خبر گزاری جوانان ایران - آینه

مالدیو

تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-01:03 ب.ظ

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1395/2/29/595946_621.jpgdardnews.ir
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.   بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده‌است. ودر سفرنامه ابن بطوطه آمده است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آنها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آنها دین اسلام را پذیرفتند.

دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است. دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا مقادیر کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری (به انگلیسی cowry) که خرمهره نامیده و در قدیم چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از آنجا بدست می‌آوردند. امروزه صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است. به احتمال فراوان در روزگار قدیم این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند.   مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را تشکیل می‌دهد.

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.

پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد. این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.

دمای هوای مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. فصول عمده این کشور را دو فصل خشک و بارانی تشکیل می‌دهند که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.
تقسیمات کشوری
آب‌سنگ‌ها و تقسیمات در مالدیو.

مالدیو هفت استان دارد به شرح زیر (ماله، پایتخت، واحد تقسیماتی جداگانه‌ای به‌شمار می‌آید):

    استان ماتی اوتورو: شامل آب‌سنگ ها الیف، آب‌سنگ ها دالو و آب‌سنگ شاویانی.
    استان اوتورو: شامل آب‌سنگ نونو، آب‌سنگ را، آب‌سنگ با و آب‌سنگ لاویانی.
    استان مدو اوتورو: شامل آب‌سنگ کافو، آب‌سنگ الیفو الیفو، آب‌سنگ الیفو دالو و آب‌سنگ واوو.
    استان مدو: شامل آب‌سنگ میمو، آب‌سنگ فافو و آب‌سنگ دالو.
    استان مدو دکونو: شامل آب‌سنگ تا و آب‌سنگ لامو.
    استان ماتی دکونو: شامل آب‌سنگ گافو الیفو و آب‌سنگ گافو دالو.
    استان دکونو: شامل آب‌سنگ گناویانی و شهر آدو.

سیاست

حکومت مالدیو جمهوری است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می‌باشد.

مجمع الجزایر مالدیو پس از چند دهه حکومت غیر دموکراتیک، در سال ٢٠٠٨ شاهد اولین انتخابات آزاد بود که در آن آقای نشید به ریاست جمهوری رسید، اما دولت او چندی بعد در اثر کودتای نظامی سقوط کرد.

عبدالله یمین رهبر حزب ˈپیشروˈ، از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ ششمین رئیس جمهوری منتخب مالدیو است. محمد نشید، رئیس جمهوری پیشین مالدیو، رقیب اصلی او در انتخابات بود.

عبدالله یمین که برادر ناتنی مامون عبدالقیوم، رئیس جمهور مستبد پیشین مالدیو است، بر پیروی از محافظه‌کاری مذهبی، تاکید کرده‌است.

ملی کردن سرمایه‌گذاری‌های عظیم خارجی، نگرانی‌ها در باره نقض حقوق بشر از جمله شلاق زدن دختران نابالغی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، به اتهام روابط جنسی خارج از ازدواج و بدرفتاری گسترده با کارگران مهاجری که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، از جمله انتقادات بین‌المللی به حکومت مالدیو است.[۲] ولی عربستان سعودی که کمک‌های نقدی‌اش صرف پرداخت حقوق تعداد زیاد کارمندان دولت مالدیو می‌شود، انتقادی از این وضعیت نمی‌کند. دولت آقای یمین، قوانینی را که به پیروان سایر مذاهب اجازه انجام فرایض دینی شان را می‌دهد، انعطاف ناپذیرتر کرده و ممنوع کردن ورود مواد غذایی حلال را مد نظر قرار داده‌است. این امر نگرانی‌هایی از نفوذ عربستان سعودی در مالدیو و به تبع آن تندروی اسلامی در این کشور را برانگیخته است.

محمد نشید که از فعالان باسابقه حقوق بشر است، در سال ۲۰۰۸ در اولین انتخابات آزاد مالدیو به قدرت رسید اما در سال ۲۰۱۲ در پی اعتراضات خشونت‌بار و شورش افسران ارشد پلیس از مقامش استعفا کرد. آقای نشید پس از کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری، سمتش را به معاونش تحویل داد. او در آن زمان گفت که تهدید شده بود اگر از قدرت کنار نرود، نظامیان و نیروهای پلیس دست به خشونت خواهند زد.

اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو مطرح شده است، به ماه ژانویه ۲۰۱۲ مربوط می‌شود. گفته شده است که او در آن زمان به طور غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به فساد متهم شده بود، صادر کرده است.

نشید در انتخابات هفتم سپتامبر ۲۰۱۳ به پیروزی رسید، اما دیوان عالی نتیجه انتخابات را به دلیل تخلف باطل اعلام کرد و برگزاری مجدد انتخابات به ۱۹ اکتبر موکول شد که دادگاه‌ها و پلیس مانع برگزاری آن شدند و نامزدها در نهایت در برابر فشار کشورهای خارجی از جمله آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیم شده و موافقت خود را برای برگزاری انتخابات اعلام کردند.[۴] نشید در نوامبر ۲۰۱۳ یک سخنرانی ضمن پذیرش شکست خود در انتخابات جدید ریاست جمهوری این کشور با اشاره به اینکه حزب دموکراتیک در پی خشونت نیست، خواستار تبدیل این حزب به یک حزب مخالف وفادار به کشور و تمرکز بر پیروزی در انتخابات پارلمانی شد.
اقتصاد
بازاری در ماله.

اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو است که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است. پس از این که اتحادیه اروپا معافیت گمرکی واردات ماهی از مالدیو را لغو کرد، این کشور در صدد یافتن بازارهای جدید برآمد.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول که اخیراً به مالدیو رفته بود پیشنهاد کرد با توجه به کسری بودجه فاحش مالدیو، مالیات صنعت گردشگری کشور افزایش یابد.[۲]
گردشگری
جاذبه‌های گردشگری در مالدیو.

صنعت گردشگری مهمترین مبنع درآمد مالدیو است و برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماًّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

مقامات پولی مالدیو تخمین زده‌اند که ۷۰ درصد اقتصاد و ۹۰ درصد ارز خارجی کشور را به طور غیر مستقیم گردشگران خارجی تامین می‌کنند. سال ۲۰۱۳ میلادی یک میلیون و دویست هزار جهانگرد از مالدیو که جمعیتش تنها ۳۳۰ هزار نفر است، دیدن کردند.

اگر چه محل‌های گران‌قیمت گردشگری مالدیو در مالکیت شرکت‌های بین الملی از جمله آمریکایی و فرانسوی است یا توسط آنها اداره می‌شود، این کشور چین است که تعداد گردشگرانش در مالدیو روز به روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ شمار گردشگران چینی در مالدیو ۴۴ درصد افزایش داشت.

در فروردین‌ماه ۹۳ امیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی برای تقریباً یک ماه سه جزیره مالدیو را برای مقاصد تفریحی رزرو کرد.[۲]
مردم

مردم مالدیو، آمیزه‌ای از نژادهای سینهالی، دراویدی، آفریقایی و عرب هستند.

زبان رسمی مالدیو، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سری لانکا) هم‌خانواده‌است.
مسجدی در جزیرهٔ هولهوماله، مالدیو.

بیشینهٔ مطلق (صد در صد) مردم بومی مالدیو مسلمان سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینهٔ اسلام در مالدیو به سدهٔ دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این سرزمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو آیین بودا بوده‌اند.
فرهنگ

فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام، فرهنگ عربی و همچنین فرقه‌های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده‌ایم.

معابد سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است. فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی عمده ورزش‌های محبوب در مالدیو می‌باشند.

محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (بخصوص ماهی تن) می‌باشد و متاثر از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد. خوراک‌ها عمدتاً گرم، تند و با ادویه‌جات مختلف بخصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج، ماهی پاک کرده، لیمو ترش، چیلی و پیاز است.
ماهی تن از پایه‌های اصلی در بسیاری از خوراک‌های مالدیوی است.

برخی از غذاهای محلی مالدیو:

    گارودیا: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می‌شود
    ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
    فیهونو ماس: ماهی با فلفل قرمز
    هدیکا: یک میان‌وعده که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران‌ها یافت می‌شود
    باجیا: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
    گولها: شیرینی‌های توپی شکل از ماهی دودی
    کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی
    کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار
    تلولی ماس: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر

جمعیت مالدیو مسلمان سنی و پایبند هستند و مصرف الکل برای مردم محلی منع قانونی دارد؛ اما کشتی‌های تفریحی مجاز به سرو الکل هستند و خارجی‌ها نیز می‌توانند در ماله الکل را خریداری کنند. اکثر مالدیوی‌ها الکل نمی‌نوشند، اما ممکن است بعضی از جوانترها بنوشند. آب مراکز اقامتی به صورت لوله‌کشی است و غیر قابل نوشیدنی.
پدیده گرم شدن زمین و مالدیو

زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است ولی در اصل غرق شدن مالدیو در اب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نا متعارفشان به جهانیان گوشزد کنند. پدیده بالا امدن سطح اب اقیانوس‌ها حدوداً با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئناً با این مشکل روبه رو خواهد بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جن كیست ؟

تاریخ:چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-01:03 ب.ظ

آیا ارتباط انسان با جن ممکن است؟

عکس های جن و روح

خانه ارواح

شیطان

جنجال ارواح   dardnews.ir    دكتر محمد علی هالو

۱۵ نکته جالب و خواندنی در مورد جن

جن چگونه موجودی است؟+تصاویر

معروف ترین مكان های ارواح!

ارتباط جنیان با پیامبر و امامان

داستان ترسناک

درخواست ازدواج جن از انسان

عبادت جن

اعتصاب روزنامه نگار ( اعتراض ) مدیر سایت درد نیوز و اولین وبلاگ نویس ایرانی و نویسنده و محقق و شاعر و مستند سازو فعال حقوق بشر ومحیط زیست

انـواع جـن

ترس و وحشت جنیان از چیست؟

جن چیست؟

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:41 ق.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:41 ق.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:38 ق.ظ

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر
این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].
-------------------------

والسلام

مدیر سایت روز نامه الكترونیكی درد نیوز –ااد

astarao@yahoo.com/09119812795
رو زنامه الكترونیكی آستارا نیوز - آینا / دکتر محمدعلی اسلامی / مهندس محمدرضا اسلامی / مهندس سیامک آستارایی / سارا هالو /پپام هالو/كورش کبیر -/09119812795astarao@yahoo.com

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سازمان ملل نیاز به اصلاحات كلی دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم 5 كشور یعنی دیكتاتور ی

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:38 ق.ظ

سازمان ملل  اصلاحات كلی نیاز  دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم  5 كشور  یعنی دیكتاتور ی
 
واقعا جای سوال است..در سازمان مللی كه تمام ملل د آن عضو هستند  همانند مجلس شورای ملی شاهنشاهی است كه مردم انتخاب می كنند  و شورای امنیت همانند مجلس سنا كه از 60 نفر  آن30  توسط مردم و 30 نفر توسط توسط شاه دیكتاتور...حتی انتخاب دبیركل  بدون توافق شورای امینت سازمان ملل غیر ممكن است و در منشور سازمان ملل شورای امنیت بعنوان دایه یا قیم جهان كا ر می كند...دبیركل بجای شاه است كه بدون شورای امنیت هیچ قدرتی ندارد ..بنظر من ساختار قانون اساسی مشروطه همانوریكه ازانگلیس و فرانسه گرفته شده است ..منشور سازمان ملل و ساختار شورای امنیت سازمان ملل از قوانین مشروطه انگلیس و بعضی قوانین ناقض فرانسه گرفتهش ده است. در تاسیس سازمان ملل كه اكثر كشورها شاهان و دیكتاتورهای بی مغز و بدون فكر و خون ریز داشتند و از سیاسیت سر نمی آوردند یا خیلی از كشورها تحت استعمار بیشتر انگلیس و بقیه فرانسه و آمریكا ،شوروی و چین قرار داشتند   سازمان ملل دست این چند كشور بود و امپرطوری عثمانی شكست خورده بود و ایران در اشغال انگلیس و روسیه بود دولت مستقل نداشت و اكثریت كشورهای اسلامی تحت اشغال غربی ها بودند ..منشور سازمان ملل و شورای امنیت بنفع  5 كشور نوشته شد.. بقیه كشك بودند...
اگر قرار بر جمعیت  بو د باید یك عضو شورای امنیت  هم از مسلمان بودند یا اگر به جمعیت مذهب بود ...مسیحان جهان یك هفتم جهان را تشكیل می دهند و مسلمانان هم یك هفتم جهان .. باید مسیحان یك رای داشتند نه 4 عضو آن عضو دایم سازمان ملل باشند ...یهودیان كه تكلیفشان محشص است اروپاییان و آمریكا  و روسیه همیشه از حق آنها بعنوان حق وتو استفاده كردند و اگر استفاده به حق وتو كشورها نگاه كنید بیشتر حق وتو اعضای دایم  شورای امنیت سازمان بنفع اسراییل استفاده شده است...
باید منشور حقوق بشر و كمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تا حذف عضویت دایم و حق وتو 5 كشور اصلی  به حالت تعلیق در آید..چون منشو حقوق بشر سازمان ملل با ساختار غیر دموكراتیك و رای گیریی سازمان ملل جور نمی آید .. سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل دارد با دیكتاتوری و مصونیت 5 كشور اداره می شود این سازمان ملل به نفع 5 دیكتاتور است و منشور های سازمان ملل با بودن این 5 كشور قابل توجیه نیست ...
برای من همیشه جای سوال است بعنوان فعال  و كارشناس حقوق بشر جهانی این است چرا كشورهای سازمان ملل به این امر مهم اعتراض نمی كنند آخر چطور كشورهای فرانسه و آمریكا و انگلیس شعار و پرچم دار حقوق بشر و دموكراسی هستند ..خودشان باعث دیكاتوری در سازمان ملل و شورای امنیت هستند و عضویت دایم  و حق وتو خود دیكتاتوری مطلق پنج كشور در جهان است ( چون چین  و روسیه  كشور دموكراتیك نیستد از آنها انتظاری نمی رود لا اقل شعار حقوق بشر نمی دهند)

مثال ساده در مسئله به رسمیت شناختن  و عض.یت فلسطین در سازمان ملل با تهدید وتو غرب بخصوص آمریكا تاكنون مسكوت مانده است و تمام جنگ های خاور میانه  فلسطین  و ... است چون اگرفلسطین یك عضو سازمان ملل شود و دو كشور اسراییل و فلسطین تقسیم شود و بیت المقدس طبق خواست فلسطینان و یهودیان اشغالگر به دو بخش  پایتخت فلسطین و اسراییل تبدیل شود این دو كشور تاسیس مشكل خاور میانه حل می شود چون این بحث مقاله مجزا است این بحث را اینجا قطع می كنم...
 یا داعش كه بوجود آمد همین یزر سر این حق وتو غرب و روسیه است .. اگر نبود این حق وتو سازمان ملل در خصوص سوریه عمل می كرد الان جنگی در سوریه نبود و داعش  5 هزار كلیومتر خاك عراق و سوریه را اشغال رنمی كرد و  دولت اسلامی تشكیل نمی داد و اینقدر انسان كشته نمی شد ...
اگر ریشه نگاه كنیم ..اگر شوروی حق وتو نداشت وقتی افغانستان را اشغال می كرد شورای امنیت مستقل و با رای سازمان ملل بود قطعنامه علیه اشغال افغانستان در شورای امنیت صادر می كردندو غرب و كشورهای اسلامی دیگرنیاز نبود
القاعده و چریك ها و مجاهدین را تاسیس و تجهیز كنند و الان هم شاید بن لادن  شاهزاده سعودی زنده بود در گوشه ای  عربستان عشق و حالش را می كرد وچیزی بنام القاعده و تندروی اسلامی تاسیس  نمی شد  و اگر  القاعده نبود  دیگر خبری  از داعش و النصره و.. نبود همه زیر سر  شورای امنیت و حق وتو و عضویت دایم 5 كشور است....
آیا برای شما سوال شده است چرا مقر سازمان ملل اصلی در آمریكا بقیه در اروپایی غربی است مگر  كشورهای آسیایی و افریقایی انسان نیستند مگر حق عضویت نمی دهند ..می دانید با استقرار سازمان ملل در آمریكا  این كشور مشروعیت جهانی پیدا می كند و ارزش پولش بالاست و میلیونها شغل از جانب  این مقر سازمان ملل برای آمریكا خرج می وشد و مثال ساده فقط نزدیك 170 كشور عضو و.. اینها ساختمان و نگهبان و نظا فچی و غذا و... می خواهند همه از آمریكا تامین می شود....مثال وقتی سران كشورها به آمریكا می رود اولا : آمریكا مشروعیت پیدا می كندو ارزش زمین و پول و.. بالا می رود و میلیارد ها دلار  از بابت ورود سران به خزانه آمریكا واریز می شود و مغازها و كارخانه ها و شركت های مكنیتی و پلیس و.. آمریكادر چند روز بودن سرران در آمریكا میلیارد میلیاردها دلار سود می كنند كه غیر قابل شمارش است ..
مثال مقر حقوق بشر سازمان ملل در ایروپا از بودن این مقر ها می دانید چقدر افراد آن كشورها مشغول و چند ین هزار شغل ایجاد می شود... چرا یك مقر هم در افریقا و اسیا تاسیس نمی شود ..
چرا مقر سازمان ملل را به اسیا نمی اورندمثال بیت المقدس ..طبق منشور سازمان ملل در سال 1948 كه كشور اسراییل  و فلسطین تاسیس شد ..بیت المقدس طبق تصویب  خود سازمان ملل یك شهر بین المللی است كه تاكنون توسط اسراییل اشاغل شده است  بنظر من  مقر اصلی سازمان ملل را از نیورك به بیت المقدس بیاوردند دیگر اختلافات فلسطین و اسراییل( اشغالی ) حل می شود...و بیت دالمقدس طبق مصوبه سازمان ملل 1948 یك شهر بین المللی باید توس ط سازمان ملل اداره شود...وقتی منشور سازمان ملل و شورای امنیت و منشور حقوق بشر را می خوانیم خیل اصلاحات می خواهد

باید حق عضویت 5 كشور و حق وتو این پنچ كشور  در شورای امنیت حذف و اعضای شورای امنیت موقتی با رای اعضای سازمان ملل باشد..

سازمان ملل ذر سال 1945 تاسیس شده با عضویت حدود 50 كشور جهان كه پنچاه كشور بیشتر آین 50 كشور در استعمار پنج كشور روسیه و فرانسه و آمریكا و چین ر، بریتانا  بودند...هماكون اكثریت كشورها از استعمار خارج شدند  و هماكنون حدود 170 كشور وجود دارد باید اصلاحات در منشور سازمان ملل و حقوق بشر و شورای امنیت انجام شود و مهم تر از همه  عضویت دایم و حق وتو پنچ كشور باید حذف شود این یعنی دیكتاتوری كامل 5 كشور در سازمان ملل و سازمان ملل مشروعیت قانونی نداردبا بودن حق عضویت دایم و حق وتو 5 كشور ومنشور ناقض و قدیمی... قوانین سازمان ملل باید بن روز رسانی و اصلاحات شود...

از سال 1945 تاکنون که سازمان ملل متحد تاسیس شده است،  روسیه(اتحاد شوروی ) 121 بار، آمریکا 79 بار، بریتانیا 32 بار، فرانسه 18 بار و چین 5 بار از حق وتوی خود در شورای امنیت این سازمان استفاده کرده اند.

"وتو" در ادبیات لاتین به معنای "ممنوع می کنم" است.  این کلمه برای لغو یکطرفه یک قانون به کار می رود و به این ترتیب وتو قدرت نامحدودی است که می تواند سبب جلوگیری از (نه تصویب) تغییرات خاص شود. در منشور سازمان ملل متحد هرگز کلمه ای به نام "وتو" قید نشده است. در حقیقت جهت تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت و اجرای آن، باید 9 رای از 15 رای اعضای شورا، شامل 5 عضو دائم و 10 عضو غیر دائم، موافق باشد. اما در منشور سازمان ملل متحد این عبارت صریحا ذکر شده است که " آرای همه اعضای دائم شورای امنیت باید موافق قطعنامه مطروحه باشند." این بدان معناست که در صورت مخالفت یکی از اعضای دائم با یک قطعنامه و صدور رای مخالف علیه آن، قطعنامه مذکور به اصطلاح "وتو" شده است.

حق وتوی اعضای دائم شورای امنیت هموراه مورد انتقادات فراوانی بوده است. در واقع اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا با استفاده گسترده از حق وتو، نظام وتو را تا حدود زیادی بی اعتبار کرده اند. در حال حاضر، بسیاری از پیش نویس های قطعنامه ها به دلیل تهدید به استفاده از حق وتو توسط یکی از اعضای دائم، حتی به شورای امنیت ارائه نمی شوند. برای مثال در جنگ عراق (مارس 2003)، فرانسه و روسیه اعلام کردند که از هیچ قطعنامه ای مبنی بر جنگ علیه عراق حمایت نمی کنند. در نتیجه ایالات متحده، بریتانیا و اسپانیا پیش نویس خود را از دستور کار شورای امنیت خارج کرده و بدون بهره مندی از حمایت سازمان ملل وارد جنگ با عراق شدند. در دوران جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی استفاده از حق وتو را تقریبا حق طبیعی و منطقی خود می دانست. در سال های اخیر نیز آمریکا به منظور حفاظت از دولت اسرائیل در مقابل انتقادها یا تلاش های بین المللی برای مهار تحرکات نظامی آن، مکررا از حق وتو استفاده کرده است.

وتو و انتقادات وارده:
منتقدان نظام وتو اشاره می کنند که برخی از قطعنامه هایی که تصویب می شود در عمل اجرا نمی شود. انتقاد عمده دیگر از نظام وتو این است که پنج عضو دائم، یعنی فاتحان جنگ جهانی دوم، دارای هیچ وجه اشتراک ژئوپولیتیکی در جهان امروز نیستند. این در حالی است که اگر حق وتو منسوخ شود، اکثریت آرا در شورای امنیت همسان خواهد شد و لذا شاهد تصویب قطعنامه های بیشتری خواهیم بود، موقعیت های بیشتری به عنوان عوامل تهدید علیه امنیت جهانی قلمداد خواهند شد، کشورهای بیشتری مواخذه می شوند و تحریم های بیشتری تصویب می شود.البته این نیازمند آن است که نظام اصلاح شده ای در شورای امنیت شکل گیرد که از توان اجرایی لازم و منابع مالی کافی جهت تحقق اهداف فوق برخوردار باشد، چرا که در حال حاضر اعضای دائمی شورای امنیت نزدیک به نیمی از بودجه کلی سازمان ملل را تامین می کنند.

تاکنون هیچ یک از پنج عضو دائمی شورای امنیت به تمایل خود برای واگذار کردن حق وتو اشاره ای نکرده است. با توجه به منشور سازمان ملل هر گونه تغییر در منشور سازمان ملل متحد باید از سوی هر پنج عضو این شورا تصویب شود.

روسیه:
کاربرد حق وتو از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق در نخستین سال های تاسیس سازمان ملل چنان عادی بود که آندره گرومیکو، وزیر امور خارجه این کشور طی سال های 1957 تا 1985، به "آقای نه" مشهور شده بود. طی 10 سال نخست آغاز به کار سازمان ملل، اتحاد جماهیر شوروی 79 بار از حق وتوی خویش استفاده کرد. در همین مدت چین تنها یک بار و فرانسه فقط دو بار از حق وتو استفاده کردند و سایر کشورها هرگز از آن استفاده نکردند.با این حال با گذشت زمان به تدریج از استفاده شوروی سابق از حق وتو کاسته شد. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، روسیه تاکنون تنها دو بار از حق وتو استفاده کرده است: یک بار برای ممانعت از تصویب قطعنامه ای در انتقاد از نیروهای صرب بوسنی برای اقدام آنها در جلوگیری از دسترسی آژانس پناهندگان سازمان ملل به بیهاج در بوسنی و یک بار دیگر برای رد قطعنامه ای که قرار بود به منظور استفاده از منابع عملیاتی سازمان ملل در قبرس تصویب شود.

ایالات متحده:
8 وتو از 10 وتوی اخیر اعمال شده در شورای امنیت سازمان ملل توسط ایالات متحده بوده است که در این میان 7 مورد آن به نحوی مربوط به پیش نویس قطعنامه هایی در انتقاد از دولت اسرائیل بوده است.
آخرین مورد اعمال وتو از سوی آمریکا در اکتبر سال 2004 بود که این کشور پیش نویس قطعنامه ای در مورد درخواست توقف حملات نظامی ارتش اسرائیل در نوار غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این منطقه را وتو کرد. آمریکا در مجموع تاکنون پیش نویس 39 قطعنامه درباره اسرائیل را وتو کرده است. واشنگتن برای نخستین بار در ماه مارس سال 1970 از حق وتوی خویش استفاده کرد. آمریکا در آن سال همراه با بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای درباره سرزمینی که قرار بود بعدا به زیمباوه بدل شود را وتو کرد. آمریکا همچنین تاکنون 10 قطعنامه در انتقاد از آفریقای جنوبی، 8 قطعنامه در انتقاد از نامبیا، 7 قطعنامه علیه نیکاراگوئه و 5 قطعنامه بر علیه ویتنام را وتو کرده است. آمریکا در 57 نوبت به تنهایی قطعنامه های مختلف را وتو کرده است.

بریتانیا:
بریتانیا تاکنون 32 بار از حق وتوی خود استفاده کرده است که در 23 مورد، آمریکا و در 14 مورد فرانسه نیز قطعنامه های مربوطه را وتو کرده اند. بریتانیا آخرین بار در سال 1989 از حق وتو استفاده کرد. در آن زمان آمریکا، فرانسه و بریتانیا به اتفاق قطعنامه ای برای محکوم کردن دخالت نظامی آمریکا در پاناما را وتو کردند. بریتانیا در 7 مورد تنها اعمال کننده حق وتو بوده است که در هر هفت مورد، قطعنامه ها به کشور رودزیا که بعدها زیمباوه نام گرفت، مربوط می شد. بریتانیا آخرین بار در سال 1972 به طور انفرادی از حق وتو استفاده کرد.

فرانسه:
فرانسه تاکنون 18 بار از حق وتو استفاده کرده است که 13 مورد آنها به اتفاق آمریکا و بریتانیا انجام شد. فرانسه دو قطعنامه را به اتفاق بریتانیا وتو کرده است که هر دو به بحران سوئز در سال 1956 مربوط می شود. فرانسه تاکنون تنها دو بار به طور انفرادی قطعنامه های شورای امنیت را وتو کرده است: یکی در سال 1976 در مورد اختلاف فرانسه و جزایر کومور (مجموعه جزایری در آفریقا) و دیگری در مورد اندونزی در سال 1947. فرانسه و اتحاد جماهیر شوروی سابق یک بار در سال 1946 مشترکا قطعنامه ای را در مورد جنگ داخلی اسپانیا وتو کردند.

چین:
در فاصله سال های 1946 و 1971، کرسی چین توسط جمهوری چین (تایوان) اشغال شده بود که تنها یک بار از حق وتو برای مسدود کردن تقاضای عضویت مغولستان در سازمان ملل استفاده کرد. چین در سال 1972 دو قطعنامه را وتو کرد: یکی برای رد درخواست عضویت بنگلادش و دیگری به اتفاق روسیه در مورد وضعیت خاور میانه. چین یک بار نیز در سال 1999 قطعنامه ای را برای تمدید اختیارات نیروهای بازدارنده سازمان ملل در مقدونیه وتو کرد و یک بار دیگر در سال 1997 مانع از تصویب قطعنامه ای شد که هدف از آن اعزام 155 ناظر سازمان ملل به گواتمالا برای تایید اجرای آتش بس در آن کشور بود.

 با این وصف از حقو قدانها جهان و روسای جمهور ها ( از شاهان انتظار نمی رود ) انتظار داریم هر چه زودتر منشور سازمان ملل و شورای امنیت را اصلاح كنند و حق عضویت دایم و حق وتو 5 كشور دیكتاتور و برهم زننده نظم جهان را حذف كنند آنهم با رای مجمع عمومی ..دیگر نمی شود پنچ كشور جهان قلدوری كنند و خود را قیم جهان بدانند...
dardnews.ir

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار ( كارشناس  حقوق بین الملل خصوصی)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

می خواهم گرگ چرانی كنم اسماعیل بابا

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:37 ق.ظ

دلنوشته اا دارستانی

گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید   dardnews.ir


می ترسم از گرگ صفت هااما چاره ای نیست سراغ همان گرگی می روم که جن از او می ترسد......... چه كنم زمانه مرا ورق را اینطور عوض كرد گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید...دنیا خیلی ......
خسته تر از  همیشه در زاد روز تولدم  سنگینی پلک هارا با آب سبک می کنم و نگاهی به گنجشک های داخل حیاط منزلمان می اندازم وگوش جان می سپارم به آواز آنها که به یکباره حسرت پرواز به دلم گذاشتند پروازی که در آن خبری از تابلوهای عبور ممنوع توقف مطلقا ممنوع و راه یکطرفه نیست.


می ترسم از عشق دوباره اماچه باید کرد که هنوز دلتنگ و اسیر لحظه های با تو بودن هستم.

می ترسم از وابستگی ها اما چه باید کرد که هنوز بدنبال چتری هستم برای خیس نشدن زیر این باران تنهایی.

می ترسم از سردی این هوای دلم اما میدانم که باید خانه ای ساخت کنج دلمان تا با گرمای وجودت در آنجا ساکن شویم.

می ترسم از گرگ صفت هااما چاره ای نیست سراغ همان گرگی می روم که جن از او می ترسد.........


سراغ سایه درختان موریانه خورده و بی ریشه نمی روم چرا که سایه سرم اینجاست.

هنگام زمین خوردن دست یاری به سوی نا اهلان دراز نمی کنم چرا که عصای دستم اینجاست.

گرچه بد شدم و غبار روزگارروی عینکم نشسته و همه جا تیره و تار است اما نگران نیستم چرا که سوی چشمانم اینجاست


چهار فصل دنیای خودم را اینگونه سپری کردم که با وجودش هنگام باران چتری بودو پس لرزه های زمستان هم نتوانست در بهار به شکوفه هایش آسیبی برساند.

در تابستان هرچند گرمای خورشیدهمدم هرم تنش شده بوداما سایه سرش بهترین سایه بان همراهم بود.

همچون جدایی برگ و درخت پاییز ماهم فصل جدایی بود برگ های زرد و نارنجی نصیب رفتگر محله و چراغ قلبم با آخرین مد لباس عازم آخرین سفر شد و من ماندم و زمستان که در سوزسرمابدون اینکه خبری از هرم تنش باشدباید برف و باران ها را تحمل می کردم

سراغ باران را می گرفت که این روزها سنگدل شده و اشکی برای ریختن ندارد

مدتهای زیادی است که قفل خلوت تنهایی ام بازشده و من بدنبال شاه کلید می گردم.


قلب امیدی برای تپیدن ندارد٬زبان روزه سکوت گرفته و چشم هاهم ......


نفس تازه ای گرفتم آن هنگام که بغض٬سکوتم را شکست
 
گرگها چرا مرا دوست دارید گرگها می دانید كه محبت با زور نمی شود ...چرا پس مرا مجبور
می كنید تا به آغوش شما بیایم...آغوش شما برای من حسی ندارد اما می آیم چون از جن ها
می ترسم..زمانه اینطور است از بد بدتر آن بدی را انتخاب می كنم ....كه نسبت به بدتر بهتر است ..اما خوب نیست..اما خوبها هم مرا نخواستند ...تا خوبها مرا بخواهند گرگها آغوش خود را باز كنید من در پناه شما باشم از دست جن های نادیده ...گرگها می دانید شما چرا انتخاب كردم... چون خوبها مرا نخواستند ....ولا اقل من شناختی روی بدی شما دارم ...واما جن ها نامریی ها هستند آنها رانمی شناسم.... گرگها آغوش خود را باز كنید می آییم با شما باشم ..اما  شرطم این است من گرگ نخواهم شد..شاید خوی و سرشت گرگ را پیدا كنم..آخه ...........من انسانم اشرف مخلوقاتم ...گرگ .........اخه خدا مرا دوست دارد ..می دانم روزی مرا پیش خوبها خواهند برد...گرگ ها دلخوش نباشید مرا به آغوش خود آوردید من روزی خواهم رفت ..چون منتظر ناجی  هستم ..ناجی كه بشریت را نجات خواهد داد... بدون منت و بدون سلاح  و با صلح و دوستی و فراوانی نعمت..گرگها دلخوش نباشید....من باز خواهم گشت....... منتظر آن روز هستم...كه منجی بشریت بیاید ...اسماعیل بابا

می خواهم گرگ چرانی كنم   اسماعیل بابا

می خواهم کمی گرگ چرانی کنم ، می خواهم تاوان رهایی گوسفندان را با حبس خود در قفس بپردازم تا شغالان در شهر آزاد بگردند و ادعای گرگی کنندو از نظر  انسان ها سگها حیواناتی با وفا و مفید هستند ولی از نظر گرگ ها سگ ها گرگ هایی بودند که تن به بردگی دادند تا درآسایش و رفاه زندگی کنند و سگانان خاین بیهوده بیش نیستند كه حتی قابل اعتماد نیستند ..گرگ باش ..مغرور باش
گرگ باش  عادت نكن ،حرف زور قبول نكن ، وحشی باش ، نترس از دشمن ،تنها باش ، وابسته نشو  و تكیه نكن ، اما تنها باش ..گرگ باش دشمن را رحم نكن بدر با تمام قدرت  و اگر در برابر سگان ولگرد بی تفاوت باشی  آنها با پارس كردن بیهوده زنده اند  برای نابودی  سگان ولگرد درنگ نكن  نابودشان كن  ..تا جهان از شر سگان ولگرد بیهوده پارس كنان پاك شود ... واما گرگ وقتی میره زیر ماشین و زخمی میشه به زور خودشو میکشونه اونور جاده .؟ انتظار نداره کسی کمکش کنه و زخمش هاشو ببندو .؟ انتظار نداره کسی یه کاسه آب بذاره جلوش.. فقط می خواد بره یه جایی کز کنه و با درد خودش بساز بره یه جای که حداقل کسه بهش سنگ نزنه!. میدونی داداش ؟ دارم خودمو می رسوم انور جاده .. نمی خواهم حالمو بپرسی ..یا زخم مرا مداوا کنی .. فقط اون سنگی که تو مشتت قایم کردی از پشت بمن بزنی رو برو بمن بزن و یا بنداز زمین .. روبرو صوری برای نخند? سنگ که از پشت می زنی  دو تا زخم میزنی زخم تن و زخم دل؟ زخم تن درست می شود اما زخم دل?.. خیلی خسته ام داداش  خیلی ... ولی امان از روزی که دوباره پاشم...؟ آنروز نزدیک است چون عمر مثل برق می گذارد. به استخوانهای پوسیدت رحم نخواهم كرد بزودی خواهم ایستاد دکترمحمد علی  هالو dardnews.ir

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا کشورهای مسلمان حق وتو ندارند؟

تاریخ:یکشنبه 26 اردیبهشت 1395-11:33 ق.ظ

وبلاگ چیست ووبلاگ نویسی یعنی چه..(تاریخچه وبلاگ نویسی)

تاریخچه اینترنت درجهان

چرا کشورهای مسلمان حق وتو ندارند؟

سازمان ملل نیاز به اصلاحات كلی دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم 5 كشور یعنی دیكتاتور ی

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

اعتصاب رونامه نگار اولین وبلاگ نویس ایرانی ،فعال حقوق بشر و مدیر مسول سایت درد نیوز اعتراض به وزیر ارشاد و بنیاد شهید كشور

انتخابات تصویر - دكتر محمد علی هالو

سانسور نوشته دكتر محمد علی هالو

وبلاگ چیست ووبلاگ نویسی یعنی چه..(تاریخچه وبلاگ نویسی)

تاریخچه اینترنت درجهان

این صندلی سالهاست که در باغ پدری ام به درختی میخ شده.

نتیجه ناکامی 3 ساله دولت فشار برای تغییر در کابینه قبل از انتخابات ریاست جمهوری/ 4 وزیر و یک معاون در لیست اخراج

آملی لاریجانی: آمریکا تروریست است/ حنای آنها دیگر رنگی ندارد/ قرار نیست غربی‌ها از خواب بیدار شوند

نتیجه عملکرد 3 ساله چرا روحانی به کاندیدا نشدن ترغیب می‌شود؟/ هراس از شکست در سال

سردار جزایری: آمریکا از عصبانیت بمیرد

هاشمی: مردم دیگر فرش نمی فروشند دارو بخرند

کوثری: وزارت‌خارجه در برابر عربستان کوتاهی کرد/ باید از ابتدا تهاجمی عمل می‌کرد

دادستان تهران اعلام کرد دعوت دادستانی از مینو خالقی برای توضیح درباره یک ادعا

همنشینان فائزه هاشمی چه کسانی بودند؟ +عکس
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتخابات تصویر - دكتر محمد علی هالو

تاریخ:شنبه 25 اردیبهشت 1395-09:24 ب.ظ

http://www.axgig.com/images/29702033959245111041.jpg


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سانسور نوشته دكتر محمد علی هالو

تاریخ:شنبه 25 اردیبهشت 1395-09:23 ب.ظ

سانسور نوشته دكتر محمد علی هالو  dardnews.ir

سانسور بیشتر در کشورهای جهان سومی و کشورهایی که اصل سکولاریسم را رعایت نمی‌کنند رخ می‌دهد، ولی این بدان معنا نیست که در کشورهای دیگر رخ نمی‌دهد، به عنوان مثال سانسور در ترکیه که یک کشور جهان اولی است متداول است و یا سانسور تصاویر در روسیه متداول بوده است.


اصطلاح سانسور ازکلمه لاتین censere گرفته شده‌است. در روم سانسورچی دو وظیفه اصلی داشت، شمارش شهروندان و نظارت براخلاق ایشان، ریشه اصطلاح Census (سرشماری) نیز همین واژه است.

 

اولین بار اصطلاح whitewash به معنای شستشوی فکری در مقاله‌ای که در سال ۱۷۶۲ و با نام Evening Post در بوستون منتشر شد به کار رفت. در سال ۱۸۰۰ این کلمه در متون سیاسی رواج یافت و این درست در زمانی بود که یک سرمقاله با نام Aurora در فیلادلفیا اذعان داشت که اگر جان آدامز را به سرعت شستشوی مغزی ندهید، وی سرتاسر حزب دموکرات جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا همانند زبانه‌های آتش دربرمی‌گیرد و شما را همچون دیواری کثیف به سیاهی شیطان جلوه می‌دهد.

 

اصطلاح پنهان کاری واژه‌ای است که در فضای سیاسی-تبلیغاتی به معنای ایجاد تغییر در اطلاعاتی است که ممکن است برداشت جامعه از آنها نامناسب، جنجالی و متناقض باشد. سانسور در مقایسه با پنهان کاری معمولاً به مجموعه‌ای از استانداردهای مشخص و واضح اشاره دارد و نه مجموعه‌ای از استانداردهای مخفی و محرمانه. معمولاً در پدیده سانسور یک هویت مخفی و ناآشکار مانند یک شرکت، دسترسی به اطلاعات موجود در فضای حاکم را قانونمند می‌کند. سانسور دولتی ممکن است درهر رده‌ای درمیان دولت یا مردم شکل گیرد و بدین ترتیب از سانسور رسمی متمایز می‌شود.

 

اغلب نطق‌های عمومی در مجمع‌های سازمان یافته مانند دادگاه یا جلسات شهرداری در رسانه‌هایی مانند روزنامه‌ها، مطبوعات، رادیو، تلویزیون و یا اینترنت منتشر می‌شوند. درهر یک از موارد ذکر شده در ابتدا تعداد قلیلی از مردم از طریق وسایل ارتباط جمعی به متن اصلی دسترسی دارند. معمولاً درپدیده سانسور محدود کردن عقاید خاص در یک فضای خلاً صورت نمی‌گیرد بلکه تمایل آن است که جلوی پخش آنچه که ممکن است از رسانه‌های ارتباطی گفته شود، گرفته شود.

 

منطق سانسور در انواع مختلف داده‌ها متفاوت است. انواع اصلی آن عبارت‌اند از:

 

    «سانسور اخلاقی» که در طی آن هر مطلب خلاف اخلاق حذف می‌شود. سانسورچی ارزشهای پس زمینه متن را زیر سوال برده و دسترسی به آن را محدود می‌کند. از نمونه‌های آن می‌توان به تصاویر مستهجن اشاره کرد.

    «سانسور نظامی» فرایند نگهداری از اطلاعات نظامی و تاکتیک‌های نظامی است که می‌بایست به صورت محرمانه و دور از تیررس دشمن صورت پذیرد. از این روش در مبارزه با جاسوسی و در واقع افشای اطلاعات نظامی استفاده می‌شود همچنین سانسور نظامی می‌تواند موردی مانند ایجاد محدودیت در پخش اطلاعات در مورد عملیات‌های نظامی مانند جنگ عراق را دربربگیرد. مثلاً در جنگ عراق دولت آمریکا عکس برداری و فیلم برداری از سربازان کشته شده وپخش آن در رسانه‌ها را محدود می‌کرد.

    «سانسور سیاسی» در واقع روشی است که طی آن دولت اطلاعات را از مردم مخفی می‌کند. هدف جلوگیری از ایجاد فضای آزادی بیانی است که ممکن است منجر به شورش شود. دولت‌های مردم سالار معمولاً سانسور سیاسی را آشکارا ناپسند می‌دانند اما به صورت مخفیانه به آن دست می‌زنند. هرگونه نارضایتی در مورد دولت به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند حربه‌ای را در اختیار دشمن قرار دهد. تاکتیک‌های مبارزه هم به صورت مخفی هستند: به رسوایی واترگیت رجوع کنید.

    «سانسورمذهبی» در مورد هرگونه متنی که مخالف یک عقیده خاص است اعمال می‌شود معمولاً مذاهب غالب محدودیت‌هایی را بر مذاهب ضعیف تر اعمال می‌کند. همچنین ممکن است مذهبی عقاید مذهب دیگری را در خلاف جهت خود ببیند و از اشاعه آنها جلوگیری کند.

    «سانسور شرکتی» نوعی از سانسور است که در طی آن شرکت‌ها از افشای اطلاعات مربوط به وضعیت اقتصادی و بازرگانی شرکت که آنرا به صورت منفی جلوه می‌دهد خودداری می‌کنند. شرکت‌های خصوصی که در «تجارت» مطبوعات نقش دارند گاهی از افشای اطلاعات درآمد تبلیغاتی شان یا ارزش سهام شان دربازار بورس خودداری می‌کنند تا وجهه خود را خوب و مناسب جلوه دهند.   نوشته ااسدی دارستانی نویسنده و محقق و پزوهشگر و فعال حقوق بشر dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ﺁﻣـــﺎﺭ ﮐــﻠﯽ ﺷــﻬﺪﺍﯼ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ بالاخره منتشر شد

تاریخ:جمعه 24 اردیبهشت 1395-06:35 ب.ظ

ﺁﻣـــﺎﺭ ﮐــﻠﯽ ﺷــﻬﺪﺍﯼ ﺟﻨﮓ ﺗﺤﻤﯿﻠﯽ بالاخره منتشر شد
 dardnews.ir
 ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۱۳۲۵۵ ﻧﻔــﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﺷــﺎﻣﻞ؛
ــ ۱۵۵۰۸۱ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﺩﺭﮔﯿﺮﯼ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺑﺎ ﺩﺷﻤﻦ،
ــ ۱۶۱۵۴ ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﺣﻤﻼﺕ ﺩﺷﻤﻦ ﺑﻪ ﺷﻬﺮﻫﺎ،
ــ ۱۱۸۱۴ ﻧﻔﺮ ﺩﺭﺣﻮﺍﺩﺙ ﻣﺘﻔﺮﻗﻪ
ــ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮﺍﺭﺩ ۹۸۸۹ ﻧﻔﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ــ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺁﻣﺎﺭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۱۵۵۲۵۹ ﻧﻔﺮ ﻣﺠﺮﺩ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۵۵۹۹۶ ﻧﻔﺮ ﻣﺘﺄﻫﻞ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۷۰۵۴ ﻧﻔﺮ ۱۴ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﮐﻤﺘﺮ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۶۵۵۷۵ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۱۵ ﺗﺎ ۱۹ ﺳﺎﻟﻪ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۸۷۱۰۶ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۰ ﺗﺎ ۲۳ ﺳﺎﻟﻪ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۲۷۰۳ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۴ ﺗﺎ ۲۹ ﺳﺎﻟﻪ،
ــ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۳۰۸۱۷ ﻧﻔﺮ ۳۰ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻮﺩﻩ
ﺳﭙﺎﻩ ﭘﺎﺳﺪﺍﺭﺍﻥ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﯽ
ﮐــﺎﺩﺭ: ۲۳۱۹۹ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۱۶۷۳۸ ﻧﻔﺮ
ﺍﺭﺗﺶ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ
ﮐــﺎﺩﺭ: ۹۰۸۹ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۳۶۹۶۵ ﻧﻔﺮ
ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺍﻧﺘﻈﺎﻣﯽ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ
ﮐــﺎﺩﺭ: ۲۹۲۶ ﻧﻔﺮ
ﺳﺮﺑﺎﺯ: ۵۶۷۲ ﻧﻔﺮ
ﺷﻐﻞ ﺁﺯﺍﺩ: ۳۱۶۷۴ ﻧﻔﺮ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ: ۳۲۲۷۵ ﻧﻔﺮ
ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ: ۲۶۰۸ ﻧﻔﺮ
ﺭﻭﺣﺎﻧﯽ: ۲۷۴۲ ﻧﻔﺮ
ﺑﯿﮑﺎﺭ: ۶۱۲۸ ﻧﻔﺮ
ﺩﻭﻟﺘﯽ : ۲۶۲۹۳ ﻧﻔﺮ
ﺑﺴﯿﺞ ﻭﯾﮋﻩ: ۲۳۲۹ ﻧﻔﺮ
ﺧﺎﻧﻪ ﺩﺍﺭ : ۳۱۳۶ ﻧﻔﺮ
ﮐﻮﺩﮎ : ۲۹۰۶ ﻧﻔﺮ
ﻏﯿﺮ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ: ۴۵۶۴ ﻧﻔﺮ
ﺟﻤـــﻊ ﮐــﻞ : ۲۱۳۲۵۵ ﻧــﻔﺮ ...


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ابلیس را در حال فرار از عربستان سعودی دیدند.

تاریخ:جمعه 24 اردیبهشت 1395-06:34 ب.ظ

ابلیس را در حال فرار از عربستان سعودی  دیدند.
از اوپرسیدند:
چراازسرزمین وحی  فرارکردی؟
درپاسخ گفت :
مهارته.ای دزدی ،دیكتاتوری و آدم كشی و زور گیریی ، حریم امن خانه خدا را شكستن ، رباخواری ، ریاکاری ،کلاهبرداری ،حیله گری، دروغ، اختلاس و رشوه خواری رابه آنها آموختم وبوسیله اینها ، و حمایت از آدم كشی بنام اسلام وکاخ وماشین و ویلا ومزرعه و... خریدند وساختند و برروی آنهانوشتند:

"هذامن فضل ربی ".

نمک نشناسها ازبیخ و بن منکر من شدند... !داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:09 ب.ظ

اعلامیه جهانی حقوق بشر

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

فعال حقوق بشر کیست؟

مناظره خر

می خواهم گرگ چرانی كنم اسماعیل بابا

گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید.

دلنوشته اسماعیل اسدی دارستانی روز نامه نگار

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

یادبود 10 میلیون كشته های ایرانی- جنگ جهانی اول در تهران(هوكاست ایرانی )

مهدی رحیم پور خطبه سرا-قهرمان ورزشی بین المللی ( آستارا )

مشاهیر و چهر های ماندگارایران

دكتر محمد علی هالو شاعر نویسنده و محقق و مستند ساز و واولین وبلاگ نیوس  ایرانی  و روز نامه نگار

چرا 29 فروردین روز ارتش نام گرفت؟

در جلسه مهم سران ارتش در 22بهمن 57 چه گذشت؟/ روایت استیصال کامل ژنرال ها و فروپاشی نهایی رژیم شاهنشاهی

رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

خلبان خودفروخته ایرانی تهدید کرد: به اسرائیل پناهنده می‌شوم/لازم باشد با ایران وارد جنگ مسلحانه می‌شوم+تصاویر

وصال حق (شبكه جندالشیطان و دست پروده شاه تروریست عربستان )

هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

افسران ارشد ارتش شاهنشاهی - افسران انتظامی شاهنشاهی

كتاب های اسماعیل اسدی دارستانی

سخت است... دكتر هالو

دعا کنید پدرم شهید بشه!

دكتر محمد علی هالو مدیر و سردبیر درد نیوزداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعتصاب رونامه نگار اولین وبلاگ نویس ایرانی ،فعال حقوق بشر و مدیر مسول سایت درد نیوز اعتراض به وزیر ارشاد و بنیاد شهید كشور

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:08 ب.ظ

درخواست رسیدگی به ریس جمهور  و اعتصاب  روزنامه نگار ( اعتراض ) مدیر سایت درد نیوز و اولین وبلاگ نویس ایرانی و نویسنده و محقق و شاعر و مستند سازو فعال حقوق بشر ومحیط زیست

بنام خدای بخشنده و مهربان

با عرض سلام  خدمت ریس جمهوری اسلامی ایران  آقای حسن روحانی

موضوع : اعتصاب می كنم از رو زنامه نگاری و وبلاگ نویسی و سایت خبری و مستند سازی تا زمانیكه به دو درخواست احقاق من رسید گی شود  ..اگر رسیدگی نشود از كشور مهاجرت خواهم  كرد (اا دارستانی روزنامه نگار و اولین وبلاگ نویس ایرانی و سایت درد نیوز درایران تاسیس 1379 و فعال حقوق بشر و محیط زیست و نویسنده و محقق ( 5 كتاب مجوز و چاپ شده است )

تمام كتابهایم  و11آثارم تحقیق و شعرم و كارت خبر نگاری و فیلم هایم  را آتش زدم بعنوان اعتراض تا احقاق حقم  و بعنوان اعتراض فعالیت روز نامه نگاری و سایت و وبلاگ نویسی و مستند سازی و نویسندگی و تحقیق و شاعری  را تعطیل نمودم ( یعنی اعتصاب مدنی نمودم )
این اولین و آخرین نامه  من به مسئولان نظام در خصوص احقاق حق خواهم بود  و تا وقتی كه احقاق حق و رسیدگی نشود به عنوان یك روز نامه نگار  و وبلاگ نویس  و فعال حقوق بشر ومحیط زیست  و اولین مدیران مسئول و موسسان سایت خبری  و تحلیل در ایران بعنوان اعتراض  و اعتصاب كاری  رسما  از كار زوزنامه نگاری مكتوب بعداز 19 سال  و وبلاگ نویسی و سایت خبری بعداز  16 سال  دست می كشم  و رسما  بعنوان اعتراض  به كار  دولت جمهوری اسلامی ایران اعتصاب كاری می كنم  رسما فعالیت  روز نامه نگاری  و وبلاگ نویسی  و سایت خبری ملی واستانی و  شهرستانی  و همچنین نویسندگی و تحقیق و مستند سازی را تعطلیل می كنم  تا صدور مجوز  سایت  درد نیوز dardnews.ir     ( اولین روز نامه الكترونیكی  خبری و تحلیل و حقوق بشری و محیط زیستی در ایران ) رسما از امروز  اعتصاب كاری می كنم و تمام كتباهایم 5 تا سالها قبل مجوز گرفتند و شش كتابم (یعنی كلا  یازده كتابم )كه اتمام كرده بودم حاصل سالها زحمت بود كه یكی مجموعه حكایتها و اشعار اسماعیل بابا بود با كارت خبر نگاری و خودكار كارم آتش زدم و در سایت گذشتم و رسما اعتصاب كاری می كنم .
دو درخواست از ریس جمهور دارم  با توجه به اینكه سازمان نانوشته ای پشت پرده با پرنده سازی تاكنون زندگی ام را مختل كردند  هم در كار  فرهنگی و سیاسی و اقتصادی تاكنون میلیاردها تومان ضرر مالی   و معنوی و روحی زدند ... حالا بگذارم دهها بار شكنجه و زندانی و محاكمه بخاطر اجرای عدالت در  قوه قضاییه  چون بدون سند و مدرك و پرنده سازی مرا دادگاهی می كردند بارها تبریه شدم هیچ گونه سابقه سو سیاسی  و اجتماعی ندارم  و گواهی عدم سو پیشنه هم دریافت نمودم و حتی در شورای اسلامی روستای خودم ریس و عضو بودم دوره قبلی  مرا  رد صلاحیت با اینكه تایید را روز آخرگرفتم  مرا پنچ شنبه و جمعه
حصر خانگی كردند .... اگر از ظلم وستم واذیت و ازار و شنكجه و.. بنویسم هزار عریصه  جدا می خواهد   من دو درخواست از شما دارم

...1-صدور پروانه سایت درد نیوز dardnews.ir تاسیس 1379     

   2- پی گیریی در صدور حكم شهادت   پدر جانباز 65 درصد بسیجی هشت سال دفاع مقدس  من  كه با اعمال نفوذ جریان انحرافی احمدی نزاد (بخاطروبلاگ نویسی و سایت درد نیوز ) حكم شهادتش با توجه به اسناد و مدارك پزشكی صادر نشد
مشروح درخواست :
1- صدور پروانه روز نامه الكترونیكی درد نیوز(تاسیس 1379) dardnews.ir     ( در سامانه ثبت نام معاونت مطبوعاتی  پرونده ام  موجود است )  سالهاست تشكیل پرونده به بهانه واهی  معاونت مطوبعاتی ( كمیسیون ) بمن مجوز نمی دهد  و این بار هم  با پی گیریی ها از طریق  وزارت ارشاد  قرار شد  من دوبار ه یعنی تابستان 1394 در سایت  سامانه درخواست صدور مجوز سایتها ثبت نام  كنم  در صدور مجوز تسریع شود    ماهها ست باز من در نویتم ودر سایت  وزارت ارشاد   ثبت نام كردم  تمام مدارك را فرستاد م هر بار شكایت و درخواست رسمی  می كنم می گویند درسایت  مشكل دارید  این بار هم  دیگر  دیدند دیگر  نمی توانند اشكال تراشی كنند  دیدم در سایت  در قسمت ثبت نام  من نوشتند  كارت ملی تایید نشده است
 
واقعا جای سوال است كارت ملی   من حتی رفتم به اداره ثبت گفت كارت ملی شما اشكال ندارد دوباره   كارت ملی را اسكن  كردم  هنوز خبری نیست  و تلفنی كه در سایت زدند  جوابگو نیست   (اولین روز نامه الكترونیكی  خبری و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیست در ایران تاسیس 1379) زمانیكه قانون فضای مجازی  و پروانه فعالیت سایتها صادر نشده بود  من درد نیوز و سایتها آستارا نیوز و گیلان من و ایران نیوز را داشتم و همه این سایت ها می شناسند.. خلاصه سازمان نانوشته ای  در خصو ص صدور مجوز درد نیوز  من كارشكنی می كند و دیگر  كارهایم با اینكه گواهی عدم سو. پیشنه هم دارم  در خواست هفته نامه آبادگران شمال  نمودم  (پرونده ام موجود است )  سال 1390   كمیسیون  صدور پروانه در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد كتبا بمن ابلاغ نمود بعلت عدم صلاحیت ( امینتی ) به شما مجوز داده نمی شود پی گیرییها بارها نمودم نتیجه نگرفتم  ....  و سایت درد نیوز نیز بارها پی گیریی نمودم بار اول در كمیسیون دیگر بهانه نداشتند  بعلت صلاحیت  علمی كتبا بمن ابلاغ نمودند مجوز ندادند  كه بعداز پی گیریی طبق  مقرارات وزارت ارشاد  كتابهای و سوابق روز نامه نگاری من در ارزشیابی  وزارت ارشاد (مسولش آقای عظیمی  بود ) كتبا ارزشیبابی وزارت ارشاد   بخاطر كتاب و سابقه روز نامه نگاری  برایم برابر معادل نامه دادند ...... از تابستان 1394 پرونده ام  ثبت نام كردم  هر روز یك بهانه  و آخرین بهانه  در سایت ثبت نامی  كارت ملی بود ... كه حل شد .....   اولا  من  فعالیت وبلاگ نویسی و سایت خبری ام از قبل از قانون صدورپروانه بود  و سالها قبل از قانون فضای مجازی من فعالیت داشتم و دارم  دوما من الان مدرك تحصیلی ام حل گردیده  و چرا هربار مشكل تراشی می كنند  چرا  من كه 16 سال است روز نامه الكترونیكی در د نیوز  را دارم مجوز من نمی دهند .... و چرا جوابگو كسی نیست .. چرا امنیت شغلی  نیست همین  انتخابات یكی از سایت های  خبری من بنام آستارالی كه برای آستارا بود  astarali.ir    بدون تخلف و اخطار فیلتر كردند و كسی جوابگو نیست در شهرستان هشتاد هزار نفری سایت آستارالی بالای 40 هزار بازدید داشت .... درخواست رسیدگی و صدور  پروانه روزنامه الكترونیكی دردنیوز را دارم  تا مجوز داده نشود  من بخاطر نداشتن  امنیت شغلی و ظلم وستم بمن و خانواده ام   اعتصاب می كنم  رسما دست از روزنامه نگاری مكتوب و مجازی بر می دارم و تمام كتابهایم 5 تا مجوز سالها قبل گرفتند و شش  كتابم  به اضافه مجموعه اشعار رو حكایتها و شعر های اسماعیل بابا  با كارت خبر نگاری و خودكارم را آتش زدم و فیلمش را درسایت گذشتم و دست از كار كشیدم  و رسما اعتصاب  می كنم  و اگر وزارت ارشاد جوابگو نباشد  من از كشور مهاجرت خواهم كرد
  
2-صدور حكم شهادت پدر جانباز 65 درصد بسیجی هشت  سال دفاع مقدس  ( با توجه به اسناد و مدارك  پزشكی و گواهی پزشك معالج ).. بخاطر فعالیت وبلاگ نویسی  و سایت درد نیوز و آستارا نیوز  و گیلان من و ایران نیوز و رونامه نگاری   نماینده اسبق  و فرماندار اسبق و جریان انحرافی  دسیسه كردند  ... پدرم  كه جانباز هشت سال دفاع مقدس است ( بسیجان هشت سال دفاع مقدس از 1359 تا 1362..)  جانباز 65 درصد بود بعداز سالها زمین گیری بر اثر جانبازی و موج گرفتگی بارها بستری طولاتی مدت داشته بخاطر موج گرفتگی ( یك چشم تخلیه و چشم دیگرش كم بینا  و بدنش كلا پلاتین بود و دوبار بخاطر موج گرفتگی و جانباز یبرای مداوا المان اعزام شده بود ... خلاصه بر اثر جانبازی درمهرماه 1388 در بیمارستان دولتی  آستارا به لقا الله پیوست و  چون دكتر نمی دانست وی جانباز است فوت نوشته بود ...اما بعدا كه پرونده پزشكی و جانبازی را بردیم گفت بر اثر جانبازی است یعنی موج گرفتگی و..... حتی در نامه رسمی  به بنیاد تشریح  كرد  اما بنیاد گیلان اعلام می كند كمیسیون یكبار رای داده است و مدارك بستری پدرم در بیمارستان شفا  رشت و بیمارستان تخصصی اعصاب و روان بنیاد شهید ایثار شهید باریاب اردبیل ( متعلق به بنیاد ) را به كمیسیون نمی فرستد (قبلا مدارك بیمارستان شفا و بیمارستان اعصاب و روان بنیاد در اردبیل  به كمیسون پزشكی و حتی در پرونده پدرم نبود )  ما درخواستمان  بود كه مدارك بستری بیمارستان شفارشت   و بیمارستان اعصاب و روان شهید باریاب اردبیل ( متعلق به بنیادشهید  ) و گواهی  دكتر معالج  كه پدرم آنجا بستری بود فوت شده  كه تایید می كند پدرم بر اثر بیماری  جانباز شده است  به كمیسیون تجدید نظر ماده 15 بنیاد شهید فرستاد شود اما بنیاد گیلان بخاطر اعمال نفوذ  دو فرد كارمند بنیاد شهید استان گیلان ( كه دوستان نماینده سابق و...هستند و وابسته به جریان انحرافی احمدی نزاد بودند و هستند  ) مانع می شوند  و در بنیاد شهید استان نفوذ دارنند ...(حتی  جریان انحرافی در زمان احمدی نزاد با نامه نگاری از طریق ریس بنیاد شهید آستارا و گیلان  حتی می خواستند  قبر پدرم كه روی سنگ قبر نوشته بودیم  شهید جانباز   تخریب كنند كه با مخالفت شورای تامین شهرستان این كارانجام نشد )

درخواست ارسال مدارك بستری  بیمارستان  شفا و بیمارستان اعصاب و روان ایثار  ( متعلق به بنیاد )  و گواهی تایید پزشك بیمارستان دولتی مبنی بر مرگ بر اثر جانبازی  به كمیسیون ماده 15 بنیاد شهید بدون اعمال نفوذ است  تا احقاق حق و پدرجانباز 65 درصد بسیجی  من  حكم شهادتش صادر شود ...

دیگر بلا ها  و پرونده سازی و كارشكنی سازمان  نا نوشته  كه درزندگی ام را مختل كرده نیاز شد برایتان می نوشتم دارم خاطرات من با سازمان نانوشته را می نویسم ....اخراج از هیات امنا مسجد تا محكمه بدون سند ومدرك و ربودن و حصر خانگی غیر قانونی و شكنجه و نابودی كار اقتصادیم سه مورد به كار كه 19 سال است مشغول بودم  بدون حكم دادگاه سازمان نانوشته مانع شده است .... چون وبلاگ نویس و سایت نگار و نویسنده و شاعر آزاداندیش  و فعال حقوق بشر و محیط زیست هستم و حتی تاكنون دوبار برای تاسیس  جمعیت مدافعان حقوق بشر      و جمعیت مدافعان محیط زیست تشكیل پرونده  و تكمیل هر دو پرونده  مجوز داده نشد .... و حتی جلوی وام بمن گرفتند و ...

با افتخار اعلام می‌کنم آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است..هیچ کس از سانسور سود نمی‌برد و سانسورچی‌ها باید بدانند دل مردم همیشه با حقیقت است.. دكتر محمد علی هالو

سایتهای كه از سال 1379  من تاسیس كردم و مدیر مسولش هستم تاكنون فعالیت دارم و بگذاریم كه تاكنون چندبار حماه سایبری بدون مدرك وسند فیلتر شدند  وآستارالی یكماه اتس فیلتر است كسی جوابگو نیست  و همه جهان مرا به اسم دكتر محمد علی هالو ( اسماعیل اسدی دارستانی  )فعال حقوق بشر و میحط زیست می شناسند ...    (  قبلا ایرن نیوز یك بود كه بسرقت رفت (irannews3.ir) و    astarali.ir  آستارالی ششم اسفند 94 توسط گروه فشار فیلترشد             -----  astara1.ir

Astaranews1.ir  ---staranews.com    -gilanman.ir/     ---

  dardnews.ir

 

اسماعیل اسدی دارستانی    روز نامه نگار (19سال سابقه)   و اولین وبلاگ نویس و سایت خبری و حقوق بشر و محیط زیست (16سال  از سال 1379) و فعال حقوق بشر و محیط زیست و نویسنده و محقق 5 كتاب  و شاعر و درجه داربازنشسته ارتش و فرزند و برادر جانباز   و درجه دار بازنشسته نیروهای مسلح    09119812795

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:08 ب.ظ

این صندلی سالهاست که در باغ پدری ام به درختی میخ شده.
آیت الله هاشمی: به گیلان آمدم تا خسته نباشید به مسئولان استان بگویم

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-03:28 ب.ظ

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به گیلان آمدم تا خسته نباشیدی به مسئولان استان بگویم.

هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه پس از ورود به گیلان در جمع خبرنگاران در فرودگاه سردارجنگل رشت اظهار کرد: گیلان، یکی از جاهایی است که نمی شود به آنجا نیامد و بنده، چند سالی بود که نیامده بودم.
وی ادامه داد: به گیلان آمدم تا خسته نباشید به مسئولان این استان بگویم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بازدید از منطقه آزاد انزلی و دانشگاه آزاد اسلامی، از جمله برنامه های سفر به گیلان است.
وی خاطرنشان کرد: تا فردا (پنجشنبه) مهمان مردم گیلان هستم و سپس باز می گردم.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح چهارشنبه به منظور سفری دو روزه وارد استان گیلان شد و پس از ورود به گیلان، در فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت مورد استقبال مسئولان استانی قرار گرفت.
بازدید از منطقه آزاد انزلی، مجتمع تفریحات دریایی این منطقه، سایت های تجاری و صنعتی منطقه آزاد، تالاب بین المللی انزلی، پارک ملی بوجاق و دانشگاه آزاد اسلامی انزلی از جمله برنامه های سفر امروز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنان که با برجام مخالفت می کنند و انتظار سقوط آن را می کشند، نمی گوییم دلسوز نیستند، اما اشتباه می کنند.

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-03:27 ب.ظ

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنان که با برجام مخالفت می کنند و انتظار سقوط آن را می کشند، نمی گوییم دلسوز نیستند، اما اشتباه می کنند.

  اکبر هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه در بازدید از طرح های عمرانی منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: ایران از موقعیت ویژه ای برخوردار است و می تواند چون خورشیدی در منطقه بدرخشد، ایران امن است و دنیا به ما احتیاج دارد.
وی خاطرنشان کرد : ما با تجربه ای که در دو سال نخست انقلاب در مقابله با تروریسم حاد بدست آورده ایم، می توانیم به دیگران برای مقابله با تروریسم کمک کنیم.
آیت الله هاشمی با بیان این که تنها راه موفقیت ، تقویت روابط با دنیاست، افزود: نمی گوییم مخالفان برجام، دلسوز نیستند، اما اشتباه می کنند و بدون توجه به ارقام و اعداد محاسبه کرده اند.
وی ادامه داد: برجامی که انجام شد، یک طرفه نیست و طرف مقابل، بیش از ما به این برجام احتیاج دارند چراکه می دانند در منطقه، کشوری مثل ایران وجود ندارد و ایران می تواند در منطقه تاثیرات اساسی بگذارد و با این دیدگاه باید روابط را پی گیری کرد.
آیت الله هاشمی یادآور شد: در حال حاضر منطقه بعنوان کانون خطری برای دنیا تبدیل شده، جریان تروریسم بعنوان یک جریان خطرآفرین است و دنیا به این زودی ها نمی تواند از شر آنها خلاص شود .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: الان آنها از طریق فضای مجازی، مدیریت و سربازگیری می شوند و در هر جایی در حال سازماندهی هستند.
وی با اشاره به این که افغانستان به مدت 30 سال گرفتار جنگ است، افزود: تروریسم از افغانستان توسعه پیدا کرد و ناتو با همه توانش نتوانست کاری بکند.
وی خاطرنشان کرد : مواد مخدر 10 برابر و تروریسم به قدری قوی شد که هر کاری بخواهد می کند و کشورهایی که برای امنیت خود اهمیت قائلند، از این بابت نگران هستند .
آیت الله هاشمی با تاکید بر اینکه موفقیت دولت روحانی در برقراری روابط با دنیا و کسب موفقیت در دستاورد هسته ای کار بزرگی بود، افزود: ما با داشته های خودمان و بدون حمایت دیگران در همه مراحل هسته ای می توانیم تاثیرگذار باشیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: باید از این موقعیت ها استفاده کنیم و دعواهای مربوط به برجام را که ثمری جز تفرقه افکنی ندارد، کنار بگذاریم .
آیت الله هاشمی خاطرنشان کرد: مردم می فهمند کسانی که با برجام مخالفت می کنند، اشتباه می کنند و ما نمی گوییم سوء نیت دارند.
وی تاکید کرد: باید وحدتمان را حفظ کنیم و کشورمان را در دنیای پر آشوب، نگه داریم .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: اگر تنگ نظری های شعاریون را نداشتیم، تمام خطوط از ایران عبور می کرد .
وی اظهار کرد : با توجه به موقعیت خوب منطقه آزاد انزلی، می توانیم با فراهم کردن شرایط لازم آن را به کانون داد و ستد منطقه خزر تبدیل کنیم.
وی با اشاره به این که توسعه های سطحی کم هزینه ولی ناپایدار است، متذکر شد: با زیرساخت های خوب، توسعه هم می آید و سرمایه گذار را به دنبال خود می آورد.
آیت الله هاشمی یادآور شد: قبل از شروع توسعه اقتصادی واقعی، در اواخر جنگ به این نتیجه رسیده بودیم که منطقه آزاد باید فعال شود .
وی افزود : قبل از ما، دوبی و ابوظبی فعال شده بودند؛ ما هم کارمان را شروع کرده و همین جا منطقه ویژه اعلام کردیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : در چند سال گذشته، اشتباهات اساسی داشتیم که تحریم شدیم و در عین حالی که خزانه پر بود، اما استفاده نشد؛ فاصله ای طولانی صرف شد و فرصت ها از دست رفت.
وی خاطرنشان کرد: گرچه آن فرصت از دست رفت، ولی دوباره دولتی بر روی کار آمد که تفکرات توسعه دارد.
آیت الله هاشمی با اشاره به این که ایران بهترین منطقه در اطراف خزر است، افزود: در اواخر دولت سازندگی، زمزمه فعالسازی کریدور شمال - جنوب آغاز شده بود.
وی تاکید کرد : الان زمان مناسبی است؛ ارتباط ما با روسیه بهتر از گذشته شده و باید کریدور شمال - جنوب را به عنوان نقطه جدید جاده ابریشم قرار دهیم .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: باید سواحل خزر را برای توسعه گردشگری آماده کنیم و منطقه آزاد انزلی می تواند موقعیت قابل قبولی در سطح پیشرفت دنیا پیدا کند.
وی با اشاره به ساخت اسکله های بندر کاسپین گفت: می دانیم اسکله ساختن در خزر، سخت و متفاوت با جنوب است اما در گذشته حضور بخش خصوصی با این وسعت را نداشتیم.
آیت الله هاشمی خاطرنشان کرد : وقتی بخش خصوصی، سه هزار میلیارد ریال هزینه می کند، نشانگر ظرفیت بالای توسعه ای منطقه آزاد انزلی است .
وی افزود: راه آهن بالاخره در حال عملیاتی شدن است، از دولت ما شروع شد و تا امروز به این مرحله رسیده است.
وی اظهار کرد : تعداد زیادی از کشورهای شمال ایران در خشکی محصورند و آرزوی ارتباط با آب های جنوب را دارند و برای عبور باید از دریای سیاه بگذرند .
آیت الله هاشمی با بیان اینکه منطقه آزاد یعنی اینکه بدون هیچ مانعی بتواند تولید کند، متذکر شد: هماهنگی بین دستگاه ها برای اجرای طرح های اساسی مطلوب نیست.
وی اظهار کرد: ما در جنوب نیز به توسعه منطقه آزاد اروند که سرزمین آنها در زمان جنگ معدوم شد و سرمایه گذاران فرار کردند، احتیاج داریم و می تواند موقعیت ممتازی در آنجا احیاء شود.
وی افزود: چابهار، منطقه آزاد طلایی است؛ در گذشته آمریکایی ها برای سرمایه گذاری به آنجا توجه داشتند و در شروع انقلاب، بسیاری از امکانات فنی در آنجا انباشه بود.
آیت الله هاشمی تاکید کرد : چابهار نیز باید آباد شود چراکه هزاران محصول پتروشیمی در آنجا می تواند فرصت جدیدی ایجاد کند و به عنوان مسیر بزرگی برای جنوب و شمال ایران تلقی شود .
وی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: همکاری محیط زیست با منطقه آزاد انزلی بسیار ضروری است و اینجا با حدود سه سال فعالیت، در آینده می تواند به منطقه فعال و پر نشاطی تبدیل شود .
آیت الله هاشمی تاکید کرد: آزادراه قزوین رشت و خط ریل باید به سرعت تکمیل و مهیا شود تا تردد برای مردم و حمل و نقل کالا آسان شود.
وی تصریح کرد: ما خطوط ارتباطیمان را که زمینه آن در همینجاست، آماده کرده ایم؛ فیبرنوری 20 سال پیش طراحی شد اما امروز صادرات آن را داریم .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که نقطه مهم جاده ابریشم در منطقه ماست، متذکر شد: نگذاریم ایران در دعواهای بیهوده سیاسی که نتیجه ای جز کینه و وقت تلف کردن ندارد، گرفتار شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی امروز (چهارشنبه) به منظور انجام سفری دو روزه، وارد گیلان شد و در فرودگاه سردارجنگل رشت مورد استقبال مسئولان استان قرار گرفت.
بازدید از بخش های مختلف منطقه آزاد انزلی، مجتمع تفریحات دریایی این منطقه، سایت های تجاری و صنعتی منطقه آزاد، تالاب بین المللی انزلی، پارک ملی بوجاق و دانشگاه آزاد اسلامی از جمله برنامه های وی در سفر به گیلان است.
اگر دیروز عارف رییس مجلس بود با کوچک زاده چه می‌کرد؟

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-03:20 ب.ظ


ادامه مطلب


آیت‌الله جنتی: به جز یک مورد هیچ اعتبارنامه‌ای در مجلس رد نشده/ به شهادت تاریخ، اینجا جای بده بستان است

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-03:20 ب.ظ

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد:‌ برخی ادعا می‌کنند بعد از رأی‌گیری انتخابات فقط مجلس می‌تواند اعتبارنامه فرد فاقد صلاحیت را تأیید نکند، این ادعا خلاف نظارت استصوابی قبل از ورود به مجلس است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، آیت‌الله احمد جنتی نماینده ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بعد از توصیه به بهره‌‌گیری از ایام متبرک شعبان و تبریک اعیاد فرخنده و توصیه به فعالیت بیشتر شورای هماهنگی در انجام وظیفه تبلیغی و روشنگری نسل جوان در شناخت انقلاب اسلامی و تأکید بر تصمیمات مؤثر در بهبود کیفیت فعالیت شورا در سال نو و جمع‌بندی نتایج گردهمایی مشهد مقدس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی گفت: بایستی حوزه علمیه انقلابی باشد، خبرگان باید انقلابی باشد و علاوه بر آنها همه نهادها و تشکیلات مؤثر در نظام جمهوری اسلامی نیز باید انقلابی باشند.

وی  در ادامه بیان داشت: در حوزه‌های علمیه اگر می‌خواهند خدمتی صادقانه به اسلام و نظام کنند، باید انقلابی باشند مجلس شورای اسلامی باید انقلابی باشد.

آیت‌الله جنتی خاطر نشان کرد: دولت و مجلس بایستی مسأله مهم اقتصاد مقاومتی را با روحیه انقلابی پیگیری کند تا مشکل تولید و اشتغال حل شود، قوه قضائیه هم باید انقلابی باشد تا بتواند اجرای عدالت کند دولت باید انقلابی باشد تا در خدمت به نظام و مردم و اجرای قانون موفق باشد بدون روحیه انقلابی و استکبارستیزی ـ که لازمه انقلابی‌گری است ـ نمی‌تواند اصول و مبانی انقلاب اسلامی را حفظ کند.

وی در ادامۀ سخنان خود در جمع رؤسا و مسئولان ستادهای دهۀ فجر و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: حتی چنانکه رهبر معظم فرمودند حوزه علمیه یعنی مراجع، اساتید، طلاب باید انقلابی باشند تا به درد مردم و مملکت بخورند وگرنه هر چه با سواد و معلومات فقهی و اصولی و غیره باشند به این نظام اسلامی برخاسته از جهاد و ایثارگری شهدا و جانبازان نمی‌توانند خدمتی بکنند، مسأله حفظ نظام از سایر مسائل اسلامی مهمتر است ، باید مرجع مثل آیت‌الله سیستانی در مقابله با توطئه‌های دشمن فتوای انقلابی صادر کند.

وی بیان داشت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم لازم است با یک حرکت انقلابی رسالت خود را در رساندن پیام انقلاب اسلامی به نسل جوان به خوبی ایفا نماید.

دبیر شورای نگهبان  راجع به ابطال انتخابات بعضی از نامزدها به علت دستیابی به اسناد جدید، که حاکی از عدم صلاحیت برخی افراد بود، افزودند؛ نظارت استصوابی شورای نگهبان عام و در تمام مراحل است و این اقدام سابقه هم داشته در مورد فردی که بعد از رأی‌آوردن معلوم شد، مدرک تحصیلی‌اش فاقد اعتباراست و انتخابات را شورای نگهبان ابطال کرد. بعضی ادعا می‌کنند بعد از رأی‌گیری فقط مجلس است که می‌تواند اعتبارنامه فرد فاقد صلاحیت را تأیید نکند. این ادعا علاوه بر این که خلاف نظارت استصوابی قبل از ورود به مجلس است، تاریخ هم نشان نمی‌دهد که در مجلس اعتبارنامه‌ای را به جز یک مورد رد کرده باشند و به شهادت تاریخ این جای معامله و بده و بستان است.
شکایت چند نماینده از دولت روحانی/ دولت هواپیماها را "گران" خریده است

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-03:19 ب.ظ


ادامه مطلب


غفاری: امام (ره) به من گفتند آبروی افراد را چرا می برید؟

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-06:42 ب.ظ

یک لحظه تامل!!
غفاری: امام (ره) به من گفتند آبروی افراد را چرا می برید؟

حجت الاسلام هادی غفاری نماینده سه دوره مجلس در گفت و گو با عصر ایرن گفت:  ما کشف کردیم که فرمانده نیروی دریایی ناخدا افضلی از طریق حزب توده با روس‌ها مرتبط است و پاره ای اسناد به کلی سری نظامی را به روس‌ها می‌ دهد و روسیه هم آن اسناد را به عراق و صدام ارایه می کند و همین باعث شده بود ما شهدای زیادی بدهیم.
وی ادامه داد: من پرونده‌‎ای که شامل 4 هزار صفحه می‌شد را نزد امام بردم که در این پرونده قطور به جز اسناد و مدارک بسیار عکسی هم بود که در آن ناخدا افضلی در مراسمی کنار زنی نشسته بود که پوشش نامناسبی داشت. ما تصور می کردیم همین عکس مدارک را کامل و محکم می کند اما امام وقتی این عکس را دید آن را از من گرفت و با لحن تند و از سر نارضایتی گفت: این عکس چیست آقای غفاری؟!
مام فرمودند: آقای غفاری مبارزه ما شرافت‌مندانه است و این روشی که در پیش گرفته‌اید غیر شرافت‌مندانه است و اگر به شما حسن ظن نداشتم به خاطر این عکس، دستور می‌دادم شما را تعزیر کنند.
رئیس بنیاد الهادی تصریح کرد: ایشان به من گفتند آبروی افراد را چرا می برید؟ و بعد هم به من گفتند اصل این عکس کجاست؟ گفتم نزد من است. گفتند تا من نماز می‌خوانم بروید و عکس را بیاورید. به ایشان عرض کردم با شما نماز بخوانم و بعد بروم؟ با حالتی تند فرمودند : نخیر! لازم نکرده است، بفرمایید! غفاری ادامه داد: نمی‌دانم مسیر جماران تا تهران نو را  چگونه طی کردم که تا نماز امام تمام شده بود خود را به جماران رساندم و نگاتیو عکس را هم تحویل امام دادم. امام به احمد آقا گفت: دستگاه خرد کن را بیاور و عکس را خودشان در آن دستگاه قرار دادند و حتی بعد از پودر شدن کامل عکس دست خود را در جعبه پودر کردند و آن را هم به هم زدند.
واکنش بیمه مرکزی به انتقادات گسترده از ارقام نجومی فیش حقوق مدیرانش/ از خزانه پول نمی‌گیریم

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-06:30 ب.ظ

انتشار فیش های حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی و ارقام بسیار درشت آن تعجب بسیاری از مخاطبان را برانگیخت.

اختلاف دریافتی ها در فیش های حقوقی آنقدر زیاد بود که واکنش های منفی زیادی را در رسانه‌ها و افکار عمومی موجب شد.

بعد از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری برخی دستگاه ها از شمول اجرای این قانون خارج شدند و همین مساله اختلاف حقوق و دستمزد دریافتی در برخی دستگاه ها را تغییر نداد.

در چند روز اخیر با انتشار فیش حقوقی اسفند ماه برخی مدیران بیمه مرکزی، مجددا برخی بی‌عدالتی‌ و اختلاف‌ها در حقوق و دستمزد بر سر زبان ها افتاد و حتی این سوال را به وجود آورد که وضع پرداختی ها در سایر دستگاه های دولتی و بانک های دولتی و نیمه دولتی چگونه است؟

در همین رابطه بیمه مرکزی در واکنش به انتشار این فیش های حقوقی، تاکید کرد: بخش عمده خالص دریافتی در اسفند ماه شامل برخی معوقاتی است که در مدت 84 ماه (از سال 87 تاکنون) پرداخت نشده بود و طی فرایند های قانونی به حساب آنها و بدون پنهان کاری و یا در قالب فیش های مختلف، به صورت کلی و در یک فیش تجمیع  و صادر شده است.

بیمه مرکزی فیش حقوقی بهمن ماه 94 و فروردین 95 یکی از مدیران خود را نیز که اتفاقا بالاترین دریافتی ( 87 میلیون تومان) در اسفند داشته است را در اختیار قرار داده است.

 

براساس این فیش حقوقی، خالص دریافتی این مدیر بیمه مرکزی در بهمن ماه سال گذشته 8 میلیون و 457 هزار تومان و در فروردین ماه 8 میلیون و 854 هزار تومان بوده است.

در توضیحات بیمه مرکزی بر این مساله تاکید شده است که این معوقات در سایر دستگاه ها هم وجود داشته که آنها هم در این مدت این معوقات را دریافت کرده اند؛ بنابراین این پرداختی تنها مشمول بیمه مرکزی نمی شود.

در همین رابطه خبرها و تحلیل های مختلفی مطرح شد از جمله اینکه رئیس کل بیمه مرکزی یکی از مدیران بیمه مرکزی را برکنار کرده یا اینکه 200 میلیون تومان به خزانه بازگشته است.

اما بیمه مرکزی این خبرها را تکذیب و اعلام کرد بیمه مرکزی پولی از خزانه دریافت نمی کند و حقوق و مزایای کارکنان را از محل درآمدهای خود پرداخت می کند.

هر چند که دریافتی این مدیر در بهمن سال گذشته و فروردین ماه امسال بسیار کمتر از رقم اسفند ماه است اما باز هم ارقام درج شده قابل تامل هستند.

اضافه کاری 4 میلیون و 300 هزار تومانی، فوق العاده خاص  یک میلیون و 800 هزار تومانی که هم در فیش حقوقی بهمن ماه و هم فروردین درج شده است از مورادی است که موجب افزایش قابل توجه حجم دریافتی این مدیران در برابر سایر کارمندان دولت می شود.

از طرف دیگر با وجود اینکه بخش زیادی از دریافتی اسفند ماه مدیران بیمه مرکزی معوقات قبلی بوده، اما دریافت وام 400 میلیون تومانی با عنوان وام ضروری چگونه قابل توجیه است؟

ناگفته نماند که کارنامه بیمه مرکزی در سه سال گذشته در مقایسه با سایر دستگاه  های دولتی و نسبت به دوره مشابه قبل، بهتر بوده اما اقداماتی از این دست که به نوعی تبعیض در پرداخت حقوق به کارکنان دولت را نشان می دهد، عملکرد‌های مثبت را هم تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
کانال منتشرکننده تصاویر منتسب به مینوخالقی ابتدا تغییر نام داده و سپس بسته شد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-06:23 ب.ظ

کانال منتشرکننده تصاویر منتسب به مینوخالقی ابتدا تغییر نام داده و سپس بسته شد
 یک کانال تلگرامی که هفته ی پیش، عکس هایی منتسب به «مینو خالقی»، منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس را منتشر کرده بود ساعاتی پیش و پس از انکه نام کانال از قیچی به خبرخانه تغییر یافته بود بسته شد.  dardnews.ir

گفتنی است که  پیش از حذف این کانال، وزیر کشور دستور داده بود که با منتشر کننده ی عکس های مینو خالقی برخورد شود.از شب گذشته برخی کانال های تلگرامی تصویر و نام کسی را که می گفتند ادمین این کانال تلگرامی است منتشر کردند و ساعاتی پس از آن کانال با تغییر آدرس، از دسترس خارج شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:07 ب.ظ

در مملکتی که مدیران بیمه حقوق 70 میلیونی میگیرند و بجای کار اختلاس می کنند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-06:21 ب.ظ

در مملکتی که مدیران بیمه حقوق 70 میلیونی میگیرند و بجای کار اختلاس می کنند حقوق یک رفتگر پیر فقط 200 هزار تومن هست , یا بازرس اصناف و اداره بازرگانی  با فوق لیسانس  مدرك تحصیلی  دویست هزار تومان ماهیانه .چه عدالتی گسترانده ایم به برکت ......... یا آقا زاده ها یا سطان گوشت و تجارت و....... dardnews.ir


زنگ خطر فاجعه زیست‌محیطی در سراوان

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-06:17 ب.ظ

سال‌هاست که زباله‌های شهر رشت و چند شهر اطراف در منطقه جنگلی سراوان دفن می‌شود و سرازیر شدن شیرابه‌های ناشی از زباله محیط زیست منطقه را دچار آلودگی بسیاری کرده است.

در سال‌های اخیر اقدام موثری برای برطرف شدن این آلودگی و خطرات زیست‌محیطی آن انجام نشده و سراوان تبدیل به شعاری انتخاباتی برای نمایندگان بخش‌های مختلف سیاست شده است.


محسن هاشمی اصلاح‌طلبان در فهم واقعیتها دچار اشتباه هستند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:43 ب.ظ

محسن هاشمی، فرزند هاشمی رفسنجانی در گفتگو با روزنامه اعتماد در نقد افراطی گری اصلاح طلبان گفت: «اگر اصلاح‌طلبی را معادل تجدید نظرطلبی و تغییر ساختارهای نظام تعریف كنید باید گفت اصلاح‌طلبان اکنون از هویت خود عبور کرده اند، اما اگرهمان‌گونه كه جناب آقای خاتمی اصلاحات را در تقویت قانونگرایی، مردمسالاری، تنش‌زدایی در سیاست خارجی و تثبیت آزادی‌های مشروع و قانونی جامعه بیان می‌كنند، عدولی صورت نگرفته است و در واقع میانه‌روی را كه بهترین، نزدیكترین و مطمئن‌ترین راه برای تحقق این آرمان‌هاست، تشخیص داده‌اند و شاید ضربه‌ای كه اصلاح‌طلبی از افراطی‌گری در این جریان خورده است از اصولگرایان و رقیب نخورده است».

محسن هاشمی همچنین با طرح این موضوع که اصلاح طلبان در این سالها در میدان سیاست، واقع بین نبوده­اند، افزود:« اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم مانند مجلس دهم عمل می‌كردند امكان پیروزی در حد فعلی یا كمی پایین‌تر دور از دسترس آنها نبود اما بدنه اجتماعی و نخبگان اصلاح‌طلب به این نتیجه نرسیدند، مقصود من این است كه میدان سیاست میدان قهر و ناز كردن نیست و طبیعی است كه رقیب از قهر شما استقبال می‌كند، موفقیت‌های اخیر به دلیل واقع‌بین‌تر شدن اصلاح‌طلبان نسبت به گذشته یعنی از انتخابات مجلس هفتم تا نهم به دست آمد.»

در حال حاضر، رخنه طیف افراطی و رادیکال اصلاح طلبان در سطوح بالای فرهنگی و سیاسی کابینه یازدهم نشان از تداوم و بازتولید مجدد این تفکر، این بار در قامت اعتدال دارد. به نظر میرسد، اصلاح طلبان و به ویژه طیف رادیکال آنها همچنان در فهم واقعیتهای نظام سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی دچار اشتباه محاسباتی هستند. پیروزی اخیر جریان دولت و اصلاحات در مجلس را هر چند میتوان فرصتی برای عرض اندام مجدد این جریان در یکی از حیطه­های حیاتی نظام سیاسی و تحقق برنامه های کوتاه مدت آنان دانست، با این حال، نگاهی بر نگرش­ها و برنامه­های بلند مدت این جریان حاکی از عدم سنخیت آنها، با واقعیت­های جامعه ایران دارد. به نظر می­رسد تعیین تکلیف با برخی اصول اساسی نظام و رسیدن به اجماع و فهم مشترک با حاکمیت در موارد متعدد، از الزامات تحقق واقع گرایی سیاسی در جریان مذکور باشد.


وزیرکشور: صلاحیت مینو خالقی به مجلس واگذار شود

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:42 ب.ظ

عبدالرضا رحمانی فضلی عنوان کرد: موضوع طرح نامحسوس آن‌گونه که مطرح شد نبود و موضع‌گیری‌ها هم به نظرم با علم و اطلاع درست صورت نگرفت.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت روحانی گفت و گویی مشروح با روزنامه آرمان انجام داده که آن را در ادامه می‌خوانید:

زمانی که رئیس‌جمهور، دکتر رحمانی فضلی را به عنوان گزینه وزارت کشور به مجلس معرفی کرد برخی گروه‌ها چندان موفق نبودند و شما را اصولگرایی نامیدند که میدان سیاست و رقابت را برای اصلاح‌طلبان محدود خواهید کرد. اما اکنون اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از طرفداران جدی شما هستند. آقای رحمانی فضلی تغییر کرده است یا آنها شناخت دقیقی نداشتند ؟

ببینید، موضوع یا مساله، مساله تغییر نیست بلکه مساله اصول است. در تمامی موقعیت‌ها و مسئولیت‌هایی که داشتم (دوره چهارم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شریف شیروان، معاون سیاسی صدا و سیما، رئیس دیوان محاسبات کشور و...) پایبندی به اصول را همواره مد نظر قرار داده‌ام. این همان اصولی هست که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سیره حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری ساری و جاری بوده است. پایبندی به منافع مردم، تکریم حقوق شهروندان، خدمت خالصانه به مردم، اصرار بر ارزش‌های انقلابی و غیره همگی از اصولی است که به حول و قوه الهی نه فراموش خواهد شد و نه مورد معامله قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر همه ما انسان ها باید تمرین کنیم که پیشداوری و زود قضاوت نکنیم زیرا این یکی از آفات مضر و ویرانگر اعتماد اجتماعی و کرامت انسانی است لذا باید فرصت داد تا شنا خت‌مان کامل شود.

درباره رد صلاحیت‌ها جلسه یا جلساتی با مقام معظم رهبری، شورای نگهبان و... داشتید از موضوعات این جلسه برایمان بگویید.

براساس شرح وظایفی که طبق قانون به بنده و همکارانم در وزارت کشور داده شده است وظیفه داشته و داریم که از حقوق یک یک مردم عزیز کشورمان دفاع کنیم، به ویژه آن دسته از شهروندان محترمی که با ثبت نام در انتخابات در فرایند انتخابات قرار گرفته‌اند، احساس تکلیف کرده و با مشارکت در فرایند ثبت نام انتخابات می‌توانند کمکی به پیشرفت مملکت داشته باشند. لذا در تعاملی پیوسته در همه فرایند‌ها، هیات‌های اجرایی، نظارت و دوستان شورای نگهبان تلاش کردیم در فضایی براساس مفاهمه در عین توضیح و تبیین برخی ملاحظات از حقوق نادیده گرفته شده بسیاری از کاندیدا‌های نمایندگی دفاع کنیم و خوشبختانه بعد از اعلام صلاحیت‌ها از سوی هیات‌های نظارت بیش از 1600 نفر از کاندیداهایی که به هر دلیلی عدم احراز را دریافت کرده بودند را در فرایند رقابت انتخاباتی قرار دهیم. خوشبختانه مقام معظم رهبری استراتژی انتخابات را بر مبنای دو اصل «مشارکت حداکثری» و «حق الناس» تعریف کرده بودند که این مهم در تعامل با دوستان شورای نگهبان برای تبیین ملاحظات بسیار راهگشا بود. (البته نکته‌ای را باید بگوییم که خاطرات فراز و فرود انتخابات در اسفندماه سال 94 بسیار جالب و شنیدنی خواهد بود که ان شاا... بعد‌ها در فرصتی مناسب با انتشار آن در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت)

داستان پول‌های کثیف به کجا رسید ؟ آیا این پول‌های کثیف وارد انتخابات اسفند 94 شد؟ دراین زمینه پرونده‌ای تشکیل شد؟

داستان پول‌های کثیف (با لبخند) به جاهای بد... !!! ببینید یکی از اقداماتی که هر شخص مسئول باید انجام بدهد اصلاح سیستم و رفع یا کم کردن نگرانی درباره برخی مسائل و موضوعات است. وقتی متعهد می‌شوی از حق الناس دفاع کنی طبیعی است باید همه مراحل و فرایند‌هایی که در انتخابات به عنوان آسیب یا اشکال وجود دارد مدیریت و اصلاح شود. یکی از این امور آسیب‌دار هزینه‌های هنگفتی است که در دوران انتخابات وجود دارد. از طرف دیگر وقتی که اطلاعات و شواهدی وجود دارد که برخی افراد سود جو برای ادامه فعالیت غیر شفاف خود پول‌هایی را از طرق غیرمشروع (مانند قاچاق مواد مخدرو...) وارد سیستم مالی کشور می‌کنند و برای مصونیت اقدامات غیرقانونی خود جهت را به سوی حوزه قدرت و سیاست می‌کشانند باید هشدار داده شود و باید به مسئولان متذکر شد که با کمک یکدیگر اولا راه‌های ورود این‌گونه اقدامات غیرقانونی و نامشروع بسته شود و ثانیا به مجریان انتخابات با وضع قوانین کمک شود که قاطعانه و به صورت شفاف با اینگونه اقدامات مقابله شود (البته مفصل در این خصوص صحبت شده است) حتی لایحه شفاف‌سازی مالی انتخابات نیز تهیه و به قید دو فوریت به مجلس محترم شورای اسلامی ارسال شد ولیکن نتیجه‌ای در بر نداشت. اگر این لایحه از تصویب نمایندگان محترم مجلس می‌گذشت برای انتخابات اسفند سال 94 بسیار موثر بود و یقینا به جاهای خوبی می‌رسید. در این دوره از انتخابات نیز براساس همین قوانین موجود انتخابات تمامی گزارشات دریافتی از سراسر کشور ثبت و ضبط شده و به مراجع ذی‌صلاح قانونی (قوه قضائیه) ارسال شده است.

حاضر بودید اگر مشکلی در روند برگزاری انتخابات پیش بیاید استعفا دهیدیا معاونان خودتان را برکنار کنید ؟

استعفا در قاموس بنده نیست... (با لبخند) ببینید همان‌گونه که بارها در مصاحبه‌های مختلف گفته‌ام برمبنای همان اصول و تعهدی که از اول انقلاب به نظام، امام راحل و شهدای انقلاب داشته و دارم همه تلاشم را مصروف خواهم داشت که در اجرای وظایف و تعهداتم هیچ کاستی صورت نگیرد و تا جایی که توان دارم نخواهم گذاشت حقی از مردم عزیز کشورمان پایمال بشود. از طرف دیگر «اعلام داشته‌ام دین خود را فدای منافع دنیای هیچ جریان، حزب و سلیقه‌ای نخواهم کرد». در هر زمان و شرایطی احساس کنم که هریک از همکاران بدنه بزرگ وزارت کشور در انجام وظایف قانونی خود قصور داشته‌اند یقینا با آنها برخورد خواهم کرد. البته بگویم واقعا تاکنون همه معاونین محترم تخصصی و همکاران وزارت کشور در نهایت تلاش و کوشش وظایف قانونی خود را به خوبی انجام داده و ان شاا.. خواهند داد. باور دارم اعتماد مردم عزیز ایران امانتی است در دستان ما و تا جایی که امکان دارد باید حافظ این امانت عظیم باشیم.

آیت ا... هاشمی در 29 فروردین در نشستی با اعضای ستاد خبرگان مردم قاطعانه بیان کردند که وزیر کشور مردانه ایستاد. چه عملکردی داشتید که ایشان چنین درباره شما گفتند؟

(با لبخند) نمی‌دانم این را باید از خود ایشان بپرسید... ایشان، رئیس‌جمهور محترم و سایر بزرگان به بنده و همکاران وزارت کشور محبت داشته و دارند ولیکن همان‌گونه که عرض کردم همه آبرو و توانم را در طبق اخلاص گذاشته که انشاا... امانت‌دار خوبی برای مردم عزیز کشورمان باشیم و در نهایت رضایت خداوند متعال را به دست بیاوریم...

در سال‌های اخیر دیده شده لحن مقامات و گروه‌های سیاسی بسیار تند وگاهی همراه با بداخلاقی است و مردم هم از این لحن‌ها و ادبیات رنجیده‌اند. چرا شاهد این بی‌اخلاقی هستیم و این مساله برای جامعه، احزاب و گروه‌های سیاسی چه پیامدی دارد؟

به نکته قابل تاملی اشاره داشتید. به نظر می‌رسد به اندازه کافی متون اخلاقی در جامعه وجود دارد و این متون در اشکال و قالب‌های مختلف در میان افکار عمومی در جریان است ولیکن در اجرا و متعهد بودن به این توصیه و آموزه‌ها خلا جدی وجود دارد. بر اساس همان آموزه‌های دینی گفته شده است که در جامعه‌ای که عفت کلام وجود نداشته باشد میل جامعه به پرخاشگری بیشتر خواهد شد؛ به عبارت دیگر به همان میزان که بی‌اخلاقی در جامعه دینی رواج پیدا کند به همان میزان فشار ناشی از این بی‌اخلاقی بر جامعه تحمیل خواهد شد لذا می‌توان نتیجه گرفت عدم اجرای ملموس آموزه‌های دینی در جامعه میل به رفتار‌های ناهنجار را در همه سطوح در جامعه موجب خواهد شد. اعتقاد دارم اگر دو موضوع علم و فرهنگ در هر جامعه‌ای دچار آسیب شود شاکله جامعه سست و بی‌بنیان خواهد شد و کسی که در این فضا قرار بگیرد مبتلا به آن خواهد شد که متاسفانه به هر دو حوزه آسیب‌های جدی وارد شده است و مهم‌ترین پیامد آن آسیب دیدن سرمایه عظیم اجتماعی در جامعه است.

همانطور که رئیس‌جمهور محترم فرمودند امسال به وحدت و همدلی تحت عنوان برجام 2 نیاز داریم، اما تفکر یک جریان و گروهی منزوی کردن دولت و سیاه نمایی است مثلا درباره برجام، منافع ملی پاس داشته نمی‌شود و برای رسیدن به اهداف خود از هر وسیله برای تخریب دولت حتی با رسانه‌هایی که از بودجه بیت المال ارتزاق می‌کنند، دریغ ندارند.آقای وزیر چه باید کرد؟

مردم عزیز کشورمان به خوبی آگاه هستند در حال گذر از دوران بسیار سختی هستیم که از یک طرف با قدرت‌های بزرگ جهانی که سخت‌ترین دشمنان ما هستند در حال چانه‌زنی بر سر منافع ملی کشورمان در موضوعات هسته‌ای هستیم که اداره کشور برای عبور از این شرایط دشوار تنها در سایه همدلی و وحدت میسر خواهد شد که مقام معظم رهبری نیز سال گذشته را سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نام نهادند، لذا در چنین شرایطی به نظر می‌رسد اتحاد و همبستگی ملت بزرگ ایران بهترین پشتوانه کشور و نظام سیاسی است. از طرف دیگر کشورمان دارای ساختار‌های دموکراتیکی بر اساس قانون اساسی است که همه مخالفین این حق را دارند که نظرات مخالف خود را به سیستم و نظام تصمیم‌سازی داشته باشند منتها این انتقاد‌ها باید با رعایت اصول دینی واخلاقی همراه باشد که زیبنده جامعه ماست و حداقل شرط رعایت اخلاق، رعایت شرط انصاف و جوانمردی در حوزه‌های مورد نقد است که این باید از ویژگی بارز نظام سیاسی اسلامی کشورمان باشد. منتها برخی از افراد با سوءاستفاده از ظرفیت‌های موجود به غلط از این ظرفیت ملی سوءاستفاده می‌کنند، ولی نهایتا مردم به عنوان داور و قاضی نهایی بهترین قضاوت را خواهند داشت. همیشه معتقدم متوسط عقل جامعه کمتر اشتباه می‌کند، ما باید به افکار عمومی اعتماد کرده و به داوری آن معتقد باشیم، جریانات انتخابات در دوره‌های مختلف به نحوی این موضوع را نشان داده است.

درماجرای ابطال یا رد صلاحیت آرای خانم مینو خالقی وزارت کشور چه رویکردی اتخاذ کرد؟ آیا برخورد شورای نگهبان با این مساله کاملا قانونی بود؟ آیا شما برای ایشان اعتبارنامه صادر می‌کنید؟ علی مطهری نماینده تهران در مجلس به صراحت عنوان کرده که اگر وزارت کشور برای خالقی اعتبارنامه صادر نکند وزیر کشور را استیضاح می‌کنیم. موضع شما در این زمینه چیست؟

مراجعه به قانون اساسی راه‌حل اساسی است. در این خصوص با توجه به نگاه متفاوت وزارت کشور از شورای نگهبان نظرات حقوقی خود را برای اعضای محترم شورا و سران سه قوه ارسال کرده‌ایم و در جلسات حضوری هم توضیح داده‌ایم و معتقد هستیم که باید این موضوع بعد از پایان دوران تعیین صلاحیت‌ها به مجلس واگذار شود تا در قالب اعتبار نامه تصمیم‌گیری شود. قانون اجازه و ارسال اعتبارنامه امضا نشده توسط نظارت و اجرا را به وزارت کشور نمی‌دهد و چون در این خصوص نظرات متفاوت است شاید اعلام استفسار از مجلس یک راه‌حل قانونی باشد.

درانتخابات شاهد رکوردشکنی زنان در راهیابی به مجلس دهم بودیم. این مساله که خود نشان‌دهنده افزایش مطالبه زنان برای مشارکت در ابعاد مختلف است، از نظر شما چگونه ارزیابی می‌شود و چه تبعات مثبتی به همراه خواهد داشت؟

طبق قانون اساسی، همه اقشار مختلف جامعه چه زن و چه مرد این حق را دارند در تحولات سیاسی مشارکت واقعی داشته باشند و تنها کاری که به عنوان مجریان انتخابات در وزارت کشور بر عهده داریم فراهم ساختن موقعیت‌ها برای تمامی اقشار برای حضور واقعی در سرنوشت سیاسی کشور است. بسیار خوشحالم زنان بزرگ کشورمان در این دوره توانستند با حضور در ثبت نام انتخابات تعداد قابل توجهی را رقم بزنند و بسیار امیدوار هستم مشکلات بانوان و خانواده را بهتر شناسایی و تحلیل و سیاست‌گذاری کنند.

اگر در سال 96 آقای روحانی مجددا رئیس‌جمهور شدند حاضر به تداوم حضور در وزارت کشور هستید؟

امیدوارم آقای دکتر روحانی این توفیق را پیدا کنند مجددا مورد اعتماد مردم بزرگ ایران قرار بگیرند؛ چرا که هم آقای رئیس‌جمهور فرد شایسته‌ای هست و هم خدمت به خلق خدا بهترین عبادت است اما اینکه خودم در وزارت کشور یا حتی درکابینه حضور داشته باشم بسیار زود است، این بستگی به خیلی از شرایط دارد. ولیکن همواره باوردارم خدمت به مردم عزیز ایران توفیق بزرگی است و ضرورتا به این معنی نیست تنها در جایگاه یا موقعیت سیاسی خاصی این توفیق محقق خواهد شد.

مدتی بود خبری از گشت ارشاد نبود. چه شد که گشت ارشاد نامحسوس ایجاد شد و امسال چه تفاوتی نسبت به سال‌های گذشته دارد که نیاز به اجرای این طرح احساس شده است؟ وزارت کشور موافق برخوردهای سلبی در حوزه اجتماعی است؟

دریافت کارت زرد از سوی نمایندگان محترم درباره پوشش بانوان گویای این مساله است که وزارت کشور اعتقاد به برخورد سلبی و پلیسی با رفتارهای غیر هنجار فرهنگی ندارد. اجازه بدهید در حد چند جمله‌ای از منظر علمی به پدیده‌های فرهنگی نگاه کنیم. همان‌گونه که یک رفتار فرهنگی بلافاصله و آنی در جامعه شکل نمی‌گیرد لذا مدیریت و اصلاح پایدار برای این رفتار در بازه زمانی میان مدت وحتی بلندمدت نیازمند رویکردهای فرهنگی و در مدت زمان مناسب است. به نظر باید رفتاری اقناعی برای هدایت این نوع رفتار‌های غیر هنجار داشته باشیم چون اگر این اصلاح در ذهن قرار بگیرد اولا بلندمدت یا حتی همیشگی خواهد بود، دوما اینکه ضمانت اجرایی آن همان باور ذهنی و قلبی است. این بدان معنی نیست که با ناهنجاری ها و مفاسد فرهنگی و اجتماعی سازمان یافته و متشکل نباید برخورد کرد و حتما باید به موقع و از طرق صحیح و قانونی این نوع برخورد هم بشود چون جامعه به امنیت اجتماعی و اخلاقی نیازمند است. موضوع طرح نامحسوس آن‌گونه که مطرح شد نبود و موضع‌گیری‌ها هم به نظرم با علم و اطلاع درست صورت نگرفت که مجبور شدم برای مردم عزیز کشورمان در یک برنامه تلویزیونی توضیح دهم. امیدوارم بتوانیم در حفظ و اشاعه فرهنگ ناب دینی و اخلاق عمومی موفق شویم؛ البته با همراهی و حمایت مردم خوبمان.

تصور می‌کردید در انتخابات هفتم اسفند ماه نیروهای میانه‌رو فاتح رقابت شوند؟ با توجه به نتیجه حاصل شده تصور نمی‌کنید فضای سیاسی ایران از حالت دو قطبی اصلاح‌طلب- اصولگرا خارج شده است و در نهایت به چه اندازه مشی میانه را برای پیشرفت و توسعه کشور مفید می‌دانید؟

به نظر می‌رسد در این دوره از انتخابات کمی متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته گفتمان‌ها سیاسی بود که زمینه‌ساز رفتار رای‌دهندگان گردید. به عبارت دیگر وقتی شاهد هستیم که یک لیست به صورت کامل رای می‌آورد حکایت از برتری گفتمان غالب میانه‌روی و تدبیر و امید بود تا گفتمان مقابل آن، بنابراین با شکل‌گیری گفتمان حامیان دولت، گفتمان میانه‌روی رای را کسب کرد. اما اینکه پیش‌بینی می‌شد، بله؛ به صورت مستمر و روزانه نظرسنجی‌ها را که پیگیری می‌کردم قابل پیش‌بینی بود که گفتمان غالب گفتمان حامیان دولت میانه‌روی است اما نه به اندازه‌ای که رخ داده و واقعیت پیدا کرد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به تعدادی از درخواست‌ها برای تاسیس حزب مجوز داده شده است، اما شاهدیم احزاب مانند سال‌های دوره اصلاحات فعال نیستند. آیا دلیلش باز نبودن فضا برای فعالیت آنهاست یا شرایط سیاسی کشور دردوره دولت قبل آن انگیزه را از آنها گرفته یا حتی آیا ائتلاف سیاسی را برتر از کار حزبی می‌دانند؟

از دیگر اقداماتی که در این دوره انجام گرفت فراهم‌ساختن شرایط برای فعالیت‌های حزبی در کشور است. در ساختار قانون اساسی کشورمان مشارکت مردم درهمه فرایند‌های سیاسی پیش بینی شده است؛ به عبارت دیگر هرگونه جابه‌جایی قدرت باید از طریق مردم و ساختار‌های قانونی و مشروع مانند انتخابات صورت بگیرد. حال برای اینکه این جابه‌جایی و گذار و انتقال قدرت بخواهد منطقی و قانونمند انجام شود و مردم آگاهانه در این فرایند مشارکت کنند، فراهم ساختن شرایط برای فعالیت قانونمند احزاب و جریان‌های سیاسی است که خود ساختار مشارکت احزاب نیز بعد از طی کردن فرایند‌های قانونی یعنی کسب مجوز‌های قانونی باید در قالب خانه احزاب یا باشگاه احزاب فعالیت داشته باشند و بتوانند با برنامه‌های مشخص حزبی مردم را با سلایق سیاسی مختلف جذب کنند. البته باید به این نکته اشاره شود چند سالی بود که خانه احزاب به دلایل مختلف سیاسی و غیره فعالیت نداشت و مجددا بر اساس استراتژی روشن مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور که بر نشاط سیاسی جامعه تاکید داشتند همه تلاش خود را برای فراهم ساختن فعالیت احزاب مصروف داشته و خواهیم داشت. علاوه بر این معتقدم که فعالیت درست و منطقی احزاب در فرایند نخبه پروری سیاسی بسیار موثر است و مطمئنا با همه توان از این روند حمایت خواهیم کرد. به نظرم شرایط مناسبی برای فعالیت احزاب فراهم‌تر شده و باید تلاش کرد بهتر از این هم بشود ولی احزاب و گروه‌ها نباید تمام فعالیت‌ها را برای ایام انتخابات بگذارند؛ جذب نیرو، آموزش، تحلیل، سازماندهی و موضع‌گیری مناسب و... از جمله اموری است که باید مرتب پیگیری شود تا بتوان به احزاب پخته‌تر و فعال رسید.

برخی معتقدند نظام انتخابات کشور ضعف ساختاری و اساسی دارد. آیا به این ایرادات معتقد هستید و چه راهکارهایی برای رفع آن ارائه می‌دهید؟

بله، ساختار انتخابات در کشور نیازمند اصلاح جدی است و نمونه این روند را مردم عزیز شاهد بودند که با ارائه لایحه شفاف‌سازی انتخاباتی به عنوان مسکن فوری سعی شد از برخی کاستی‌ها در فرایند انتخابات جلوگیری به عمل آید اما به دلایل مختلف اعم از مراحل ثبت نام، تعیین صلاحیت، تبلیغات، اخذ و اعلام آرا و... ضرورت اصلاح و تغییر قانون انتخابات حائز اهمیت شده است. امیدوارم با ابلاغ سریع سیاست‌های کلان انتخابات بتوانیم با همکاری احزاب، شورای نگهبان، ‌دانشگاهیان و تمام افراد علاقه‌مند یک قانون جامع و کامل انتخابات تقدیم کنیم.

با گذشت بیش از دو سال از آغاز کار دولت تدبیر و امید، برنامه‌ای برای تغییر استاندارن ندارید؟ کارشناسان معتقدند با توجه به میانگین سنی نسبتا بالای استانداران آنها تحرک لازم را در استان‌ها ندارند و در مدیریت بیش از حد محافظه‌کارند و نیز از نیروی جوان در حوزه استانی بهره کافی نمی‌برند و همراهان دولت در برخی استان‌ها انتقاد جدی به عملکرد آنان (استانداران و فرمانداران) دارند.

برای انتخاب استانداران در دولت تدبیر و امید با توجه به نیاز کشور و بر اساس نگرش توسعه محوری روشی را انتخاب کردیم که نمایندگان دولتی انتخاب شوند که از توان و تجربه کافی برای اداره استان به عنوان عالی ترین مقام استان برخوردارند.اعتقاد داشتم از آنجایی که واقعا رویکرد وزارت کشور توسعه و رشد و آبادانی کشور است و برای انجام این مهم باید نمایندگان عالی استان بتوانند تعامل سازنده‌ای با سایر مقامات سیاسی و مذهبی همانند نمایندگان محترم ولی فقیه، نمایندگان مجلس و... داشته باشند، از نمایندگان خواستیم با رعایت شرایط عمومی استانداران با مشورت عقلا و بزرگان هر استان چند کاندیدا معرفی کنند و از میان این کاندیداها در هیات دولت یکی انتخاب شود. به هرحال چون اعتقاد داشتم که زمان بسیار کم است و نباید صرف درگیری‌های سیاسی و جناحی شود قاعدتا افراد با تجربه‌ای نیاز بود که مورد حمایت این عقلا باشند لذا ما حصل این نگرش استانداران فعلی است هرچند که اعلام کرده‌ام هر زمانی در ارزیابی‌ها احساس بشود نماینده عالی استان ظرفیت و توان لازم را ندارد بلافاصله افراد جدید جایگزین خواهند شد اما تلاش خواهم کرد در مدت باقیمانده با ترمیم، همکاری، تذکر و کمک به استانداران کمترین جابه‌جایی صورت گیرد، چون تغییر استاندار هم مسائل خودش را دارد که می‌تواند آسیب زا باشد.

یکی از شعارهای آقای روحانی دردوران مبارزات انتخاباتی توسعه سیاسی و آزادی‌های مدنی بود. با این وجود این مساله در دو سال گذشته به صورت ملموس در دستور کار دولت قرار نگرفته و از تریبون‌های رسمی عنوان نمی‌شود. دلیل این مساله چیست و مهم‌ترین اقدامات دولت و وزارت کشور در این زمینه چه بوده است؟

یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی و آزادی‌های سیاسی وجود جامعه مدنی است جامعه مدنی یعنی وجود سازمان‌های غیر دولتی، مطبوعات آزاد، احزاب سیاسی و غیره و نکته قابل توجه تضمین ساختارهای جامعه مدنی برای ادامه حیات و فعالیت است. در این خصوص با پیگیری‌های انجام شده کمترین میزان تعطیلی مطبوعات و یا دستگیری احزاب سیاسی مجوز‌دار را شاهد بوده‌ایم. به نظر بنده باید با کمک مردم یاد بگیریم که رفتاری قانونمند را برای جامعه مدنی نهادینه کنیم؛ به عبارت دیگر هم باید به حقوق این نهادها احترام گذاشت و هم از آنها خواست در چارچوب قانون رفتار‌هایشان را تنظیم کنند تا در صورت بروز مشکل احتمالی بتوان از حقوق آنها دفاع کرد که البته برای تحقق این مهم تنها وزارت کشور نمی‌تواند متولی باشد بلکه سایر نهاد‌های امنیتی و قضائی نیز باید پیگیر باشند. عملکرد دولت یازدهم در صدور مجوز برای تشکل های اجتماعی و کمک به فعالیت آنها و همچنین احزاب و گروه‌ها و حمایت از مطبوعات و رسانه در نوع خودش با هیچ یک از دولت‌های گذشته قابل مقایسه نیست و آمار و ارقام واقعی مبین این موضوع است
ادامه مطلب

سفیر هند: زنجانی پولی در هند ندارد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:42 ب.ظ

«سوراب کومار» سفیر هند در تهران امکان اینکه بابک زنجانی متهم پرونده نفتی در هند پولی داشته باشد را رد کرد.

 او در گفت و گو با روزنامه شرق در پاسخ به این سوال که "در دستگاه قضائی ایران پرونده بابک زنجانی در حال رسیدگی است که در بخش‌هایی از این پرونده اشاره شده ممکن است بخشی از دارایی‌های ایران در هند باشد، آیا شما در این زمینه اطلاعی دارید؟" گفت:
نه، هیچ اطلاعی ندارم تا جایی که می‌دانم فکر نمی‌کنم به هند ربطی داشته باشد. سیستم نظارت بانکی هند بسیار قوی است. من اصلا امکانی برای اینکه چنین اتفاقی افتاده باشد نمی‌بینم؛ اما درباره بحث تجارت نفت ایران با هند در زمان تحریم‌ها، فرمول بسیار دقیقی بود و بر اساس استثنائی که برای هند در قطع‌نامه‌ها قائل شده بودند، این کار انجام می‌شد. براساس مکانیسمی که وجود داشت، ٥٥ درصد این پول به صورت نقدی و ارزهای معتبر جهانی پرداخت می‌شد و ٤٥ درصد نیز به صورت روپیه پرداخت می‌شد. این مکانیسم بسیار باز و شفاف بوده و تحت یک رژیم کنترلی دقیق و تحت نظارت سیستم بانکی هند بوده است. من هیچ امکانی نمی‌بینم این اتفاق از طریق هند افتاده باشد.


بیشترین حقوق باید 5.6 میلیون تومان باشد اما دولت 10 میلیون در نظر گرفته

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:41 ب.ظ

محمدعلی پورمختار شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما خواستار نظارت جدی تر دیوان محاسبات و دستگاه های نظارتی بر اجرای این قوانین شد و گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام هماهنگ پرداخت، تکلیف دستگاه ها را روشن کرده اند.

وی گفت: به موجب بند پ ماده 50 برنامه قانون پنجم به کارگروهی اختیار داده شده که برای هیئت مدیره بانک ها، شرکت های دولتی و بیمه ها فوق العاده های ویژه ای را پیش بینی کنند اما این موضوع باید در چارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری باشد.

پورمختار با اشاره به فیش های حقوقی منتشر شده برخی مدیران بیمه مرکزی در روزهای اخیر، افزود: فوق العاده ها در پرداخت ها نباید در اضافه کاری و بازنشستگی لحاظ شود و باید به صورت غیرمستمر و موردی باشد که در این فیش ها رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه مبالغ اضافه پرداخت شده به این مدیران و مدیران یکی از بانک ها به خزانه بازگشته است، گفت: تخلف آشکاری در این مسئله روی داده است.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: درباره پرونده حقوق مدیران تأمین اجتماعی که در چند سال پیش مطرح شد، فهرستی را به ما ارائه دادند که معمولی بود اما اطلاع داریم فیش های متعددی برای چند نفر صادر می شود و در برخی موارد یک نفر سه فیش دریافت می کند.

پورمختار گفت: در برخی موارد پاداش‌های ناموجه میلیارد تومانی به یک نفر پرداخت می شود و برخی مدیران در مجامع عمومی شرکت های دولتی 200 - 300 میلیون تومان دریافت می کنند.

عبدالله صفایی نسب معاون اقتصادی دیوان محاسبات کشور نیز در این برنامه گفت: این دیوان موضوع پرداخت فوق العاده ها را در سال 93 به بانک ها، بیمه ها و شرکت های دولتی اعلام کرد که این پرداخت ها نباید مستمر باشد.

وی افزود: در آن زمان این ابلاغ دیوان محاسبات رعایت شد اما در اسفند 94 برخی بانک ها و بیمه ها بر خلاف این رویه عمل کرده اند.

صفایی نسب با بیان اینکه اصل تخلف دریافتی های اخیر برخی مدیران در بیمه و بانک ها محاسبه یک فوق العاده خاص در اضافه کاری است، گفت: این مبلغ بیش از 50 درصد هر یک از پرداخت ها را شامل می شود و غیرقانونی است.

وی افزود: مسئله در اولویت به دادسرای دیوان محاسبات ارسال می شود تا در دو سه ماه آینده این پرونده بررسی شود.

معاون اقتصادی دیوان محاسبات کشور گفت: مبالغی که به این مدیران پرداخت شده است خارج از بودجه ای است که برای آن دستگاه تصویب شده است.

موسی الرضا ثروتی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای حقوق و دستمزد نیز در این برنامه گفت: با توجه به اینکه قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 86 تصویب و پنج سال به صورت آزمایشی اجرا شده است، اما امروز این قانون برای چهارمین بار در مجلس تمدید شد.

وی افزود: نه در دولت قبل و نه در این دولت حاضر نیستند درباره نظام هماهنگ پرداخت لایحه بدهند.

ثروتی با اشاره به رقم دهها میلیون تومانی دریافتی برخی مدیران در بیمه و بانک ها گفت: مشکل این است که قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا نشده است.

وی گفت: چند سال است شورای حقوق و دستمزد تشکیل نمی شود و اکنون میزان حقوقها بسیار ناهماهنگ است و هر دستگاهی حقوق متفاوتی را به کارکنان خود می پردازد.

عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد افزود: دو سال است کمیسیون اجتماعی مجلس طرح نظام هماهنگ پرداخت را آماده کرده است اما هر بار دولت می گوید برای این موضوع من باید لایحه بدهم اما نمی دهد.
ثروتی گفت: نظام پرداخت حقوق بستگی به شغل و شاغل دارد و مشاغل از دو تا شش هزار با پنج رتبه امتیاز بندی شده اند.

وی افزود: بیشترین و کمترین حقوق را باید دولت مشخص کند اما بیشترین حقوق بر اساس قانون نباید بیش از هفت برابر کمترین حقوق باشد.

ثروتی گفت: اکنون دولت کمترین حقوق را 800 هزار تومان تعیین کرده است و بیشترین حقوق باید پنج میلیون و 600 هزار تومان باشد اما دولت مخالف قانون عمل می کند و اکنون 10 میلیون تومان را بیشترین حقوق در نظر گرفته است.

وی افزود: حقوق و مزایا بر اساس قانون نیست و هیئت های مدیره بانک ها و مدیرعامل ها همه تخلف می کنند.

عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد گفت: در حالی که حقوق نماینده مجلس اکنون حدود سه میلیون و 800 هزار تومان است گفت: برای مدیران عامل هیئت های مدیره شرکت های دولتی 15 هزار و 500 امتیاز در نظر گرفته شده که در گذشته 10 هزار بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:06 ب.ظ

قائم مقام دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر: سود 3 میلیارد دلاری قاچاق مواد مخدر در ایران/اعتیاد در كشور هر 8 ساعت یك قربانی می گیرد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:41 ب.ظ

علیرضا جزینی روز سه شنبه در اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری اعتیاد و رسانه افزود: در مبارزه با مواد مخدر باید بطور همه جانبه وارد شویم زیرا این موضوع تهدید عظیمی است و متاسفانه باید درمورد مصرف مواد صنعتی در كشور نیز اقداماتی انجام دهیم.

** شناسایی 540 نوع مواد روانگردان در جهان
وی ضمن هشدار به خانواده ها به دلیل صنعتی شدن مواد مخدر گفت: بر اساس اعلام سازمان ملل، 540 نوع انواع مواد روانگردان مانند شیشه در جهان شناسایی شده و اكنون ساخت یا تولید مواد صنعتی حتی به آشپزخانه ها نیز كشیده شده است.
جزینی، گردش مالی قاچاق مواد مخدر در جهان را 600 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: منفعت قاچاقچیان از قاچاق مواد مخدر در ایران سه میلیارد دلار است.

** كشف 2 تن مواد مخدر صنعتی در كشور
وی با بیان اینكه پارسال 220 كارگاه آشپزخانه تولید مواد صنعتی منهدم شد، ‌ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا كنون 70 تن مواد مخدر و سال گذشته 618 تن مواد مخدر كشف شد كه دو تن آن مواد مخدر صنعتی بود.
قائم مقام دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینكه رهبر انقلاب از پنج آسیب مهم اجتماعی به بحث مبارزه با اعتیاد تاكید جدی دارند، خاطرنشان كرد: در برنامه ششم توسعه بحث مبارزه با مواد مخدر و اینكه 25 درصد كاهش اعتیاد داشته باشیم از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است، همچنین در سال 85 رهبر معظم انقلاب 11 سیاست را ابلاغ كردند كه در پنج حوزه پیشگیری، درمان، كاهش آسیب، مقابله و صیانت و توانمندی فعالیت داریم.

** در زمینه پیشگیری از اعتیاد باید جریان سازی شود
وی مهمترین موضوع در بحث مواد مخدر را مسائل پیشگیرانه عنوان كرد و گفت: باید در زمینه پیشگیری از اعتیاد جریان سازی و یك موج اجتماعی با همكاری همه بویژه رسانه ها ایجاد شود.

** 790 هزار مصرف كنندگان مواد مخدر در حال درمان هستند
جزینی با بیان اینكه نزدیك به 790 هزار نفر از مصرف كنندگان مواد مخدر در حال درمان هستند، گفت: سه درصد جامعه از 15 تا 65 سال درگیر اعتیاد هستند كه سالانه 30 تن دارو برای درمان آنها مصرف می شود، البته مواد مخدر سالانه 10 هزار میلیارد تومان به كشور خسارت می زند.

** مرگ 3 هزار نفر در سال به علت مصرف مواد مخدر
وی به مرگ سه هزار نفر در سال به خاطر مصرف مواد مخدر اشاره كرد و افزود: هر هشت ساعت یك نفر بر اثر مواد مخدر می میرد كه بعد از تصادفات بیشترین مرگ و میر مربوط به استفاده از مواد مخدر است.
جزینی افزود: برای خنثی سازی باورهای غلط در جامعه نیز باید اقدامات جدی صورت گیرد زیرا برخی بانوان، آرایشگاه ها را با داروخانه اشتباه می گیرند و از قرص لاغری استفاده كرد و چون این قرص ها دارای آمفتامین است این افراد معتاد می شوند.
وی ادامه داد: پارسال 300 هزار نفر با شماره 09628 تماس گرفتند كه 83 درصد تماس گیرندگان بانوان بودند زیرا نگران اعتیاد اعضای خانواده خود هستند، باید آموزش داده شود، حساسیت زایی كنیم و نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش دهیم.

** 76 درصد دانشجویان، برنامه ای برای اوقات فراغت ندارند
جزینی به تدوین برنامه ای در ارتباط نشاط اجتماعی اشاره كرد و گفت: 76 درصد دانشجویان كشور، هیچ برنامه ای در دانشگاه ها برای اوقات فراغت ندارند.

** هشدار درمورد مصرف مواد مخدر در مراكز تولیدی
جزینی همچنین در مورد مصرف اعتیاد در مراكز تولیدی هشدار داد و افزود: 21 درصد افراد شاغل در مراكز كارگری مصرف كننده مواد مخدر هستند و این موضوع به تولید خسارت می زند پس باید از تمامی ظرفیت ها برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه استفاده كنیم.


به رغم لغو قانون تك فرزندی مادران چینی تمایلی به داشتن فرزند دوم ندارند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:40 ب.ظ

بسیاری از زنان چینی می گویند كه به دلیل شاغل بودن مدت زمان كافی برای رسیدگی و پرورش كودكان را ندارند به همین دلیل ترجیح می دهند وقت خود را صرف تربیت همان یك فرزند كنند.
تارنمای «جایوپین» چین كه به مناسبت روز مادر در چین اقدام به انجام یك نظرسنجی كرده به نتایج جالبی دست یافته كه ارقام بدست آمده نشان دهنده بی علاقگی 60 درصد مادران چینی به اجرای طرح دولت است.
نظرسنجی از میان بیش از 14 هزار زن كه عمدتا شاغل بوده و در فعالیت های اجتماعی حضور فعالی دارند، انجام شده است.
گزارش نظرسنجی نشان می دهد كه بیش از 20 درصد از این افراد گفته اند كه در مجموع علاقه ای به داشتن فرزند ندارند و نزدیك به 56 درصد از این زنان در نظرخواهی مساله هزینه ها، ‌مخاطرات شغلی، آینده كودك و زمان رسیدگی و پرورش وی را از عمده نگرانی های خود دانسته اند.
همچنین حدود 70 درصد اعتقاد دارند كه به دلیل بچه دار شدن مجبور خواهند شد شغل خود را رها كنند اما فقط 15 درصد اعلام كرده اند برای این منظور آمادگی دارند.
دولت چین از ابتدای سال جاری میلادی با لغو قانون «تك فرزندی» اعلام كرد كه خانوارهای چینی می توانند صاحب فرزند دوم شوند.
با این وصف مساله اشتغال، ركود اقتصادی، هزینه های سنگین پزشكی و بیمارستان ها، ‌فعالیت های سنگین اجتماعی مردم و تورم بالا در كشور چین از موضوعاتی است كه مردم را برای داشتن فرزند دوم به رغم موافقت دولت دچار تردید كرده است.
دولت چین با اصلاحاتی كه در سه دهه گذشته انجام داد موفق شد از تولد نزدیك به 400 میلیون كودك جلوگیری كند اما پیر شدن جمعیت و وجود 222 میلیون فرد بالای 60 سال در این كشور و كمبود تدریجی نیروی كار، دولت را مجبور به عبور از این اصلاحات قدیمی كرد.


در اجتماع پرشور مردم استان كرمان روحانی:بعد از انتخابات زمان رقابت های جناحی پایان یافته؛ دولت و مجلس باید دركنار یكدیگر قرار گیرند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:40 ب.ظ

حسن روحانی روز سه شنبه در اجتماع بزرگ مردم كرمان در مصلای امام علی (ع) افزود: استان كرمان افتخارات بسیار بزرگی در طول تاریخ داشته و دارد و یكی از چهره های درخشان آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
وی اضافه كرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و و رهبر معظم انقلاب و شخصیت برجسته در انقلاب اسلامی سال ها به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و هشت سال به عنوان رئیس جمهوری ایران و 20 سال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده جنگ تحمیلی كه آن همه ایثار و فداكاری را در دوران زندگی خود برای كشور، مردم حتی دنیای اسلام انجام داد.
وی اظهار امیدواری كرد كه مردم مانند گذشته از این وجود عالم دانای پر افتخار بهره و استفاده ببرند.
رئیس جمهوری همچنین گفت: یكی از افتخارت دیگر این استان كه جزء افتخارات كشور نیز هست سردار حاج قاسم سلیمانی است.
روحانی خاطر نشان كرد: آشنایی و رفاقت من با سردار سلیمانی مربوط به دوران جنگ تحمیلی است.
وی اظهار كرد: لشكر 41 ثارالله یكی از لشكرهای قدرتمند ما در میدان دفاع مقدس در برابر متجاوزان بود و امروز هم یك لشكر پر قدرت در كشور است.
رئیس جمهوری همچنین به رشادت ها و دلاوری های سردار سلیمانی در حفظ امنیت اشاره كرد و گفت: امروز اگر جای‌جای ایران، افغانستان، عراق، سوریه و فلسطین نگاه كنیم جای پای رشادت و دلاوری‌های سردار سلیمانی را مشاهده می‌كنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز سوم شعبان، روز میلاد حضرت علی ابن الحسین (ع) است او كه برادرش حسن ابن علی به عنوان محبوب دل همه مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی در سراسر جهان هستند و امام سوم به عنوان راهنمای ما در مسیر سختی بودند و مسیر جهاد و مجاهدت و پرچمدار سرافراز آزادگی انسانها بود و همچنین سلام و درود بر برادر با وفایش علمدار كربلا ابوالفضل العباس.
روحانی همچنین به روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره كرد و گفت: سال های اولیه انقلاب كه ما در برابر گروهك ها، مشكلات و توطئه قدرت های بزرگ قرار داشتیم نیروی عظیمی كه كشور را حراست و حفاظت كرد سپاه پاسداران بود.
وی گفت: آن روز كه جنگ ناروا و ظالمانه ای تحمیل شد سپاه به عنوان یك نیروی قدرتمند از كشور حفاظت كرد.
**.....
رئیس جمهوری امروز (سه شنبه) در بیست و هفتمین سفر استانی كاروان تدبیر و امید وارد كرمان شد.
دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان، شركت در نشست توسعه و سرمایه گذاران، بازدید و افتتاح چند پروژه، حضور در شورای اداری استان و نشست خبری از جمله برنامه های سفر دو روزه رئیس جمهوری به دیار كریمان است.
معاونان رئیس جمهوری و وزرا در این مدت به عنوان نمایندگان رئیس جمهوری به شهرستان های استان سفر و در دیدارهای مردمی و نشست با مسئولان محلی، وضعیت مناطق مختلف را بررسی می كنند.
كاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاكنون به استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستان های استان تهران (شهریار، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، كردستان، شهرستان های استان تهران (اسلامشهر، رباط كریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد و سمنان سفر كرده است.
ادامه دارد....


زنگ خطر فاجعه زیست‌محیطی در سراوان

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:39 ب.ظ

سال‌هاست که زباله‌های شهر رشت و چند شهر اطراف در منطقه جنگلی سراوان دفن می‌شود و سرازیر شدن شیرابه‌های ناشی از زباله محیط زیست منطقه را دچار آلودگی بسیاری کرده است. در سال‌های اخیر اقدام موثری برای برطرف شدن این آلودگی و خطرات زیست‌محیطی آن انجام نشده و سراوان تبدیل به شعاری انتخاباتی برای نمایندگان […]

13940317000184_PhotoA

سال‌هاست که زباله‌های شهر رشت و چند شهر اطراف در منطقه جنگلی سراوان دفن می‌شود و سرازیر شدن شیرابه‌های ناشی از زباله محیط زیست منطقه را دچار آلودگی بسیاری کرده است.

در سال‌های اخیر اقدام موثری برای برطرف شدن این آلودگی و خطرات زیست‌محیطی آن انجام نشده و سراوان تبدیل به شعاری انتخاباتی برای نمایندگان بخش‌های مختلف سیاست شده است.

مدت‌هاست که زنگ خطر ناشی از آلودگی‌های زیست‌محیطی منطقه سراوان شنیده می‌شود و افزایش بیماری‌های خطرناک و صعب‌العلاج ساکنان این منطقه را نگران کرده است.

یکی از ساکنان منطقه سراوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با ابراز نگرانی از وضعیت نابسامان سراوان و زباله‌های انباشته شده در این منطقه، اظهار کرد: نگران سلامت فرزندانمان هستیم.

وی افزود: بوی تعفن، وجود حشرات موذی و… در منطقه سراوان موجب آزار ساکنان شده اما هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام نمی‌دهند.

این پیرمرد ساکن منطقه سراوان گفت: نگرانی‌های بنده و دیگر ساکنان منطقه هر روز بیشتر می‌شود و برای حفظ سلامت خانواده تصمیم به فروش تمام املاک و احشام با کمترین‌ قیمت گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بوی‌ نامطبوع‌ از انباشت زباله و مشکلات دیگر ناشی از آن تاکنون کسی حاضر به خرید املاک ما نشده است، تصریح کرد: ناچاراً همچنان در سراوان زندگی می‌کنیم.

این شهروند سراوانی، از مسئولان خواست تا برای برطرف شدن مشکل زباله به صورت جدی وارد عمل شوند و ساکنان این منطقه را نجات دهند.

 وی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت خانواده، گفت: به شدت‌ نگران سلامت فرزندانم هستم و این موضوع فشار روحی و روانی بسیاری به بنده تحمیل کرده است.

نجات سراوان از آلودگی زیست‌محیطی نیازمند اعتبارات ملی است

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت نیز با انتقاد از شرایط فعلی منطقه سراوان گفت: نجات سراوان از آلودگی ناشی از انباشت زباله طی سال‌های طولانی نیازمند عزم جدی و اعتبارات ملی و استانی است.

فاطمه شیرزاد افزود: بحث انباشت زباله مربوط به دیروز و امروز نیست و سال‌هاست که زنگ خطر در این منطقه به صدا درآمده است.

وی با بیان اینکه انباشته شدن زباله در منطقه سراوان و آلودگی‌های ناشی از آن موجب بروز بیماری‌های خطرناک و به چالش کشیده شدن سلامت مردم منطقه شده است، ادامه داد: پس از گذشت ۳۵ سال در اواخر سال ۹۴ بحث ایجاد لندفیل‌ سراوان استارت زده شد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به مشکلات پیش روی احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان تصریح کرد: یکی از مشکلات پیش روی احداث این پروژه وجود درختانی است که در مسیر احداث قرار دارند و به دلیل آلودگی‌های موجود سال‌هاست که حیات خود را از دست داده‌اند.

وی با تصریح بر اینکه نشست‌هایی با مدیر کل منابع طبیعی در زمینه قطع درختان مذکور برگزار شده است، اظهار کرد: تاکنون هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

شیرزاد گفت: حامی محیط زیست و منابع طبیعی هستیم اما در شرایط فعلی حیات انسان‌های بی‌گناه باید در اولویت باشد‌.

شیرزاد با اشاره به اینکه درختان مذکور به دلیل همجواری و سرازیر شدن شیرابه‌ها حیات خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: درختان دچار آلودگی‌های بسیاری هستند.

ورود شیرابه‌های زباله به آب‌های آشامیدنی مردم منطقه سراوان/ شیوع بیماری‌های پوستی خطرناک در منطقه

به گفته وی، شیرابه‌های ناشی از زباله‌های سراوان در آب آشامیدنی مردم منطقه نیز نفوذ کرده و موجب بروز بسیاری از بیماری‌های پوستی و خطرناک شده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت اضافه کرد: شیرابه‌های سراوان ضمن به خطر انداختن سلامت مردم منطقه با سرازیر شدن به رودخانه‌های زرجوب، گوهررود و تالاب انزلی خطرات زیست‌محیطی را افزایش داده و سلامت انسان‌ها و حیوانات بیشتری به چالش کشیده شده است.

وی گفت: اکنون حاضر روزانه ۷۰۰ تن زباله از شهرهای رشت، صومعه‌سرا، سنگر، فومن، کوچصفهان و … در سراوان سرازیر می‌شوند و این موضوع آلودگی منطقه را تشدید می‌کند.

شیرزاد با اشاره به خرید دستگاه زباله‌سوز تصریح کرد: اگر قرار است دستگاه زباله‌سوز خریداری شود باید براساس تکنولوژی‌های روز کشورهای توسعه یافته و طبق استانداردهای EPA2012 بوده و مورد تأیید سازمان محیط زیست باشد.

وی یادآور شد: زباله‌سوزهای سنتی دیگر پاسخگوی شرایط فعلی نیست و برات نجات سراوان تنها نباید به اعتبارات استانی بسنده کرد و این کار نیازمند عزم و اعتبارات ملی و استانی است.

این مسئول با اشاره به اعتبارات درنظر گرفته شده برای احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۵ شهرداری رشت در مجموع برای احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان مبلغ ۱۲ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی خواستار همکاری بیشتر مدیر کل منابع طبیعی گیلان به منظور قطع درختان در مسیر احداث لندفیل و تصفیه‌خانه سراوان شد و تصریح کرد: دستگاه زباله‌سوزی که قرار است خریداری شود باید مدرن بوده و توانایی پوشش دادن با استانداردهای سخت‌گیرانه محیط زیستی را داشته باشد


طرحی سرد و بی روح در پروژه پیاده راه سازی شهر رشت

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-12:38 ب.ظ

آیا این طراحان خوش فکر و هنرمند ! بدون برنامه ریزی و مشورت این پروژه مهم را اجرا کردند؟طبیعتاً یک طرح با شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن شهر باید همخوانی داشته باشد ،تخریب حوض بزرگ و آبنماها به بهانه ایجاد آبنماهای متعدد و مدرن زخمی بر پیکره تاریخی شهر رشت بود و جایگزین کردن مجسمه های بی رنگ و بی موضوع و پراکندگی آنان نشان از مشوش بوده این طرح دارد

photo_2016-05-09_23-15-22


گیلان به واسطه سرسبزی بی حد و اندازه اش زیباست . پس هر عملکردی در راستای مدرنیته کردن هر مکانی در این دیار در وهله اول باید این وجه نشاط انگیز را مد نظر داشته باشد . متاسفانه این مهم اصلا در طراحی پروژه پیاده راه سازی شهرداری رشت لحاظ نشد پیاده رویی که سالهاست مردمانش آن را به میدان سرسبز شهرداری میشناختند و اکنون هم باز به رسم قدیم به آن مکان بی میدان به همان نام میخوانند . این مکان تبدیل شده به کویری بس دلگیر و غم انگیز که در پائیز پر باران  شهر باران نمیشود بدون سایه بان ، (درست مثل مسیر اعلم الهدی )برای نشستن از آن استفاده کرد و نه در شرجی بودن هوای گرم تابستان از آنجا رد شد .
باید پرسیده شود ،آنروزی که شعار زیباسازی سر داده می شد با آن طراحی اولیه که بعدش طرحی دیگری به اجرا در آمد! یادتان نبود که از مردم این شهر که بر خلاف شما سالیان سال در این شهر با این میدان و مکان شهرداری خاطره داشتند، نظرسنجی میکردید؟ آیا  نماد گیلان چند  اصله درخت نخل بود و چند مجسمه و سیمان سرد !؟ آنچه امروز ما مشاهده میکنیم پروژه پیاده راه فرهنگی و تاریخی در بافت هسته ای شهر رشت است که نه تنها تاریخ این شهر را تداعی نمی کند بلکه ضعفی است در برابر تمامی طرحهای تاریخی و معماری رشت.طرحی که بعد از ماهها آماده سازی و بگیر و ببندها و کشمکش های تامین بودجه و افتتاح عجولانه هنوز دارای کاستی های فراوانی است. بی روحی و سردی این فضا باعث نارضایتی شهروندان است .وجود سنگ های بی کیفیت و لق لق زدنهای آن  نشان از زیر ساخت نامناسب و بی تجربگی در اجرای این امر دارد ؛ استفاده  از گلدان های فلزی ، بی روحی این فضا را بیشتر نمایان می کند .  نصب تیرهای برق فلزی که با رنگی نازیبا و نیمکت های بدون سایبان که همگی یادآور اجرای یک پروژه برای رفع مسوولیت است !

http://etedaleshomal.ir/wp-content/uploads/2016/05/photo_2016-05-09_23-15-29.jpg

سوال اینجاست که آیا این طراحان خوش فکر و هنرمند ! بدون برنامه ریزی و مشورت این پروژه مهم را اجرا کردند؟طبیعتاً یک طرح با شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن شهر باید همخوانی داشته باشد ،تخریب حوض بزرگ و آبنماها به بهانه ایجاد آبنماهای متعدد و مدرن زخمی بر پیکره تاریخی شهر رشت بود و جایگزین کردن مجسمه های بی رنگ و بی موضوع و پراکندگی آنان نشان از مشوش بوده این طرح دارد . یکی از مهمترین مسایل این بافت ، فاضلاب  آن است  که به دلیل اجرای سطحی پروژه به نظر می رسد  با گرم شدن هوا بوی تعفن فضا را خواهد گرفت.  اگر اجرای تمامی پروژه های تاریخی فرهنگی شهر رشت و طرح بازآفرینی در آینده به این گونه باشد باید گفت …

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران نیوز

تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-11:05 ب.ظ

انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم تناقض ایجاد می كند

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:38 ق.ظ


ادامه مطلب


بزرگترین رزمایش زیردریایی‌ها در كره

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:37 ق.ظ

كره جنوبی امروز سه شنبه اعلام كرد كه تا پایان ماه جاری میلادی میزبان بزرگترین رزمایش چند ملیتی زیردریایی ها در بخش های جنوبی این كشور خواهد بود.

  این خبر در شرایطی منتشر می شود كه كره و آمریكا تنها چند روز قبل به رزمایش مشترك خود كه به مدت دو ماه و با حضور 315 هزار نیرو برگزار شد و بزرگترین تمرینات مشترك آنان در 40 سال گذشته لقب گرفته است، پایان دادند.
كره جنوبی اعلام كرد كه رزمایش جدید كه بخش های گسترده ای از تمرینات زیردریایی ها محسوب می شود، مربوط به عملیات جستجو و نجات است.
گزارش ها حاكی است كه آمریكا، كره جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ‌مالزی و استرالیا زیردریایی های خود را به این رزمایش شش جانبه اعزام خواهند كرد.
نیروی دریایی كره با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود، نام این رزمایش را «پاسیفیك ریچ 2016» معرفی و اعلام كرده كه از روز 25 ماه می (5 خرداد ماه) این تمرینات نظامی آغاز می شود.
این رزمایش قرار است در آبهای منطقه «جین هائه» در جنوب شرق شبه جزیره كره و در نزدیكی جزیره گردشگری «جیجو» كره جنوبی برگزار شود و مدت زمان برگزاری آن نیز 10 روز اعلام شده است.
انتظار می رود كه نزدیك به 12 كشور دیگر از جمله روسیه و چین نیز ناظرانی را به این رزمایش اعزام كنند.
حضور زیردریایی ها در آبهای عمیق، نجات زیردریایی های غرق شده و انجام عملیات جستجو و نجات در عملیات های فشرده از اصلی ترین بخش های این رزمایش گزارش شده است.
این رزمایش اولین بار در سال 2000 میلادی در سنگاپور برگزار شد و این هفتمین دوره آن محسوب می شود. كره یك بار در سال 2004 میلادی میزبان این تمرینات بود.
تحول اقتصاد تك محصولی؛ شمشیری دو دم بر سر شورای همكاری خلیج فارس

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:36 ق.ظ


ادامه مطلب


بلندپروازانه سعودی

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:36 ق.ظ

بن سلمان فرزند پادشاه سعودی كه افزون بر جانشینی ولیعهد، وزارت دفاع و نیز ریاست شورای اقتصاد و توسعه عربستان را بر عهده دارد، هفته پیش در گفت وگو با شبكه «العربیه» به تشریح طرحی زیرِ عنوان چشم انداز 2030 عربستان پرداخت.
نفس اینكه بن سلمان، این طرحِ ناظر به آینده میان مدت را مطرح می كند، قابل توجه است و نشان از جایگاه ویژه او در روند تصمیم سازی و اداره عربستان دارد. با وجود اینكه «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان است، بسیاری بر این باورند، بن سلمان در عمل دومین شخص قدرتمند كشور به شمار می رود و احتمال پادشاهی او پس از مرگ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان بالا است.
فارغ از این موضوع، به نظر می رسد مساله ای كه باعث شده چنین طرحی ارایه و بدون هیچ مناقشه ای در هیات وزیران تصویب شود، زنگ خطری است كه صدایش هر روز در گوش سردمداران سعودی بلندتر می شود. كاهش شدید قیمت نفت در سال های گذشته به اقتصاد عربستانی كه با صادرات بیش از 10 میلیون بشكه در روز، رتبه نخست كشورهای صادركننده نفت را دارد، ضربه جدی وارد كرده است. این كشور در سال 2015 میلادی 100 میلیارد دلار كسری بودجه داشت و امسال نیز حدود 87 میلیارد دلار كسری بودجه خواهد داشت. نكته قابل تامل اینكه یكی از دلایل كاهش قیمت نفت، سیاست افزایش تولیدی بود كه در برهه ای، خود عربستان از آن حمایت می كرد.
ذخایر ارزی ریاض به دلیل پیش گرفتن سیاست های نادرست افزایشِ تولید و فروش بالای نفت، از 742 به 611 میلیارد دلار رسیده است. افزون بر این ها، اقتصاددانان رشد اقتصادی پایین را برای عربستان در نتیجه كاهش سرمایه گذاری ها پیش بینی كرده اند. تولید ناخالص داخلی عربستان هم از سال 2012 تاكنون سیر نزولی داشته است. بیشترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی عربستان در سال 2012 حدود 5.5 درصد بود كه این رقم در سال 2016، به 1.6 درصد می رسد.
آشكارتر شدن چالش های اقتصادی در زمانی است كه سعودی ها به دلیل تلاش برای افزایش نقش منطقه ای، خود را درگیر بسیاری از بحران ها از جمله جنگ های مستقیم و نیابتی كرده اند كه این مساله نیز نیازمند هزینه زیادی است. از دیگر معضل های داخلی سعودی ها می توان به رشد فزاینده بیكاری، آسیب های اجتماعی مربوط به كارگران مهاجر (حدود 10 میلیون نفر) و افزایش نارضایتی های اجتماعی و صنفی اشاره كرد.
عربستان سعودی در عرصه منطقه ای و بین المللی هم اوضاع بهتری ندارد. یك سال جنگ بی حاصل علیه مردم بی دفاع یمن، قطع روابط دیپلماتیك با ایران، نگرانی روز افزون از قدرتمندتر شدن ایران در منطقه در پی توافق هسته ای با غرب، به حاشیه رانده شدن و اشتباه در محاسبات و پیش بینی ها در مورد مسایل و بحران های منطقه ای بخصوص درقبال بحران سوریه و در آخر هم سردی روابط با متحد قدیمی یعنی ایالات متحده آمریكا، همه و همه دست به دست هم داده تا دولتمردان كنونی عربستان در تنگنا قرار گیرند.
مسایل یادشده، مشكل های كمی برای یك حكومت نیست و به نظر می رسد تنها دلیل ارایه طرح 15 ساله بن سلمان، واكنش طبیعی در برابر این چالش ها و تلاش برای جلوگیری از بحرانی شدن آن ها است.
برنامه عرضه شده اگر چه در ظاهر جذاب به نظر می رسد اما اینكه تا چه میزان قابل تحقق باشد پرسش مهمی است. چشم انداز 2030 عربستان شامل طرح هایی برای رها كردن اقتصاد این كشور از وابستگی به نفت است اما برای دولتی كه هشت دهه تكیه اش به نفت بوده، بعید به نظر می رسد در فاصله ای به نسبت كوتاه بتواند این رویه را عوض كند.
بالا رفتن قیمت نفت در ماه ها و سال های پیش رو و سرازیر شدن دوباره دلارهای نفتی به سمت ریاض می تواند از انگیزه سران عربستان برای اجرای برنامه چشم انداز بكاهد. سعودی ها به دنبال آن هستند تا با رونق صنعت گردشگری و توسعه صنعتی، اتكای خود را به نفت كاهش دهند. یكی از برنامه های اعلامی عربستان، واگذاری شركت ها به بخش خصوصی است اما نكته جالب اینجا است كه برای نمونه در مورد واگذاری «آرامكو» یعنی بزرگترین شركت نفتی این كشور اعلام شده كه تنها پنج درصد از سهام این شركت قرار است به فروش گذاشته شود.
در این پیوند، وعده ایجاد یك صندوق سرمایه گذاری به ارزش 2هزارمیلیارد دلار داده شده است. بن سلمان از افزایش شمار حجاج از 8 میلیون به 30 میلیون نفر تا سال 2030 سخن گفته است كه صد البته درآمد عظیمی برای عربستان است اما با درنظر گرفتن سوء مدیریت حاكمان تازه سعودی و به وقوع پیوستن فاجعه منا، این رقم دور از ذهن و اغراق آمیز است. بن سلمان همچنین متعهد شده است كه با اجرای این طرح، بیكاری از 11.6 درصد به 7 درصد كاهش خواهد یافت.
چشم انداز 2030، اقدام پیشدستانه حكام سعودی برای جلوگیری از بحرانی تر شدن بیش از پیش اوضاعِ وخیم این روزهای عربستان است اما به نظر می رسد این نیز مانند دیگر تصمیم های عجولانه سعودی ها باشد و در بهترین حالت، همچون یك مُسكن عمل كند اما در طولانی مدت برای اقتصاد صددرصد مصرفی عربستان، محكوم به شكست خواهد بود.
با این حال، باید منتظر ماند و دید كه سرنوشت این طرح بن سلمانِ جوان به عاقبت دیگر تصمیماتش، نظیر آنچه در مورد یمن رخ داد شباهت خواهد یافت یا خیر؟


شهردار آستارا ابقا شد

تاریخ:سه شنبه 21 اردیبهشت 1395-08:31 ق.ظ

جلسه استیضاح شهردار آستارا در ساختمان شورای اسلامی این شهر برگزار و طی آن، اعضای شورا با چهار رای موافق در مقابل سه رای مخالف، به ابقا علی كوهی در سمت شهردار آستارا رای دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر آستارا  پس از اتمام جلسه استیضاح به خبرنگار  گفت: جلسه استیضاح شهردار آستارا در صحن علنی شورای اسلامی شهر آستارا برگزار شد و اعضا با دادن چهار رای موافق و سه رای مخالف، زمینه ابقای علی كوهی را فراهم كردند.
سجاد موسوی افزود: بر اساس ماده 73 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور پس از ایراد قانونی تعدادی از اعضای شورا بر نحوه عملكرد شهردار ، تذكر به علی كوهی داده شد و شهردار نسبت به ارائه پاسخ كتبی اقدام كرد.
وی اضافه كرد: پاسخ های شهردار ، پنج نفر از اعضای شورا را قانع نكرد و سپس بر اساس درخواست حداكثر اعضای شورای اسلامی، جلسه شورا با شهردار به منظور پاسخگویی به سوالات مطرح شده برگزار شد.
موسوی با بیان اینكه پاسخ های شهردار در آن جلسه نتوانست یك سوم اعضا را متقاعد كند ، اظهار كرد: در جلسه مذكور كه در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه جاری برگزار شد، سه نفر از مجموع هفت عضو اصلی شورا از پاسخ های شهردار قانع نشده و دو نفر قانع شدند و دو عضو دیگر شورا نیز با رای ممتنع، نظر خود را اعلام كردند كه در نهایت بر اساس قانون، جلسه استیضاح برگزار شد.
وی ادامه داد: در جلسه رسمی استیضاح نیز به سبب نرسیدن رای اعضای مخالف ابقا به میزان دو سوم، شهردار آستارا در سمت خود ابقا شد.
شهردار آستارا نیز پس از برگزاری این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: مدیریت در شهری با جمعیت حدود 50 هزار نفر، نیازمند همكاری و تعامل بیش از پیش با اعضای شورای اسلامی است.
علی كوهی افزود: خدا را شاكریم كه در هیچ دوره ای از مسئولیت بنده، شهرداری آستارا جولانگاه افكار سیاسی نبوده و تنها در راستای خدمات رسانی صادقانه به مردم گام برداشته شده است.
علی كوهی از سال 1386 تاكنون به صورت مستمر، شهردار آستارا بوده است.
استیضاح شهردار آستارا رای نیاورد،

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-09:42 ب.ظ

استیضاح شهردار آستارا رای نیاورد،

طبق معمول ،همانگونه که قابل پیش بینی بود ، استیضاح شهردار استارا ، رای نیاورد و این مسند پس از نزدیک به ده سال ، همپچنان در اختیار کوهی باقی ماند
بازداشت عامل حیوان‌آزاری و قاتل سك در آستارا و درخواست اشد مجازات

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-09:27 ب.ظ

بازداشت عامل حیوان‌آزاری و قاتل سك در آستارا  و درخواست اشد مجازات  dardnews.ir
با دستور دادستان استارا ، عامل این اقدام وحشیانه صبح امروز بازداشت شد.

با توجه به اینکه آزار و اذیت سگ صورت گرفته و قتل و جنایت فجیع سگ  و تشویش اذهان عمومی انجام شده، دست قاضی باز است که جریمه نقدی سنگین و حتی سه ماه حبس را برای متخلف صادر کند.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSSWXGUJ8CbiHS1ihAl6dZjt0T1el6p-hmLoeAzoT6oxX8_RgTG

ملاقات قهرمان جهان ما استاد جلال یزدانی

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-06:15 ب.ظ

ملاقات قهرمان جهان ما استاد جلال یزدانی امروز  ساعته ۱۲ظهر در دفتر فرماندار با جناب مهندس شفقی فرماندار محترم و خوش اخلاق شهر بندرآستارا داشتن,,,جناب فرماندار تشکرو قدردانی به عمل آوردن از قهرمان شهرمون,و جناب شفقی معذرت خواهی کردن از قهرمان ما بابت حضور نداشتن روز قدم رنج به شهرمان بندرآستارا قهرمان پرافتخارمان جلال یزدانی,


بازتاب آزمایش موشک ۲۰۰۰ کیلومتری ایران در جها

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-05:54 ب.ظ

خبرگزاری رویترز نوشت: «در حالیکه تهران اصرار دارد برنامه موشکی‌اش کاملا دفاعی است، یک مقام نظامی اعلام کرد ایران یک موشک بالستیک میان‌برد هدایت شونده دقیق را دو هفته پیش آزمایش کرده است.»

رویترز به ادعاهای آمریکا و متحدینش نیز اشاره کرد که این آزمایش‌ها نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال سعی کرد این آزمایش را به توافق هسته‌ای پیوند بزند و نوشت: «ایران در آخرین مورد از مجموعه آزمایش‌ها پس از اجرای توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، یک موشک بالستیک دیگر پرتاب کرد.»

شبکه‌های آمریکایی فاکس‌نیوز و ای‌بی‌سی‌نیوز آمریکا نیز هماهنگ با وال‌استریت‌ژورنال بر اجرای این آزمایش پس از اجرای برجام تأکید کردند.

روزنامه الشرق‌الاوسط وابسته به خاندان سعودی که در لندن منتشر می‌شود و روزنامه تایمز‌آواسرائیل در تیتری مشابه نوشتند: «ایران مدعی است یک موشک بالستیک دیگر آزمایش کرده است.»

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز نوشت ایران یک موشک بالستیک میان‌برد را با موفقیت آزمایش کرد. خبرگزاری رسمی دولت چین، شینهوا نیز خبر آزمایش موشکی ایران را منتشر کرد.

خبرگزاری الجزیره نیز در خبری با تیتر «مقام نظامی: ایران موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرد» نوشت: «واشنگتن علی‌رغم اینکه تحریم‌های هسته‌ای را در ماه ژانویه برداشت، تحریم‌های جدیدی را پس از آزمایش‌های اخیر علیه تهران وضع کرده است.»
چشم‌انداز آینده ایران

تاریخ:دوشنبه 20 اردیبهشت 1395-05:53 ب.ظ
 چشم‌انداز آینده ایران


 در هشت سال ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد، هزار میلیارد دلار  درآمدهای نفتی و غیرنفتی، معلوم نیست به کجا رفت و در کجا هزینه شد. کسانی  هستند که فتنه‌های اصلی و بزرگ را نمی‌بینند، اما انتخابات را به فتنه گره  می‌زنند. این در حالی است که حتی اگر معترضین سال ۸۸ که به شرایط یا نتیجه  انتخابات اعتراض داشتند را شورش‌گر فرض کنیم، در فقه شیعه معادل با «بغی»  خواهد بود و باغی را تنها باید از شورش بازداشت و تعقیبی بیش از این، نباید  باشد. برای مثال یکی از منابع شیعه و سنی در بحث «بغی»، سیره امیرالمؤمنین  (ع) است. در جنگ جمل، گروهی بغی کردند و بر حکومت حضرت علی (ع) شوریدند.  وقتی دست به اسلحه بردند و رسماً جنگ را آغاز کردند، حضرت با آن‌ها مقابله  کرد. همین‌که شورش متوقف شد، حضرت اجازه ندادند به اسرای آن‌ها تعرضی شود  یا اموالشان را غارت کنند. عایشه را با احترام به مدینه برگرداندند و بقیه  را هم آزاد گذاشتند. حال اگر فرض کنیم معترضان در سال ۸۸ شورشی هم باشند،  وقتی شورش را کنار گذاشته و می‌گویند می‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم و  ملتزم به قانون اساسی هستیم، دیگر حق منع و تعقیب وجود ندارد.[iii]
 آنچه من می‌گویم تجربیاتی است که در معرض آن بوده‌ام و  درس‌هایی است که از علما یاد گرفته‌ام؛ علاج واقعه را باید پیش از وقوع  اندیشید. امیدواریم تجدیدنظری انجام گیرد و اجازه داده نشود که هر روز به  عمق و گستره حزب رجا یا «رانده‌شدگان جمهوری اسلامی» افزوده شود. از مقام  رهبری تقاضا دارم به مطالبات مردم توجه بیشتری شود که چیزی جز اجرای کامل  قانون‌اساسی و حمایت از ارکان نظام، آرای مردم، مقام رهبری، شورای نگهبان،  مجلس شورای اسلامی، قوه مجریه و قوه قضائیه نیست. چنین نشود اگر کسی از  شورای رهبری سخن گوید که در قانون اساسی سال ۱۳۵۸ به تصویب امام و فقها  رسیده و در وصیت‌نامه امام نیز چندین بار از آن صحبت شده یا حتی در خبرگان  انتخاب رهبری پس از وفات امام نیز طرح شده بود مغضوب شود و برچسبِ ناجور  بخورد.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نامه سرگشاده فعال حقوق بشر و محیط زیست و نویسنده و محقق و اولین وبلاگ نویس ایرانی به رییس جمهور برای پیگیری تایید اعتبارنامه مینو خالقی، نماینده منتخب مردم اصفهان

تاریخ:جمعه 17 اردیبهشت 1395-01:05 ق.ظ

نامه سرگشاده فعال حقوق بشر و محیط زیست و نویسنده و محقق و اولین وبلاگ نویس ایرانی  به رییس جمهور برای پیگیری تایید اعتبارنامه مینو خالقی، نماینده منتخب مردم اصفهان
بسمه تعالی


جناب اقای دکترحسن روحانی، رییس محترم جمهور
با سلام و احترام،

از آنجا که امروزه مشارکت سیاسی زنان به عنوان یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها شناخته میشود، زنان ایرانی هم در انتخابات مجلس شورای اسلامی اخیر با وجود محدودیت های فراوان به همت خود و با حمایت همه اقشار اجتماعی و البته بنابه درخواست جنابعالی و مسئولان کشوری دراین مسیرفعالانه گام برداشتند و خوشبختانه با اقبال عمومی مواجه شدند. نتیجه این انتخابات کسب آراء لازم توسط تعداد قابل توجهی از زنان نسبت به دوره های پیشین بوده است. لیکن اقدام به ابطال آراء خانم مینو خالقی، نماینده منتخب اصفهان، نه تنها شیرینی این اتفاق را به کام فعالین حوزه زنان و مردم دغدغه مند ایران تلخ کرد، بلکه منجر به نوعی اشاعه بی اعتمادی در میزان اهمیت دادن مسئولان به نتیجه آراء در انتخابات های آتی کشور هم خواهد شد. لذا این مسئله به صورت جدی نیاز به ابهام زدایی و شفاف سازی برای افکارعمومی، جامعه مدنی و فعالان این عرصه دارد.
چنانچه مستحضرهستید این اقدام خلاف قانون به شمار می آید و مسلما آثار زیانباری براعتماد عمومی مردم خواهد گذاشت که بدون هیچ چشم داشتی برای حمایت از دولت و بهبود وضعیت کشور خود دراین انتخابات به فراخوان مقامات و مسئولان کشوری به صورت جدی پاسخ مثبت دادند. لذا ما جمعی از مردم این سرزمین که دغدغه کشور و آرامش در این سرزمین را داریم،به عنوان مطالبه کنندگان پیگیری این موضوع، تقاضا داریم که جنابعالی به عنوان مجری و حافظ قانون اساسی که همواره وعده ی بهبود وضعیت زنان و مردان ایرانی را داده اید و به ویژه به تشویق زنان حائز شرایط و شایسته برای حضور در عرصه های سیاسی پرداخته اید، در راستای احقاق حق نماینده منتخب مردم در اصفهان در انتخابات مجلس دهم، خانم مینو خالقی و صدور اعتبارنامه ایشان، اقدامات قانونی لازم را انجام دهید چراکه شایسته دولت اعتدال و رییس دولت اعتدالگرا نیست که این مسئله بسیار مهم را کم اهمیت شمارند.
باشد که شاهد افزایش روزافزون اعتماد و همبستگی ملی درکشور و حضور شکوهمند مردم درانتخابات های پیش رو با امید و انگیزه ای بیشتر باشیم. dardnews.ir

با سپاس
اسماعیل اسدی دارستانی  نویسنده و محقق و خبرنگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست و مستند ساز ایرانی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گردهمایی نمایندگان ادوار گذشته مجلس در آستارا بدون حضو.ر نماینده سه دوره آستارا دكتر حاج شاپور مرحبا كبیر +تصاویر

تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395-09:40 ب.ظ

بی توجهی به بیماران در اورژانس بیمارستان آستارا

تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395-10:38 ب.ظ

timthumb.php
بی توجهی به بیماران در اوژانش بیمارستان آستارا

بعد از انتشار خبری در مورد فوت دختر ۱۴ماهه در آستانه اشرفیه به خاطر عدم رسیدگی پزشک بیمارستان،این بار پدری از آستارا برای ما مطلبی فرستاده که ضرورت نظارت بیشتر بر اورژانس ها را به ما گوشزد می کند.

بعد از انتشار خبری در مورد فوت دختر ۱۴ ماهه در آستانه اشرفیه به خاطر عدم رسیدگی پزشک بیمارستان ، این بار پدری از آستارا برای ما مطلبی فرستاده که ضرورت نظارت بیشتر بر اورژانس بیمارستان ها را به ما گوشزد می کند.

شرح ماجرا از پدر این دختر:

با آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان مهلا ؛ من نیز دو دختر دارم حناحنه و مهلا، متاسفانه این گونه اتفاقهای ناگوار بدلیل بی کفایتی مدیران نظارتی در حال افزایش هست .

من، خلیل خوبکار پری روز در پی اسهال استفراغ و تب شدید دخترم حنانه به اورژانس آستارا مراجعه کردم، سراسیمه ویزیت گرفتم، اولا که ده دقیقه دکتر نبود وقتی هم آمد پنج شش دقیقه با گوشی خود مشغول شدو همچنان دختر بیچاره من داشت به خود می پیچید ، دکتر(ب) که متاسفانه هم شهری ما هم هست بلند نشد و رفت دوباره سمت اتاق بستری، پس از ده دقیقه مکالمه دوباره مشغول رفع ایراد موردی در کامپیوتر شد و می گفتم خانم بچه وضعش خرابه،می گفت ایراد نداره،او خبر نداشت که بچه خود را به زور نگه می دارد، این بی اعتنایی ایشان باعث شد که بنده با داد و بی داد توجه همه رو جلب کنم،دکتر مردی که ظاهرا بچه تبریز بود آمد که حنانه رو معاینه کنه، و دکتر (ب)با کمال بی شرمی و از سر لج دفترچه را از آن پزشک مرد گرفت و گفت که من باید معاینه کنم، شیفت من هست، خدا شاهده که بچه چه می کشید از درد و بی قراری و تب، نوبت ما رسید ، رفتیم داخل، گفت در را ببندید، من گمان کردم که شاید قصد عذر خواهی دارد، اما با کمال وقاحت حرف های تحقیر آمیزی به بنده زدمثال اینکه من هر وقت دلم بخواهد معاینه می کنم،، و هر که را بخواهد، شما در حدی نیستی که برام تکلیف مشخص کنی و…، گفتم خانم حق با شما، بچه از تب سوخت بماند بقیه اما دلم سوخت برای آن دسته از همشهریان عزیزم که روی اعتراض و داد ندارند ،مسولین،، عزیزان، بقول امام ،مردم ولی نعمت ما هستند، دکتر (ب)، کافی بود تو خودت رو فقط یک دقیقه به جای اون دختر ۱۰ ساله من می گذاشتی ،  اسهال استفراغ مراجعه مکرر به دسشویی ( با عرض معذرت از خوانندگان)، واقعا شما قسم نامه را خواندید.

من آماده اثبات حرف های خود هستم ؛ دوربین های بیمارستانی و فاصله زمان اخذ برگه ویزیت و زمان پذیرش دکتر همه گویا رفتار این دکتر با ما بود .

شماره موبایل بنده هم  ۰۹۱۱۱۸۵۵۵۴۰ می باشد که نگویند تهمت می زنه،،مسولین بیمارستانی بیدار شوید لطفا، شاید اگر داد من نبود حنانه من هم به سرنوشت مهلا مبتلا می شد.

توضیح اینكه دو سال پیش  هم بعلت بی توجهی پزشك اوژانش  مادر جوانی بنام شقایق  گل محمدی  فوت شده بود و كسی به شكایت  دو بچه یتیم خردسال و مادر و پدر وش هوهر وی رسید گی نكرد 

ریس حراست  شبكه بهداشت آستارا با حفظ  سمت سالهاست  مدیر اوژانش آستارا نیز است  مدیر ی كه باید كارش نظارت باشد خود با حفظ سمت مدیر یك دستگاه حساس است ....     dardnews.ir

از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواهشمندیم هر چه زودتر با این  گونه موارد برخورد کنند، نباید منتظر باشیم خدای نکرده حادثه دیگری مثل آستانه در جای دیگری اتفاق بیافتد.  dardnews.ir

گردهمایی نمایندگان ادوار گذشته مجلس در آستارا بدون حضو.ر نماینده سه دوره آستارا دكتر حاج شاپور مرحبا كبیر +تصاویر

تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395-10:38 ب.ظ

گردهمایی  نمایندگان ادوار گذشته مجلس در آستارا بدون حضو.ر  نماینده سه دوره آستارا  دكتر حاج شاپور مرحبا كبیر  +تصاویر

astaranews1.ir   dardnews.ir

لازم به توضیح است  تمام نمایندگان ادوار آستارا و رد صلاحیت شدگان همگی در انتخابات دهم  از فعالان ستاد انتخاباتی  ولی دادشی بودند .

به اضافه كانددیدا های رد صلاحیت شده  كه ولی داداشی 14 هزار رای    اینها دربرابر دكتر غلامرضا مرحبا كانددیدا  مستقل  11هزار رای  آورد .

 یعنی  همه كاندیدا رد صلاحیت شده و نمایندگان ادوار آستارا  +ولی داداشی  14 هزار رای = فرزند شهید دكتر غلامرضا مرحبا +مستقل و مردمی + 11 هزار رای

 

همزمان با مبعث پیامبر مهربانی(ص) مراسم گردهمایی نمایندگان ادوار مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی امروز با حضور اسماعیل آهنی «نماینده دوره دوم»، حسن زحمتکش «نماینده دوره ششم»، فرهاد دلق‌پوش «نماینده دوره هشتم»، صفر نعیمی «نماینده دوره نهم و فعلی» و ولی داداشی «منتخب مردم در مجلس دهم» در محل هتل جهانگردی بندر آستارا برگزار شد.

شاپور مرحبا نماینده ادوار چهارم، پنجم و هفتم مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از غایبان مراسم مذکور بود، همچنین در این مراسم یاد مرحوم فرض‌پور نماینده ادوار نخست و سوم نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی گرامی داشته شد.


در این مراسم منتخب مردم آستارا در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از گردهمایی نمایندگان ادوار گذشته و فعلی آستارا، نشان دادن اتحاد، دوستی و همدلی مسؤولان بلندپایه این شهر برای توسعه آن است.

ولی داداشی با تأکید بر اینکه این اتحاد، انسجام و حسن ظن پیش آمده بین نمایندگان ادوار مختلف آستارا همواره پایدار بماند، بیان کرد: بنده دست دوستی و صمیمیت به طرف تمام نمایندگان ادوار گذشته آستارا دراز می‌کنم و امیدوارم دست مرا بگیرند و برای آبادانی هر چه بیشتر شهر با هم تلاش کنیم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم «محمد فرض‌پور‌ماچیانی» نماینده ادوار نخست و دوم آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: از شاپور مرحبا نماینده ادوار چهارم، پنجم و هفتم آستارا نیز دعوت به عمل آمده بود اما حضور نیافت.

 همزمان با مبعث پیامبر مهربانی(ص) مراسم گردهمایی نمایندگان ادوار مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی امروز با حضور اسماعیل آهنی «نماینده دوره دوم»، حسن زحمتکش «نماینده دوره ششم»، فرهاد دلق‌پوش «نماینده دوره هشتم»، صفر نعیمی «نماینده دوره نهم و فعلی» و ولی داداشی «منتخب مردم در مجلس دهم» در محل هتل جهانگردی بندر آستارا برگزار شد.

شاپور مرحبا نماینده ادوار چهارم، پنجم و هفتم مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از غایبان مراسم مذکور بود، همچنین در این مراسم یاد مرحوم فرض‌پور نماینده ادوار نخست و سوم نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی گرامی داشته شد.

در این مراسم منتخب مردم آستارا در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از گردهمایی نمایندگان ادوار گذشته و فعلی آستارا، نشان دادن اتحاد، دوستی و همدلی مسؤولان بلندپایه این شهر برای توسعه آن است.

ولی داداشی با تأکید بر اینکه این اتحاد، انسجام و حسن ظن پیش آمده بین نمایندگان ادوار مختلف آستارا همواره پایدار بماند، بیان کرد: بنده دست دوستی و صمیمیت به طرف تمام نمایندگان ادوار گذشته آستارا دراز می‌کنم و امیدوارم دست مرا بگیرند و برای آبادانی هر چه بیشتر شهر با هم تلاش کنیم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم «محمد فرض‌پور‌ماچیانی» نماینده ادوار نخست و دوم آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: از شاپور مرحبا نماینده ادوار چهارم، پنجم و هفتم آستارا نیز دعوت به عمل آمده بود اما حضور نیافت.

در ادامه این مراسم نماینده مردم آستارا در دومین دوره مجلس شورای اسلامی با اعلام همکاری خود با منتخب مجلس دهم، بیان داشت: تمام تجارب خود در زمینه‌های مختلف را به منتخب مجلس دهم منتقل خواهم کرد.

اسماعیل آهنی با اشاره به اینکه این جمع به عنوان شهروندان دلسوز در کنار منتخب جدید مردم آستارا خواهند بود، خطاب به داداشی، گفت: شما اکنون نماینده تمام مردم آستارا هستید، چه آنهایی که به شما رأی داده و چه کسانی که رأی نداده‌اند؛ در هر کاری توکل بر خداوند را از یاد نبرید و تنها با توجه به رضایت خالق برای مخلوق گام بردارید.

استحکام وحدت نمایندگان آستارا برای توسعه شهرستان

در ادامه نماینده مردم آستارا در مجلس ششم نیز با ابراز خرسندی از تشکیل جلسه گردهمایی نمایندگان ادوار گذشته مجلس، اظهار کرد: امروز پس از سال‌ها وحدت و همدلی را در بین نمایندگان ادوار گذشته آستارا می‌ببینم و جای خرسندی است.

حسن زحمتکش، با گله‌مندی از عدم حضور شاپور مرحبا در مراسم مذکور، گفت: بنده مطمئن هستم اگر امروز مرحوم فرض‌پور در قید حیات بود در این جمع حضور پیدا می‌کرد.

وی نماینده بودن را یک مسؤولیت بسیار سنگین خواند و تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم در کنار یکدیگر قدری از سنگینی مسئولیت منتخب آستار را به‌عهده بگیریم.

* برای توسعه آستارا باید از خود بگذریم

نماینده دوره هشتم آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای توسعه و آبادانی شهرمان باید دست به دست یکدیگر دهیم و از خودگذشتگی داشته باشیم.

فرهاد دلق‌پوش گفت: این حرکت نباید تنها شعاری و نمادین باشد، بلکه در اقدام و عمل نیز باید با صداقت نشان داده شود.

وی با بیان اینکه باید شرایطی ایجاد شود که با مشارکت نمایندگان ادوار مختلف، آستار توسعه چشمگیر یابد، افزود: شرایط به گونه‌ای باشد که مردم به داشتن چنین مسؤولان دلسوزی افتخار کنند.

نماینده فعلی و دوره نهم مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز با قدردانی از مردم این شهرستان به دلیل حضور آگاهانه در پای صندوق‌های رأی، گفت: بنده دست تمام نمایندگان ادوار گذشته را می‌بوسم و این اقدام آقای داداشی را بسیار قابل تحسین می‌دانم.

صفر نعیمی‌رز افزود: دغدغه مردم رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار است که امیدواریم با تدبیر شایسته‌ای این معضل ریشه‌کن شود.

دكتر حاج شاپور مرحبا نماینده سه دوره مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی که در مراسم مذکور غایب بود.

از جمع نمایندگان ادوار گذشته آستارا، فرهاد دلق‌پوش، شاپور مرحبا و صفر نعیمی‌رز نیز قصد حضور به عنوان نامزد در انتخابات دوره دهم را داشتند که صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان مورد قبول واقع نشد.

astaranews1.ir    dardnews.irمهدی قنبری قهرمان بین اللملی پرس سینه -فرزند آستارا

تاریخ:پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395-10:37 ب.ظ

مهدی قنبری  قهرمان بین اللملی پرس سینه -فرزند آستارا

استاد مهدی قنبری  قهرمان بین اللملی ورزشی  (فرزند آستارا )

مهدی قنبری متولد1358استارا، فرزندمرحوم احمد، مدرک تحصیلی دیپلم ومتاهل و2فرزند دختروپسردارم ومدیریت مجتمع خدماتی قنبری (قالیشویی-کارواش-باربری) ودرنوجوانی دررشته بوکس ورزمی وفوتبال فعالیت داشته که بازیکن فیکس جوانان وبین مدارس استارابودم ودرفوتسال سالنی وداخل مدرسه چندین قهرمانی دارد وبعدخدمت سربازی باتقویق دوستان رو به رشته پاوراوردم که تلاش توی این چندین سال قهرمانی چندین دوره استان وکشورو قهرمان قهرمانان اسیادرسال2011ووقهرمان مسابقات بین المللی گرجستان 2013وقهرمان قهرمانان مسابقات بین المللی هندوستان درسال2015 وتواین چندین سال عضوتیم ملی بودند وتمامی مسابقاتی که شرکت کرده همش زیرنظرفدراسیون به مسابقات اعزام شده یکی ازپرافتخارترین ورزشکاران استان گیلان  و ایران و آستارا هست

وبیشترمسابقات رابه علت عدم حمایت مالی ونداشتن اسپانسرازدست داده است  واگه شرایط مالی جوربشه امسال برج9درمسابقات اسیایی که درکشورنیوزلندهستش شرکت خواهد کرد  


dardnews.ir
دعا کنید پدرم شهید بشه!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

از کوچه زیبای تو امروز گذشتم

تاریخ:چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395-09:48 ق.ظ

از کوچه  زیبای  تو   امروز  گذشتم
 دیدم که همان  عاشق معشوقه پرستم
یک لحظه به یاد تو در آن  کوچه نشستم
دیدم که ز سر تا به قدم شوق و  امیدم
هر چند گل  از  خرمن عشق تو   نچیدم
آن   شور جوانی   نرود لحظه ای از یاد
ای راحت جان  و  دل من   خانه ات آباد
با یاد رخت   این دل افسرده  شود شاد

هرگز نشود  مهر تو ای شوخ  فراموش
کی آتش عشق تو شود  یکسره خاموش
هر جا که نشستم سخن از عشق تو گفتم
با اشک جگر سوز ، دل  سخت تو  سفتم
خاک  ره  این  کوچه به  خارد مژه  رفتم
 دل میتپد  از شوق  که   امروز کجائی
شاید  که دگرباره   از این  کوچه بیائی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فروش یک هکتار ( 10000) متر باغ كیوی و انواع درختان با امتیاز آب و برق و گاز و آلاچیق در مرز اروپا(آستارا )

تاریخ:چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395-09:45 ق.ظ

فروش یک هکتار ( 10000) متر باغ كیوی و انواع  درختان  با امتیاز آب و برق و گاز و آلاچیق در مرز اروپا(آستارا )
 با قیمت توافقی  حاج عباد ریاضی  09111835325
با سند شش دانگ دو طرف زمین كوچه نبشی و آسفالت شده  و 12 متری  مشرف به منظره كوه با آلاچیق شخصی  با‌اب و برق و گاز
با چاه كشاورزی  چسپیده به جاده اصلی  و در 200متری  رودخانه كانرود آستارا با حصار كل زمین با بتون و محصو كامل ...باغ كیویی با انواع درختان بومی اتاق سرایداری - ابیای قطره ای تحت فشار انشعال آب شهری - آب برق گاز - ( زمین سند دار میباشد )
آدرس گیلان - آستارا  - روبروی مجتمع ساحل صدف سیبلی ....   كوچه بوستان جنوبی  (مسجد ابوالفضل سیبیلی )  باغ درختان كیوی حاج عباد ریاضی

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مصرف روغن ماهی منجر به کاهش وزن می شود

تاریخ:سه شنبه 14 اردیبهشت 1395-07:51 ب.ظ

-تیمی از محققان دریافته اند که مصرف روغن ماهی موجب کاهش وزن در دوران میانسالی می شود.

 تیمی از محققان دانشگاه کیوتو ژاپن دریافتند روغن ماهی موجب تبدیل سلول های چربی ساز به سلول های چربی سوز می شود که می تواند به کاهش وزن در دوران میانسالی کمک کند.

این گروه از محققان توضیح می دهند روغن ماهی موجب فعالسازی گیرنده هایی در دستگاه گوارش می شود، محرک سیستم عصبی سمپاتیک است و موجب متابولیز چربی در سلول های ذخیره ساز چربی می شود.

همه بافت های چربی در ذخیره چربی نقش ندارند. سلول های موسوم به سفید، چربی را به منظور حفظ منبع انرژی ذخیره می کنند، در حالیکه سلول های قهوه ایی، چربی را برای حفظ دمای ثابت بدن متابولیز می کنند.

سلول های قهوه ایی در کودکان بسیار زیاد هستند اما با رسیدن به سن بلوغ و آغاز دوره بزرگسالی از تعداد آنها کاسته می شود.

سومین گروه سلول های چربی معروف به سلول های «بژ» است که اخیرا در انسان ها و موش ها یافت شده است و اثبات شده که بسیار شبیه به سلول های قهوه ایی عمل می کند.

سلول های بژ هم با رسیدن به دوره میانسالی کاهش می یابند؛ بدون وجود این سلول های متابولیزکننده، چربی بدون مصرف شدن سالها انباشته می شود.

دانشمندان در این تحقیقات به بررسی این موضوع پرداختند که مصرف کدامیک از مواد غذایی در افزایش تعداد سلول های بژ نقش دارند. بدین منظور محققان به گروهی از موش ها، غذای پرچرب و به گروه دیگر غذای پرچرب همراه با روغن ماهی خوراندند.

آنها دریافتند موش هایی که غذا همراه با روغن ماهی خورده بودند در مقایسه با گروهی که روغن ماهی مصرف نکرده بودند 10-5 درصد کمتر اضافه وزن و 25-15 درصد چربی کمتر داشتند.

آنها همچنین دریافتند با فعال شدن سیستم اعصاب سمپاتیک، سلول های بژ از سلول های چربی سفید تشکیل شدند، واین موضوع بدین معناست که برخی سلول های معین ذخیره چربی دارای توانایی متابولیزم هستند


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حق‌ وتو چیست و چرا به وجود آمده است؟ چرا كشورهای دیگر از داشتن چنین حقی برخوردار نیستند؟

تاریخ:سه شنبه 14 اردیبهشت 1395-07:51 ب.ظ

VETO، این لغت لاتین به «من مخالفم» ترجمه می‌شود و به حق رد لوایح كه از اختیارات حكام دادگاه مردم در رم قدیم بوده است اطلاق می‌شود. قضات از طبقات بالا قوانینی وضع می‌كردند كه دادگاه نمی‌پذیرفت و حق داشت آن را ملغی سازد. اصل و منشأ «حق وتو» را از اینجا دانسته‌اند.[1]
اما امروزه در شورای امنیت سازمان ملل به رأی منفی هر یك از پنج عضو دائم آن شورا اطلاق شده است. «هر یك از پنج عضو دائمی شورای امنیت می‌تواند با دادن رأی منفی از صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت جلوگیری نماید. این رأی منفی را كه مانع از تصویب قطعنامه می‌شود «وتو» می‌نامند. البته این رأی منفی هنگامی وتو تلقی می‌گردد كه به مسائل ماهوی ـ مسائلی دربارة صلح و امنیت بین‌الملل ـ و نه مسائل آیین كار مربوط می‌شود.»[2] آیین كار شورای امنیت عبارت است از: نحوة تشكیل جلسه، دستور كار، ریاست و سایر مسائل مربوط به جلسات شورا.[3] تصمیمات مربوط به «سایر مسائل به جز آیین كار» با اكثریت كیفی نُه پانزدهم تعداد اعضا به طوری كه هیچ یك از اعضای دائم رأی منفی نداده باشند، صورت می‌گیرد.[4] شورای امنیت سازمان ملل كه بازوی اجرایی سازمان ملل متحد است «انجمن محدودی از دولت‌هاست كه پانزده عضو دارد و به دو دسته تقسیم می‌شود: اعضای دائم و اعضای غیردائم. اعضای دائم متشكل از پنج قدرت، آمریكا، شوری(روسیه)، انگلستان، فرانسه و چین است. ده عضو غیردائمی دیگر را مجمع عمومی برای مدت دو سال و با توجه به تقسیم‌بندی جغرافیایی انتخاب می‌كند.
طبق منشور ملل متحد «شورای امنیت مسؤولیت اصلی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد و به همین جهت باید بتواند در هر زمان تشكیل جلسه دهد. شورای امنیت در زمینه‌های دیگر نیز اختیارات مهمی دارد از جمله توصیه به مجمع عمومی در مورد قبولی اعضای جدید و انتصاب دبیر كل سازمان[5] «تنظیم برنامه‌هایی برای ایجاد نظام كنترل تسلیحات، دعوت از اعضا برای به كار بستن مجازات‌های اقتصادی و سایر اقدامات لازم و...[6] طرح اصلی سازمان ملل كه به سال   1944در  دمبارتن اوكس مورد بررسی قرار گرفته بود، در كنفرانس 1945 یالتا مشخص و سرانجام در همان سال در سانفرانسیسكو به تصویب رسید.[7] در یالتا بود كه امتیاز حق وتو توسط روزولت رئیس جمهور وقت آمریكا مطرح و توسط رهبران شوروی و انگلستان كه در كنفرانس حضور داشتند مورد تأیید قرار گرفت.[8]
تمركز قدرت اتخاذ تصمیمات دارای ضمانت اجرا در شورای امنیت دستاورد تجربه دولت‌های قدرتمند از فقدان چنین سیستمی در «جامعة ملل» در دوره بین دو جنگ جهانی می‌باشد. كه چون قادر به تأمین منافع خود نبودند شیوه‌هایی را در خارج از جامعه تعقیب می‌نمودند تا از به مخاطره افتادن علایق ملی خود جلوگیری كنند و همین امر موجب تضعیف جامعه ملل گردید.[9]جامعه ملل كه حاصل اصول چهارگانة معروف ویلسون رئیس جمهور آمریكا در پایان جنگ اول بود، فقط توانست چند اختلاف بین المللی را كه در درجة دوم اهمیت قرار داشتند فیصله دهد.[10] با تكیه بر تجربه «جامعه ملل» كه نتوانسته بود نظام امنیت جمعی را برقرار كند، تدوین كنندگان منشور در صدد برآمدند تا با اعطای حق رأی ممتاز به چند عضو صلح جهانی را تضمین كنند.[11]
اما «از همان ابتدا در عمل ملاحظه گردید كه امتیاز حق وتو توسط دول مزبور بیشتر در جهت حفظ منافع ملی، منطقه‌ای و گروهی به كار می‌رود تا حفظ صلح و امنیت بین‌المللی»[12] نوآوری در تبدیل شورای امنیت به نهادی كه قادر به اتخاذ تصمیمات لازم الاجراء باشد، به عنوان راه علاجی جهت ممانعت از تمایل قدرت‌های بزرگ به یافتن راه حل جهت معضلات در خارج از سازمان ملل راه افراط پیموده بود. گستردگی اختیارات شورای امنیت اندیشه نامحدود بودن صلاحیت‌های این شورا را در اذهان جای داد و آن را در موضعی قرار داد كه حتی در فرضی كه كشوری را متجاوز می‌شناسد باز در اعمال مجازات به لحاظ حق وتویی كه داراست آزادی عمل دارد. تنافی این بیان با ناموس زیست اجتماعی بشریت روشن و صریح است. با این حال واقعیت دارد. در راستای ارائه مبنایی قابل توجیه در رابطه با حق وتو گفته شده است: «پنج قدرت بزرگ هر یك برای خود نظری جداگانه و منافعی خاص دارند و كشورهای دیگر طبعاً هر كدام تابع این یا آن نظر و منعفت‌اند» عقیدة فوق مبتنی بر این دیدگاه است كه دولت‌های عضو جامعه بین‌المللی به دو گروه قابل تقسیم‌اند: 1. كشورهای عضو دائمی شواری امنیت؛ 2. كشورهایی كه تابع یكی از اعضا هستند و یا با آن وحدت منافع دارند.
به این ترتیب باید گفت كشوری كه راهبرد سیاسی مستقلی را فرا راه خود قرار داده باشد نخواهیم داشت. چون شورای امنیت می‌تواند از طریق حق وتوی اعضای دائمی خود از به مخاطره افتادن منافع هر یك از اعضا جامعه بین‌المللی ممانعت نماید. با این تحلیل، دیگر این واقعیت كه حق ‌وتو سبب می‌شود كه كشورهای قدرتمند و كشورهای كوچكی كه حكامشان دست نشاندة این قدرت‌ها هستند، در نتیجة نقض صریح موازین عدالت و حقوق بین‌الملل و حتی ارتكاب جرائم بین‌المللی از قبیل آپارتاید، پاكسازی نژادی و غیره مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند، سؤال برانگیز نخواهد بود.
در واقع حق ‌وتوی اعضای دائم پس از تصویب منشور و به وسیلة آن ایجاد نشده است بلكه بازماندة اتحاد مقدس و اتفاق اروپایی می‌باشد كه نتیجة نادیده گرفتن حقوق و موجودیت كشورهای ضعیف‌تر اتحاد مقدس و كنسرت اروپا بوده است. سپس در منشور درج و توسط آن پایگاه حقوقی یافته است. به عبارت دیگر حق ‌وتو معلول مسائلی است كه از حاكمیت «سیاست قدرت» در جهان ناشی می‌شود و این سیاست نمی‌تواند معقول و موجه قلمداد شود. هرچند نادیده گرفتن آن جامعه ملل را عقیم نموده بود. نمونة زیر از نحوه كاربرد حق وتو این مطلب را روشن می‌كند: در تظاهراتی كه در سال 1956 در بوداپست پایتخت مجارستان علیه دولت وقت روی داد, دولت برای سركوب مخالفان از نیروهای شوروی مستقر در كشور تقاضای كمك كرد. یك هفته بعد در پی به قدرت رسیدن دولت مورد درخواست مردم، «ناگی» وی خواستار خروج نیروهای شوروی شد كه با استنكاف شوروی روبرو شد. ناگی به عنوان نخست وزیر مجارستان از سایر دولت‌ها تقاضای كمك نمود، ولی اندكی بعد با دخالت شوروی دولت سقوط كرد و ناگی به طرز مشكوكی به قتل رسید. كمیتة ویژه‌ای برای بررسی این رویداد در سازمان ملل متحد تشكیل گردید، ولی اجازه نیافت كه به مجارستان برود و شورای امنیت در اثر وتوی شوروی از هر گونه اقدامی بازماند. تجاوز آمریكا به گرانادا نیز از همین نوع است.
به این ترتیب، مبنای حق ‌وتو، بند 3 ماده 27 نبوده و نیست بلكه متن مزبور شكل خارجی ضروریات جامعه بین‌المللی قبل و بعد از جنگ دوم جهانی بوده است. با این حساب در صورتی كه مبانی حق وتو متحول گردد، این تحول ناچار صورت مبتنی بر آن مبنا را نیز تغییر خواهد داد. جامعه بین‌المللی در حال حاضر ضروریاتی متفاوت با سال‌های خاتمه جنگ بین‌الملل دوم دارد. حال آیا شورای امنیت با تركیب كهنة خود قادر به پاسخگویی به نیازهای امروز جامعه بین‌المللی می‌باشد؟[13] به نظر می‌رسد بهترین راه وادار ساختن آمریكا و دیگر دارندگان حق وتو، تقویت نظریه بطلان و ناكارآمدی حق وتو در نزد افكار عمومی است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. علی پاشاصالح، فرهنگنامة صالح، تهران، دانشگاه تهران، 1376، چ اول.
2. رضا موسی‌زاده، حقوق سازمان‌های بین‌المللی، تهران، پاژنگ، 1376،‌چ2.
3. محمد شریف، بررسی نامحدود بودن صلاحیت شورای امنیت، تهران، اطلاعات 1373.
4. محمد همایی‌نژاد، بحران مالی سازمان ملل متحد، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل، 1372.
5. اداره اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد، دانستنیها دربارة سازمان ملل متحده نیویورك، 1970.
6. ناصر ثقفی بنی‌عامری، سازمان ملل متحد، مسؤولیت حفظ صلح و امنیت بین‌الملی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل 1376، چ2.
7. پی‌یر ژربه، سازمان‌های بین‌المللی، ترجمة محمد امین كاردان، تهران، كتاب‌های جیبی، 1351، چ2.
8. كلود آلبر كلییار، نهادهای روابط بین‌الملل، ترجمة هدایت الله فلسفی، تهران، نشر نو، 1368.

پی نوشت ها:
[1] . پاشاصالح، علی، فرهنگنامة صالح، تهران، دانشگاه تهران، چاپ اول، 1376.
[2] . ثقفی بنی‌عامری، ناصر، سازمان ملل متحد، مسؤولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، چاپ دوم، 1376.
[3] . موسی‌زاده، رضا، حقوق سازمان‌های بین‌المللی، تهران، انتشارات پاژنگ، ‌چاپ دوم، 1376.
[4] . تقفی بنی عامری، ناصر، همان.
[5] . پی‌یر ژربه، سازمان‌های بین‌المللی، ترجمة محمد امین كاردان، تهران، كتاب‌های جیبی، چاپ دوم، 1351.
[6] . اداره اطلاعات عمومی سازمان، 1945ملل متحد، دانستنیها درباره سازمان ملل متحده نیویورك، 1945.
[7] . كلود آلبر، كلییار، نهادهای روابط بین الملل، ترجمه هدایت الله فلسفی، تهران، نشر نود، 1368.
[8] . ثقفی بنی عامری، ناصر، همان.
[9] . شریف، محمد، بررسی نامحدود بودن صلاحیت شورای امنیت، تهران، اطلاعات، 1373.
[10] . كلود آلبر كلییار، همان.
[11] . ثقفی بنی عامری، ناصر، همان.
[12] . همایی‌نژاد، محمد، بحران مالی سازمان ملل متحد، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، 1373.
[13] . شریف، محمد، همان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خلیج فارس

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:49 ب.ظ

روز ملی خلیج فارس، ابتکار نکویی است که در سال 80 شکل گرفته تا مناسبتی باشد برای پاسداشت تاریخ و تمدن خلیج فارس و نام تاریخی آب های جنوب سرزمین ایران.

این نامگذاری بعد از آن صورت گرفت که برخی کشورهای عربی با عناد نسبت به تاریخ، در صدد تحریف نام خلیج فارس برآمدند و جاهلانه و متعصبانه چشم بر هزاران سند تاریخی بستند تا ثابت کنند "دوران جاهلیت" می تواند در هزاره سوم هم استمرار یابد.

این اما تنها یک سوی ماجراست و طرف دیگر قصه خلیج فارس، مهم تر از تلاش چند کشور عربی برای تحریف تاریخ و جغرافیاست.

اگر امروز کشورهای عربی به خود جرأت می دهند که متوهمانه وارد فاز تقابل با تاریخ شوند و آن را به نفع امیال خویش تحریف کنند و در دنیای علم محور کنونی از بابت این تحریف، احساس خجالت هم به ایشان دست ندهد به دلیل آن است که از رهگذر همین خلیج فارس توانسته اند به ثروتی دست یابند که اجدادشان حتی درخواب و رویا هم نمی توانستند تصورش را هم بکنند.

آنها به اندازه ای از آب خلیج فارس کره گرفته اند که آن را ملک طلق خود بپندارند و از همین رو به خود اجازه بدهند هر رفتاری با این آبراه انجام دهند: از تحریف نام تا ساخت جزایر مصنوعی ولو به بهای آسیب به اکوسیستم آن!

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی تنها وظیفه ما در قبال آن، برگزاری آیین های ملی و نگارش مقالات و راه اندازی نمایشگاه و... نیست بلکه باورمندان به نام خلیج فارس نیز باید بتوانند بسیار بیشتر از مدعیان تازه به دوران رسیده از خلیج زیبا و جاودانه فارس، بهره مند شوند.

چه سود که ما از بامداد تا شامگاه از خلیج فارس سخن بگوییم ولی ساحل نشین ایرانی، حسرت زندگی ساکنان جنوب خلیج فارس را بخورد و برای کارگری بدان سوی آبها برود؟!

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی آیا باعث شرمساری ملی نیست که واردات و صاردات ما از خلیج فارس، از طریق بنادر کشور تازه تأسیسی به نام امارات متحده عربی انجام شود؟

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی این غم را باید به کجا برد که دوبی در جنوب خلیج فارس، می شود یکی از 3 مقصد اصلی گردشگران ایرانی و سواحل شمالی خلیج فارس ضرب المثل فقر و محرومیت می شوند؟

به قول ترک ها "کج بنشینیم و درست حرف بزنیم". اگر همین فردا همه شیوخ بیانیه بدهند که «ایهاالناس! ما به اشتباه خود پی بردیم؛ نام این خلیج، "خلیج فارس" است.» آیا مشکل ما حل است؟ بله! مشکلی به نام "مواجهه با یک جهالت عنادورزانه با تاریخ و چغرافیا" حل می شود که البته بسیار هم خوب است اما همان گونه که گفته شد، این بخشی از ماجراست و مهم تر از آن، برتری سیاسی و اقتصادی ایران در منطقه خلیج فارس است که البته تحققش چندان سخت نیست.

اگر جنوب خلیج فارس ، در سال های اخیر بر و رویی یافته، به خاطر آن است که کشورهای عربی ثابت کرده اند رقص عربی در شکاف اختلافات بین المللی را خوب بلدند و در ماهیگیری از آبهای آلوده استعدادی شگرف دارند.

به عنوان مثال ، اگر بحث تحریم ها مطرح نبود، چه نیازی به هزاران شرکت واسطه در امارات بود تا هم از واردات ایران سود کنند و هم از صادرات ما؟!

تراز تجاری ایران و امارات تا قبل از برجام، 10 میلیارد دلار به نفع طرف مقابل است و این در حالی است که با بزرگ ترین غول های اقتصادی دنیا هم چنین تراز تجاری منفی و رقت انگیزی نداریم. بدیهی است که اگر با بهبود شرایط بین المللی، امارات از میان ایران و شرکای تجاری واقعی اش حذف شود، شیوخ امارات، میلیاردها دلار را به نفع ایرانیان از دست خواهند داد که ارقام نجومی و حیرت آوری است.

پاسداشت نام خلیج فارس، وظیفه فرد فرد همه ما ایرانیان است اما رسالت بزرگ تر و تاریخی را سیاستگذاران و مسئولان کشور بر عهده دارند تا موانع عمده بر سر راه توسعه خلیج فارس و به تبع آن کل کشور را از راه بردارند.

در چنان صورتی، معادله جنوب و شمال خلیج فارس، در کوتاه مدت معکوس خواهد شد و کسانی که امروز با پشتوانه دلارهای بادآورده با تکبر، نام خلیج فارس را تحریف می کنند، در نامیدن آن به خلیج ع ر ب ی، صدایشان خواهد لرزید و نهایتاً با فروکش کردن "باد" شان، در مقابل واقعیت های تاریخی، سر تسلیم فرود خواهند آورد.

همه چیز به خود ما بستگی دارد،به تدبیرمان و به عقلانیت مان.  زهرا اسدی  مدیر  وبلاگ خلیج فارس

با آروزی تاسیس استان خلیج فارس به مركزیت جزایز تبب بزرگ و كوچك   زهرا اسدی  http://irannews10.mihanblog.com/

وبلاگ تخصصی خیلج فارس ایران http://irannews10.mihanblog.com/داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خلیج فارس

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:47 ب.ظ

روز ملی خلیج فارس، ابتکار نکویی است که در سال 80 شکل گرفته تا مناسبتی باشد برای پاسداشت تاریخ و تمدن خلیج فارس و نام تاریخی آب های جنوب سرزمین ایران.

این نامگذاری بعد از آن صورت گرفت که برخی کشورهای عربی با عناد نسبت به تاریخ، در صدد تحریف نام خلیج فارس برآمدند و جاهلانه و متعصبانه چشم بر هزاران سند تاریخی بستند تا ثابت کنند "دوران جاهلیت" می تواند در هزاره سوم هم استمرار یابد.

این اما تنها یک سوی ماجراست و طرف دیگر قصه خلیج فارس، مهم تر از تلاش چند کشور عربی برای تحریف تاریخ و جغرافیاست.

اگر امروز کشورهای عربی به خود جرأت می دهند که متوهمانه وارد فاز تقابل با تاریخ شوند و آن را به نفع امیال خویش تحریف کنند و در دنیای علم محور کنونی از بابت این تحریف، احساس خجالت هم به ایشان دست ندهد به دلیل آن است که از رهگذر همین خلیج فارس توانسته اند به ثروتی دست یابند که اجدادشان حتی درخواب و رویا هم نمی توانستند تصورش را هم بکنند.

آنها به اندازه ای از آب خلیج فارس کره گرفته اند که آن را ملک طلق خود بپندارند و از همین رو به خود اجازه بدهند هر رفتاری با این آبراه انجام دهند: از تحریف نام تا ساخت جزایر مصنوعی ولو به بهای آسیب به اکوسیستم آن!

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی تنها وظیفه ما در قبال آن، برگزاری آیین های ملی و نگارش مقالات و راه اندازی نمایشگاه و... نیست بلکه باورمندان به نام خلیج فارس نیز باید بتوانند بسیار بیشتر از مدعیان تازه به دوران رسیده از خلیج زیبا و جاودانه فارس، بهره مند شوند.

چه سود که ما از بامداد تا شامگاه از خلیج فارس سخن بگوییم ولی ساحل نشین ایرانی، حسرت زندگی ساکنان جنوب خلیج فارس را بخورد و برای کارگری بدان سوی آبها برود؟!

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی آیا باعث شرمساری ملی نیست که واردات و صاردات ما از خلیج فارس، از طریق بنادر کشور تازه تأسیسی به نام امارات متحده عربی انجام شود؟

خلیج فارس، خلیج فارس بوده و هست و خواهد بود ولی این غم را باید به کجا برد که دوبی در جنوب خلیج فارس، می شود یکی از 3 مقصد اصلی گردشگران ایرانی و سواحل شمالی خلیج فارس ضرب المثل فقر و محرومیت می شوند؟

به قول ترک ها "کج بنشینیم و درست حرف بزنیم". اگر همین فردا همه شیوخ بیانیه بدهند که «ایهاالناس! ما به اشتباه خود پی بردیم؛ نام این خلیج، "خلیج فارس" است.» آیا مشکل ما حل است؟ بله! مشکلی به نام "مواجهه با یک جهالت عنادورزانه با تاریخ و چغرافیا" حل می شود که البته بسیار هم خوب است اما همان گونه که گفته شد، این بخشی از ماجراست و مهم تر از آن، برتری سیاسی و اقتصادی ایران در منطقه خلیج فارس است که البته تحققش چندان سخت نیست.

اگر جنوب خلیج فارس ، در سال های اخیر بر و رویی یافته، به خاطر آن است که کشورهای عربی ثابت کرده اند رقص عربی در شکاف اختلافات بین المللی را خوب بلدند و در ماهیگیری از آبهای آلوده استعدادی شگرف دارند.

به عنوان مثال ، اگر بحث تحریم ها مطرح نبود، چه نیازی به هزاران شرکت واسطه در امارات بود تا هم از واردات ایران سود کنند و هم از صادرات ما؟!

تراز تجاری ایران و امارات تا قبل از برجام، 10 میلیارد دلار به نفع طرف مقابل است و این در حالی است که با بزرگ ترین غول های اقتصادی دنیا هم چنین تراز تجاری منفی و رقت انگیزی نداریم. بدیهی است که اگر با بهبود شرایط بین المللی، امارات از میان ایران و شرکای تجاری واقعی اش حذف شود، شیوخ امارات، میلیاردها دلار را به نفع ایرانیان از دست خواهند داد که ارقام نجومی و حیرت آوری است.

پاسداشت نام خلیج فارس، وظیفه فرد فرد همه ما ایرانیان است اما رسالت بزرگ تر و تاریخی را سیاستگذاران و مسئولان کشور بر عهده دارند تا موانع عمده بر سر راه توسعه خلیج فارس و به تبع آن کل کشور را از راه بردارند.

در چنان صورتی، معادله جنوب و شمال خلیج فارس، در کوتاه مدت معکوس خواهد شد و کسانی که امروز با پشتوانه دلارهای بادآورده با تکبر، نام خلیج فارس را تحریف می کنند، در نامیدن آن به خلیج ع ر ب ی، صدایشان خواهد لرزید و نهایتاً با فروکش کردن "باد" شان، در مقابل واقعیت های تاریخی، سر تسلیم فرود خواهند آورد.

همه چیز به خود ما بستگی دارد،به تدبیرمان و به عقلانیت مان.  زهرا اسدی  مدیر  وبلاگ خلیج فارس

با آروزی تاسیس استان خلیج فارس به مركزیت جزایز تبب بزرگ و كوچك   زهرا اسدی  http://irannews10.mihanblog.com/

وبلاگ تخصصی خیلج فارس ایران http://irannews10.mihanblog.com/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کوتاه و خواندنی

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:06 ب.ظ

آنتونی یا تونی رابینز نویسنده و سخنران آمریکایی است ، وی ۲۹ فوریه ۱۹۶۰در شمال هالیوود در کالیفرنیا به دنیا آمد ،شهرت عمده او در ایران به خاطر سلسله کتاب‌هایش در مورد موفقیت می‌باشد که با نام به سوی کامیابی چاپ شدند،
آنتونی رابینز به گفته خودش تا سن 22 سالگی جوانی گمنام، فقیر ،افسرده ، تن‌پرور و چاق بود،و تحصیلات عالی نداشت، اما ناگهان با یک تصمیم قاطع و به کارگیری اراده‌ای قوی دگرگونی عظیمی در خود ایجاد کرد  او در مدت کوتاهی به بیشترین آرزوها و رویاهای جوانی خود جامه عمل پوشانید،
قصری زیبا و بزرگ در ساحل سن دیه گو خریداری کرد و چند طبقه آن را به دفتر کار خود اختصاص داد و به یکی از بزرگترین سخنرانان و گویندگان برنامه‌های روانشناسی رادیو و تلویزیون درآمد،
آنتونی رابینز اهداف معنوی را بسیار باارزش‌تر از مقاصد مادی می‌شمارد، اکنون کتابهای او در ردیف پرفروشترین کتابهای دنیا قرار دارد,

 آنتونی رابینز رابینز علاقه زیادی به کمک به افراد دارد، او می‌خواهد جهان را برای زیستن، بهتر سازد و سال‌هاست که بدون چشم‌داشتی، نیرو و منابع خود را در اختیار نیازمندان گذاشته‌است، او در سال ۱۹۹۱ بنیادی غیرانتفاعی تأسیس کرد که هدفش کمک به کودکان عقب مانده و افراد بی‌خانمان، سالمندان و زندانیان است، آنتونی رابینز یافته‌های خودش را با NLP تلفیق کرد و روش جدیدی به نام NAC (Neuro Associative Conditioning) ارایه کرد، او همچنین پایه‌گذار «روانشناسی نیازهای انسانی» است و تا به حال روش‌های متعددی برای موفقیت در زمینه‌های مختلف ابداع کرده‌است که در کتاب‌ها، برنامه‌های صوتی و سمینارهایش ارایه می‌شود,
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قبر ستان

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:02 ب.ظ

قبر ستان
astaranews1.ir
من واقعا نمیدونم؟!
ما دور این اموات دیوار کشیدیم که یکهویی وارد شهر نشنو موجبات رعب و وحشت زندگان نشن یا اینکه اموات دور خودشون یه دیوار کشیدن که زنده ها وارد "استان"شون نشن و باعث به آسیب زدن(بخوانید گند زدن)  اونجا نشن!

امروز که از درب پشتی وارد "قبراستان " شهرمون شدم طبق عادت قدیم ، سلام عرض کردم خدمت اموات ( که نه ؛ احیاء ) محترم. ولی جوابی نشنیدم!
به خودم گفتم : مرد حسابی؟ برو از در اصلی وارد شو اونوقت سلام بده. اینجا که برای ورود نیست!برای خروجه

رفتم درب اصلی.
سلااااام علیکم أیها الأموات
انگار نه انگار.
داد زدم :کسی نیس جواب منو بده!صابخونه؟!
بهم برخورد
ناراحت ، سرمو انداختم پایین
چشمم افتاد به سنگ قبری که روش نوشته بود :
"سلام علیکم طبتم فدخلوها خالدین"( قرآن.سوره زمر)
لبخندی زدم و گفتم :
من مطمئنم که شما دور خودتون دیوار کشیدین که ما مزاحمتون نشیم ؛ دقیقا بر خلاف اون چیزی که همه فکر میکنن...

و اما دلشوره ی امروز :

دلشورم اینه نکنه بعد مردنم منو تو قبراستان دفن کنن!؟
من دوست ندارم مث بقیه ببرنم اونجا.
نه اینکه بترسما؛ نههههه
من حتی دوست ندارم منو جدای از همه و تو یه جای خاص دفن کنن.
دلم میخاد جایی که منو دفن میکنن خاص بودنش به خاطر دفن شدن من باشه.این قشنگتره .
دقیقا مثل « آقاسیدی » که اول "قبراستان " شهرمون دفن شده ...

راستی؛
چند نفر داریم تو شهرمون که بعد مردن ، با دفن جنازشون ،بتونن باعث شرافت و قداست یک "قبراستان " بشن؟!؟!
منظورم جایگاه اجتماعیشون نیستا.

(((  منظورم "نَفَسشونه" ؛ نَفَس... )))


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پاسخ وزیر کشور به شایعه دخالت در انتخابات

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-11:29 ق.ظ

کنایه رییس‌جمهور به چه بود؟ ورود به ماجرای مینو خالقی/ روحانی رودرروی قانون و شورای نگهبان می‌ایستد؟!

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:22 ب.ظ


ادامه مطلب


روحانی: مردم‌سالاری افتخار نظام است

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:21 ب.ظ


ادامه مطلب


سیاست آمریکا راه انداختن جنگ احزاب است رضایی: قرار نیست سپاه بنشیند وقتی مرزها ناامن شد وارد کار شود

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:21 ب.ظ


ادامه مطلب


پاسخ وزیر کشور به شایعه دخالت در انتخابات

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:21 ب.ظ


ادامه مطلب


نخست وزیر سابق مالزی عنوان کرد اسرائیل تروریست در ربع قرن آینده وجود نخواهد داشت

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:20 ب.ظ


ادامه مطلب


انتخابات دهم اردیبهشت؛ مشاركت حداكثری با انگیزه اجرای اقتصاد مقاومتی

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:17 ب.ظ

نامگذاری سال 1395 به سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی رهبر انقلاب اسلامی، توجه بیش از پیش مردم و مسوولان به تحقق اهداف این راهبرد را ضروری كرده است. رهبری با نگاهی هوشیارانه و واقع بینانه، سال نو را اینگونه نامگذاری كرد تا همه اركان و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران، سیاست های اقتصاد مقاومتی را در اولویت دستورهای كار خود قرار دهند.
مجلس شورای اسلامی به عنوان اصلی ترین نهاد قانونگذاری در عملیاتی كردن اقتصاد مقاومتی و نیز نظارت بر اجرای آن نقشی اساسی بر عهده دارد. از این رو رای و انتخاب مردم در دومین مرحله از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا كه هنوز تكلیف 68 كرسی دوره دهم مجلس شورای اسلامی مشخص نشده است. در جریان نخستین مرحله انتخابات در هفتم اسفندماه 1394، در 207 حوزه انتخابیه تنها 222 نفر به عنوان نماینده مردم به مجلس راه یافتند و تعیین تكلیف باقی كرسی های مجلس به مرحله دوم انتخابات سپرده شد. با توجه به تاثیرگذاری جدی نتیجه انتخابات دور دوم در تركیب مجلس دهم، پیوند مستقیمی بین این نتیجه و كاركردهای مجلس در اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی وجود دارد.
در مورد لزوم مشاركت آگاهانه مردم در دومین مرحله انتخابات، چند نكته لازم به یادآوری است:
1- اقتصاد مقاومتی كه رهبر انقلاب سیاست های كلی آن را در بهمن 1392 به مسوولان نظام ابلاغ كرد، بهترین و كوتاهترین راه توانمندسازی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است؛ نظامی كه سال ها است كشورهای غربی با استفاده از ابزار تحریم به دنبال تسلیم و تحمیل خواسته های خود بر آن هستند و پس از گذشت بیش از 37 سال اگرچه نتوانسته اند به خواست خود دست یابند، اما اقتصاد ملی را با تنگناهایی مواجه كرده اند.
تمركز بر نقاط قوت اقتصاد ملی، تشخیص و تلاش برای بی اثر كردن نقاط آسیب پذیر اقتصاد، تقویت تولید و صادرات، كاهش وابستگی خارجی، تلاش برای خوداتكایی و درونزا و برونگرا كردن اقتصاد از مهمترین مولفه های این راهبرد كلان است كه در صورت تحقق، توانمندی اقتصادی را برای كشور به ارمغان خواهد آورد. تاكید دوباره رهبری بر اجرایی كردن اقتصاد مقاومتی در آغاز سال نو، نشان دهنده اهمیت توانمندسازی اقتصادی در دوره پساتحریم است. در دوره ای كه تحریم های هسته ای علیه كشورمان یكی پس از دیگری برداشته شده و به واسطه گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری با كشورهای دیگر فرصت های قابل توجهی پیش روی كشور قرار گرفته است، اجرایی كردن اقتصاد مقاومتی می تواند مزیت های قابل توجهی را نصیب جمهوری اسلامی ایران كند و ابزار فشار اقتصادی كشورهای غربی بر كشورمان را برای همیشه بی اثر سازد.
2- دولت مهمترین و اصلی ترین نهادی است كه مسوولیت اجرایی كردن سیاست های اقتصاد مقاومتی را برعهده دارد اما دولت بدون همراهی و همیاری نهاد قانونگذار نمی تواند به طور شایسته در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارد چرا كه مجری قوانینی است كه نمایندگان مردم آن را در خانه ملت به تصویب رسانده اند. در صورتی كه مجلس در این مسیر با دولت همگام نباشد، در تصویب لایحه ها و طرح های اقتصادی كوتاهی كند یا به جای پرداختن به اولویت نخست جامعه كه همان اقتصاد مقاومتی است، زمان و توان خود را صرف مسایل كم اهمیت كند، دولت هم نمی تواند در حوزه اقتصاد مقاومتی به درستی اقدام و عمل كند؛ چنانكه رویكرد متعارض برخی نمایندگان مجلس نهم با دولت طی 2 سال گذشته، در بسیاری از موارد نه تنها مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار نكرد، بلكه اجرایی كردن مولفه های آن را با تاخیر و مانع هایی مواجه ساخت.
3- دومین مرحله از انتخابات پیش روی ما است؛ مرحله ای كه تكلیف نزدیك به یك چهارم كرسی های مجلس را مشخص خواهد كرد. مردم باید در این دور از انتخابات هم با آگاهی و هوشیاری مسوولیت نمایندگی خود را به افرادی واگذار كنند كه نماینده واقعی خواست و اراده آنها باشند و خواست رهبر انقلاب مبنی بر تمركز بر مسایل اقتصادی را كانون توجه خود قرار دهند. به نظر می رسد در زمان حاضر بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی در صدر خواسته های اغلب مردم قرار دارد. بر همین اساس مردم باید توجه داشته باشند و كسانی را به نمایندگی از جانب خود راهی مجلس كنند كه بر اساس برنامه های اعلانی و كارنامه عملشان، كارایی بیشتری برای اجرای راهبرد كلان كشور داشته باشند.
همانند مرحله نخست انتخابات، مشاركت بالای مردم در مرحله دوم هم نتایجی را رقم خواهد زد كه با خواست قاطبه جامعه هماهنگی بیشتری دارد. همواره نتیجه انتخاباتی كه با مشاركت بالای مردم برگزار شده باشد، بازتاب و نمود واقعی تر و نزدیكتری از خواست مردم است. به عبارتی مشاركت بالای مردم در انتخابات نتیجه واقعی تری را از اراده اكثر مردم رقم خواهد زد؛ مشاركتی آگاهانه و هوشمندانه كه زمینه ساز تحقق اهداف كلان و توسعه و آبادانی كشور است.


با حضور وزیر فرهنگ وارشاداسلامی / پرچم ایران بر فراز قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز برافراشته شد

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-12:16 ب.ظ
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر جمعه با حضور در جزیره هرمز به گلزار شهدای این جزیره رفت و با قرائت فاتحه و نثار شاخه های گل، یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و پس از آن با حضور در قلعه هرمز، پرچم ایران بر فراز این قلعه برافراشته شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از قلعه هرمز توضیحاتی درخصوص این اثر تاریخی ارایه كرد.
محسن ضیایی گفت: قدمت این مجموعه به حدود 500 سال می رسد و به دستور شاه عباس صفوی، پرتغالی ها از این قلعه خارج شدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور در برنامه های ویژه روز ملی خلیج فارس وارد بندرعباس شد و در بدو ورود ازسوی استاندار هرمزگان، محمد آشوری تازیانی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استان مورد استقبال قرار گرفت و دقایقی بعد برای شركت در گردهمایی علمی خلیج فارس به جزیره هرمز سفر كردد.
جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس از هشتم اردیبهشت با برنامه های گوناگون در بندرعباس ، قشم و جزیره هرمز آغاز شده و تا دهم اردیبهشت ادامه دارد.
10 اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده كه سالروز اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:جمعه 10 اردیبهشت 1395-11:28 ق.ظ

اعلامیه جهانی حقوق بشر

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

فعال حقوق بشر کیست؟

مناظره خر

می خواهم گرگ چرانی كنم اسماعیل بابا

گرگها آغوش خود را باز كنید تا اسماعیل بابا بیاید.

دلنوشته اسماعیل اسدی دارستانی روز نامه نگار

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

یادبود 10 میلیون كشته های ایرانی- جنگ جهانی اول در تهران(هوكاست ایرانی )

مهدی رحیم پور خطبه سرا-قهرمان ورزشی بین المللی ( آستارا )

مشاهیر و چهر های ماندگارایران

دكتر محمد علی هالو شاعر نویسنده و محقق و مستند ساز و واولین وبلاگ نیوس  ایرانی  و روز نامه نگار

چرا 29 فروردین روز ارتش نام گرفت؟

در جلسه مهم سران ارتش در 22بهمن 57 چه گذشت؟/ روایت استیصال کامل ژنرال ها و فروپاشی نهایی رژیم شاهنشاهی

رجال پهلوی سرانجام آخرین فرمانده ارتش شاه

خلبان خودفروخته ایرانی تهدید کرد: به اسرائیل پناهنده می‌شوم/لازم باشد با ایران وارد جنگ مسلحانه می‌شوم+تصاویر

وصال حق (شبكه جندالشیطان و دست پروده شاه تروریست عربستان )

هوشنگ وقر دوست سرهنگ بازنشسته ارتش (نویسنده ومحقق و تحلیل گر و شاعر معاصر )

افسران ارشد ارتش شاهنشاهی - افسران انتظامی شاهنشاهی

كتاب های اسماعیل اسدی دارستانی

سخت است... دكتر هالو
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic