایرانی )

dardnews.ir


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:44 ب.ظ


اعلامیه جهانی حقوق بشر


این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].

رو زنامه الكترونیكی ایران نیوز 1.. خبر گزاری جوانان ایران - آینا / دکتر محمدعلی اسلامی / مهندس محمدرضا اسلامی / مهندس سیامک آستارایی / سارا هالو /پپام هالو/كورش کبیر -/09119812795astarao@yahoo.com

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جوابیه جمعی از اهالی آستارا و لوندویل به مصاحبه آقای دلق پوش با خط آخر

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:42 ب.ظ

بنام الله پاسدار حریم ولایت و خون شهیدان ایران اسلامی

سلامت و امنیت دو نعمت مخفی الهی است ..پیامبر بزرگ اسلام ص

لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ» (سوره حدید، آیه 25 )

وامرهمشوری بینهم... اسلامی مهمترین صیانت از نظام وظیفه شورای نگهبان  مطابققانون اساسی است و تایید یا رد صلاحیت استصوابی  شورای نگهبان حق قانونی وشرعی  شورای نگهبان قانون اساسی است و تایید نهایی كاندیدا ها  و اعتراضات  با شورای نگهبان است  و هیات اجرایی و دولت هیچ حقی مطابق قانون  ندارننداین وظیفه شورای نگهبان قانون اساسی است  ورعایت بی طرفی یكی از اصول حاكمبر رفتار شورای نگهبان به خصوص در مقاطع تعیین كننده‌ای مثل انتخابات است واین در طول انقلاب تاكنون به مردم ثابت شده است و به شورای نگهبان اعتمادكامل دارنندو یكی از مقولات مهم و خطوط قرمزی كه توسط شورای نگهبان درتایید صلاحیت افراد مطرح شده است؛ وابستگی به جریان فتنه است. .. ااد

 

جوابیه  جمعی از اهالی آستارا و لوندویل به مصاحبه جناب آقای فرهاد دلق پوش  در هفته نامه خط آخر صحفه 4  تیرماه 1394 شماره 227
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا»‌ای مؤمنین! «إِذا تَدایَنْتُمْ بِدَیْنٍ» (بقره/282)


چه من درمیان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب بدست نا اهلان و نامحرمان بیافتد..امام خمینی .....حق را بگوید هر چند بضر شما باشد ...
هر كه ما را یاد كرد ایزد مراور ایاد  یاد   هر كه ما را خوار كرد از عمر بر خوردار باد
 هر كه اندر راه ما خاری فكند از دشمنی    هر گلی از باغ وصلش بشكفد بی خار باد
 ما نگویم بد و میل به ناحق نكنیم     جامه كس سیه دلق...خود ازرق نكنیم..
گر حسودی سخنی گفت و رفیقی رنجید   گو خوش باش  كه ما  گوش به نادان نكنیم..

« ولکن یُوخَذُ مِن هذا ضِغثٌ و من هذا ضغث فَیُمزجان …»مردم قسمتی از حق و قسمتی از باطل را گرفته و در هم می آمیزند و از این راه ، باطل را به خورد مردم می دهند.امام علی ع


 1-  استعفا از سمت كشوری چرا..اگر شما می توانستید خدمتگزار مردم باشید بهترین سمت مقام كشوری بود ...چرا استعفا كردی  ...آقای نوبخت هم معاون ریس جمهور است و همه مردم رشت دوستداروی هستند وی هم باید استعفا و نماینده می شد وی رد صلاحیت نشده بود.. شما می توانستید در جایگاه خود بایستید  و از یكی از جوانان تحصیل كرده  حمایت تا نماینده شود و سمت خود را از دست نمی داد ید و چند ین نفر از جوانان آستارا تحصیل كرده را باعث شوید سمت بگیرند یا مشغول شوندو مگر نمایندگی مجلس ارث پدری است .. مردم بهترین قاضی می باشد.
2- اصل نود و نهم قانون اساسی مقرر می‏دارد: «شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد»  و صلاحیت تجدید نظر ونهایی بر صلاحیت كاندیدیدا ها از جمله نماینده مجلس بر عهده  شورای نگهبان است و نظارت و رد یا تایید صلاحیت شورای نگهبان استصوابی است ...
آقای فرهاد دلق پوش  شما با فرمایش خود كه دولت دهم یا فرماندار باعث رد صلاحیت من شده است كل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  و حتی اعضای شورای نگهبان را بازیچه دست دولت دهم  اعلام می كنید ...همگی اعضا شورای گذشته حالا هم  هستند ..
آقای دلق پوش طبق قانون اساسی  شورای نگهبان مستقل است  و 12 عضو دارد كه شش عضو آن مجتهد و شش عضو آن حقوق دان  شما در مصاحبه قبلی و فعلی در خط آخر اعلام نمودید این دولت دهم بود كه شما را رد صلاحیت كرد و طبق قانون اساسی و قوانین عادی رسیدگی و تجدید نظر   به  رد صلاحیت نهایتا حق وتو و آخرین نظر با شورای نگهبان است  با حرف شما  هیات اجرایی شما را رد كردند به دستور دولت و فرماندار ..شما كه دسترسی به اعضای شورای نگهبان بعنوان نماینده داشتید چرا  شورای نگهبان رد صلاحیت نهایی شما را رد كرد ... با فرمایش شما شورای نگهبان نیز در در دوره دهم دولت با دولت همدست شده است و خلاف نموده است و در این بیان شورای نگهبان مقصر اصلی است ..همان اعضای كه در شورای نگهبان آنوقت بودند هماكنون هم هستند  پس با فرمایش شما  اعضای شورای نگهبان فرقی نكردند شما با چه دلیلی می اورید همان اعضای شورای نگهبان كه در آنزمان بودند و هماكنون هستند رد صلاحیت نكنند..
 شما با مصاحبه قبلی و خط  آخر به شورای محترم نگهبان و قانون اساسی توهین كردید و به یك پرونده به پرونده های شما در خصوص زیر سوال بردن استقلال شورای نگهبان  و اعضایش  اضافه شده است ..قضاوت دیگر با مردم است ..

3- شما گفتید الان دولت فرق كرده  و من صلاحیت می گیریم به شما توصیه می كنم بروید قانون اساسی و اختیارات شورای نگهبان و دولت در انتخابات را بخوانید بعدا احضار نظر فرمایید...شورای نگهبان   در قانون اساسی متقل است و مجلس بدون شورای نگهبان قانونی نیست و شورای نگهبان مستقل است و تغییر دولتها به شورای نگهبان ربطی ندارد و مطابق قانون اساسی و قانون ....شورای نگهبان این حق را دارد هركسی را هیات اجرایی رد یا تایید نمود یا بر عكس  آنم رای بدهد و حق استصوابی است كه قانون این اجازه را به شورای نگهبان داده است یكطوری ساده مصاحبه می كنید انسان تعجحب  می كند شما یك دوره نماینده بودید...و ردیا تایید صلاحیت كاندیدا  نهایی بر عهده شورای نگهبان قانون اساسی است بطور ساده   دولت و هیات اجرایی  حرف آخر را نمی زنند این  شورای نگهبان  است كه حرف آخر را در تایید یا رد صلاحیت  كاندیدا می زند و شما با مصاحبه های خود مستقیم  شورای نگهبان را متهم اصلی قرار دادید.
4- آقای دلق پوش خانم پروین احمدی نژاد و خانم بداقی به آستارا در انتخابات نیامد..بلكه یكی از دستیاران دولت یعنی دوست مشایی برای گردش آمده بود..قراربود بنابر توصیه دوستان به نعمتی كمك كند  چون وضعیت وی را ضعیف دیدند  به یك كاندیدا دیگر كمك نمودند  و به فرماندار یا دیگران اصلا ملاقات نكردند...سعی كن راستگو باش .
5-در خصوص حسن زحمتكش گفتی خیلی نماینده زحمتكشی بود...خدایی این اقا در زمان نمایندگی چه برای آستارا كرد ..هیچی ..فقط آدم با ادبی بود..اینطور باشد خاله من  هم فردی با ادبی است باید نماینده بشود.
6- در خصوص صفر نعمیی چرا راست نمی گویی...تمام دوستان و روسای ادارات منصوب شما همه كار و دفتر وی هستند اگر وی شكست خورد یعنی شما شكست خوردید همه افراد ستادی و روسای ادارات دوستان ستادی شما بودند ( اكثریت افراد و مشاورین و دستیاران نماینده استارا  و روسای ادارات افرادی هستند كه زمان شما منصوب شدند )و حتی مشاورانش ...پس  اگر نماینده فعلی شكست خورد یعنی شما شكست خوردید...همه می دانند شما با نماینده‌استارا  رابطه بالایی دارید بخاطر همین مشاوران و دفتر ش از افراد ستادی شما هستند و تمام روسای ادارات  افرادی هستند كه تو سط شما منصوب شدند.
7- آقای دلق پوش  شما برای جوانان بیكار ما چكار كردید ..آمار وحشتناك بیكاری ..برای من سوال است شما هم برای جوانان بیكار كاری نكردی با مدرك و سند می توانم ثابت كنم.
8- ماجرایی سوال از دولت‌: اقای دلق پوش اگر شما یادتات رفته  شما سخنرانی و فیلم و عكست را با كردان  وزیر كشور احمدی نزاد دارم ....كه شما هم در مجلس و هم در استان ازوی حمایت كردید حتی به آستارا آوردی شما حامی سر سخت دولت بودید نه  دشمن دولت ..راست بگو..كردان وزیر كشور كه شما یكی از حامیان سر سختش بودید حتی دیپلم نداشت و دكتری وی هم تقلبی در آمد و عزل شد( اكثریت روسای اداراتی كه توسط شما منوصب شد با كمك  تیم كردان وزیر كشور وقت بود )...شما كارنامه ات در خصوص دولت احمدی نژاد حامی وی بودید نه دشمنش ...هی نگوید من با دولت  احمدی نزاد دشمن بودید و رد صلاحیت شما كلا ربطی به دولت احمدی نزاد نداشت حتی وزارت كشور احمدی نزاد سند و مداركی داریم در صدد تایید صلاحیت شما بود... رد صلاحیت شما به جای دیگر ربط دارد كه من نمی خواهم وارد گود شود.. بموقعش خواهم گفت با سند و مدرك (حتی فرماندار وقت دكتر اسد پور تحت فشار بود تا صلاحیت شما صادر شود و خیلی سعی و تلاش نمود موفق نشد)
9- شما در مصاحبه گفتید  یكی از سوالات از احمدی نزاد در خصوص رهبری ... اگر احمدی نژاد اعتقاد به ولایت فقیه نداشت  بعداز ریس جمهور مقام معظم رهبری وی را عضو مجمع و مسئولیت دیگر نمی داد ...شخصا مقام معظم رهبری از احمدی نزاد راضی بودند و...مصاحبه های آقا گوش كنید ...در صلاحیت شما این مورد زده شده بود نه احمدی نژاد ...سعی كنید ..به واقعیت بر گردید.
10 در خصوص یادی از مرحوم كارگر...  آقای دلق پوش  شما تشنه هستید فكر می كنید فقط شما باید نماینده باشید  دفعه پیش رد صلاحیت شدید و نظام لطف كرد بشما جانشین قایم وزیر سمت داد دیگر باید می دانستنید نظام به شما لطف دارد ... نشانها در شما نشان می دهد كه سمت كشوری را رها نمودید چون فكر می كنید نمایندگی مجلس برای شما ساخته شده است  و  دوباره آمدید....سر جای خودتان باید محكم می ایستادید... بعنوان معاون قایم مقام وزیر می مانید مگر مقام كمی داشتید ..
11-  گفتید در زمان نماینده بودن شما زیر ساخت آستارا درست شد .... كدام زیر ساخت آقای دلق پوش ... بندر چند منظور ه و منطقه ویزه در زمان نمایندگان اسبق كلید خورد ...  هنوز كه هنوز  ...زمین منطقه ویژه مشخص نشده و بندر ..اسكله صیادی را دارد و نماینده فعلی هم می گوید من درست كردم.... كدام زیر ساخت و اشتغال زایی  تا كی می خواهید شعار بدهید...جوانان تحصیل كرده آستارا در جوانی بخاطر عدم تاهل و بیكاری پیر شدند اما كدام اقوام نمایندگان اسبق  فعلی بیكار هستند....
12- شما در مصاحبه گفتید فرماندار اسد پور  سنایور ...رد صلاحیت شما را بدستور دولت اجرا كرد ... اولا فرماندار فرد مورد اعتماد شما بود و چون از دولت احمدی نزاد نبود و اصولگرایی اعتدال گرایی بود از مدیر كلی هلا ل احمر ( زمان خاتمی  مدیر كل شده بود )عزل شده بود  و با فشار شما فرماندار شد و طیف احمدی نزاد به دكتر اسد پور اعتماد نداشتند و شما وی را با اصرار به دولت  فرماندار كردید ..طبق سند و مدرك كه داریم .. در ثانی گفتید نمك خورد ه و نمكدان شكسته شما دم از قانونگرایی می زنید .. اولا انتصاب فرماندار حق قوه مجریه است شما تخلف قانون اساسی و قانون نمودید كه در قوه مجریه اعمال نفوذ كردید و فرماندار دلخواه خود را آوردید ( چون وزیر كشور وقت كردان-جعل مدرك تحصیلی نموده بود ) دوست غار و گرمابه بود.. ...شما كه گفتید كار خلافی نكردید پس با فرماندار كدام كار خلاف یا نمكی را خورید كه نمك دان شكست.... در ثانی می گویید فرماندار به دستور دولت گوش كرده است ...مرا رد صلاحیت كرده  ...مگر در قانون اساسی و قانون كشور فرماندار باید از نماینده اطاعت كند  شما از فرماندار خواستید بدستور دولت گوش نكند یعنی نافرمانی مدنی كند آیا این خواسته شما زیر سوال بردن قانون اساسی و قانون نیست ... شعری می گویم انشاالله  مردم در خصوص شما قضاوت كنند
هر كه ما را یاد كرد ایز دمراور ایاد  یاد   هر كه ما را خوار كرد از عمر بر خوردار باد
 هر كه اندر راه ما خاری فكند از دشمنی    هر گلی از باغ وصلش بشكفد بی خار باد
 ما نگویم بد و میل به ناحق نكنیم     جامه كس سیه دلق...خود ازرق نكنیم..
گر حسودی سخنی گفت و رفیقی رنجید   گو خوش باش  كه ما  گوش به نادان نكنیم..
سوالی دیگر از شما دارم  در انتخابات كه فرماندار آستارا دكتر اسد پور از دكتر روحانی حمایت می كرد شما كجا بودید...با اینكه دولت سر سختانه  از كسی دیگر حمایت می كرد ..اسناد و مدارك و فیلم موجود است ...
بیاید یك مقدارمنصفانه قضاوت كنیم ...اگر بنا به مصاحبه باشد دكتراسد پور هم می تواند به یك هفته نامه آگهی بدهد یعنی پول مصاحبه بدهد مصاحبه كند ..الحمدالله  هر نشریه بخواهید با پرداخت هزینه آگهی یعنی رپژتاز آگهی مصاحبه را چاپ می كند ..پس همه می توانند  مصاحبه كنند و این مردم هستند قاضی  هستند..آقای دلق پوش یادتان است .....

 فقط این را بنویسیم...لطفا برو قانون اساسی و قانون عادی را بخوانید ..اخرین حرف و تاییدصلاحیت  بر عهده شورای نگهبان است نه دولت دهم یا دولت فعلی ..با این مصاحبه ها متاسفانه غیر مستقیم شورای نگهبان و قانون اساسی و استقلال قانون اساسی و صحت انتخابات را زیر سوال می برییذ توصیه می كنم ...

به شما توصیه می كنم دست از دور زدن قانون دست بردارید و از نظام متشكر باشید كه این موقعیت و سمت های مهم و شرایط را به شما داده است و دعاگویی امام و انقلاب و مقام معظم رهبری  باشید...قانون اساسی  و شهدا  باشید

والسلام علیكم ....


رسول خدا (ص) به حضرت زهرا (س) فرمود : در شب معراج زنی را دیدم که سرش مانند سر خوک و بدنش مانند بدن الاغ بود و سببش فتنه انگیزی و دروغگوئیش بوده. عیون الاخبار الرضا (ع)

ادامه دارد ....جوابیه جمعی از اهالی آستارا و لوندویل به مصاحبه آقای دلق پوش با خط آخر

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آموزش شهروندی

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:42 ب.ظ

ناآگاهی با پیامدها و مصداق هایی چون انفعال و بی عملی، همانند بیماری فراگیری است که گریبان شهروندان جامعه را می گیرد؛ آفتی که روزی در قامت بی تفاوتی به مسایل سیاسی و زمانی به شکل بی مسوولیتی در قبال رخدادهای اجتماعی و حتی ضایع شدن حقوق فردی نمود می یابد.

 

عناصر زیادی وجود دارد که در ایجاد و گسترش ناآگاهی و انفعال زمینه می سازد و این آسیب را می پرورد اما نبود آموزش های لازم در مورد وظایف و حقوق شهروندان در همسنجی با دیگر عناصر همپایه سهم بیشتری در تعمیق و تسری آسیب نامبرده دارد.

آموزش های شهروندی به عنوان یکی از رکن های اساسی زندگی اجتماعی عصر حاضر، با آگاه سازی شهروندان به وظایف و حقوقشان، آنها را نسبت به مسایل مرتبط با زندگی جمعی آگاه می کند و شهروندان را برای کنشگری در همه ی ابعاد این زندگی مهیا می سازد. به این ترتیب، ضرورت توجه به این مهم در کشور ما جای بحث ندارد. اما در این زمینه بیان چند نکته دارای اهمیت است:

1- مهمترین ویژگی جامعه ی مدنی و مردمسالار، مشارکت مردم در همه ی جنبه های زندگی جمعی است. در چنین جامعه یی اقتصاد، فرهنگ، سیاست و ... برآیند کنش های فعالانه ی شهروندانی است که جامعه را تشکیل می دهند. در مقابل، در جوامع غیرمردمسالار، آنان هیچ نقش مشارکتی در تعیین و هدایت روندهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... ندارند و دستی فراتر از همه، برآمده از آستین حاکمان به تحولات مرتبط با زندگی جمعی شکل می دهد.

با توجه به ساختار جامعه و نظام حکومتی ما که بر اصل مردمسالاری دینی پایه ریزی شده (ترکیبی از هنجارها و آرمان های دینی و بایسته های سیاسی- حقوقی)، لازم است باور به مشارکت و تاثیرگذاری شهروندان در همه ی ابعاد زندگی جمعی جریان یابد. در سال های گذشته این مساله بخاطر کم کاری برخی نهادهای مسوول و همچنین رسانه ها خدشه دار شده است. اصلاح این مهم نیازمند آموزش شهروندانی است که آگاه و کنشگر باشند و بدانند از چه راهی می توانند بر جامعه ی خود تاثیرگذار باشند.

آموزش شهروندی با انتقال و نهادینگی مجموعه یی از ارزش ها، هنجارها، بایدها و نبایدها، شهروندانی تربیت می کند که نسبت به محیط پیرامونی خود و مسایل مربوط به زندگی جمعی حساس هستند و با نگاهی تیزبین و پرسشگر تحولات جامعه را دنبال می کنند.

به بیانی دیگر، آموزش شهروندی در وهله ی نخست کارکردی آگاهی بخش دارد. شهروندانی که از حقوق و تکلیف های خود بی خبرند، هرگز برای بهبود وضعیتی که نسبت به آن ناراضی هستند اقدامی نمی کنند. آگاه کردن شهروندان نسبت به حق و تکلیف از آنها شهروندانی پرسشگر و به دنبال آن پویا و موثر می سازد که برای اصلاح امور دغدغه دارند و برای رسیدن به جامعه ی مطلوب خود تلاش می کنند.

2- «شهروندی» رابطه یی دوسویه میان فرد و حکومت است که به واسطه ی آن مجموعه یی از حقوق و وظیفه ها برای 2 طرف الزام آور می شود. به عبارتی، فرد و حکومت هر 2 در قبال یکدیگر هم وظیفه هایی بر عهده دارند و هم از حقوق متعددی برخوردارند.

با توجه به معنای شهروندی، همانگونه که بیان شد حقوق و تکلیف ها در تعامل با یکدیگر معنا می یابند و نادیده گرفتن یکی موجب مخدوش شدن دیگری و به طور کلی مفهوم شهروندی می شود، از این رو در فرایند ارایه ی آموزش های شهروندی تمرکز بیشتر بر تکلیف شهروندان و وظیفه هایی که در قبال حکومت برعهده دارند، تنها موجب ناکارآمد شدن این آموزش ها و بی اعتمادی مردم می شود. بنا بر این، باید در فرایند آموزش حقوق شهروندی عنصر توازن را مهم شمرد.

3- شهروندی مانند همه ی پدیده های اجتماعی موضوعی تام است که به شکلی گسترده دربرگیرنده ی حقوق و تکلیف شهروندان در همه ی حوزه های مرتبط با زندگی جمعی چون سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... است. نگاه تقلیل گرا به این مقوله، آموزش ها در این حوزه را با ناکارآمدی روبرو خواهد کرد.

در کشور ما آموزش های شهروندی بیشتر بر آموزش حقوق و تکلیف های اجتماعی شهروندان مبتنی است و ابعاد دیگر بویژه مولفه های سیاسی شهروندی وزن کمتری در این آموزش ها دارد. آموزش های سیاسی هم اغلب در زمان برگزاری انتخابات به حق مشارکت سیاسی به معنای شرکت در انتخابات تقلیل می یابد. این مساله مانند آفتی به مفهوم و ماهیت حقوق شهروندی آسیب می زند.

4- از آنجا که همه ی افراد جامعه در زمره ی شهروندان قرار می گیرند، همه ی شهروندان باید مخاطب آموزش های شهروندی باشند.

در کشور ما افراد بزرگسال مخاطبان اصلی آموزش های شهروندی هستند. گروه کودکان و افراد کم توان و ... شهروندانی هستند که اغلب در آموزش های شهروندی جای آنها خالی است. از این رو، عدالت که خود از حقوق شهروندی است باید در آموزش این حقوق رعایت شود.

5- تمرکز صرف بر آموزش نظری در بحث آموزش های شهروندی در زمره ی آفت های آن است. بسیاری از شهروندان می دانند از چه حقوقی برخوردارند و چه وظیفه هایی برعهده دارند، اما چون در این زمینه تجربه ی عملی ندارند، نمی توانند حقوق خود را در عرصه ی واقعیت مطالبه کنند و به تکلیف خود عمل کنند.

لازم است مباحث مرتبط با آموزش شهروندی به صورت عملی و تجربی، حتی به شکل کارگاهی به شهروندان آموزش داده شود تا از کارایی لازم برخوردار باشد.

6- جامع بودن ابعاد شهروندی و گستره ی فراگیر کسانی که شهروند محسوب می شوند، آموزش های مرتبط با شهروندی را در همه ی نهادها و سازمان های فعال در جامعه ضروری می سازد.

هیچ نهادی نمی تواند همه ی مولفه های مرتبط با شهروندی (حق و تکلیف در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ...) را به همه ی شهروندان آموزش دهد. لازم است هر نهادی با توجه به حوزه ی فعالیت خود، بخشی از حقوق و تکلیف های شهروندان را به آنها آموزش دهد تا برآیند همه ی این آموزش ها به تربیت شهروند در معنای واقعی آن منجر شود.

در جمع بندی و همچنان که گفته شد، افزایش مشارکت شهروندان در گروی آموزش های شهروندی است. مشارکت شهروندی به خودی خود عنصری مهم در زندگی جامعه ها به شما می رود اما همپیوندی های عمیقی با دیگر عناصر همپایه دارد. به عنوان مثال مشارکت شهروندی با ایجاد همبستگی و انسجام به عنوان سرمایه یی اجتماعی و عنصری هویت بخش، موجب تقویت قدرت ملی خواهد شد. شهروندان برای جامعه یی که خود سازنده ی آن هستند، احساس مسوولیت بیشتری می کنند و حاضرند برای حفظ آن از آفت ها و آسیب ها تلاش کنند.

بدین ترتیب آموزش شهروندی را می توان آموزشی برای همه کس، از سوی همه ی نهادها، برای همه ی سنین و معطوف به همه ی ابعاد حقوق و تکلیف های متقابل بین شهروندان و نیز حاکمان و شهروندان دانست.

اا دارستانی كارشناش حقوق بین الملل خصوصیdardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فاجعه جمعیتی ایران - ایران 31 میلیونی!

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:40 ب.ظ

بر اساس سناریو رشد پایین جمعیتی که سازمان ملل متحد در سال 2010 منتشر کرده است اگر ایران به همین صورت به ادامه جایگزینی جمعیتی بپردازد و برنامه ای برای تعادل آن نداشته باشد در 80 سال آینده جمعیت 31 میلیونی را تجربه خواهد کرد که 47 درصد آن را افراد سالمند بالای 60 سال را در برمی گیرند و این درحالی است که در خاورمیانه کشورهای عربستان و قطر دارای بیشترین رشد جمعیتی در میان سایر کشورهای منطقه هستند.
مصاحبه شونده : اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و فعال حقوق بشر :
روز نامه الكترونیكی انصار حزب الله گیلان:  یکی از مقوله های بسیار مهمی که در حال حاضر مورد بحث و ارزیابی است ضریب رشد جمعیتی و نسبت آن به توسعه اقتصادی در کشورهای جهان است.بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است در آینده کشورهای که دارای نیروی کار متخصص و فعال باشند می تواند مدیریت آتی جهان و یکی از مدیران اجرایی قوی آن باشند.چرا نتایج به دست آمده از آمارهای جهانی رشد جمعتی در بسیاری از کشورهای جهان پائین آمده و به سمت طراز منفی در حال حرکت است که البته ایران نیز از این داستان مستثنی نیست.

از مهمترین مزایای رشد جمعیت که می توان به آن اشاره کرد:

*افزایش بهره وری عوامل تولید به خصوص نیروی کار
*تحول ساخت اقتصادی کشورها
*تحول ساخت اجتماعی
*گرایش برای به دست گیری منابع اولیه و مواد خام و کالاها در سطح بین الملل
*و مهمترین آن محدود شدن رشد اقتصادی به یک سری از کشورهای خاص است.

ایران 31 میلیونی در راه است!

ساختار کلی جمعیت همانند یک اندام واره است که باید تمام بخش های آن دارای تعادل و پویایی باشد و نمی توان یک وضعیت ثابت را برای آن یک امر ایده آل تعریف کرد.

بدین منظور است که باید به صورت مداوم پویایی و تحولات اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که مطالعات احتمال خارج شدن جمعیت از حالت تعادلی را نشان دهد سیاست های حمایتی باید اعمال گردد.

ایران در بازه سال های 65 تا 68 دارایی یک رشد جمعیتی چشمگیر با میانگین باروری 6/1 بود که این امر موجب گشت تا افرادی خطر انفجار را برای ایران گوش زد کردند و دولت وقت نیز در راستای همان  کنترل جمعیتی با بسیج کردن تمام دستگاه های تبلیغاتی و اجرایی کشور در مدت زمان 65 تا سال 71 توانست خطر انفجار جمعیتی را کنترل کند و رشد جمعیتی ایران را به حد متوسط جهانی برساند اما آن چیزی که مدیران به آن توجه نکردند بودند حرکتی انقلابی در خصوص کنترل جمعیت بود و این تندروی در این مسئله موجب شد تا صاحبنظران در زمینه رشد و جمعیت با ابراز نگرانی از تندروی دولت وقت در کنترل جمعیت خواستار تجدید نظر سیاست های جمعیتی کشور شوند چرا که میزان باروری 6/1 در سال 65 به 1/8 برسد و ادامه این روند موجب خواهد شد که ایران در بلند مدت با طراز رشد جمعیتی منفی مواجهه شود.

در حال حاضر  متوسط نرخ رشد در جهان که برای جلوگیری از منفی شدن طراز جمعیت 2/1 است که این امار در ایران 1/8 درصد گزارش شده  که حتی در برخی منابع از رشد پایین تر 3/1 درصدی نیز آمارهای ارائه شده است.

بر اساس سناریو رشد پایین جمعیتی که سازمان ملل متحد در سال 2010 منتشر کرده است اگر ایران به همین صورت به ادامه جایگزینی جمعیتی بپردازد و برنامه ای برای تعادل آن نداشته باشد در 80 سال آینده جمعیت 31 میلیونی را تجربه خواهد کرد که 47 درصد آن را افراد سالمند بالای 60 سال را در برمی گیرند و این درحالی است که در خاورمیانه کشورهای عربستان و قطر دارای بیشترین رشد جمعیتی در میان سایر کشورهای منطقه هستند.

ایران در حال حاضر نیز جز 10 کشور است که به سرعت به سمت کهن سالی در حال حرکت است و در جایگاه ششمین کشور جهان قرار دارد که افراد آن به سن پیری می رسند.

ایران در بیست سال آینده وارد فاز اول سالمندی جمعیتی خواهد شد و در ده سال آتی نیز فاز دوم سالمندی را تجربه خواهد کرد.

نکته حائز اهمیت در خصوص کاهش جمعیت که باید بدان پرداخت ، برنامه ریزی است که از سوی سیاستمدارن و استراتژیست های امریکایی و اروپایی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ریخته شده است.

برژنسکی سیاستمدار کهنه کار امریکایی و مشاور سابق امنیت ملی امریکا در مصاحبه ای که با روزنامه وال استریت ژورنال در مارچ 2009 داشت در خصوص تغییر جمعتی ایران نکته ای را عنوان کرد که ابعاد بسیار گسترده ای دارد. وی در این مصاحبه گفته بود:«از فکر کردن به حمله پیش داستانه علیه تاسیسات هسته ای ایران اجتناب کنید و گفتگو ها با تهران را حفظ کنید،بالاتر از همه بازی طولانی مدتی را انجام دهید چون زمان و آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست»

لذا باید تاکید کرد که کاهش جمعیت در ایران کابوس تلخی است که در حال شکل گیری است.
کاهش جمعیت و جایگزینی آن در کشور نه تنها در حوزه اقتصاد ضربات سنگینی را وارد خواهد کرد بلکه در عرصه امنیتی و نظامی و سیاسی نیز کشور را با مشکل مواجهه خواهد ساخت.

از یک سو جمعیت سالمند کشو در حال افزایش است که این امر موجب خواهد شدکه چتر حمایتی دولت در خصوص بیمه بازنشستگی،تامین اجتماعی و... افزایش یابد که به معنای باری مضاعف بر دوش بخش اقتصادی دولت است که با وجود 47 درصد سالمند در 80 سال آینده بخش عظیمی از قوای اقتصادی کشور مصروف تامین هزینه های حمایتی مذکور خواهد شد.

این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که پایین آمدن نرخ رشد جمعیتی به معنای کاهش نیروی کار است و این به معنای وارد کردن نیروهای کار و تکنسین ها از سایر کشورهای جهان است که خود راه دیگری برای گسترش فرهنگ بیگانه در کشور خواهد بود و علاوه بر این نکته باید به خروج ارز و تبعات اقتصادی آن نیز توجه کرد.

به هر صورت روند فعلی جایگزینی جمعیتی در کشور به هیچ عنوان-با تاکید باید گفت-به هیچ عنوان راضی کننده و منطقی نیست و باید دولت از بسته های تشویقی خود در این زمینه استفاده کند هر چند در نگاه کلان تر تنها استفاده از مشوق ها نمی توانند کار ساز باشند و باید مدیران اجرایی با همت و کار بیشتری زمینه های رفاهی،اجتماعی،اقتصادی را در سراسر کشور به وجود آورند تا دیگر بهانه ای از سوی خانوار های برای کنترل دورنی موالید وجود نداشته باشد.چرا که نمونه های نامتوازن تشویقی دولت های نهم و دهم در این زمینه را شاهد بودیم که تاثیر چشم گیری نداشت.

دین مبین اسلام نیز خود را طرفدار جمعیت مطلوب و مناسب معرفی کرده و در قرآن کریم آیات زیادی موجود دارد که به موضوعات مهم جمعیتی از جمله ازدواج و خانواده(آیه 11سوره مبارکه شورا و 11 سوره مبارکه فاطر)کمیت جمعیت در آیات (6 سوره مبارکه نوح و 12 سوره مبارکه اسراء) کیفیت جمعیت نیز در آیات متعدد قرآن مانند (33 سوره نور،233 سوره بقره و آیه 15 سوره احقاف) پرداخته شده است که هر کدام به نوعی به مسئله جمعیت نفیاً و اثباتاً مرتبط هستند.

رهبر معظم انقلاب هم با تعدیل جمعیتی در زمان حاضر مخالف بوده و در این زمینه با مسئولین فرمایشاتی بیان داشتند.ایشان در خصوص جمعیت اظهار کردند که:«من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد.من معتقد به کثرت جمعیتم.هر اقدام و تدبیری که می خواهند برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد»

در آخر باید این نکته را گوش زد کرد که اگر روال برهمین منوال پیش رود باید تبعات سنگین اقتصادی،سیاسی،نظامی و امنیتی را در دراز مدت تمام ملت ایران بپردازند و در این قضیه تمام مردم ایران مقصرند. بهتر است که مدیران اجرایی کاری را که باید انجام دهند با جدیت بیشتری در دستور کار قرار دهند که این مسئله تبعات بسیار گسترده ای دارد.

طرح کاهش رشد جمعیت ۲۵ سال است که در کشور اجرا می‌شود و جلوگیری از باروری به یک فرهنگ تبدیل شده که لغو این حرکت مقدمه‌ای برای اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری است و ما در طرح جامع جمعیت همه نگرانی‌های دوستان مخالف را در نظر گرفته‌ایم.

کشور ما گنجایش جمعیتی تا ۳۰۰ میلیون نفر را نیز دارد و ما منكر آن نیستم آیا بستر  لازم بخصوص  اشتغال و ازدواج و دیگر امور را دارد  و شاید یکی از دغدغه‌های جدی که در کشور ما وجود دارد این است که سن ازدواج در کشور بالار فته است و جوانان ما به تحصیل روی آورده‌اند یا بیكار  هستند  که فرصت مناسب برای ازدواج را که معمولا بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی است را از دست می‌دهند واین باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای جوانان شده است

با اینكه با من با افزایش جمعیت مخالف هستم و در زندگی شخصی خودم این را اجرا كردم ..اما می بینم با این وضعیت كمی جمعیت یك فاجعه است و متاسفانه در كشور ما  تمام برنامه ریزی ها دیر و تند اجرا می شود برنامه كاهش جمعیت را با سرعت و تند اجرا كردند  و حالا هم می خواهند ازیاد جمعیت را بدون برنامه ریزی و غیر علمی پیش ببرند این هم خودش یك فاجعه خواهد شد با ید با برنامه ارام ؤ ارام اجرا شود ...ما جمعیت برتر و با سواد  و پیشرفته مكی خواهیم جمعیتی بیسواد بدرد نمی خورد ....اول بلاید اشتغال و بستر فراهم شود و در این برنامه تندی و بدون برنامه و بدون ترمز نرفت ..با بر نامه و علمی و با برنام پیش برویم....

نویسنده و محقق و روز نامه نگار : اسماعیل اسدی دارستانی


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خاطرات یك ارتشی(پیسكوت)

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:40 ب.ظ

 روز ارتش مبارك  اا دارستانی درجه دار بازنشسته ارتش


 داستان یك درجه دار ارتش

من كه یك درجه دار جوان بودم در یكی از سازمانهای ارتش  خدمت  می كردم  یكسال در آموزشگاه نظامی نزاجا 06آموزش دیدم   و بعداز اینكه درجه دار شدم درجه گرهباندوم گرفتم
 من عاشق نظامی گری بخصوص ارتش بودم بعشق چتربازی و تكاوری آمده بودم  اما زندگی یك طوری رقم زد كه در‌آزمون یك سازمان بنا به دعوت ایشان و معرفی فرمانده گروهانم سروان تكاورعلی فتاحی   قبول  و جذب شدم ...علی فتاحی بمن نگاه ویژه داشت شاید هم این خواست و عنایت الهی بودو بمن همیشه می گفت با این روحیه مبارزه گر و جسور  و رك گویی و اطلاعاتی  علمی و نظامی داری  در ارتش تو اعدام می شوی یا فرمانده ارتش می شوی ..خیلی جدی هستی و كار را زود یاد می گیریی درست است روحیه نظامی و جنگی و تكاوری داری تو بدرد فقط  یك سازمان می خوری چون ضریب هوش تو عالی است بخاطر همین مرا به آن سازمان ارتش معرفی كرد  بعداز درجه گرفتن مدت دوسال در مركز آموزش آن سازمان ارتش آموزش تخصصی  دیدم با دوره كار آموزی خیلی حساس بود در طول دوره همه زیر ذربین بودیم  تقربیا خیلی از همدروهای من در طول دوره حذف می شدند به یگان اصلی برگشت داده  میشدند از نظرعلمی و هم تخصصی و هم از نظر رفتاری زیر نظر بودیم.. خلاصه من آموز ش و كار‌آمویم تمام شد خیلی سخت بود  پنچ شنبه و جمعه كه آموزش از بعداز پنچ شنبه تعطیل بود  خانه پدرم دررشت بود دیگر بخاطر باز بینی دروس و كارها در آسایشگاه  درجه دران آموزشی سازمان می ماندم  ازنظر غذا و نظافت و امكانات و.. با سازمان بود   و جمعه بجای گشتن دوسال استراحت می كردم دو ماه یكبار به رشت می امدم از تهران مشكل مالی نداشتم چون دیگر حقوق درجه داری می گرفتم  و غذا و پوشاك و مكان و.. بر عهده سازمان بود..وخلاصه بعداز آموزش در مر كز آموزش تخصصی مرا می خواستندبخاطر نمرات عالی و روحیه 100 در تهران نگه دارنند من از بنیاد شهید وبسیج  گواهی آورم بخاطر پدرم جانباز 65 درصد و خود عضو بسیج بودم  مسئولان تقسیم گقتند  بنا به نمرات و دوره عالی شما باید تهران بمانید( بدرد كارها تخصصی و عملیاتی سازمان می خوری )  اگر می خواهید چون نمرات خوب است و پدرت جانباز 65 درصد است به رشت منتقل شوی ..من گفتم دوست دارم به مرز بروم چون من به عشق   دفاع و مبارزه با دشمنان آمدم...گفتند واقعا شما دیوانه هستید چراپس نامه گواهی از بنیاد آوردی ...از اول می گفتی ما آن جا نیرو كم داریم  شما را  میفرستادیم به یكی از یگانهای ارتش  كه سازمان درآن دفتر داشتمنتقل شدم  ..... من گروهباندوم  بعنوان كارشناس در یك قسمت كار می كردم و ز ود كارها را یاد می گرفتم و بجای گردش دوست داشتم مطالعه كنم  و حتی همكارم كه متاهل بود كارهایش را انجام یم دادم با كار راضی  می شدم (چون من از دوران خردسالی تربیت یافته پدرم بودم مرا تشویق به كتابهای تاریخی و اسلامی و تاریخ معاصر و باستان ایران می نمود حتی تاریخ ارتش و ایران ...خلاصه در مدتی كمی من شدم بودم كتاب راهنمایی همكاران و حتی خانواده ایشان هم سوال دینی و شرعی و تاریخی و... سوال داشتند بمن زنگ می زدنند خلی وقتم را می گرفت سوالات آنها وقتی می گفتم تحصیلات من فقط سه سال حوزوی و سیكل است باورشان نمی شد ..
.. در یگان  مسئول مستقیم و دوست من  كه همكار من بود شد فرمانده منطقه .... بمن گفت من روحیه ات را دوست دارم عاشق كار در سازمان هستید  بیا ریس دفتر بمن بشو ..من گفتم جهانگیر جان من روحیه ام رزمی و عملیاتی است به   ریس دفتر علاقه ندارم ..گفت اسماعیل  جایگاه ریس دفتری سرگردی است  و مزایایی شغلی عالی داری و می توانی در خانه سازمانی فرماندهان لشكر اقامت كنی و... گفتم دستور بدهی می آیم اما دوست من هستی  مرا بفرست مرز .....جهانگیر بمن گفت روحیه شما فرماندهی و كارآفرینی و علاقمند بكار  جسور  است من دوست دارم در پادگان (تیپ بیرون لشكر ) بعنوان  فرمانده و مسئول دفتر سازمان باشی قبول كردم بشرطی كه مرا به منطقه مرزی صفر بفرست برای خدمت ...
هر بار كه جهانگیر ( اسم كوچك را بخاطر محرمانه بودن می نویسم و بعضی مكالمه  و گفته را بخاطر محرمانه بودن حذف كردم )فرمانده منطقه به مرز می رفت برای بازرسی از یگانه تابعه ارتش مرا هم بعنوان كارشناس می برد ... من هم زمانیكه وی با فرماندهان تیپ ها و.. جلسه داشت به یگان مربوبطه ارتش با یك سرباز سازمان می رفتم و خودم رانندگی می كرد  م دیگر چون سرباز از مناطق مرزی ترس داشت من وی را در یكی از سنگرهای مرزی می گذشتم  خود برای تهیه وضعیت گزار ش یگانها به فرمانده منطقه جهانگیر  می رفتم از گزارشات  من خیلی خوشحال می شد می گفت تا بحال چنین  گروهیانی واردنداشتم می پرسید تو را خدا تا حالا در این منطقه بودید و چند سال در سازمان خدمت می كردی من گفتم فقط یكسال آموزشگاه نظامی و دوسال تخصصی دوره دیدم دیگر شده بودم ....دیگر وقتی به بازرسی مرزی می رفت یا اتقاقی می افتد مرا می فرستاد اما همیشه بمن سفارش می كرد  اسماعیل تو داداش من هستی  من از زمان جنگ كه  از سال 1364 ستوان سومی شروع كردم  هركس مثل تو را دوست داشتم آخرش شهید می شدند حتی بعداز جنگ قسم خورد ه بودم  هیچ درجه دار و افسر را دوست نداشته باشم... اما چه كنم تو مثل  درجه دار  شهید ت  هستی  نتوانستم ...  از بردارم برایم عزیزت هستی واقعا هم راست می گفت چند سالی كه من با ایشان بعنوان درجه دار كار كردم من همانندبردار دوست داشت مرا تشویق كرد درس بخوانم .. با دبیرستانی بزرگسالان  صحبت كرد و من دیگر بعداز ظهر مدرسه می رفتم درس می خواندم تا سوم دبیرستان نظام قدیم  آن شهر درس خواندم و قبول شدم  و می گفت ای كاش زنده باشم دانشگاه رفتن تو را بینم ...باید افسر سازمان بشوی ...خلاصه برای م با كار خیلی سخت بود و در سازمان همانند ارتش نبود باید تا ساعت 17 اجباری و تا 20 با رضایت خود اضافه كاری بود   می رفتم كلاس دبیرستان دوباره ساعت 17 تا 18 به پادگان بر می گشتم كارهایم را انجام می دادم ..جهانگیر بمن می  گفت اسماعیل  نمی خواهد دیگر به سركاربر گردی صبح ها اندازه 10 نفر كار می كنی و مسئولان ا............و من بعنوان فرمانده قبولت داریم اگر مشكلت اضافه كار 6 یا 7 ساعت است من برایت رد می كنم چون صبح اندازه 10 نفر كار می كنی در كار های عملیاتی به بچه های ... كمك می كنی  تو بازوی منطقه شدی همه هم به تو عادت كردند هر كی نیرو برای عملیات و.. كم می اورد تو قبول می كنی و میئولان قسمتها آروز دارنند تو نیروی آنها باشی  لا اقل فقط كار خودت را انجام بده تا به كلاسها برسی ..نمرات دبیرستان خیلی خوب بود خیلی تعجب می كرد  قبول می شدم هرسال ...
خلاصه روز بدبختی من آنروز شروع شد ...كه به منطقه نفت شهر و سومار رفتم ....نفت شهر جای بود كه آنقدر زمان جنگ دشمن مین گذاری كرده بود كه اندازه یك جیب برای رد شدن راه داشتیم و در 20 متری مرز ایران یك چاه نفت داشت و این منافقان مزدور صدام  هر روز به داخل مرز نفوذ می كردند سربازان وظیفه را شهید  می كردند و جهانگیر بخاطر همین آمده بود و به فرمانده تیپ گفت این مسئله باید تمام بشود و.. بماند بقیه طبقه بندی است ....من از جهانگیر اجازه خواستم با لباس شخصی درسی به منافقین بدهم جهانگیر گفت به یك شرط باید تنها نباشی این كار را سازمان  اجازه نمی دهد  گفتم  من بعنوان یك ایرانی می روم ...  مدتی در مرز  در نفت شهر تنهایی كشیك دادم .. در زیر خاك مابین مرز ایران و عراق درخته های كوچك بود...( من دوره تكاوری و چتربازی  و چریك را در ارتش دیده بودم  و كاملا واردبه موارد  بود )با نان خشك و كنسرو می ماندیم...زمانیكه چندمنافق قصد ورود به داخل مرز ایران رابرای تخریب چاه وسرباز ها داشتند  یكباره من كه نیمه خواب بودم چند زن و مرد فارس زبان دیدم كه یك دفعه از پاسگاه بتونی عراقی ها در حال كمین به داخل مرز ایران  آمدند   چند نفر از منافقین كه  سه نفر از آنها زن بودند به هلاكت رسیدند و دو نفری هم زخمی بودند كه خواستیم به یگان بیاورم كه با خوردن قرض خودشان رابهلاكت رساند بودند  و بقیه بطرف پاسگاه عراقی متواری شدند فكر كردن ما یك گردان یا بیشتر هستیم  تعدا منتافقین زیا د بود... سربازان یكباره  پاسگاه عراقی با تیر بار بطرف ما تیر اندازی نمود  و  دوستم زخمی كوچكی برداشت سرباز ها سنگرایرانی هم شروع به شلیگ كردند.. چندبار نارنجك بطرف ما پرت شد ما فقط یك اسلحه سازمانی داشتیم خواستم بطرف سنگر عراقی بروم  نزدیك بودم براحتی می توانستم سنگر را تصرف كنم سرباز گفت تو را خدا ورل كن  ما در زمان صلح هستیم  گفتم چرا بس آنها منافق را ازسنگر خود می فرستند ...
یكباره من انفجاری شنیدم  ......یكباره كه بیدار شدم در بیمارستان ارتش بودم ..... بعدا بمن گفتند دیگر منافق ها بعداز آن تلفات  كه 5 منافق زن و چند درجه دار  و سرباز عراقی بهلاكت رسیدند  دیگر بطرف چاه نفت ایران در مرز حمله نشد و دیگر هر روز سربازی شهید نشد...بماند..
دومین اتفاق از روزی افتاد  كه بخاطر ان انفجار و بیهوشی چند روز  ...من دیگر صورت سانحه انجام ندادم  ....دنبال  چیزی نرفتم چون نوجوان 19 ساله بودم ..خام و تند و پر انرزی بنده خدا جهانگیر گفت اسماعیل چند روز بیهوش بودی بیا برو صورت سانحه .... خلاصه من دیگر بخاطر جراحت و موج گرفتگی و....فقط دیگر به مناطق مرزی نگذشتند بروم ....اما عاشق مبارزه با دشمنان كشور بودم ...دنبال فرصت بودم دوست داشتم به لبنان بروم برای مبارزه با اسراییل به سازمان نوشتم گفتند ارتش بهیج وجه نیرو به خارج اعزام نمی كند ..چون من بعشق مبارزه آمده بودم وگرنه بخاطر وضعیت پدرم  مرا استخدام بعنوان كارمند می كردند مثل حالا نبود من با اینكه سنم كم بود و از حوزه هم بخاطر عشق به مبارزه با دشمنان وطن ترك تحصیل كردم و تمام موقعیت هایم را كنار گذشتم
 من آدم زرنگی بودم   از دبستان تابستان  و تعطیلات و حتی زمان بیكاری - كارمی كردم  و حتی یك زمین در پشت قبرستان آستارا داشتم كه بعدا پدرم فروخت می خواستم  خانه بسازم در سن 15 سالگی  واز پدرم پول نمی گرفتم ...مرز آستارا هم باز شده بود با دوستانم شروع كرده بویم به خرید و فروش وسایل اگه با همان پول زمین  می ماندم همین الان میلیارد بودم چون ادم تیزی  زرنگی بودم...همه بمن ................كار بازار روس خیلی راه افتاد ه بودم بچه زرنگی بودم .
خلاصه بدبختی من شروع شد.. بخاطر جراحات و موج گرفتگی ......بخاطریك پرونده نیاز بود زیاد تمر كز كنم ...از مسئول قسمتم اجازه گرفتم  گفت فرقی نمی كنداین پرونده را تمام كن  من به شما اطمنان دارم ..رفتم  خلاصه بعداز سه ساعت تحقیق و دیدن مدارك معما پرونده را پیدا كردم .. ازپله های طبقه چهارم كه مهمانسرا سازمان بود  یك اتاق هم متعلق بمن بود می خواستم بیایم پایین یكباره چشمم سیاهی رفت.... فقط خودم را در بیمارستان دیدم .....از سال 1373   كه آن اتفاق افتاد دیگر من حتی قادر به تلكم نبودم تازه هم عقد نموده بود م ..آنقدر وضعیت جسمی و روحی ام بعد بود و درد دشات دیگر بعداز  چهار دبیرستان درس می خواندم نتوانستم  در س بخوانم ( سال 1379 دیپلم گرفتم )كمیسیون پزشكی 506 ارتش برایم كار افتادگی كلی و بازنشستگی طبق ماده 108 بند ب داد ...سال 1375 بود  چند سالی بود حتی قادر به تلكم و راه رفتن نبودم  از سال 1373 تا 1375 هیچ خاطری را به ذهنم نمی آید یعنی كلا مغزم و بدن تعطیل بود...یك مقدار ...سال 75 از نظر بدنی خوب شدم می توانستم راه بروم و...اما با دارو وبستری زنده بودم...وضعیت اعصاب و مغزم خوب نبود بیشتر وقتها بخاطر سردرد شدی چه در بیمارستان ارتش یا خانه با دارو خواب بودم تا درد را حس نكنم... خلاصه كمیسیون اداری سازمان تشكیل شد من التماس كردم گفتم من می خواهم بمانم چون عاشق ارتش و سازمان هستم بازنشستگی برایم زود است یادش بخیر تیمسار ا.. معاون اداری بمن گفت پسرم همه از خدا هستند مثل شما طبق ماده 108 بند ب بازنشست شوند تاسی سال درجه ات را می گیریی  و هم حقوق  می گیریی   چه مشكلی داری همه از خدا می خواهند من گفتم من عاشق ارتش  هستم باید بمانم..... خلاصه با اصرار من كمیسیون اداری سازمان بازنشستگی  مرا موقتا نگه داشت  اما شرط كردند باید به زادگاه خود منتقل بشود با كار راحت ...من هم تعهد كردم با انتقالم به محل زندگی پدر و مادرم و همسرم در رشت موافقت كنم ...................... زندگی دیگر برایم یكنواخت بود....بقیه خاطره فعلا بخاطر سازمانی محرمانه است ...
خلاصه در سال 1376  بنا به  رای كمیسون اداره بهداری سازمان من و بهداد ارتش  و كمیسون اداری  سازمان و ارتش من بازنشست شدم...... زمان خدمت اولین كتابم رابعنوان خدمت و مدیریت نظامی و وظیفه ارتش ازدیگاه اسلام را نوشته بودم و چند تالیف نیز داشتمووبعداز بازنشستگی چند سالی وضعیت بیماریم شدی بود حتی قادر به راه رفتن و زندگی معلومی نبودم ..تا اینكه سال 1378  كه خانه پدرم در رشت زندگی می كردم و جناره بیش نبودم ..نستبا راه رفتن و صحبت كردن را توانستم انجام بدهم ...دكتر بهداری  سازمان بمن پشنهاد كرد نسبتا با دارو خوب شدی به باید خودت را مشغول كنی گفت به چه چیزی علاقه داری گفتم می خواهم به ارتش باز گردم گفت كلا حق كارهای سخت را نداری دورارتش را خط بزن من نمی توانم به كمیسیون بگویم دوباره تو را اعاده خدمت كنند.... خلاصه با اصرار به پدر(جانباز 65 درصد بسیجی ) و مادر كه در رشت بودند چند هكتار كشاورزی داشتند  گفتم من می روم آستارا می خواهم روز نامه نگار و كتاب بنویسم و پدرم گفت اینجا كه در رشت سر دبیر هفته نامه هستی همین جا بمان ..من قبول نكردم ....
مادرم گفت تو اگربروی ما هم آستارا می ایم شالیزار و خانه را می فروشم می آییم.....
خلاصه  آستارا ..دیگر كسی برایم اشنا نبود  بیشتر وقتها مجبور بودم قرض  كه دكتر داده بوداستفاده كنم....
از آن سال شروع كردم ...كار گری ساده  برای مبنع درآمد چون حقوقم كم بود و نوشتن كتابهایم و روز  نامه نگاری را رسما در استارا و تالش شروع كردم ... و تا سال 1390  پنچ كتاب نوشتم  1- خدمت و مدیرت نظامی و وظیفه ارتش از دیدگاه اسلام كه در ارتش نوشتم 2- تا زنده ام بسیجی ام 3-داستان های آسمانی ایران و تاریخ دولتهای شیع در ایران 4- سر گذشت تالشان و 5-بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست كه همگی را نوشتم و مجوز گرفتم تا امسال نستبا حالم خوب بود چند سال پیش حالم نسبتا خوب بود اما در دستگیری من در سال 1380 شبعه سوم دادگاه انقلاب   و دیگر دستگیری ( ضرب و شتم و....) دوباره بیماریم  زیاد شد  بارها بازداشت شدم بخاطر روز نامه نگار و وبلاگ نویس ی و در سال 1390 در انتخابات 1390 كه من از صفر نعیمی رسما حمایت می كردم یكی از اصلی ترین یاران وی بودم  مرا چند نفر فارس ربودن تا حد كشت زدن و جنازه ام را در در كوچه امان انداختند از آن را مشكل نخاع (جنسی ) و اعصاب و روان پیدا كردم یعنی بیماریم شدت گرفت  و سال 93 هم سه بار بخاطر سایت درد نیوز و روز نامه نگاری دستگیر و بازاشت و شنكجه شدم  و آخرین دستگیر ی اسفند 93 بود كه تا حد مرگ كتكم زدند  و 2 روز بازداشت بودم با ضمانت آزاد شدم اگر نوبد آموزشهای تخصصی ارتش من خیلی مدت پیش مرده بودم ...ادامه دارد
 دیدار با مقام معظم رهبری...درچه دار ارتش با رهبر  و امام...
من قبل از ارتش در سن 12سالگی به اتفاق پدرم  به ملاقات امام رفتیم من خیلی دوست داشتم  دست امام رابوس كنم ... 12 ساله بودم كه پدرم به قول خود عمل كرد گفته بود اگر با نمره خوب قبول شوم این بار كه به ملاقات امام می رود مرا خواهد برد..قبل آن مرا به دست بوسی آیت الله احسان بخش برد..پدرم مرا خلیی دوست دشات بمن می گفت  تو از تاریخ جلوتر  هستی از داخل بچه هایش با من بیشتر  دست و پنجه می زد...خلاصه شب حركت كردیم با اتوبوس از استارا سوار شدم و در ترمینال پیاده شدیم..زیاد یادم نمی آید ..خلاصه پدرم گفت  دست من بگیر بروم جلو ازبازرسی و.. رد شدیم  خلاصه پدرم از چندین مانع رد شد جلو ما را نگذشتند خلی شلوغ بود ...
خلاصه در آخر سخنرانی  كه بچه دیدم به دست بوسی اما می روند  من اصرار كردم  ..پدرم یكباره مرا كه نوجوان كم چثه بودم بلند كرد دا زد یا ابوالفض به خواست خدا مردم مرا دست به دست به سكوی كه امام ایستاد ه بود رساندن شانش یارم بود  چند ثانیه توانستم دست امام را بوسه بزنم مثل اینكه دنیا را بمن دادند.. خلاصه مر كز آموز ش تخصصی درجه داری بودم بما گفتند در 29 فروردین افرادی كه یم خواهند به دیداز  امام خامنه ای بروند ثبت نام كنند من هم ثبت نام كردم از شانس خوبم موفق شدم در مراسم باشم و بصورت خیلی نادر این بار هم توانستم دست مقام معظم رهبری را بوسه بزم حتی ایاشن به سر من دست كشیدند این زمانی بود كه من گروهبان دو ارتش  و در مر كز آموزش بودم دوبار هم به توانستم شانسی در مراسمك دیدارایشان شركت كنم اما به جلو نتوانستم برو..
ادامه دارد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بزرگترین نیروی رزمی و تخصصی در خاور میانه در كجاست

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:39 ب.ظ

http://www.blogfa.com/photo/i/irannews000.jpg

 اادارستانی درجه دار بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروهای بزرگترین یگان نظامی ایران کجا آموزش می‌بینند

سربازانی که برای خدمت به نیروی زمینی ارتش اعزام می‌شوند در ابتدای کار می‌بایست در یکی از مراکز آموزشی این نیرو (بنا بر میزان تحصیلات و تخصص) دوره آموزشی را طی کرده و پس از آن در یکی از مراکز نیروی زمینی بکارگرفته شوند.

  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن یگانهای متعدد پیاده، زرهی وهوایی بیشترین تعداد نیروی انسانی را در میان یگان های نیروهای مسلح در اختیار دارد.

با این توضیح بدیهی است که می بایست مراکز آموزش متعدد و مناسب نیز برای آموزش و بکارگیری این نیروی انسانی که تعدادی از آنها نیز جوانانی هستند که دوره خدمت سربازی خود را می‌گذراند، در نظر گرفته شود.

در واقع سربازانی که برای خدمت به نیروی زمینی ارتش اعزام می‌شوند در ابتدای کار می‌بایست در یکی از مراکز آموزشی این نیرو (بنا بر میزان تحصیلات و تخصص) دوره آموزشی را طی کرده و پس از آن در یکی از مراکز نیروی زمینی بکارگرفته شوند.

علاوه بر سربازان، افرادی که  قصد پیوستن به بدنه نزاجا را دارند نیز پس از قبولی در کنکور ورودی، در مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) و یا در دانشگاه افسری امام علی(ع) دوره های خود را گذرانده و سپس جذب نیروی زمینی می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر، مروری کوتاه خواهیم داشت بر مراکز آموزش هشت گانه نزاجا و نیز دانشگاه افسری امام علی(ع) که وظیفه آموزش نیروی انسانی موجود در نزاجا را برعهده دارند.

* مرکز آموزش 01 شهدای وظیفه نیروی زمینی ارتش

این مرکز در تاریخ 26 اردیبهشت 1336 تحت عنوان «مرکز آموزشی شماره 1 ارتش» در تهران تأسیس شد و بعدها به نام مرکز آموزش 01 کادر و در نهایت به پاسداشت شهدای وظیفه به نام «مرکز آموزش 01 شهدای وظیفه نزاجا» نامیده شد.

لازم به ذکر است تمامی افسران وظیفه‌ای که در دوران جنگ به شهادت رسیدند، از دانش آموختگان این مرکز بودند.

در این مرکز هر 2  ماه یکبار یک دوره و مجموعاً 6 دوره آموزشی در سال برگزار می‌شود و تعداد نفرات هر دوره به طور میانگین 2000 نفر است.

مدرک تحصیلی مشمولانی که در این مرکز آموزش می‌بینند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.

سرهنگ علی کرمی زرندی جانشین فرمانده این مرکز می‌گوید: «چیزی که در این مرکز حائز اهمیت است و مسئولیت خادمین ملت را مضاعف می‌کند این است که اقشار تحصیل کرده فرهیخته و نخبگان علمی کشور اسلامی، در این مرکز حضور دارند و فرماندهان این مرکز باید بتوانند به انتظارات اذهان جستجوگر این عزیزان پاسخ شایسته‌ای در زمینه‌های مختلف علوم نظامی بدهند.»

* مرکز آموزش 02 شهید ستوان‌یکم وظیفه عبدالحمید انشایی

مرکز آموزش 02 که با 4 گردان به نام هنگ تعلیماتی لرستان تشکیل شد، در سال 1344 به نام مرکز آموزش جایگزینی تغییر نام یافت و در سال 1347 به نام «مرکز آموزش 302 خرم­آباد» نام گذاری گردید.

این مرکز در سال 1350 از خرم‌آباد به شاهرود (چهل دختر) منتقل و عنوان «مرکز 02 چهل دختر» را به خود اختصاص داد و نهایتاً در سال 1372 از شاهرود به تهران منتقل شد.

این مرکز مفتخر است که در دوران دفاع مقدس بیش از 10 آزاده، 13 شهید و 132 جانباز تقدیم انقلاب کرده است.

به طور متوسط در این مرکز در هر سال، 6 دوره آموزش وظیفه با 1200 نفر در هر دوره و 6 دوره کد تربیت مربی با 300 نفر در هر دوره اجرا می‌شود.

* مرکز آموزش 03 شهید سرلشکر شبان برخورداری عجب شیر

مرکز آموزش 03 در زمینی به مساحت 178 هکتار در فاصله 9 کیلومتری شرق دریاچه ارومیه واقع شده و مسیر ارتباطی استان آذربایجان شرقی و کردستان، وجود خطوط راه‌آهن مراغه - تبریز و فرودگاه سهند مراغه امکانات ترابری خوبی برای آن فراهم کرده است.

این مرکز که در سال 1337 ساخته شده، متشکل از 4 گردان و هر گردان مشتمل بر 4 گروهان 250 نفری جمعاً به استعداد 4000 نفر یکان قرارگاه، پشتیبانی و خدمات می‌باشد.

در این مرکز که مفتخر به تقدیم 67 شهید والامقام است، در طول 24 دوره، آموزش رزم مقدماتی برای مشمولین مقاطع زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم برگزار می‌شود.

به طور میانگین در هر سال 25 هزار نفر در این مرکز آموزش می‌بینند.

* مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) بیرجند

مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) در سال 1304 در قالب گردان سواره نظام تأسیس و در سال 1338 به هنگ 201 آموزشی و در سال 1344 به مرکز آموزشی 304 با استعداد 2 گردان و در سال 1350 به مرکز آموزش 04 به استعداد 4 گردان آموزشی (یک گردان در تربت حیدریه و 3 گردان در بیرجند) و گروهان قرارگاه، خدمات و پشتیبانی، تبدیل شد.

در سال 1387 با نگرش به همجواری این یکان با استان خراسان رضوی و بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع)، با پیشنهاد این مرکز و تصویب فرمانده نیروی زمینی ارتش به نام مبارک حضرت امام رضا (ع) یعنی مرکز آموزش 04 امام رضا (ع) تغییر نام یافت.

هدف از احداث این مرکز (که در زمینی به مساحت حدود 47 هکتار در شرق شهرستان بیرجند واقع شده) در بدو تأسیس، برقراری امنیت در منطقه جنوب خراسان بزرگ و شرق کشور بوده است.

تعداد شهدای ارتش در این حوزه استحفاظی 434 نفر و تعداد شهدای این مرکز 114 نفر می باشد.

شایان ذکر است مرکز آموزشی 04 در دوران دفاع مقدس علاوه بر ارائه آموزش‌های رزم مقدماتی به سربازان ارتش، نسبت به آموزش بسیجیان منطقه و با استفاده از کارکنان پایور و وظیفه برگزیده و داوطلب و امکانات داخلی مرکز، نسبت به سازماندهی، تجهیز و اعزام به مناطق عملیاتی گردان 809 از سال 1360 اقدام کرده‌است.

* مرکز آموزش 05 شهید سرلشکر علیرضا اشرف گنجویی

در سال 1313 یگانی به نام واحد سوار اسبی در پادگان تشکیل و مستقر گردید.

پس از گذشت 11 سال یعنی در سال 1324 واحد سوار اسبی به لشکر 7 پیاده کرمان و مکران تغییر نام و سازمان و فعالیت های لشکر مزبور تا سال 1333 ادامه یافت.

مجددا در سال 1333 لشکر 7 پیاده کرمان به لشکر 11 پیاده کرمان تغییر نام داده شد و تا سال 1341 به فعالیت خود با همین نام ادامه داد تا اینکه لشکر 11 پیاده کرمان به خراسان منتقل شد.

در سال 1341 یک تیپ با هویت مستقل در کرمان تشکیل شد و تا سال 1344 با همین نام فعالیت خود را ادامه داد.

این یگان در سال 1344 به مرکز آموزش 305 کرمان و در سال 1347 به نام مرکز آموزش 05 کرمان تغییر نام یافت و در سال 1388 نیز به نام کنونی نامگذاری گردید.

این مرکز در محدوده شهر کرمان با مساحت 123 هکتار واقع شده و تعداد 57 شهید والامقام به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

امیر سرتیپ دوم حمیدرضا حسامی فرمانده مرکز 05 در مورد این مرکز می‌گوید: «مرکز آموزش 05 شهید گنجویی افتخار دارد علاوه بر ماموریت ذاتی خود که همان تربیت و آموزش هزاران سرباز در طول 8 سال دفاع مقدس و اعزام آنان به یگان های عملیاتی حاضر در جبهه بوده است، در بهمن ماه سال 1359 یک گردان رزمی به نام گردان 808 پیاده، از کارکنان پایور داوطلب گردان های آموزشی، خدمات و پشتیبانی تشکیل داده و پس از آموزش کارکنان مربوطه، با تجهیز کامل در تاریخ 16 مهر 1362 با استعداد 67 نفر کارکنان پایور، 14 نفر افسر وظیفه و 700 نفر سرباز به فرماندهی جناب سرهنگ عاقبتی به جبهه ها اعزام نماید.

گردان 808 اولین یگان رزمی کرمان بود که در مهر ماه 1360 پس از استقرار در پادگان دوکوهه اندیمشک ماموریت رزمی خودرا در دفاع از خاک مقدس میهن اسلامی، تحت امر لشکر 21 به فرماندهی سرلشکر حسنی سعدی در منطقه عملیاتی تپه سبز آغاز کرد.

* مرکز آموزش 06 درجه داری (آموزشگاه نظامی) جوادالائمه (علیه السلام)این مرکز در ابتدا تیپ 3 لشکر1 گارد بود.

در تاریخ 12 شهریور 1359، مرکز 06 در لشکرک تهران تأسیس گردید و در سال 1362 به این پادگان منتقل و به عنوان مرکز آموزش درجه داری نامگذاری شد.

در سال 1367 نیز با اجرای قانون جدید ارتش جمهوری اسلامی ایران، این مرکز به آموزشگاه نظامی و در تاریخ یکم آذر 1387 به آموزشگاه نظامی جوادالائمه (ع) تغییر نام داد.

این آموزشگاه مفتخر است که مهد تربیت و پرورش درجه داران مؤمن، متعهد و شجاعی بوده که در طول 8 سال دفاع مقدس در یگان های عملیاتی با ایثار و از جان گذشتگی خود در مقابله با دشمن بعثی، از عزت و شرف ایران اسلامی جانانه دفاع کردند.

آموزشگاه نظامی جوادالائمه(ع) در طول سال، 4 دوره دانش آموزی پایور ثابت و پیمانی برگزار می‌کند که در هر دوره به طور میانگین 800 نفر و در طول سال 3200 نفر از آن فارغ التحصیل می شوند.

در این مرکز در طول یک سال، 6 دوره مشمولین وظیفه فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا پذیرش می‌شود.

توضیح اینكه : من اا د مدت یكسال در این آموزشگاه دوره درجه داری در دهه اواخر 60 دیدم و مدت نزدیك دوسال دوره رسته تخصصی ام در یكی از مر كز های آموزشی دوره دیم ....چند سالی خدمت كردم در یكی از سازمانهای ارتش كه بعلت جراحت و بیماری  در حین خدمت طبق ماده 108 بند ب بازنشست شدم... لازم بذكر است دو عمویم كه افسر بازنشسته ارتش هستند در سال1355 در آموزشگاه نیرویی هوایی ارتش استخدام و یكی آزانها بعلن شیمیایی شهید و یكی دیگر بعداز سی سه سال  صادقانه در  دهه 80 هجری بازنشست شد..

* مرکز آموزش 07 شهید سرلشکر سید قنبر ترابی کازرون

این مرکز در تاریخ 5 بهمن 1362 جهت آموزش سربازان عادی فعالیت خود را در شهر خرم آباد لرستان آغاز کرد و از سال 1379 برابر دستورالعمل نزاجا به شهرستان کازرون انتقال یافت و با 2  گردان آموزشی و 2 گردان پشتیبانی و خدمات و گروهان قرارگاه فعالیتش را ادامه داد.

مرکز 07 از ابتدای سال 1379، هر ماه اقدام به پذیرش حدود 1000 سرباز دیپلمه کرده و تا کنون 120 دوره پذیرش داشته است.

* مرکز آموزش 08 شهید ابراهیم نوری خاش

ایران اسلامی پس از پیروزی انقلاب از هر طرف مورد هجوم استکبار جهانی بخصوص آمریکا قرار گرفت از این رو به منظور تقویت جبهه های جنگ ضرورت ایجاب کرد یگانهای آموزشی که ماموریت تربیت مشمولین را بعهده داشتند گسترش یابند تا نیازمندیهای نیروهای انسانی یگانهای عملیاتی تامین شود.

در همین راستا و در نیمه دوم سال1362، مرکز آموزش 08 کازرون پس از تصویب فرماندهی کل قوا تشکیل شد و در سال 1363 با یک گردان آموزشی فعالیت خودرا در این شهر آغاز کرد و در سال 1366 به پادگان تیپ2 زرهی خاش منتقل گردید و در بهمن همان سال، گردان چهارم آموزشی را تشکیل داد.

در مهر ماه 1369 با اجرای طرح رجعت یگانها به پادگان های سرزمینی خود، به پادگان چشمه محل کنونی مرکز انتقال یافت و تا پایان سال 1373 با 3 گردان ادامه ماموریت داد و در سال 1374 بنا به دستور فرمانده وقت نیروی زمینی به علت مناسب نبودن موقعیت استقرار مرکز از نظر آب و هوایی و امکانات نا مناسب جهت آموزش، دستور انحلال مرکز داده شد اما پس از گذشت یک سال، با انجام فعالیت های ساختمانی مرکز و تجدید بنا، مجددا فعالیت خود را آغاز کرد.

این مرکز در طول سال، 7 دوره 1800 نفری با مدارک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم پذیرش می کند.

* دانشگاه افسری امام علی(ع)

«ارتش اسلام، در دل ارتش طاغوت شکل گرفت؛ اما نه به صورت معدود و محدود، بله؛ مبارزان محدود بودند. آن کسانی که علیه مبانی دین و ایمان و ارزش ها در آن ارتش جدی بودند، یک اقلیت به شمار می رفتند. بعضی هم محو شدند و رفتند.

لذا با پیدا شدن مدیریت اسلامی در کل کشور و نظام اسلامی و ارزش های اسلامی، برای ایجاد یک ارتش اسلامی مشکلی وجود نداشت و به خودی خود ارتش اسلامی تشکیل شد.»

(از بیانات فرماندهی معظم کل قوا در دیدار جمعی از کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25/1/1387)

دانشگاه افسری (با نام قدیمی مدرسه صاحب منصبی) از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در سطح کشور است که توسط رضا شاه پهلوی و در اجرای بند ج ماده 5 حکم قشونی 14 آذر ماه سال 1300 با الگو برداری از مدرسه نظامی سن سیر فرانسه و با ادغام تجهیزات آموزشی موجود در مدرسه صاحب منصبی قزاق خانه، مدرسه صاحب منصبان ژاندارمری و مدرسه نظام مشیرالدوله ابتدا در خیابان اکباتان فعلی و در ساحتمان اهدایی سردار سپه تاسیس شد.

بعدها این مرکز آموزشی به عمارت کامرانیه واقع در خیابان سپه نقل مکان کرد و با خرید زمینهای اطراف، توسعه یافت بطوریکه این مرکز آموزشی، اکنون 140 هزار متر مربع وسعت دارد.

مدرسه صاحب منصبی از سال 1314 به دانشکده افسری تغییر نام داد و با بهره‌گیری از استادان ایرانی و خارجی به آموزش کلاسیک و نوین افسران نیروهای سه گانه و نوپای ارتش شاهنشاهی با محوریت نیروی زمینی در رسته‌های پیاده، سواره، توپخانه و بعدها مهندسی و اردونانس پرداخت.

دوره آموزش در دانشکده افسری ابتدا 2  سال بود و دانشجویان در سال اول، دروس عمومی نظامی و از سال دوم با تعیین رسته، دروس تخصصی مربوطه را فرا می‌گرفتند.

حضور فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه افسری امام علی(ع)

با توسعه فعالیت‌های آموزشی، این مرکز در قالب 5 دانشکده و گروه زبان‌های خارجی از سال 1367 به دانشگاه افسری و در سال 1375 با اخذ مجوز از فرماندهی معظم کل قوا به دانشگاه افسری امام علی(ع) تغییر نام داد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

«خبرنگار كیست و خبرنگاری چیست؟»

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:39 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

«خبرنگار كیست و خبرنگاری چیست؟»dardnews.ir

كلمه‌ای است مركب كه مركب تندرو و قاره‌پیمای تاریخ بشر بوده و هست. از آن هنگامه‌ای كه «ابوالبشر» را بر ممنوعیت از خوردن «درخت ممنوعه» خبر داد و نمرودیان را نیز از در هم نوردیده ‌شدن بت‌هایشان توسط «ابراهیم» خلیل‌الرحمن آگه ساخت، بر تارك گیتی درخشش داشته و دارد. اسم مباركش را منظور نیست، بل رسم مقدسش را كه آگاهی بخشیدن است مقصود همی باشد و عنوان پر خیر و بركتش هم همان كلمه‌ی مركبی است كه عبارت است از «خبر» و «نگار».

            آری، هفدهم مردادماه هر سال روز خبرنگار و سالروز شهادت شهید محمود صارمی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه است كه خبرسازان را شاهد بود و هست و نگارش اخبارشان را مأمور بود و نیست، این روز مهم، مبارك و تاریخی، بهانه‌ای را برای این قلم به وجود آورد تا نكاتی چند را تقدیم بدارد:

الف، خبرنگار، یعنی همان عزیزی كه در طول هزاره‌ها چندگانه‌ی حیات نوع بشر، نقشی كلیدی آفریده و رسالتی تاریخی را عهده‌دار بوده است.

            ب، از «اولین سفیران جهان هستی» كه امنای وحی هستند و از لاهوت آمدند تا پیامبران اولوالعزم حضرت حق جلت‌عظمته كه از ناسوت مأمور شدند جملگی به نوعی خبرنگار بوده‌اند، و پیش از آنان خداوند «لم‌یلد و لم‌یولد» خبرنگاری است كه خود خالق خبر است و اعزام‌كننده‌ی خبرنگاران بی‌شماری می‌باشد كه مستندترین دفتر یادداشت خبریش قرآن كریم است و مطمئن‌ترین خبرنگار اعزامیش حضرت محمد‌بن‌عبدا... صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم است.

            ج، بنابراین، آنان كه خبرنگار را با چشم ربانی به تماشا می‌نشینند، «عبدالله» را زائر می‌شوند كه فرموده است، «واشهد ان محمدا عبده و رسوله»، كه پیامبر خاتم صلی‌الله علیه و آله و سلم اول بنده‌ی اوست و آنگاه فرستاده و یا خبرنگار حضرتش می‌باشد، و اگر با عینك شیطانی بدو زل بزنند او را «ابلیسی» می‌بینند كه با توجه به استعداد منفی و فوق‌العاده‌اش یكی از بزرگترین فتنه‌انگیزان تاریخ نوع بشر است كه تفنگش قلم و فشنگش وسوسه است و تیراندازانش از جن و انس هستند كه زبده‌ترینشان را خناسان افسونگر دل‌های مردمان نام نهاده‌اند كه هر قلمی از فهرست كردن جنایت‌های بی‌شمارش ناتوان و هر كاغذ از محاسبه‌ی خیانت‌های بی حسابش عاجز و شرمنده است.

            د، ذكر مختصر آنچه كه مورد توجه قرار گرفت، در این مقال نشاید و ارائه‌ی مصادیق مستند تاریخی آن‌ها نیز در این مجال ناید. آن به كه به وصف حال پرداخته شود و با بضاعتی مزجات، سخنی را در باب خبرنگار و رسالت او در این الفاظ گنجانده شود كه طریق صواب این است ولی مشروط به آن كه با نیت ثواب انجام پذیرد. با عنایت به ضیق وقت و سرعت زمان، بهتر آن است كه حوصله‌ی خوانندگان را به سر نیاورد و حلاوت نثری سلیس و فشرده را با نوشتاری غامض و دراز تلخ‌ نكرد كه به بصیرت نزدیك‌تر است و به عقل نیز.

            ه، «خبرنگار»، فقط یك واژه نیست بلكه یك راه است و شخصیت واقعی او حقوقی است نه حقیقی و «خبرنگاری»، تنها یك شغل شریف و یا سخیف نیست، بلكه شخصیتی است جریان‌ساز كه دارای قدمتی به بلندی عمر آدمی و خاصیتی به بلندای اعلی‌علیین و یا به پستی اسفل سافلین می‌باشد كه دوران‌های متمادی تلخ و شیرین و زشت و زیبای زندگانی نوع بشر را نگارش كرده و به ودیعه گذاشته است.

            و، «خبرنگار»، به معنی درست كلمه، عنصری است كه زبانش می‌تواند شمشیری باشد كه قداره‌بندان روزگاران و قدرتمندان دوران‌ها را عاصی بگرداند و كجی‌ها و كاستی‌هایشان را بر ملا سازد و ای بسا كه بسیاری از آنان را به صراط مستقیم  هم رهنمون باشد و بالعكس و ایضاً قلمش می‌شود كه تبری ستبر و قدر باشد كه ناپاكی‌های گذشته‌ی ساكنین زمین را از حال و هوا، قول و فعل و گفتار و كردار آدم‌های حال و آینده، قطع كند و كجی‌ها و كاستی‌های هر عصر و هر نسلی را بعد از خودش، به راستی و صافی مبدل كرده و صیقلی نماید.

            ز، «مرّكب» سبز و سیاه و آبی مركبی كه بر سه انگشت هر یك از دستان «خبرنگاران» سوار بوده و هست، آنچنان مهم، سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار بوده است كه تاریخ را داستان‌گونه پرداخته و وقایع آن را به ما و آیندگان منعكس كرده و مورد عنایت خاص صاحب قلم است كه خداوند سبحان به آن سوگند یاد كرده و یكی از یكصدوچهارده سوره‌ی قرآن مجیدش را به آن اختصاص داده است.

            ح، «خبرنگار»، همو است كه تاریخ را به رشته‌ی تحریر درآورده و به اوراق سپرده است و همو است كه انواع قصه‌های قبلی‌ها را به ودیعه‌ی كتابخانه‌ها نهاده‌اند و تشنگان سرگذشت پیشینیان را سیراب گردانیده است.

            ط، در یك كلمه «خبرنگار» نبض طپنده‌ی تاریخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست، و بشریت فعلی به هر چیز و هر كس كه در حال و گذشته كه استناد كند، مطمئناً اثاری است كه توسط یك خبرنگار، روزنامه‌نگار، گزارشگر، مستندساز، عكاس، فیلم‌بردار، فیلم‌نامه‌نویس، كارگردان، مصاحبه‌گر و . و . . .، به یادگار گذاشته شده است و در طول تاریخ كسی را پیدا نخواهید كرد كه بتواند چنین حقیقت آشكاری را پنهان كند كه نشاید.

 

            ی، جمله‌ی انبیاء صلوات‌الله علیهم اجمعین كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پیامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشریت در طول تاریخ مدیون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنین هستند سلاطین ستمكار و طواغیت جنایتكار. بلی، شیرین‌ترین تاریخ‌ساز مكتب ما «حسین(ع)» است و بهترین خبرنگار دین ما «زینب(س)» است و مستندترین دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است.

            ای كاش فرصت می‌بود كه در مناقب خبرنگار و خصال خبرنگاری بیش از این می‌نگاشت، دریغا كه فرصت اندك است و مطلب مستند در این مسیر بسیار، لاجرم باید بگذاشت و بگذشت.

            در روزگار ما كه هر ثانیه‌ای یك «خبرنگار» در فضای مجازی سایبر قد علم می‌كند و عزم را جزم می‌سازد كه خود را در جرگه‌ی پرافتخار خیل عظیم و غیرقابل شمارش «خبرنگاران» قرار بدهد، مواردی ضروری را قابل یادآوری می‌داند كه عبارتند از :

            1- «خبرنگار» تیغی دو لب است كه می‌تواند جوامع بشری را به صلاح و سداد برساند و یا خدای ناكرده همنوعان خویش را به تباهی بكشاند و به روز سیاه بنشاند، زیرا پیامبران، اولیاء، صالحان، عارفان، حكیمان، شهیدان، فرماندهان، پادشاهان و همه‌ی فرهیختگان و خواص جهان هستی علاوه بر تخصص اصلی و اولیشان بطور عام «خبرسازان» و «خبرنگاران» نیز بوده‌اند و در حقیقت هر صلاح و فسادی در گذشته، حال و آینده به اینان مربوط بوده، هست و خواهد بود.

            2- «خبرنگار»، به صورت خاص كه مطمح نظر این سطور است، در شرایط فعلی جهان هستی كه به «دهكده‌ی جهانی» و «انفجار اطلاعات» نام گرفته است و اطلاع‌رسانی ثانیه‌ای و بلكه كمتر از لحظه، انجام می‌گیرد و مسابقه‌ای بس نفس‌گیر و بی‌وقفه میان خداجویان شرق و غرب و شیطان‌صفتان اقطار عالم برگزار است، نقشش بسی كلیدی‌تر و قلمش بسیار سرنوشت‌سازتر و زبانش جداً تأثیرگذارتر شده است.

            3- با توجه به نقش بسیار مهم و اساسی «خبرنگار» كه بعضاً مسیر تاریخ را دگرگون ساخته است و احتمالاً كه بعد از این نیز چنین كند، متأسفانه و با تأثر باید گفت كه عده‌ای از حكام و سیاستمداران و تصمیم‌سازان جمهوی اسلامی ایران بزرگ، تاریخی و متمدن كه بعضاً آهسته، آهسته از «سایت‌بازان»‌ هم می‌شوند، عنایت لازم را به «خبرنگاران» نكرده‌اند. آیا سزاوار است كه عناصری چنین مؤثر و شغلی چنان خطیر و موقعیتی بدین رفعت، مورد غفلت قرار بگیرد!؟. خوب است كه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در گذشته و حال نگاهی اجمالی به این قشر عظیم بیفكنند تا بدانند كه كسانی كه تا بدینسان مهم و اساسی هستند، چگونه با انواع مشكلات مادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌كنند و گریبان آنان در دست چه گروه‌هایی است و چگونه چاك می‌گردد!؟.

            4- امروزه عده‌ای از «خبرنگاران»، ابزار دست‌ برخی از فرصت‌طلبان موقعیت‌های اجتماعی واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدن بر قاطر چموش قدرت نشسته‌اند. مع‌الاسف و با عرض معذرت باید گفت و نوشت كه تعدادی از خبرنگاران كه امیدواریم زیادنباشند، می‌بایست سوژه‌هایی را پردازش كنند كه سردبیران امر می‌كنند، جریان‌هایی را تطهیر نمایند كه مدیران مسؤول می‌پسندند، سطوری را به اوراق بسپارند كه قدرتمندان فرمان می‌دهند، اخباری را منتشر كنند كه وزیران و وكیلان و از این قبیل، خوششان می‌آید، كسانی را تخریب و یا تضعبف كنند كه ممكن است روزی و یا روزگاری رقیب باشند و یا حریف بشوند و از این گونه . . .، چرا؟، چونكه دخلشان نوزده است و خرجشان بیست.

در حالی كه همگان می‌دانند كه خبرنگاران را می‌بایست آنچنان تأمین كرد و آسوده خاطر گذاشت تا با اعصابی آرام،  و مطایق «ن والقلم و ما یسطرون» آن بنویسند كه خود می‌بینند و تصویری را ترسیم كنند كه با چشمان خود به تماشا نشسته‌اند.

 پر واضح است كه بسیاری از آنان به رغم میل باطنی خود، برابر «ن والقلم و ما یسطرون» نمی‌توانند بنویسند و بنگارند، زیرا كه حداقل نیازهای معیشتی «خبرنگاران» را تأمین نكرده و حتی بعضاً ابزار كارشان را نیز، (از قبیل : ضبط‌صوت، دوربین، لپ‌تاپ و تلفن‌همراه) تهیه نكرده‌ایم و عجیب این است كه از آنان انتظار داریم كه انواع توطئه‌های مكتوب، مصور و صوتی و مونتاژ خبرنگاران تایم لندن، لیبراسیون پاریس، یو.اس.تودی واشنگتن، رویترز اینتلیجنت، آسوشیوتدپرس امریكا، فاكس‌نیوز پنتاگون، هاارتص موساد و سی.ان.ان و بی.بی.سی صهیونیزم بین‌الملل را خنثی كنند كه البته تا حدی چنین می‌كنند.

شغل خبرنگاری :

 اولاً، سخت است و زیا‌ن‌آور.

            ثانیاً، صاحبش را به انواع امراض روحی و جسمی مبتلا می‌سازد.

            ثالثاً، جزو ده (10) شغل پرخطر جهان است.

            رابعاً، میانگین عمر آنان 15 سال كمتر از بقیه‌ی مردم است

            خامساً، اكثر قریب به اتفاقشان گرفتار گردن‌درد، دست‌درد، گزگز انگشتان، فراموشی و كم‌بینایی شده و می‌شوند.

            سادساً، بسیاری از آنان تحت فشارهای روانی قرار دارند.

            سابعاً، جمع كثیری از این قشر مهم، گرفتار مشكلات و اختلافات خانوادگی می‌شوند.

            ثامناً، تقریباً همه‌ی آنان به زخم‌معده، مشكلات دیگر گوارشی، ناراحتی‌های عصبی و خستگی‌های مفرط مبتلا می‌گردند.

            تاسعاً، 92% از خبرنگاران از كمبود درآمد ماهیانه رنج می‌برند و شرمنده اهل و عیال خویشند.

            عاشراً، به اعتقاد این قلم شخصیت خبرنگاری در جامعه‌ی ما ناشناخته و شخص خبرنگار مورد بی‌مهری هستند و حق و حقوق مادی و معنوی آنان ادا نشده است كما اینكه خلبانان كشور نیز . . .،.

            سرانجام، آیا سزاوار است كه فقط به روز 17 مرداد هر سال كه به عنوان «روز خبرنگار» نام گرفته است، بسنده كنیم؟. و در صدد رفع انواع مشكلات خبرنگاران كه پاره‌ای از آن‌ها را برشمردیم، نباشیم.

            خدای رحمت كند شهید بزرگوار محمود صارمی عزیز و عظیم‌القدر را كه خبرنگار مستقر ایرنا در مزار شریف افغانستان بود {و روز 17 مرداد 1377، به همراه 8 نفر از كاركنان سركنسولگری ایران در مزار شریف توسط عوامل گروه امریكایی طالبان به شهادت رسیدند.

 این شهیدان عبارت بودند از: 1ـ ناصر ریگی سرپرست 2ـ مجید نوری تباركی مسئول امور مالی 3ـ محمدناصر ناصری كارشناس امور فرهنگی 4ـ كریم حیدریان كارشناس امور كنسولی‌ 5ـ محمدعلی قیاسی كارشناس امور كنسولی 6ـ رشید پاریا و فلاح كارشناس امور كنسولی 7ـ نورالله نوروزی كارشناس امور كنسولی  8ـ حیدرعلی باقری كارمند فنی 9ـ محمودصارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی،} كه باعث و بانی این خیر بزرگ شد و او را به همراه همراهان به شرف شهادت نائل آمده‌اش و ده‌ها همكار خبرنگار دیگر شهیدش كه با پرواز C-130 به آسمان‌ها پرواز كردند غریق غفران بی‌كران خویش بگرداند.

آری، خبرنگاران شهید و جلیل‌القدر و والامقامی چون : شهید آوینی، شهید صارمی، شهید عمرانی، شهید نیلی، شهید قریب و شهید ... كه «رضوان‌ من‌الله‌ اكبر» روزیشان و «ادخلوها بسلام آمنین» منزلشان باد، حق و حقوق مادی و معنوی خود را از دلبر شیدا و دلربای هستی دریافت كردند و اینك در جوار رحمت حق آرمیده‌اند و اعمال و گفتار ما را با دقت تمام زیر نظر دارند كه دعا می‌كنیم شرمنده‌ی آنان نشویم و موجبات رضایت خاطرشان را رقم بزنیم ان‌شاءالله.

متنی را كه ملاحظه فرمودید، بعد از تلفن خبرنگار محترم دفتر ایرنا در جیرفت مبنی بر مصاحبه پیرامون «روز خبرنگار»، به رشته تحریر درآمد و با اجازه ایشان بدین‌سان به اصحاب محترم رسانه‌ها و خبرنگاران عزیز آنها، تقدیم گردید.

 محمدرضا اسدی  خبرنگار درد نیوز

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:39 ب.ظ

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟  نوشته اسماعیل اسدی دارستانی


 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. و افکار ، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد . و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند .وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است . همنکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند  .

تاریخچه ی وبلاگ؟
گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد(البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هماکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است) و این پدیدهدر مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران  رشد کند تا هماکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن همکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم

برای وبلاگنویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
از آنجا که سرویسهای تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 1. امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی ، کامپیوتر فامیل ، دوستان  کافی نت و یا …)
 2. فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند)
 3. زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز)

از چه موقع باید شروع کرد؟
هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

از کجا باید شروع کرد؟
اگر ملزومات گفته شده را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارایه رایگان وبلاگ اقدام میکنند که هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی میکنم

 • پرشین بلاگ persisnblog.ir : این سایت اولین سایت وبلاگ دهنده در ایران است که کاملا به زبان فارسی است و امکانات بسیار خوبی دارد
 • بلاگفا blogfa.com :یکی از پر طرفدارترین سرویسهای وبلاگ ایرانی به زبان تمام فارسی است من خودم هم هماکنون از این سرویس استفاده میکنم
 • بلاگر blogger.com : قدیمیترین سرویس وبلاگ در جهان میباشد که کاملا به زبان انگلیسی است
 • بلاگ اسکای blogsky.com : یک سرویس ایرانی وبلاگ که خدمات خود را به فارسی ارایه میدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

         نماد و سنبل ویلاگ نویسان  در ایران :  وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر و محیط زیست که توسط وبلاگ نویسان بعنوان نماد وبلاگ نویسی در ایران نامگذاری شده است ( اولین وبلا نویس حقوق بشر و محیط زیست  و اولین وبلاگ نویس در شمال کشور )

 • اسماعیل اسدی دارستانی   وبلاگ نویسی را در تهران شروع کرد و جزوه اولین  وبلاگ نویسان ایران  و اولین وبلاگ نویس شمال کشور است  و اسماعیل اسدی دارستانی بود که با فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و خبری شروع کرد و آستارا نیوز اولین وبلاگ ایشان بود و اسماعیل اسدی دارستانی در سال ۱۳۸۰ جزو اولین وبلاگ نویس های فعال در ایران بود که وبلاگهای حقوق بشر و محیط زیست را راه انداخت و اولین وبلاگ و اولین نفری که در فضای فارسی  وبلاگ نوشت اسماعیل اسدی دارستانی است و اولین نفر در ایران اسماعیل اسدی دارستانی که تخصصی به امر وبلاگ نویسی در امر حقوق بشر و محیط زیست پرداخت …نام این وبلا نویس نام اشنا رد میان وبلاگ نویسان  بخصوص فارسی زبان می باشد…

       این وبلا گ نویس که هماکنون وبلاگهای متعدد خبری و تحلیلی  و حقوق بشر ومحیط زیست دارد از سال ۱۳۸۰  تاکون بارها دستگیر شده  و زندانی و شنکجه شده است و پرونده متعدد دارد و بخاطر وبلاگ نویسی با اینکه ریس شورا و عضو شورای سیبلی استارا بود مطابق ماده ۲۶ قاون شوراها و بنده ج و د رد صلاحیت شد و در سال ۱۳۹۱  پرونده هفته نامه آبادگران شمال که بعداز چند سال در مراحل تصویب انجام گرفته بود و حتی بوی تبریک مجوز داده بودن.. یکباره بخاطر صلاحیت همان عدم التزام به اسلام و ویلایت فقیه و عدم التزام به قاون اساسی رد صلاحیت و مجوز هفته نامه رد شد و حتی با اینکه در سال ۹۱ رد شده بود در سال ۹۲ به ایشان مخفیانه تحویل داده شد و بخاطر این وبلاگ نویسی  با یاینکه  زندانی و شنکجه وضرب و شتم دهها بار شده است اما تاکون محکومیت قضایی نشده است و اولین بازداشت وی در تابستان ۱۳۸۱ توسط دادگاه انقلاب تهران جلب غیابی شد و بعداز مدتها ضرب و شتم و شنکجه و بازجویی بعداز مدتی حکم تبریه ایشان بخاطر بی گناهی  تبریه صادر شد..بارها توسط … دستگیر و زبازداشت و تبریه شده است .. وی یکی از خنده آور ترین و وحشنتاک ترین  بازداست های خود را اینطور تعریف می کند.

در سال ۱۳۹۰ زمستان سرد من برای نماینده استارا دکتر نعیمی فعالیت می کردم و یک بار من ربوده شدم و که بر اثر ضربات به سر و نخاع مشکل خواب و .. پیدا کرد م. بقصد کشت مرا کتک زدن در حیات وحش  ساحل و با دروبین فیلم برداری  می کردند و فقط چشم مرا باز گذشتند .. می گفتند اعتراف کن این ها .. را تو برعلیه نظام و.. در وبلاگ ها می نویسی خلاصه من چون بیگناه بودم اعتراف نکردم و یکبار که بیدار شدم در سر کوچه خانه ام بودم ….بماند به  همه میدانند حتی نماینده و رزو جمعه هم ریس پلیس بمن زنگ زد گفت کار یمنهمی دارم بیا فلکه گاز من فورا رفتم چند نفری روی سرم ریختند همانند پلیس ضد شورش  و گفتند دستور شورای تامین است باید بازداشت شوی..

حالا بازجویی و شنکجه بماند…  یدو شبانروز انجا بودم  بازداشت گاه  ژنجره ای  داشت جا پنجره  پنچره نداشت  سرما و برف داغنه دانه داخل اتاق می امد… بخاری نبود در یان دو رزو اجازه ندادند به خانواده ام اطلاع بدهم و کسی از بازداشت من خبر نداشت  و در این دو رزو حتی ی نگذشتند قرض بیمایرم را بخورم بمن غذا و حتی نان خشک نداند  وفقط اب خوردم و آنههم آب توالت بازداشتگاه را ..  و حتی گفتم غذا  و چای و دارو و دکتر نمی دهید لااقل به خانواده ام اطلاع دهیذ وی ک قران بمن بدهید عادت دارم قران شبها و رزو ها بخوانم آنهم گفتند برای شما ممنوع است .. ی گفتم پولش را خودم می دهم لااقل بخرید برایم بیاورید آنهم قبول نکردند..فقط گفتند بدستور شورای تامین شهرستان …غذا خواستم ندادند و لباسهایم رال با زور باتوم در آوردند  و یک لباس که بوی چرک می داد بنمن دادند که دکمه نداشت  و شلواری که پشتش پاره بود….فقط سرباز بمن گفت خد ا بتو رحم کرد دوستت نماینده شد وگرنه چند سال زندانی می شدی …

بعداز یک رزو انتخابات ظهر به داد گاه رفتم  قاضی همدیمی ریس اجرای احام بود خدایی خیلی آدم با ادب بود.. متن شکایت شورای تامین راب رایم خواند عضویت در جندالله ( یعنی گروهک ریگی ) من به همدمی گفتم حاج آقا من شیعه هستم  نه سنی .. کسی عضو جندالله می شود سنی باشد من قبلا تهمت مسحی بودن آقایون دستگاهها زده بودند اما تهمت سنی بودن تازه بمن می زنند… خلاصه بعداز اینکه و… ثابت کردم شیعه ۱۲  امامی هستم و یک فعال حقوق بشر و میحط زیست هیچ وقت متعقد به ریگی و دار و دسته اش نیست با تعهد  آزاد شدم خدایی  قاضی فردی منطقی و درستکار بود خودش هم تعجب کرده بود چرا مرا  بجرمی متهم کرد که با افکار و خط و مشی فکریم نمی خورد تعجب کرد… خدا را شکر آزاد شدم..

 تمام موارد را هربار به اصل ۹۰ و ریس قوه قضاییه و سازمان حفا ناجا و واجا نوشتم نتیجه ندانند..بماند 

 

 بارها توسط افراد متعدد ربوده شنکجه تا حد مرگ شده است و در آخرین ربایش بقصد اعتراف به وبلاگ نویسی  که چشم و دستش در سال ۱۳۹۰ زمستان ربوده شده بر اثر  ضربات متعدد به مغز و  نخاع .. دیگر  شبانروز خواب ندارد و فقط با دارو در حد دو یا سه ساعت در شبانروز خواب دارد و بدون دارو متعدد فقط ۲ الی ۴ ساعت خواب دارد و ضرباتی که در سال ۱۳۹۰ بقصد اعتراف به مغز و نخاع این فعال حقوق بشر وارد شده .. دیگر زندگی را برای این وبلاگ نویس غیر ممکن  کرده و زنده بودن وی با مسکن می باشد و بنبار گفته  وی  آنقدر درد مغز و نخاع  ام زیاد  می شود که با تزریق مرفین در بیمارستان رفع می شود  و هفته ای چند بار این مشکل را دارم  و فقط از خدا مرگ زود رس می خواهم زندگی برایم بخاطر بیماری غیر ممکن شده است..

 وی در مصاحبه با ما گفت  خیلی می گویند چرا وی وقت  خود را با روز نامه نگاری الکترونیکی و وبلاگ می گذرد .. چون زمانیکه همه خواب هستند من با کمک دارو نمی توانم  بخوابم  بخاطر ضربات متعدد به مغز و نخاع ام … تنها دلخوشی ام خانواده و وبلاگ نیوسی است و برای کتابهایم که دولت احمدی نزاد  مجوز نمی داد و رسما ممنوع القلم بودم و بدون دلیل  اکثر وبلاگهایم را بدستور مشایی فیلتر کردند .. من وبلاگهایی داشتم در ماه بالای ۲ مییلون به بازدید داشت و حالا هم بازدی میانگین وبلا هایم و سایتم هایم بالای چند صد هزار نفر می باشد.. من چند سال بدستور مشایی ممنوع القلم بود  و بادستور مشایی به بنیاد شهید کشور حکم شهادت پدر جانباز ۶۵ درصدم که بعداز ۴ سال زمین گیر شده براثر جانبازی شهید شد  را نگذشتند حکم شهادت بمن بدهند .. بر رسی  که کردم  یکی جرایم من در دستگاهها امنیتی که توسط مشایی برایم درست شده است .. اینکه پدر من مسیحی بوده و بعدا  مسلمان شده است  و قبلا اسم من مسیحی بوده و بعدا من هم مسلمان شدم ..  مشایی با این  روش نگذشت بنیاد شهید حکم شهادت پدرم صادر شود.. مدارک  ارایه دایم کسی گوش نکرد…

بقیه بماند..

 

 

وبلا گ نویس  چیست و چطور نوشته می شود..

 نوشته اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر و محیط زیست / اولین وبلا گ نویس حقوق بشر و محیط زیست در ایران و کشورهای فارسی زبان

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و…

 

 

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

 

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است.هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند.

 

تاریخچه ی وبلاگ نویسی

 

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد.در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد (البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است).

 

پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

 

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟

 

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 

-امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)

 

-فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند).

 

-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

 

از چه موقع باید شروع کرد؟

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

 

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

 

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.dardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قطع(ریشه كنی ) درختان درشهررشت و گیلان...سكوت همگان...

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:37 ب.ظ

در خیابان امام خمینی تا فرهنگ  ..درختان نه اینكه سر بریدند بلكه از ریشه زدند و كندند وبردنند ... شورای شهر  وصدا وس یما  و مطبوعات  و میدران رشت و استانداری  و محیط زیست گیلان آیا نظری ندارنند ..مجوز محیط زیست كجاست حرفی ، حركتی ،اعتراضی ، پس رسالت قلم كجاست و پس كجا هستند 8 دی و دیار میزرا و شاهد شمال و شمیشیر رستم و تبر كلاه چرمینه و شبكه سبز گیلان و مدافعان محیط زیست گیلان و...... ادامه دارد تخریب و قلع و قمع در كجاست ...
واقعا چرا نظاراتی نیست و چرا كسی اعتراض به قطع درختان توسط شهرداری ها  رشت و شهرهای گیلان می وشد سكوت می كنند..
چرا بس سوال ایت پس این سازمان محیط زیست چكاره میدان است..چرا حریم رودخانه ها ی گیلان و دریای خزر متصرف و سند سازی می شود كسی نگاه هم نمی كند...
مدتی پیش هم شهرداری آستارا هم درختان شریعتی غربی (فارابی ) را از ریشه كند در كنار پیاده رو ... و كالا یك خیابان را ریشه كن نمود..كسی اعتراض نكرد ...
بجایش درختچه های نمایشی و فرمایشی غیر بومی را آوردند و كاشتند  كه هیچ وجاهیت قانونی و بومی ندارد و بیشتر به درختان پلاستیك می ماند تا درختان واقعی ...پس تكلیف درختان قدیم دهها تن  در كنار پیاده رو چه شد ..با چه مجوزی كنده شد...آخر این درختان مگر كار به كار كسی داشت ( ورودی مخیر ی)...


--------
مدتی پیش مطلبی در این سایت زدیم از مسولان خواستیم بجای قطع درختان از ریشه ووفكر اساسی برای شهر رشت بكنید ...همانند تهران و شهرهای اروپایی بیایم فكری بحال ناوگان حمل و نقل بكنیم .....بیادی قطار شهری زیر مینی برای شهر تعریف كنیم بجای اضافه كردن ناوگان قدیمی  و قطع درختان ..ملاحظه فرمایید...

ترافیک سنگین از حلقه های زندگی شهرنشینی امروزی است و مدیران شهرهای بزرگ و پرجمیعت دنیا همواره به دنبال راهکارهایی هستند تا از بار ترافیک خیابان ها کاسته و در عین حال با حفظ آسایش و راحتی شهروندان، از آلودگی های صوتی و زیست محیطی که تردد متعدد خودروها برای شهرها به بار می آورند، بکاهند.

توسعه مترو و قطارهای شهری یا حتی اجرای پیاده راه ها و لاین های دوچرخه سواری سالها است که در شهرهای پیشرفته دنیا به عنوان راه حلی برای رفع این معضل به کار گرفته می شود. علاوه بر این رونق ناوگان حمل و نقل عمومی که هم از بار ترافیک شهری و تعداد بی شمار خودروهای تک سرنشین می کاهد و هم با کاهش مصرف سوخت همراه است، ِیکی دیگر از راهکارهای کاهش حجم ترافیک در شهرها است که علاوه بر اینکه در سطح کلان به حفظ منابع ملی کمک می کند، آلایندگی های زیست محیطی را نیز کاهش می دهد.

در واقع در دنیای امروز بهره مندی از ناوگان حمل و نقل عمومی مجهز به عنوان یکی از راهکارهای اصلی رفع معضل ترافیک شهرهای شلوغ و همینطور تدبیری مسلم برای جلوگیری از آلودگی آب و هوای شهرها شناخته شده و پذیرفتنی است.

به دنبال این مهم، مدیریت شهری رشت از چند سال پیش طرح ایجاد خطوط ویژه اتوبوس های تندرو یا همان B.R.T را مدنظر قرار داد. با اینکه بارها اجرای این طرح به تعویق افتاد اما با ثباتی دیرهنگام در مدیریت شهری رشت، این مهم سرانجام امسال به ثمر نشست و عملیات اجرایی فاز نخست طرح اتوبوس های تندرو رشت آغاز شد.

۱۲۰ اصله درخت در معرض نابودی

فاز نخست شامل مسیر میدان حشمت تا مصلی رشت می شود که از طول دو کیلومتری برخوردار است و با برنامه ریزی های شهرداری و اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان، قرار شده طی سه ماه، خط ویژه مذکور با برخورداری از ۱۵ اتوبوس در این مسیر به راه افتد. اما آنچه که در این میان حساسیت دوستداران محیط زیست و فعالان این حوزه را برانگیخته، قطع درختان تنومندی است که در مسیر فوق قرار دارند.

اگرچه مسئولان تعداد درختانی که در معرض قطع شدن هستند را به درستی اعلام نمی کنند اما بر اساس گفته های آنها، این تعداد بین ۴۴ تا ۱۲۰ اصله درخت متغیر است.

معاون وقت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در زمان آغاز عملیات اجرایی خط ویژه به خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به حساسیت هایی که برای قطع درختان بین شهروندان و دوستداران محیط زیست به وجود آمده، قطع درختان منتفی است و با تغییر طرح، جابجایی آن ها مدنظر قرار می گیرد.

شاهرخ طلیسگر با تاکید بر اینکه راه اندازی خط ویژه اتوبوس های تندرو در مسیر فوق بار ترافیکی شهر را به طور چشمگیری کاهش می دهد اعلام کرد: برای جلوگیری از قطع درختان، طرح مذکور با تغییر در عرض خیابان ها به اجرا در خواهد آمد و درختانی که در مسیر طرح قرار دارند و چاره ای جز حذف آن ها نیست، جابجا می شوند.

البته به گفته وی با این تغییرات، به جای ۴۴ درخت، ۱۲ درخت قطع و مابقی جابجا خواهند شد.

خیابان امام رشت

قطع درختان ضرورت ندارد

نخستین کسی که با قطع درختان مسیر میدان دکتر حشمت تا میدان مصلی برای اجرای پروژه فوق به ابراز مخالفت پرداخت، رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت بود.

فرانک پیشگر بر این باور است که اجرای پروژه خط ویژه اتوبوسرانی در مسیر فوق، نه تنها از لحاظ ترافیکی از ضرورت قابل توجهی برخوردار نیست بلکه سبب از بین رفتن سیمای سبز شهری در مسیر فوق شده و به نوعی احساس سرسبزی که در مسیر فوق وجود دارد را از شهروندان می گیرد.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: در حال حاضر یکی از معضلات کنونی رشت پراکندگی فضای سبز شهری است و با قطع درختان در مسیر فوق نه تنها درختان از سیمای شهری حذف می شوند بلکه بر معضل کمبود فضای سبز شهری دامن زده می شود.

پیشگر می افزاید: علاوه بر این، شهرداری از تغییر طرح با عنوان جایگزینی جابجایی درختان به جای قطع آن ها خبر می دهد در حالی که جابجایی درختان تنومند از درصد موفقیت بسیار پایینی برخوردار است و از طرفی فصل کنونی، فصل مناسبی برای جابجایی درختان نیست.

علاوه بر این، این عضو شورا جابجایی درختان را اقدامی می داند که نیازمند تخصص و کارشناسی لازم است و در عین حال هزینه گزافی را برای شهرداری رقم می زند.

وی می گوید: اگر جابجایی درختان تنومند مسیر که از عمر بالایی برخوردارند، امکان پذیر نیز باشد فصل کنونی فصل مناسبی برای این جابجایی نیست و شهرداری می توانست با به تعویق انداختن اجرای پروژه فرصت لازم برای جابجایی را مهیا کند.

جابجایی یا قطع؛ مساله این است

در مقابل این اظهارنظرها، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی رشت اجرای پروژه را غیرقابل اجتناب می داند.

محمدحسین واثق کارگرنیا در گفتگو با مهر اظهار می کند: زمانی که شهر توسعه می یابد و معضل ترافیک با وجود بافت قدیمی خیابان ها آسایش و رفاه شهروندان را مختل می کند، راه اندازی خطوط اتوبوس های تندرو و توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی ضروری است.

وی می افزاید: اگرچه خط ویژه اتوبوسرانی تندرو راه حلی مقطعی برای حل مشکل ترافیک شهر رشت است اما مطمئنا گامی مهم برای رفع این معضل شهری است.

کارگرنیا معتقد است که توجه به المان های طبیعی و زیست محیطی مهم است اما توسعه شهر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جابجایی درختان مسیر فوق برای اجرای پروژه اتوبوس های تندرو اجتناب ناپذیر است.

این عضو شورا تغییر طرح اولیه از طرحی که در آن قطع درختان قطعی بود به طرحی که جابجایی درختان مدنظر قرار گرفته را راهکاری برای در نظر گرفتن همه جنبه های اجرای این طرح می داند.

وی بیان می کند: با بازنگری در طرح توسط مشاور، امکان قطع و یا جابجایی درختان کمتری مدنظر قرار می گیرد و در نهایت ۲۲ درخت در این مسیر مورد قطع یا جابجایی قرار خواهند گرفت.

اما در این میان، نظرات معاون کنونی حمل و نقل و ترافیک شهرداری رشت نیز قابل توجه است.

فرامرز جمشید پور در گفتگو با مهر می گوید: با راه اندازی خط ویژه اتوبوسرانی در مسیر میدان حشمت تا میدان مصلی مزیت های بسیاری عاید شهر می شود و بخش عمده ای از ترافیک شهر در مسیر فوق رفع شده و حتی از میزان آلایندگی های زیست محیطی نیز در این مسیر کاسته می شود.

وی می افزاید: با راه اندازی این خط ویژه اتوبوسرانی، تا ۳۰ درصد از میزان تردد تاکسی ها و سواری های شخصی در مسیر کاسته شده و مطمئنا به طور قابل توجهی آلودگی هوا و اختلال آرامش روانی شهروندان گرفتار در ترافیک مسیر فوق، کاهش می یابد.

با این همه، جابجایی درختان مسیر اتوبوس های تندرو و در نهایت فضای سبز موجود به سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مرتبط است.

قوانین توسعه شهری بی توجه به فضای سبز

 مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری رشت در گفتگو با مهر به این مهم اشاره می کند که جابجایی درختان در مسیر فوق با توجه به عمر درختان امکان پذیر نیست اما درختچه های جوانی که در مسیر اجرای پروژه اتوبوس های تندرو قرار گرفته اند، جابجا می شوند.

مهدی حسین زاده بیان می کند: بنا بر قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهری، از جمله مواردی که می توان به حذف درختان در شهرها اقدام کرد، پروژه های مصوب شهری است که برای توسعه و عمران شهر مدنظر قرار می گیرند.

وی صراحتا اعلام می کند که اگر در مسیر یک پروژه مصوب شهری همچون احداث پل یا توسعه خیابان، درختی قرار گیرد بنا بر قانون این اجازه به شهرداری داده می شود که درخت را قطع کند.

حسین زاده این موضوع را به ساخت و سازهای سطح شهری که توسط شهروندان انجام می شود نیز گسترش می دهد و می گوید: هر شهروند اگر برای ساختن پارکینگ منزل مسکونی خود مجبور به حذف درختی باشد این اجازه را دارد اما مطمئنا در مواقعی که بتوان با جابجایی مانع از قطع درختان شد، این اقدام از ارجحیت برخوردار است.

وی به اجرای پروژه های متعدد دیگری همچون زیرگذر جانبازان اشاره می کند که در زمان اجرای آن نیز درختان متعددی قطع شده اما در آن زمان قطع درختان برای توسعه شهر و رفاه حال شهروندان برای بهره مندی از این زیرگذر الزامی تشخیص داده شد.

حسین زاده درباره درختان مسیر میدان حشمت تا مصلی که میزبان اتوبوس های تندرو خواهند بود می گوید: در این مسیر درختان تنومندی قرار دارد که جابجایی آن ها نه تنها درست و موفقیت آمیز نیست بلکه هزینه بر است اما درختچه هایی در این مسیر وجود داشته اند که از زمان اجرای عملیات اجرایی تاکنون جابجا شده اند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز از نهال کاری به عنوان راهکاری که می تواند جایگزین درختانی شود که در مسیر اجرای پروژه قطع می شوند، خبر می دهد و اظهار می کند: مطمئنا برای پروژه ای که بالغ بر یک میلیارد تومان برای آن بودجه در نظر گرفته شده است، کاشت درختان و نهال ها از سهم عمده ای برخوردار است.

وی تاکید می کند: برای اینکه سیمای شهری از سرسبزی موجود در مسیر فوق محروم نماند، همگام با افتتاح پروژه فوق، نهال های چند ساله کاشته می شود و قطع درختان مسیر حشمت- مصلی با این نهال ها جبران خواهد شد.

هرچند به گفته مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر رشت، توسعه و خدمات رسانی به مردم از اولویت برخوردار است اما آیا برای خدمت رسانی به مردم نمی توان راه حلی پیدا کرد که کمترین صدمه به فضای سبز شهری وارد شود؟چرا كسی در گیلان بخصوص رشت  اعتراض نكرد و چرا كسی به ریشه كن كردن درختان در رشت و شهر استارا اعتراض نكرد ..پس وظیفه سازمان محیط زیست چیست...داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:شنبه 3 مرداد 1394-04:35 ب.ظ

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

جوابیه جمعی از اهالی آستارا و لوندویل به مصاحبه آقای دلق پوش با خط آخر

ششمین نشست حزب موتلفه اسلامی بندر آستارا با برخی (حاجی جلیل كریم نژاد ) از کاندیداهای مطرح در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

درد نیوز - اولین روز نامه الكترونیكی و سایت حقوق بشر و محیط زیست در ایران و اولین سایت خبری و تحلیلی

اعلامیه جهانی حقوق بشر

منشور کورش کبیر (اولین اعلامیه حقوق بشر)

دریاچه‌ ها و تالاب های ایران2

دریاچه‌ ها و تالاب های ایران3

دریاچه‌ ها و تالاب های ایران1

روح الله بابا( بابا و رهبر ایران نوین اسلامی )

منشور حقوق بشر اسلامی

تحلیل وضعیت سیاسی ویژه انتخابات 17 اسندماه 1394 بندر آستارا

چرا باید در انتخابات دوره دهم مجلس شرکت کنیم؟

دلنوشته اسماعیل اسدی دارستانی روز نامه نگار

ضرورت تشکیل سازمان خبرنگار حرفه‌ای

«خبرنگار كیست و خبرنگاری چیست؟»

خبرنگار یعنی یک وجدان بیدار

ده تمدنی که به طرز مرموزی ناپدید شدند!! +عکس

ترسناک‌ترین مردم روی زمین!!

اعدام‌هایی شبیه به شکنجه

مشاهیر و چهر های ماندگار گیلان...

درخواست كمك از خیرین ونیكوكاران ( فقرا و معلولین و بیماران

كار افتاده و افراد نیازمند آبرومند)

اخبار حقوق بشر و محیط زیست و حقوق بین الملل

خدایا کمکم کن!

دلنوشته اسماعیل اسدی دارستانی روز نامه نگار


تاریخ تاسیس 1379...تاریخ تاسیس 1379..تاریخ تاسیس1379

اخبار حقوق بشر و محیط زیست  و حقوق بین الملل


مشاهیر و چهر های ماندگار گیلان...

 مشاهیر و چهر های ماندگار ایران

مشاهیر، چهر‌های ماندگار تالشان ایران

مشاهیر و چهر های ماندگار آستارا و لوندویل :

تاسیس فرودگاه در بندر آستارا

كاندیدای مطرح دوره دهم مجلس - آستارا

الحاق بندر استارا به اردبیل چرا به نفع مردم آستارا می باشد

یادبود 10 میلیون كشته های ایرانی- جنگ جهانی اول در تهران(هوكاست ایرانی )

دكتر كیوان اسد پور پیشتاز انتخابات دوره دهم مجلس گیلان( انتخابات استانی )

كاندیدا مطرح دوره دهم مجلس تالشان(تالش بزرگ )

کاندیداهای مطرح مجلس دهم در استان اردبیل

کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس دهم در رشت


 


افشای ارتباط بهائیت با اسرائیل صهیونیس

حماسه مقاومت سه سرباز ایرانی در برابر ارتش سرخ

روایت تصویری اشغال ایران در شهریور 1320

یادگاری جنگ جهانی دوم در تهران؛ ورود ایرانی ها ممنوع! + عکس

نفوذی ها هنوز در نظام هستند اما بخواست خدا هر روز رسواتر می شوند

هنرمندانی که مهاجرت کردند و سوختند +تصاویر

اعلامیه بی طرفی ارتش در 22 بهمن 57  و حمایت از انقلاب اسلامی

 

همراهی و حمایت ارتش با انقلاب مردم ایران و امام در 21 بهمن و پیرروزی انقلاب

عملیات نظامی ارتش ایران در ظفار

خاطرات یك ارتشی(پیسكوت)

قدردانی فرماندار بندر استارا از مردم بندر‌آستارا

خاطرات فرمانده ارتش از رهبر انقلاب

روز ارتش مبارك

بزرگترین نیروی رزمی و تخصصی در خاور میانه در كجاست

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

چرا 29 فروردین روز ارتش نام گرفت؟

ارتش در روز 22 بهمن 1357

درجات میان نیروها ارتش ایران

درجات میان نیروها ارتش ایران

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

رئیس جمهور: ارتش در همه صحنه ها پیوند خود را با ملت ایران به خوبی نشان داده است

تاریخچه تشکیل ارتش ایران

فرمانروایی هخامنشی

چیرگی اعراب (۶۳۷-۶۵۱ میلادی)

 


 


اگر قاسم سلیمانی نبود…

خودسازی

چهارده سایت خبری و تحلیلی اول ایران را بشناسید

آذربایجان شمالی باید به ایران سرزمین مادری الحاق گردد

چهارشرطی که امام برای استفاده از حق الناس گذاشت

تاریخچه بندر آستارا- تصاویر

الحاق بندر استارا به اردبیل چرا به نفع مردم آستارا می باشد

فرهاد دلق پوش : وزارت كشور دولت دهم مانع حضورم در مجلس شد

عکس های گردنه حیران بندر آستارا

خداوندا ... من را عاشق خودت بگردان ..مناجات نامه دكتر هالو

نامه شهدا به مردم ایران

كشتار مسلمین میانمار در سایه سکوت سازمان ملل

امام خامنه ای تنها متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست بلكه متعلق به تمام مسلمانان می باشد

گیلان امام زادان

فرق انسان ها با قطار !

تاریخچه تشكیل بسیج

اعلامیه حقوق بشر اسلامی

كشتار مسلمین میانمار در سایه سکوت سازمان ملل

هولوکاست - قتل عام یهودیان توسط هیتلر

خلیفه داعش...!

از همه فرصتها و موقیعیت های خدادای می توان استفاده كرد بخصوص باران

من امروز پناهنده شدم 

بیمه دی - نمایندگی خرسندیان- بندر استارا

کوهی از زباله و شیرآبه زباله دردل حیات وحش لوندویل

خاطرات شهید جانباز بسیجی 8 سال دفاع مقدس حاج اسدالله اسدی دارستانی

فعالیت توئیتری منافقین با نام سپاه و بسیج

نقش شبکه ماهواره و آسیب های اجتماعی(فارسی)

مثلث توحید

سالگرد درگذشت دكترسیف اللهی ..الگو روز نامه نگاران و اهل قلم ایران

برای خداچه کردیم؟؟؟

چرا مرگ را در یک قدمی خود نمی بینیم ؟!

ایجاد منطقه آزاد تجاری بجای منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا ضرورتی انکارناپذیر

من از بیگانگان هرگز ننالم

بسیجی دانش آموز جانباز هشت سال دفاع مقدس (66 تا 67) مهدی اسدی دارستانی

3500آسفالت سیبلی آستارا كجا رفته است

بسیجی

فرود بشقاب پرنده در آستارا

درگیری نیروی هوایی ایران بشقاب پرنده ها

زاده وجانباز شهید شهسواری

چگونه می‌توان بسیجی شد!‏

زندگینامه اسماعیل اسدی دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست

ناگفته‌های بیماری پاشایی از زبان پزشک معالج

كشته شدن خرس بصورت وحشتناك

علی پویا: من نوکر هیچ کس نیستم

معیار های انتخاب نماینده اصلح در مجلس شورای اسلامی از دیدگاه استاد علی پویا

مهندس عیلرضا نعمتی -پیشتاز انتخابات دوره دهم آستارا ( اعتدالیون آستارا )

افشاگری یك زندانی بلند پایه علیه احمدی‌نژاد

شركت تعاونی مستند سازان نور ش ثبت:1835

شركت تعاونی پشتبانی افق آستارا

من هم محمد هستم.. كمپین اعتراض به اهانت به پیامبر اعظم توسط شالی دو..

بنر تشکر از نماینده بخاطر حمله به مطهری ( در حال سخنرانی وقت قانونی )

دجال واره و بررسی ۴۰ آسیب ماهواره با تکیه بر آیات و روایات

وصیت نامه شهید جانباز 65 درصدبسیجی هشت سال دفاع مقدس سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی

بهرام بنی جلالی - تقدیر و تشكر مردم لوندویل

دکتر بختیار حیدرنیا - كاندیدا مطرح دوره دهم مجلس - آستارا

مدیریت از دیدگاه اسلام..

کاریکاتور ماهیت غرب (آمریكا و اروپا و توافق هسته ای و داعش و..)

ابرقدرت اسلامی ایران

امام خامنه ای تنها متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست بلكه متعلق به تمام مسلمانان می باشد

فتوای ولی امر مسلمین امام خامنهای در خصوص اهل تسنن

انقلابی کیست؟ انقلاب چیست؟

در میانمار ۲۰ هزار شیعه زندگی می‎کنند/ ایران در این کشور هنوز سفارتخانه ندارد

اکبر اکسیر: نوجوانی من پر از نوستالژی و فقر شریف بود

چرا اهل تسنن دست بسته نماز می خوانند!

مثلث برمودا

جمهوری تالش مغان درجمهوری اذربایجان

جن

حقوق بشر

هفت دهه اشغال فلسطین

شش سناریو برای آغاز جنگ جهانی سوم

جنگ جهانی سوم آغاز شده است

جنگ جهانی سوم شروع شده است ما خودمان را بخواب زدیم...

حمله به ایران مساوی با فروپاشی اسراییل است. سقوط اسراییل در سال 2022 میلادی

فروپاشی اسرائیل

نامه رسمی سپاه به وزیر دفاع آمریکا چه بود ؟

20 دلیل برای فروپاشی آمریکا و ‌آغاز جنگ جهانی سوم

علت اصلی سقوط امپراتوری رم؟!

فروپاشی امپراطوری هخامنشی و تأثیرات ژئوپلیتیک آن

همسویی حزب دموکرات کردستان ایران و رژیم صدام در آغاز جنگ تحمیلی‌

علل فروپاشی سریع رژیم صدام

علل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی

چرا صفویه در اوج اقتدار سقوط کرد

سقوط خلافت عثمانی، دلایل و آثار آن

فعال حقوق بشر و بلاگ نویس ایرانی به شش ماه زندان و جریمه محكوم شد

صلح و دوستی در تاریخ اسلام

محمد (ص) ؛ پیام‌آور صلح و دوستی

شکاف در «هلال شیعی» هدف نهایی داعش+نقشه

حمایت كشورهای مختلف از عراق در طول جنگ تحمیلی

تعداد اسیران ایرانی در جنگ چقدر بود؟

اسرائیل..! 67 سال گذشت اما ما برمی‌گردیم

تعداد اسیران عراقی در جنگ چقدر بود؟

تاریخچه اینترنت در دنیا و ایران

خدایا کمکم کن!

آسیب های خانوادگی آخرالزمان کدامند؟

دیدار فرهاد دلق پوش و میثم ضارب نیا

سخاوت سیلمان نژاد-كاندیدای مطرح دوره دهم مجلس - آستارا

روسای ادارات وسازمانهای بندر استارا

چرا باید در انتخابات مجلس 94 در آستارا شرکت کنیم؟

نوربخش خوش سلیقه كاندیدا ی مجلس می شود-آستارا

پارك معلم آستارا پاتوقی برای بازنشستگان بندر آستارا

پاسخ متفاوت مراجع درباره روش اعدام

گردش در تاریخی ۱۲هزار ساله +تصاویر

ارتش های آلمان ، بریتانیا و فرانسه در جریان جنگ جهانی اول در بلژیک با هم می جنگیدند.

تفاوت بین سایت و پورتال و وبلاگ چیست؟

تـاریـخـچـه ایـنـتـرنت (سایت و وبگاه ) در دنـیـا و ایـران

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟

راه اشتباه شاه؛ حزب رستاخیز چه بر سر نظام پهلوی آورد؟

مرده ای که با دعایی خیر پدر شهیدش و ماد رمومنه اش زنده شد

جمهوری تالش مغان درجمهوری اذربایجان

نو جوانترین بسیجی هشت سال دفاع مقدس جانباز مهدی اسدی بعلت وخامت جانبازی در بیمارستان ایثار بستری شد

توافق ژنو؛ ۴۰ سال بعد!

بعضـــی چیــــز هـــا رو بـــایـــد بنــــویســـم

دارستان

وزیر محترم ارشا د اسلامی چرا رسیدگی نمی کنید تا کی یک بام دو هوا در وزارت ارشاد

خاطرات شهید جانباز بسیجی 8 سال دفاع مقدس حاج اسدالله اسدی دارستانی

فعال حقوق بشر کیست

سازمان ملل نیاز به اصلاحات كلی دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم 5 كشور یعنی دیكتاتور ی

چرا کشورهای مسلمان حق وتو ندارند؟

حق وتو چیست و چه کشورهایی و چرا از این حق در سازمان ملل بر خوردارند؟

اسماعیل اسدی دارستانی خبرنگار و نویسنده و محقق و فعال حقوق بشر و محیط زیست

ﻣﻨﺎﻇﺮﻩ ﺑﺎ ﺧﺮ ! "

تالاب بین المللی آق آستارا - چگونگی احیا تالاب در سال 1392

كتاب های اسماعیل اسدی دارستانی

فاجعه جمعیتی ایران - ایران 31 میلیونی!

رهایی از وسوسه های شیطانی

بیمارستان ها و مراکز درمانی ارتش

مستند مرتفع ترین آبشار ایران در آستارا کلید خورد

تجزیه عراق و شش کشور منطقه به همراه مصر/

کمیته‌های انقلاب اسلامی

بسیجی دانش آموز جانباز هشت سال دفاع مقدس (66 تا 67) مهدی اسدی دارستانی

خیلی‌ها را خجالت‌زده می‌کند،اگرانسان باشند؟؟؟!!!! ای وزیر و مسئول نگاه كن.. میز و موقیت شما؟

چرا بگوییم «امام خامنه ای»؟

روایت دوران بعد از جنگ/ 3 میلیون کشته و زخمی حاصل هشت سال جنگ

سرگذشت 16نهاد انقلابی که با دستور امام(ره) تاسیس شد

حزب رستاخیز در تسریع سقوط شاه نقش داشت

تاریخچه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تاریخچه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تاریخچه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

آشنایی با پنج سامانه دفاع نزدیک دریایی

نبرد آردن، آخرین قمار بزرگ هیتلر

تاریخچه سلاحهای گرم در ایران

سلاح های شیمیایی در جنگ جهانی اول

سلاح های شیمیایی در جنگ جهانی اول

اولین های جنگ شیمیایی

اولین بمب اتمی کجا آزمایش شد؟

عربستان بمب اتم رونمایی کرد!+عکس

کمپین دفاع از پاسپورت ایران اسلامی dardnews.ir iranh1.blogfa.com

صدامی‌ها مرا تا گردن زیر خاک کردند

دنیای وارونه -عجب رسمیه رسم زمونه (دكتر محمد علی هالو )

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

علل پهلو (سكو )نگرفتن كشتی های تجاری در بندر آستارا

ابرقدرت اسلامی ایران تاسیس شد

تاریخچه کافی نت در جهان و ایران

سخاوت سلیمان نژاد پیشتاز كاندیدای دوره دهم مجلس - آستارا لوندویل(فرزند آستارا )

شورای حقوق بشر سازمان ملل (HRC)

حق وتو چیست؟

حق عضویت دایم و حق وتو پنچ كشور در شورای امنیت سازمان ملل

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA-Board of Governors)

پیمان سنتو

کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای

مجمع عمومی سازمان ملل متحد

اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

سازمان عفو بین‌الملل

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)

شورای قیمومت سازمان ملل متحد

کنوانسیون جهانی حقوق کودک

دیوان دائمی داوری (PCA) (دیوان لاهه)

شورای امنیت سازمان ملل (UNSC

ناتو (NATO)

ایساف

بانک ‌جهانی (World Bank)

پیمان ان پی تی (NPT)

آشنایی با جنبش عدم تعهد (NAM)

اتحادیه عرب

دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ)

چگونگی تاسیس سازمان ملل متحد

سازمان ملل نیاز به اصلاحات كلی دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم 5 كشور یعنی دیكتاتور ی

خاطرات شهید جانباز بسیجی 8 سال دفاع مقدس حاج اسدالله اسدی دارستانی یك

آقای ا ا دارستانی شما متعقد به قانون اساسی و ولایت فقیه و اسلام هستید ..سوال

حق عضویت دایم و حق وتو پنچ كشور در شورای امنیت سازمان ملل

خاطرات یك ارتشی(پیسكوت)

ابرقدرت اسلامی ایران تاسیس شد همراه با صلح د دوستی و برابری و فراوانی نعمت...اا دارستانی درجه دار بازنشسته ارتش

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo